Tate Modern ponúka výstavu k storočnici futurizmu
Umenie nemusí byť nič než násilie, krutosť a nespravodlivosť, vyhlásili zakladatelia avantgardného umeleckého smeru futurizmus vznikajúceho pred 100 rokmi a oslavovaného na veľkej výstave, ktorú otvoria 12. júna v Londýne. Výstava v britskom národnom múzeu moderného umenia Tate Modern sa začína manifestom talianskeho básnika Filippa Marinettiho z roku 1909, ktorý vytýčil ambíciu futurizmu odstrániť staré a predznamenať nový úsvit v umení oslavujúcom dynamizmus moderného mestského života.
Výstava poukazuje na boj “izmov” v Európe začiatkom 20. storočia, keď poprední maliari a spisovatelia obhajovali svoje hnutia od futurizmu cez vorticizmus, kubizmus až po orfizmus. Mnohé diela znázorňujú mestský život ako konštantný a súčasne prebiehajúci tok udalostí a prežitkov. Telegrafické stĺpy, vlaky a industriálne budovy, niektoré namaľované na obrovských plátnach, vyjadrujú posadnutosť umelcov mestským rozvojom pred prvou svetovou vojnou.
Návštevníci jedenástich výstavných sál môžu obdivovať umelecké diela z Londýna, Paríža a Moskvy, ktoré demonštrujú šírenie futurizmu na kontinente a jeho vplyv na iné hnutia 20. storočia ako dadaizmus, Art deco a konštruktivizmus. Výstavu Futurizmus sprístupnia 12. júna a do 20. septembra ponúkne diela umelcov ako Pablo Picasso, Georges Braque, Robert Delaunay, či Giacomo Balla a Gino Severini.