Štrbské pleso sa môže zaradiť medzi sedem divov sveta

Ešte do 7. júla je možné hlasovať za nových sedem prírodných divov sveta. Kandidátom je Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách ako jediný zástupca zo Slovenska.

Aj keď ideo o najpreskúmanejšie jazero na slovenskej strane Vysokých Tatier, podľa ekológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavla Kráľa sú stále pred odborníkmi výzvy na ďalšie výskumy. Najnovšou je samotná hĺbka jazera. Až donedávna sa udávala 20 až 21 metrov. Podľa merania z roku 2002 má až 26 metrov. Túto hĺbku sa podarilo odmerať len náhodou, počas iného prieskumu jazera. Podľa Kráľa, toto najhlbšie miesto jazera môže byť jeden z výverov, z ktorého do Štrbského plesa vteká voda. Jednou zo zaujímavostí Štrbského plesa je práve skutočnosť, že nemá žiaden viditeľný prítok ani odtok.


Pozoruhodnosťou je aj jeho samotný vznik. Podľa Kráľa pravdepodobne vzniklo nadvakrát. V súčasnej podobe existuje len asi 300 rokov. Štrbské pleso bolo v minulosti oveľa menšie a jeho hladina bola nižšia asi o šesť metrov. K nárastu hladiny došlo pravdepodobne po roku 1642, kedy malo oblasť Vysokých Tatier zasiahnuť silné zemetrasenie. Vtedy sa na dne plesa pravdepodobne upchali priesaky a počas niekoľkých rokov, maximálne desaťročí, stúpla hladina a pleso dostalo súčasnú podobu.


Pozoruhodnosťou Štrbského plesa je aj to, že leží takmer na rozvodnici Baltického a Čierneho mora. Odborníci predpokladajú, že priesaky z jazera odtekajú do oboch morí. Ďalšou pozoruhodnosťou je prítomnosť ryby sih maréna. Ide pravdepodobne o posledné miesto na svete, kde sa nachádza vo svojej čistej forme. Túto rybu sem doviezli v roku 1929 rybári z Třeboňska v Čechách. Sih maréna sa stratil rybárom z dohľadu, keďže je to hlbinná ryba. Opätovne ho odborníci objavili až v roku 1986. Dnes musí bojovať sih o prežitie s ploticou, ostriežom a šťukou.


Za Štrbské pleso ako jeden z nových prírodných sedem divov sveta môžu hlasovať všetci na internete na stránke www.new7wonders.com. Štrbské pleso je zaradené do kategórie jazerá, rieky, vodopády. V súčasnosti je zo 61 kandidátov na desiatom mieste, čo mu zaručuje účasť v semifinále. „Hlasovanie vrcholí, a ak by si túto pozíciu udržalo, postúpilo by do semifinále a znamenalo by to veľké zviditeľnenie našej krajiny,“ uviedol starosta Štrby Michal Sýkora. Štrbské pleso sa nachádza v katastri obce Štrba vo Vysokých Tatrách.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.

Odpovede

  1. Štrbské pleso sa môže zaradiť medzi sedem divov sveta

    Štrbské pleso naďalej v hre o prírodný div sveta

    POPRAD 9. júla (SITA) – Štrbské pleso sa dostalo do semifinále v internetovom hlasovaní o nových sedem divov prírody, ktoré vyhlásila švajčiarska nadácia New Open World Corporation (NOWC). Jediný slovenský zástupca v celosvetovom hlasovaní sa dostal v kategórii jazerá, rieky a vodopády do prvej jedenástky, čo mu zaručilo vstupenku medzi 77 semifinalistov. Z nich teraz odborná porota vyberie 28 finalistov. Konečných víťazov si spomedzi finalistov vyberú hlasujúci prostredníctvom internetu, telefonicky a SMS správ. Verejné hlasovanie, ktoré sa skončí v roku 2011, rozhodne o tom, ktoré z nich sa stanú novými siedmimi divmi prírody.

    Oficiálnym podporovateľom Štrbského plesa je mesto Vysoké Tatry, ktoré ešte koncom januára podpísalo zmluvu s nadáciou NOWC o podpore. „Je to obrovský úspech nielen pre samotné Štrbské pleso a Vysoké Tatry, ale celé Slovensko, ktoré práve prostredníctvom tohto nášho klenotu dostalo výnimočnú šancu zviditeľniť sa a ukázať, že aj rozlohou tak malá krajina môže v sebe ukrývať nesmierne bohatstvo,“ povedal primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

    Vo svojej skupine súperilo Štrbské pleso s takými divmi prírody ako sú Niagarské vodopády, jazero Titicaca, vodopády Iguazu, Anjelské vodopády, Mŕtve more či známe jazero Lochness. O postup do semifinále sa uchádzalo 261 uchádzačov z 222 krajín sveta. Boli rozdelení do siedmich skupín – krajiny a ľadovcové formácie, ostrovy, pohoria a sopky, jaskyne, skalné formácie a údolia, lesy, národné parky a prírodné rezervácie, morské scenérie a jazerá, rieky a vodopády, kde bolo zaradené aj Štrbské pleso. O postup do semifinále v kategórii jazerá, rieky a vodopády sa uchádzalo 61 kandidátov. „To, že uspelo v takej silnej konkurencii, svedčí nielen o jeho výnimočnosti, ale aj o obrovskej sile a spolupatričnosti, ktorú ukázali tí, ktorí zaň zahlasovali,“ zdôraznil J. Mokoš.

    Ak Štrbské pleso postúpi do finále, mesto Vysoké Tatry bude robiť všetko pre to, aby uspelo. „Rovnako ako doteraz sa budeme ako oficiálny podporovateľ Štrbského plesa aj naďalej usilovať o to, aby tento náš klenot získal čo najviac hlasov a stal sa jedným zo siedmich nových prírodných divov sveta,“ uviedol primátor mesta Vysoké Tatry.

  2. Re: Štrbské pleso sa môže zaradiť medzi sedem divov sveta
    Top 77 nominantov o Nových 7 divov prírody je online

    BRATISLAVA 10. júla (SITA) – Švajčiarska organizácia New Open World Corporation (NOWC) vo štvrtok vyhlásila Top 77 nominantov v kampani o Nových 7 divov prírody. Výsledky vzišli zo svetového hlasovania, v ktorom ľudia vyberali z 261 prírodných miest a skončilo dňa 7. júla. Kandidáti uchádzajúci sa o miesto medzi siedmimi divmi prírody sú výlučne prírodné miesta, ktoré nevytvoril človek a ani ich výrazne neupravil. Štrbské pleso sa dostalo medzi Top 77 spolu s takými známymi prírodnými krásami ako sú napríklad Mŕtve more, Vianočný ostrov, Amazonka, jazero Tititcaca či vrch Kilimandžáro. Zo susedných krajín sa okrem Slovenska do semifinále prebojovali aj Česko, Poľsko a Ukrajina. Abecedný zoznam Top 77 sa nachádza aj online na oficiálnej stránke organizácie http://www.new7wonders.com.

    Pre Slovensko je dôležité, že jeho jediný kandidát v súťaži, Štrbské pleso, postúpil medzi Top 77 nominantov. “Je to obrovský úspech nielen pre samotné Štrbské pleso a Vysoké Tatry, ale celé Slovensko, ktoré práve prostredníctvom tohto nášho klenotu dostalo výnimočnú šancu sa zviditeľniť a ukázať, že aj rozlohou tak malá krajina, môže v sebe ukrývať nesmierne bohatstvo,“ vyjadril sa primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

    Teraz prichádza rad na odborníkov, ktorí zo 77 nominantov anonymne vyberú 28 oficiálnych finalistov a dňa 21. júla vo švajčiarskom Zürichu organizácia zverejní ich mená. “Na rozdiel od predchádzajúcej kampane o Nových 7 divoch sveta, kde bola väčšina zúčastnených monumentov svetovo známa a uznávaná, v kampani o Nových 7 divov prírody je mnoho pôsobivých miest, ktoré mimo svojej krajiny nie sú príliš známe. Úspech menej známych oblastí ukazuje, že sme splnili jeden z najdôležitejších cieľov a tým je globálne rozšírenie obzoru hlasujúceho publika, aby sme si tak viacej uvedomili rôznorodosť našej planéty,” vyhlásil o zozname Top 77 zakladateľ a prezident organizácie NOWC, Bernard Weber.

    Informáciu zverejnil internetový portál http://www.new7wonders.com.

  3. Re: Štrbské pleso sa môže zaradiť medzi sedem divov sveta
    Štrbské pleso nepostúpilo medzi finalistov na sedem divov

    BRATISLAVA 21. júla (SITA) – Štrbské pleso sa neprebojovalo do tretej fázy celosvetového hlasovania o Nových siedmich divoch prírody. Dvadsaťosem finalistov vybrala skupina odborníkov na čele s bývalým generálnym riaditeľom UNESCO Fredericom Mayorom. Za svojich kandidátov na sedem divov prírody môžu ľudia od dnes hlasovať na oficiálnej stránke http://www.new7wonders.com. Odborníci vybrali finalistov spomedzi 77 kandidátov, ktorých si z pôvodných 441 nominantov z 222 krajín vybrali ľudia prostredníctvom internetového hlasovania. Nových sedem divov prírody vyhlásia v roku 2011.

    “Gratulujem nadšeným hlasujúcim z celého sveta za ich zanietenú spoluprácu, z ktorej vzišla táto elitná skupina 28 finalistov. Je to výnimočný úspech a oči celej planéty sa budú počas nasledujúcich dvoch rokov upierať na týchto 28 nádherných miest. Tešíme sa na vzrušujúce finále, ktoré bude lámať rekordy a spojí celý svet pri výbere oficiálnych nových siedmich divov prírody – miest, na ktoré svet nikdy nezabudne,” uviedol prezident a zakladateľ švajčiarskej nadácie New7Wonders Bernard Weber. Okrem 28 finalistov vybrali odborníci aj 43 miest, ktoré zaradili na Reserve List, a ľudia za ne budú môcť ďalej telefonicky hlasovať. V prípade, že budú musieť niektorého z 28 finalistov vyradiť, New7Wonders vyberie náhradníka spomedzi prvých siedmich v tomto zozname.

    Prehľad 28 finalistov na Nových sedem divov prírody: Amazónia (Venezuela, Surinam, Peru, Guyana, Francúzska Guyana, Ekvádor, Kolumbia, Brazília, Bolívia), Anjelské vodopády (Venezuela), Záliv Fundy (Kanada), Čierny les (Nemecko), plytčiny Bu Tinah (Spojené arabské emiráty), Mohérové útesy (Írsko), Mŕtve more (Palestína, Izrael, Jordánsko), El Yunque (Portoriko), Galapágy (Ekvádor), Veľký kaňon (USA), Veľký bariérový útes (Papua-Nová Guinea, Austrália), Záliv Halong, známy aj ako Dračia zátoka (Vietnam), Vodopády Iguazú (Brazília, Argentína), Jaskyňa Jeita Grotto (Libanon), ostrov Jeju (Južná Kórea), Kilimandžáro (Tanzánia), národný park Komodo (Indonézia), Maldivy (Maldivy), Mazurské jazerá (Poľsko), Matterhorn/Cervino (Švajčiarsko, Taliansko), Milford Sound (Nový Zéland), Bahenné sopky (Azerbajdžan), podzemná rieka Puerto Princesa (Filipíny), Sundarbans (India, Bangladéš), Stolová hora (Juhoafrická republika), Uluru (Austrália), Vezuv (Taliansko), Ju-šan (Taiwan).

Comments are closed.