Tagged: cat_pamiatky_pamiatky
-
1. vojenske mapovanie
Posted by harp on 11. februára 2010 at 16:49Kedze sme sa tu na Obnova.sk dostali cez 2. a 3. vojenske mapovanie na internete k prvemu, ktore vsak neviem odhalit. Mate tip na internetovy zdroj?
2. vojenske mapovanie
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=534953. vojenske mapovanie
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=53496mathaeus odpovedal 14 years ago 4 Členovia · 5 odpovede/odpovedí -
5 odpovede/odpovedí
-
Ono to prvé mapovanie bolo trochu problematické, z viacerých dôvodov, ktoré si čiastočne môžte prečítať
úplne super je to písané tu
mapy, ale iba Čiech, Moravy a Sliezska
http://oldmaps.geolab.cz/map_root.pl?z_height=1000&lang=cs&z_width=1700&z_newwin=1&map_root=1vm
trochu viac o mapovaní je napísané , na maďarskej stránke, nechce sa mi to prekladať, cez translator to celkom ujde
http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1g_els%C5%91_katonai_felm%C3%A9r%C3%A9se
bohužiaľ na mapy som link nenašiel, ale je to zdigitalizované, lebo DVD sa dá kúpiť -
Pokračujem v nedokončenej vete …..kúpiť samozrejme v Maďarsku, my si ešte budeme musieť počkať na to, či sa echt slováci dohodnú, či lužická kultúra bola tá najstaršia slovenská, alebo treba ísť ešte ďalej do histórie, v každom prípade sa na´tútomapu veľmi teším, aj keď ja by som si vystačil aj s podobnou, akú majú Češi.
-
Priznám sa, že pri vyhľadávaní som použil iba maďarský a český názov, potom som si iba tak zo srandy zadal slovenský a ľaľa:
Mapy prvého, druhého a tretieho vojenského mapovania v Zbierke historických mápBronislava Porubská
Zbierku historických máp prvého, druhého a tretieho vojenského mapovania územia dnešného Slovenska získal Archív PÚ SR v priebehu rokov 2004 – 2005 z Vojenského historického múzea v Budapešti (Hadtőrténeti Intézet és Múzeum). Originály týchto máp územia bývalého Uhorska sa nachádzajú v Rakúskom štátnom archíve vo Viedni. Mapy boli poskytnuté v elektronickej forme na CD nosičoch (1. a 2. mapovanie vo formáte JPEG, 3. mapovanie vo formáte TIFF) a postupne z nich boli v Archíve PÚ SR vyhotovené aj tlačené kópie.
Je fajn, že ich tam majú, aj tlačené kópie, kurva kde to vlastne žijem?!
-
Ano vlcik, uz pred niekolkymi rokmi ziskala SR databazu vojenskych map, skvele…ale mne zasadne vadi, ze napr.susedne krajiny ich maju verejne pristupne, u nas sa vsetko riesi komplikovane…
Podla mna aj takato informacia patri vsetkym…zda sa mi to signifikantne pre nasu krajinu, vsetko a kazdemu komplikovat… rezort patri podpredsedovi vlady, ktory je byvalym archeologom…v ramci vzdelanostnej politiky preco nezariadi internetove spristupnenie takejto databazy…jasne, bubaky, chceme na tom zarobit… o co by sa lahsie napr. argumentovalo pamiatkarom v konfliktnych situaciach s projektantami… myslim si, ze zial aj preto je u nas taky mizerny vztah ku kulturnemu dedicstvu :-( -
Link na I.;II.; a aj III. vojenské mapovanie na: http://geo.enviroportal.sk/sluzby/referencne-zobrazovacie-sluzby-priestorovych-udajov/rastre/historicke-mapovanie-slovenska/vojenske-mapovanie-i-1764-1787
Log in to reply.