Súsošie Kalvárie v spišskonovoveskom kostole zvíťazilo v celoslovenskom hlasovaní a dočká sa svojej obnovy

Obrázok k článku

Dielo Majstra Pavla z Levoče, súsošie Kalvárie vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, sa dočká svojej obnovy. Získalo totiž najviac hlasov v internetovom hlasovaní v rámci projektu Poklady môjho srdca, v ktorom sa o prostriedky na reštaurovanie uchádzalo deväť menej známych diel Majstra Pavla umiestnených na Spiši. „Sme veľmi radi, že sa to podarilo, berieme to ako veľký úspech a rovnako nás teší, že sa toto dielo zároveň zviditeľnilo, keďže o ňom vedelo len málo ľudí. Miestny farský úrad by mal na reštaurovanie získať dotáciu 30-tisíc eur,“ povedal dnes pre agentúru SITA primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný. Dotáciu na obnovu pamiatky poskytne Nadácia VÚB, ktorá hlasovanie pripravila pri príležitosti tohtoročného 500. výročia inštalácie oltára Majstra Pavla z Levoče.

 

Do hlasovania, ktoré trvalo od 15. do 28. februára, sa zapojilo viac ako 34-tisíc ľudí, súsošie Kalvárie získalo 15 476 hlasov. S jej reštaurovaním by sa malo začať v priebehu niekoľkých mesiacov. „Na budúci rok slávime v meste 750 rokov od prvej písomnej zmienky. Verím, že sa to dovtedy podarí zreštaurovať, aby bolo v tom čase súsošie, ktoré patrí medzi najkrajšie a najhodnotnejšie súsošia, ktoré vytvoril Majster Pavol, už v plnej kráse,“ dodal primátor.

 

Súsošie Kalvárie sa nachádza pri severnej stene bočnej lode v kostole v Spišskej Novej Vsi. V stredoveku bolo umiestnené na víťaznom oblúku, ktorý oddeľoval priestor chrámovej lode od presbytéria. Majster Pavol vytvoril po roku 1520 pre Spišskú Novú Ves rozmernú Kalváriu, ale v roku 1886, keď bol interiér kostola renovovaný, bolo toto súsošie premiestnené a rozdelené.

 

Majster Pavol z Levoče patrí k najznámejším slovenským umelcom stredoveku a jeho diela patria k pokladom slovenskej i európskej kultúry. Jeho najslávnejším dielom je hlavný oltár v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, ktorý bol dokončený v roku 1517. Ide o najvyšší gotický oltár na svete a od roku 2009 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v levočskom regióne.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.

Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.