aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › akumulacna nadrz pod dlazkou
-
akumulacna nadrz pod dlazkou
Posted by igi on 28. augusta 2008 at 15:04Rekonstruujem stary sedliacky kamenny dom s keramickymi pecami a riesim doplnkove kurenie (kapilarne rohoze na priecky = salave teplo) a ohrev TUV. Chcem vyuzit ako zdroj tepla murovany sporak v kuchyni + solar + elektrinu do 3valentneho bojlera (velkost?, vyrobca?). Napadlo ma este zakopat doplnkove akumulacne nadrze do zeme (kupelna, kuchyna) a chcem na to vyuzit plastove nadrze 1000l na prepravu farieb (skoro zadarmo :), vedel by som ich zakopat aj 4ks. Vidite v tom nejaky problem? Riadit cely system chcem pomocou komexthermu RVT 052..
Anonymous odpovedal 16 years, 4 months ago 2 Členovia · 6 odpovede/odpovedí -
6 odpovede/odpovedí
-
To je dobry napad s tymi plast nadržami. Otázka je aká bude najvhodnejšia expanzná nádoba, otvorená alebo uzavretá. Pri ohreve vody by nadrže zmekly, voda zvečší objem a nadrže by ruply. Ak sú ocelové stavané pre väčší tlak tak píšu max 95 C, ak pre menší napr. 0,6MPa tak 90 celzia. Ale ked ty nebudeš mať tlak tak ide len o to aby bola nejako opásaná ocelovými alebo plastovými baliacimi páskami kedže gravitačný tlak vody by teoreticky mohol spôsobiť prasknutie. Predpokladám že ich budeš izolovať tepelne a preto bude okolo nadrží stlačitelný priestor. A možno im to nič nespraví kdoho vie, nemám s tym skusenosti. Alebo daj menšiu teplotu napr. 80C a tym by sa jej vobec nemalo asi nič stať. Alebo to konzultuj s vyrobcom nejakých podobnych plastových nádrží. A daj vedieť čo povedia určite tvoj nápad použijem je super. A potom treba da asi nejaký plavák do tej otvorenej expanznej nádoby aby sa ti automaticky doplnala vyparená voda. Alebo dať uzatvorenú expanznú nádobu ale poriadne veľkú resp. takú akurát aby poňala ten zvečšený objem vody a aby nedošlo k vzniku veľkého tlaku v systéme.
A tá regulácia no je ich viac treba si nakresliť schému zapojenia a konzultovať to s výrobcom danej regulácie. Výrobcov je vela. A oni doporučia najvhodnejšiu.
A vlastn eto budeš mať solár, ele dohrev, murovaný sporák. no ďakujem pekne to bude slušná regulácia. Neviem či bude hentá stačiť.
Asi by bolo najrozumnejšie to konzultovať s projektantom vykurovania. Aby sa to celé optimalizovalo. A ked to chceš robiť sám ten návrh tak si vypočítaj straty program fy Universa, zisti tep výkon vodného výmenníka v šporáku, potrebu teplej vody na kúpelnu a kuchynu a vykurovanie. Udaj polohu aby sa zistila intenzita slneč žiarenia, …Ale kolektory sú masné, prečo potom šetríš na nádržiach a zakopávaš ich, ked prasknú rozbyješ všetky podlahy? TO neni moc profesionálne. Navyše z hladiska stavebnej biologie nedoporučujem vodné nádrže pod izbami kedže zachytávajú – spomalujú radioaktivne žiarenie z podzemia a tym vytvaraju zle pobytové podmienky v miestnosti, týka sa to aj solarnych kolektorov, nemali by byť nad obytnými miestnostami. Neviem či je to pravda. A ešte to prudenie v trubkach vytvára energie ako podzemné prúdenie vody a je to nepríjemný pocit ako tzv dračie žily prútikárov.
Netvrdim že tvoj systém neni OK len to treba utriasť aby to bolo kompatibilné s množstvom daností a požiadaviek.
Napr. kolektory možu byť lacné plastové pre letnu sezonu. Ak sa jedná o šporák v ktorom by sa kúrilo a varilo množstvo tepla bude neurekom a potom by boli drahé kolektory zbytočné. Tiež neviem či je ohrev vody cez dymovodový nadstavec alebo je v šporáku integrovaná nejaká vložka. Tiež neviem ako je barak zateplený resp aké sú potreby tepla či to vobec šporáčik utiahne. Ak chceš akumulovať zo solárka celý rok tak to musia byť vákuové kolektory a omnoho večší počet ako iba pre pitnú vodu. čiže rádovo v stovkách tisícoch. A pri danej investícii je nejakých 50tis za ocel nádž s certifikátom primeraná položka. A navyše u nás nie su až tak slnečné podmienky na vykurovanie solárom. Takže celý výkon ak by sa jednalo o malý šporáčik by pripadal na elektriku a na to nie je potrebné vela akumulačných nádrží….
sú to uvahy, lebo o tom moc neviem.,.. -
Zatial som v stadiu spekulacii ako to realizovat co najlepsie a nechavam si priestor aj do buducna (solar), iste je len ze mame v kuchyni poriadny murovany sporak s klasickou rurou na pecenie a je tam aj priestor na vymennik, hned vedlajsia miestnost susediaca s kominom (povodne tam bol kominovy cistiaci otvor) bude “technologicka” (vodaren, bojler), takze ohriata voda to ma do bojlera menej ako 1m a dal by sa vyuzit prirodzeny obeh. Prenos do aku uz by musel byt nutenym obehom, ale z nadrzi do stenoveho kurenia je opat “v prirodzenom smere”. Ale to nie je teraz podstatne, skor ma zaujimalo, ci niekto namietne to ulozenie nadrze pod drevenu dlazku co tam bude (bez betonu, len zasyp hlinou, strkom a liaporom, ziadna hydroizolacia). Principialne to teplo nema kam uniknut, len sa spotrebuje na ohrev okoliteho zasypu a pokial nedojde k spotrebe na skupenske teplo pri vyparovani vody napr. z vlhkej hliny tak je vyuzite ako chceme, nie? Dokonca skor ocakavam ze v pripade poklesu teploty vody v zasobniku v dosledku rychleho ochladenia (velky odber teplej vody) dojde k efektu odberu tepla z okolitej “izolacie”/zasypu
-
A aký výmenník uvažujete použiť? Ten do dymovodu alebo zabudovaný v šporáku. Lebo šporákový som zatial našiel ib aod KZP
na ti ev dymovode trochu nevyhody že pridúša ťah, zhoršuje ťah, a znižuje teplotu spalín, čím dochádza aj ku kondenzacii v komíne a slabšom ťahu. Takže vybrať ten správny typ výmenníka aby to ešte kúrilo. A inak ja osobne by som si dal komínový ventilátor alebo samotiažny a je mi to lauter fuk potom či tie spaliny ochladím na 80 celzia.len ked su tie trubky také tenké či to bude v tom stenovom samotiažnom dostatočne preťekať, a šak ked nebude date čerpadlo.
Nuž ked zaizolujete tak neakumulujete, tak spetne asi…
Ten plast to je fakt dobry napad, nemože to ani zhrdzavieť, stačí použiť vodeodolnu tep izolaciu čo sa týka bokov a vlastne nejaka zemna vlhkosť by nemusela byť dramaticka aj pre obyčajny polyst alebo to obaliť nopovou foliou a je vymalovano. netreba ani obmurovaváť.
a vlhk ahlina sa vysuší a teplo bude pomaličky postupovať hore čo bude zase podlahové vykurovanie. akurát ked sa zosušia tie dosky tak budu špary, takže treba ich najskor uplne nadoraz vysušiť.
-
Anonymous
Member29. augusta 2008 at 20:28Koľko energie by si spotreboval na vyhriatie 4000l vody napríklad na 40°C a ako dlho by to trvalo?
Teplá voda stúpa hore teda ak by si ju vyhrieval v izbe ako by kolovala pod izbu do nádrží?
Tiež by si zrejme musel urobiť z nádrží priepustné ventily ako na bojleroch, ale na tlak ktorý vydrží nádrž.
Po pravde je to zaujímavý nápad, ale neviem, neviem. -
Anonymous
Member29. augusta 2008 at 20:38Teraz ma napadlo že pri použití môjho zdroja energie PM by to nebolo až také zlé. Ale neviem … Teraz ma ale napadlo že by si mohol urobiť odparovacie trubky stenami a na vrchu by si ju ochladil a para by sa po premene na vodu nad stropom vrátila späť do nádrží pod podlahu. To by znamenalo vykurovanie stien a podlahy a pritom by to bol aj ako pretlakový ventil. Ale či pri tom nič iné nehrozí to neviem.
-
Anonymous
Member29. augusta 2008 at 21:09Je to skrátka komplikované, ale dá sa to vyriešiť. Ak by si vyhrieval vodu v bojleri pomocou malého okruhu zo sporáku (tam je riziko prehriatia vody) dala by sa voda dopraviť do nádrže pod tlakom z bojlera (to by sa dalo termostatmi) Avšak len na vlastné riziko!!! Toto riešenie by nevyšlo tak draho na energiu a tým že by si kúril v sporáku by si vyhrial vodu v bojleri a tá by bola postupne vypúšťaná do nádrží. (nádrže by boli pod stálym tlakom vody, ako vodovod a po čase by si musel nádrže nejako umývať kvôli vodnému kameňu a usadeninám. AKO?)
Prajem ti úspech v danej myšlienke, ale fakt neviem, neviem…
Log in to reply.