SVIDNÍK: Mesto reparuje umelecké diela
Mesto Svidník sa postupne snaží o reparáciu umeleckých diel z minulosti, ktoré majú ambíciu byť zaradené medzi pamätihodnosti mesta. Ostatným počinom v tomto smere je rekonštrukcia prístrešku na priečelí jedného z obchodných domov s cieľom zabezpečiť uchovanie keramickej mozaiky, ktorá ju zdobí. Informovala o tom hovorkyňa svidníckej radnice Kristína Tchirová.
Práce na prístrešku iniciovala na základe podnetu občanov poslankyňa Marcela Ivančová. Na prístrešku sa opravila stierka, strecha i dlažba. Dokončená bola aj maľba prístrešku. Rekonštrukciu realizovala firma D stav, s.r.o v hodnote 2,5 tisíc eur. Samotná mozaika má výšku 280 cm a šírku 557 cm. Ide o keramické dielo z roku 1966. Jeho autormi sú maliari Miroslav Cipár a Juraj Kresila a svidnícka radnica a zastupiteľstvo sa zaoberajú zaradením tejto keramickej mozaiky medzi pamätihodnosti mesta. Zatiaľ má mesto Svidník zaevidovaných 14 hmotných nehnuteľných pamätihodností, jednu hmotnú hnuteľnú pamätihodnosť a desať nehmotných pamätihodností. Ako uviedla Tchirová, záujmom mesta je ochrana kultúrnohistorickej hodnoty pamätihodností, ako aj zachovanie a zlepšovanie ich stavu. „Citlivým prístupom k zachovaniu umeleckých diel chce mesto uchovať hodnotu týchto diel aj pre ďalšie generácie a tým odovzdať dedičstvo v čo najlepšom stave,“ uviedla Tchirová.
Aj preto nechala radnica v minulom roku reparovať nástennú maľbu s ľudovým motívom v novozrekonštruovanom Dome kultúry. Figurálny motív má veľkosť 12 x 3,7 metra a jeho tvorcami boli ešte v v rokoch 1963-64 Mikuláš Dic a Andrej Gaj. Títo umelci vytvorili aj sgrafito na amfiteátri vo Svidníku. O reparáciu sa postaral akademický maliar a rodený Svidníčan Pavel Michalič. Ambíciou mesta v budúcom roku je dať vynovený šat aj ďalšiemu umeleckému dielu nachádzajúcemu sa na budove obchodného centra, ktorého autormi sú Cipár s Kresilom. „V období vegetačného pokoja mesto pripravuje výrez stromov, ktoré sgrafito clonia a ktoré už ohrozujú základy budovy a plánuje pristúpiť k samotnej reparácii diela v jarných mesiacoch,“ uviedla Tchirová. Sgrafito je tvorené grafickou umeleckou technikou, pri ktorej dielo vzniká vyškrabávaním do viacvrstvovej hladenej omietky.