Stromom roka 2016 sa stal 270-ročný platan javorolistý v Budatínskom parku pri Žiline

Obrázok k článku

Dvestoročná lipa z obce Spišské Bystré v Popradskom okrese sa v ankete Strom roka umiestnila spomedzi dvanástich finalistov na druhom mieste. „Je to pekný úspech, náš strom si zaslúžil takéto ocenenie. Potešilo nás to, dokonca nás od prvého miesta delilo len niečo vyše štyristo hlasov,“ povedal pre agentúru SITA starosta obce Marián Luha, ktorý si v stredu v Bratislave prevzal ocenenie. Existencia sedemnásť metrov vysokej lipy malolistej súvisí s históriou obce, je jednou z posledných štyroch hraničných líp, ktoré vytyčovali miestny cintorín. Vďaka druhému miestu v ankete zabezpečí podľa starostu Slovenská agentúra životného prostredia ošetrenie stromu za tristo eur.

 

Lipa, ktorá bojovala o titul Strom roka, sa nachádza v juhovýchodnej časti cintorína v Spišskom Bystrom, ktoré sa v minulosti nazývalo Kubachy. Ako informoval miestny historik Pavol Bukovinský, založený bol na farských pozemkoch v roku 1813. Stalo sa tak po veľkej povodni, ktorá poškodila starý cintorín. Vysádzanie hraničných stromov bolo podľa Bukovinského kedysi častým zvykom, cieľom bolo zabezpečiť jasné a pevné hranice pozemkov. „Jediné, čo ma mrzí, je to, že náš vzácny strom má istým spôsobom hendikep, je ukrytý, umiestnený v kúte cintorína a prekrývajú ho ďalšie stromy,“ povedal starosta Luha.

 

Stromom roka 2016 sa stal 270-ročný platan javorolistý v Budatínskom parku pri Žiline. Je vysoký 27 metrov, obvod kmeňa má viac ako šesť metrov. V parku je nielen najväčším, ale aj najstarším platanom. Slovensko bude v budúcom roku zastupovať na súťaži Európsky strom roka.

 

Cieľom ankety Strom roka, ktorú každoročne realizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Verejnosť mohla posielať súťažným stromom hlasy do konca septembra.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Dolnom Kubíne rastie Lipa sútokov sveta

V Dolnom Kubíne majú atrakciu – Lipu sútokov sveta, ktorú môžu obyvatelia mesta, ale aj návštevníci polievať vodou z celého sveta. Mesto vytvorilo tradíciu, ktorou chce poukázať na spolupatričnosť mesta s krajinami Európskej únie ale i celého sveta. Vodu môžu nosiť dovolenkujúci občania na oddelenie kultúry Mestského úradu v Dolnom Kubíne spolu s dôkazom, napríklad fotografiou zachytávajúcou miesto, kde vodu nabrali. Za prinesenú vodu každý občan získa certifikát, čím sa zapojí do možného svetového rekordu v počte riek, ktorými bol poliaty jediný strom. Zatiaľ bola lipa poliata šestnásťkrát. Rastie aj vďaka vode z Atlantického oceánu či amerického Mississipii.

Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.