Svet farieb v Banskej Štiavnici.

Obnova.sk Fotografia

Silvia Šujanová, www.obnova.sk
Mesto prastarých baní a šácht, v ktorom ľudia po stáročia žili viac pod zemou ako na jej povrchu, mesto historických stavieb poznamenaných časom a ľudskou ľahostajnosťou, mesto v obkľúčení sopečných hôr, toto zatracované a zároveň milované mesto sa prebúdza vo farbách. Farby do mesta prináša každoročne jar, leto ich umocňuje a sýti. Tohto roku sú však farby v meste viditeľnejšie. A to nielen vďaka opravám historických domov v centre mesta, farby ožívajú v tvorbe dvoch mladých štiavnických výtvarníčok.

Obnova.sk Fotografia

Ida Slováková a Katarína Chrústová si Štiavnicu vybrali (alebo si ona vybrala ich?) a chcú tu tvoriť a žiť. Žiť v tvorbe, vo farbách. Kto do mesta zavíta v týchto dňoch, rozhodne by mal navštíviť vychýrenú čajovňu v Klopačke. Práve tam vystavujú svoje najnovšie patchworkové práce. Možno si poviete : toto tu už bolo, knihy o patchworku sa objavili na pultoch našich kníhkupectiev a rovnako aj viaceré časopisy uverejnili niekoľko článkov o tejto technike práce s textíliou a jej pretváraním na umelecké dielo. A možno sa niektorí z nás aj nechali inšpirovať a vyskúšali si „hru s farebnými handričkami“ na vlastnej koži, či na vlastnej trpezlivosti.

Obnova.sk Fotografia

Patchwork v tvorbe Kataríny a Idy však nie je len technikou výroby dekoračných predmetov. Zvolili si ho ako jazyk, v ktorom ku nám hovoria. Vravia o červenej, farbe života a dynamiky, o modrej, ktorá otvára obzory, o zelenej, čo harmonizuje a lieči dušu, o žltej, ktorá prežiari naše myšlienky, ružovej, ktorá rozveseľuje, či o fialovej, ktorá dodáva nádej. Tieto a mnoho iných farieb nájdete vedľa seba v nečakaných kombináciách a tvaroch, ktoré sa len akoby mimochodom sformovali do mäkkých vankúšov a prikrývok. Rovnako však môžu fungovať ako obrazy, zavesené na stene, či ako priestorové umelecké inštalácie, hoci aj nedbanlivo pohodené na posteli.

Obnova.sk Fotografia

Jazyk farieb patchworkových prác Idy a Katky je jazykom rozprávok z Tisíc a jednej noci, pripomenie nám príbehy starých mám, vôňu miesta za pecou, ale aj lákavú vôňu orientu a dobrodružstva ďalekých ciest. Je to jazyk univerzálny. Stačí sa len naladiť a počúvať príbeh, ktorý ku vám bude hovoriť z vlastného vnútra. Váš osobný príbeh. Cesta k nemu môže viesť aj cez štiavnickú čajovňu – Klopačku, kde klopú na farebnejšie časy.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V múzeu sprístupnili výstavu Prešov – mesto v srdci Európy

Výstava Prešov – mesto v srdci Európy (história a súčasnosť), ktorú 24. septembra 2009 sprístupnili v Krajskom múzeum v Prešove, prezentuje na 26 paneloch históriu mesta od prvej písomnej zmienky až po jej súčasnosť. V Prešove ju návštevníci múzea budú môcť vidieť do 18. októbra. Pôjde o putovnú výstavu, ktorú uvidia aj v niektorých partnerských mestách Prešova a snahou jej organizátorov je dostať ju aj do Bruselu do budovy Európskeho parlamentu.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica patrí nepochybne k najkrajším a historicky najcennejším mestám Slovenska. Vďaka tomu je od roku 1993 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V historickom jadre mesta je 360 objektov umelecko-historických pamiatok a ak chcete vidieť aspoň časť z nich, určite sa sem vyberte na viac dní.