Svetové kultúrne dedičstvo v Číne

Svetové kultúrne dedičstvo v Číne je názov fotografickej výstavy v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Farebné fotografie predstavujú Veľký čínsky múr, najväčší vojenský obranný objekt vybudovaný v staroveku, ktorý je od roku 1987 zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi unikátne stavby patrí jedna z najstarších veľkých architektúr na svete Veľký múr Jiankov, podobne ako jedna z najväčších turistických atrakcií, vyše 6700 km dlhý Veľký múr Jinšanling. Zakázané mesto – cisársky palác dynastií Ming a Qing je tiež snímaný z vtáčej perspektívy, ale spoznávame ho aj detailnejšími zábermi budov a interiéru. Terakotová armáda považovaná za ôsmy div sveta a jeden z najväčších archeologických objavov 20. storočia je súčasťou Mauzólea prvého cisára dynastie Qin. Mauzóleum budovali od roku 246 pred n. l. do roku 208 n. l. a bolo prvé cisárske múzeum v čínskej histórii. Starodávne mesto Pingjao s rozlohou 2,25 hektára má dobre zachované múry, starobylé ulice a uličky, chrámy a obytné časti, v ktorých od 14. storočia žije 42 000 ľudí a je od roku 221 pred n. l. doteraz okresným mestom.
Výstava potrvá do 24. februára.


Zdroj: TASR

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Svetové dedičstvo očami detí 2008

Pri príležitosti zápisu mesta Banská Štiavnica a technických pamiatok jeho okolia do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO organizuje mesto Banská Štiavnica po dobrých skúsenostiach z minulosti už XIV. ročník medzinárodnej súťaže žiakov škôl všetkých miest vyhlásených za svetové dedičstvo.

Lokality UNESCO na Slovensku – Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorovo. Uprostred tradičnej zástavby sa v centre obce zachovala zvonica z roku 1770, studňa, kaplnka Panny Márie z roku 1875 a škola.

Lokality UNESCO na Slovensku – Banská Štiavnica

Rýchly rozkvet a sláva slobodného kráľovského mesta Banská Štiavnica priamo súviseli s jeho bohatými rudnými žilami a možnosťami ich exploatácie. Priamym dôkazom významu mesta je nielen jeho značná rozloha už v románskom období ale i výstavnosť architektúry. Reprezentatívny stred mesta, ktorý sa doformoval v priebehu 16. storočia, charakterizujú popri rozsiahlych goticko-renesančných meštianskych domoch i mestská radnica a neskorogotický kostol sv. Kataríny.