Technické a písomné pamiatky UNESCO v banskoštiavnickom regióne
Slovenské banské múzeum, Banskoštiavnický – hodrušský banícky spolok, Štátny ústredný banský archív, Mesto Banská Štiavnica a Slovenská banská s r.o. zorganizovali v dňoch 2. a 3. júna 2011 seminár Technické a písomné pamiatky UNESCO v banskoštiavnickom regióne.
Žijeme v lokalite, ktorá je začlenená medzi pamiatky svetového významu v dvoch Zoznamoch svetového dedičstva UNESCO. Zápis z roku 1993 „Mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky“ je verejnosti známy. Menej je však známa skutočnosť, že v roku 2007 sa súčasťou svetového dokumentárneho dedičstva stali plány a mapy z archívneho fondu Štátneho ústredného banského archívu v Banskej Štiavnici. Zapísané sú v zozname Pamäť sveta (Memory of the World Register ). Byť súčasťou svetového dedičstva otvára regiónu možnosti pre rozvoj turizmu, na druhej strane zaväzuje k starostlivosti o pamiatky. Prednášky na seminári tému približovali z rôznych pohľadov.
Ing. arch. Ľ. Paučulová prezentovala aktivity projektu Mesta Banská Štiavnica, vypracovanie Manažment plánu. Vysvetlila prečo plán musel vzniknúť, možnosti pre ďalšie aktivity spojené s ochranou, prezentáciou a využívaním pamiatok lokality UNESCO a tiež, čo všetko ešte v súvislosti s ochranou pamiatok a prostredia, v ktorom sa nachádzajú nemáme vyriešené. Mgr. E. Kašiarová priblížila program UNESCO Pamäť sveta a fond Hlavný komorskogrófsky úrad a výber máp a plánov, ktoré sú už takmer štyri roky jeho súčasťou. Príspevok, ktorý pripravili Ing. M. Šinský a Ing. P. Pachinger, venovali problematike vzniku a fungovaniu Geoparku budovaného v rokoch 2000 – 2005, prezentácii výnimočných hodnôt regiónu v oblastiach geológie, montanistiky a ekológie. Ďalšie prednášky, ktoré nasledovali po obidva dni sa venovali konkrétnym technickým a kultúrnym pamiatkam, štiavnickým tajchom – stavu pamiatok, predovšetkým technických, problémom s ich udržiavaním a zachovaním pre budúce generácie (Ing. R. Kaňa, Ing. M. Durbák, Ing. M. Sombathyová , Ing. V. Koleda ). Dr. Weis prezentoval aktuálne informácie o Multimediálnej prezentácii baníckeho turizmu, projekte na ktorom spolupracuje s fakultou BERG v Košiciach. Program seminára doplnili exkurzie – v meste Banská Štiavnica, kde návštevníkov sprevádzal Ing. arch. P. Fabián a v Hodruši, do budovaného skanzenu v bani Všechsvätých, kde sprevádzal Ing. R. Kaňa. Podujatie bolo určené širokej verejnosti, predovšetkým pedagógom všetkých typov škôl a zástupcom samospráv regiónu. Účasť na seminári potvrdila, že o problematiku je záujem a v priestoroch Kammerhofu sa počas konania semináru stretlo takmer 60 účastníkov.
Ing. M. Sombathyová,
Slovenské banské múzeum