aktivita diskusia Múzeá a Galérie Aký je Váš názor na vedomosti lektorov týkajúce sa expozícií

Tagged: 

  • Aký je Váš názor na vedomosti lektorov týkajúce sa expozícií

    Posted by admin_obnova on 19. januára 2005 at 3:09

    Sú podľa Vás vedomosti lektorov v jednotlivých múzeách dostačujúce? Myslíte si, že návštevníkom stačí tých pár viet, ktoré sa lektori naučili naspamäť? Alebo si myslíte, že lektori by mali vedieť aspoň základné informácie o objekte v ktorom sa múzeum nachádza (hrad, kaštieľ,zámok). Prípadne Vám stačí, že si vypočujete 5 minútové rozprávanie o váze z 19. storočia, ktorá stojí na stole z 18. storočia, ale keď sa spýtate, kto vlastnil tento hrad v 16. storočí tak lektor iba pokrčí plecami.

    zuzana odpovedal 14 years, 5 months ago 5 Členovia · 25 odpovede/odpovedí
  • 25 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 20:28

    Niekde je to lepsie, niekde horsie. Ludia by sa mali hlavne OZVAT a bojovat. Ked uz si zaplatili, nech dostanu vyklad, aky chcu. Stalo sa mi v jednom muzeu, ze ked som si pocas prehliadky nestihol do spokojnosti prezriet architekturu, tak v pohode som isiel este raz z druhou skupinou. Inde sme museli 25 ludia cakat hodinu, kym sa nazbieralo 60 ludi a potom poklusom sa pustili prezerat hrad v dlhej strudli. Vyklad typu tu je izba, tu je panska izba lektorkou, ktora lamavou Slovencinou sepkala, ze ju poculi prvi siesti ludia…ma velmi neuspokojila. Ked som jej pripomenul, ze “panska izba” je v byvalych koniarnach a celadniku, tak len sa usmiala a vyhlasila, ze teraz je to panska izba a viac ju to netankovalo…

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 21:37

    S lektormi je to podla mna tazko. obvykle to robia nekvalifikovani ludia za velmi male peniaze a za tie aj zodpoveda kvalita vykladu a celkovo sluzieb. ja mavam obvykle dojem ze lektor je tam skor na to aby robil policajta a daval pozor aby niekto nespravil ani naznak niecoho nepristojneho (najma co sa tyka lektoriek-dochodkyn, obvykle penzionovanych uciteliek) mlade lektorky (teda ja som muzov ako lektorov stretol skor vynimocne) to zas chcu co najskor odbavit aby mali pokoj a mohli sa venovat svojim veciam. co sa tyka hnania po expozicii, to je tazko….ja si pamatam na vyklad jedneho stareho pana v zamku v Topolciankach, ktory bol podla mna dost dobry a bol cas si vsetko prezriet a stravili sme tam cca hodinu a pol. ked sme vysli vacsina ludi bola doslova otravena a znudena ze naco to bolo take dlhe, naco zdrzoval, ze tam by bola pol hodina uplne stacila…. ja osobne by som nemal problem tam stravit aj cely den:-) takze ono vacsine ludi staci z urovne lektora to aby si odrecitoval tie “zvasty” ktore aj tak hned pustaju z hlavy a skor ich zaujima ci sa tam natacala Fantagiro, alebo zarucene neoverene spravy ako ze vino ktore zrelo v tejto pivnici sa dodavalo na cisarsky dvor a tam do neho pridali jed aby otravili velkovojvodu ci to, ze za vojny tu nemci mali muciaren gestapa pripadne ze tam po nociach strasi velky cierny pes a mrtvy kostolnik a ktora sa pozrie do tohto zrkadla do roka sa vyda. to ze to zrkadlo visi v uzasnom secesnom rame ma vacsina navstevnikov na haku. takze vacsine ludi podla mna kvalita lektorov staci lebo ich vyklad v podstate ani nezaujima. a ta mensina ktora sa stretava na serveroch podobnych tomuto, ta to ma tazke pocuvat taky vyklad. Skor by som prijal keby muzea organizovali napriklad raz tyzdenne (pravidelne a vopred oznamene) prehliadky s fundovanym odbornikom, ktore by mohli byt dlhe a bola by to viac diskusia ludi ktori vedia o co sa jedna. napriklad niektore galerie zacinaju zavadzat dobry zvyk ze pocas trvania vystavy je prehliadka niekolkokrat vedena kuratorom. ale verim tomu ze nase muzea by si za podobnu sluzbu vypytali nekrestanske vstupne…

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 21:47

    Lektorsky vyklad by mal byt zivy, putavy, nemal by samozrejme navstevnikov zavadzat a podla mna aj fakt, ze zrkadlo je v uzasnom secesnom rame su ludia schopni vnimat, ak im je tato informacia podana vhodnym sposobom. Lektorske vyklady su dobre aj horsie, kazdopadne vsak su takmer vsetky na jedno kopyto, podla jednej sablony, ktora moze ludi po case vyrazne unavovat. Ja by som do muzei pustila viac vzduchu, a to vo vsetkych oblastiach…

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 21:54

    A este nieco – nie kazdy sa hodi pre pracu s ludmi, taky clovek nielen ze musi mat vyrazne komunikacne schopnosti, ale aj trochu charizmy, dobry recovy prejav a pod. Ked pred casom v SNG BA na vystave Gotika prehovorila akasi slecna-odborna lektorka pred masou ludi, tak sme odtial velmi rychlo odisli a absolvovali vystavu z uplne ineho konca a sami. Seda myska s miernou recovou vadou ma teda urcite neprinuti, aby som sa zucastnila nabuduce jej lektorskeho vykladu, aj keby mal byt dobry (tento mi nepostacoval). Vsimla som si velakrat, ze v muzeach a galeriach sa akoby na jednom mieste zhromazdili ludia bez akehokolvek vkusu. Kedze su to ludia, ktori su prvym kontaktom s navstevnikom, asi by som to v takomto pripade riesila rovnosatami, lebo niekedy je mozne vidiet skutocne katastrofalne kusky.

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 22:49

    Tak to je moja parketa!!!!!!!
    bohuzial som nemal cas citat vase prispevky nio ak dovolite pridam svoj nazor aj z osobnej skusenosti (ak sa opakuju nazory pardon)
    ako turistický sprievodca (lektorom sa nazvat nechcem, neodvazim), ktorý sa pohyboval-buje po 5 expozíciach (mal som stastie aj na sezonne výstavy) pomaly uz 7 rokov, viem velmi dobre op com tato praca je a ake su okolnosti prijimania a prace sprievodcov. vsetci sa statuju u “lektora”, no nikto neberie do uvahy ze to ubohe (pardon) dievcatko niekto do zamestnania prijal a ze ten niekto vobec (casto; nebagatelizujem) nema zaujem na tom aby hovoril takpovediac k veci a slusne ako sa na cloveka patri. prepacte mi ostre vyjadrovanie no inak nemozem, totiz stane sa aj to ze svoje “kolegyne a kolegov” sem tam aj zaucam a som zhrozený z toho ze niekto ani len netusí co je to barok, porcelan, dalsie stýly…….. ceny vstupeniek sa zvysujú, no sluzby idú k vode az pod vodu. nastolujkem vsak dalsiu otázku: je vobec takýto nútený výklad, ktorý s odbornostou a pravdou nemá nic docinenia potrebný???!!!!! nebolo by rozumnesie expozície vybaviť vhodnými popiskami a dozorom a nechat ludi poprechádzat sa???!!!!
    priznám sa triafa ma slak ked musím pocuvat bludy a výmysly o váženej kultúrnej pamiatke.
    aj laicku verejnost raz omrzi usmievat sa do “benátskych” zrkadiel a mladnú resp. pekniet………

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2005 at 2:40

    A na toto by som celkom zabudol…………………..
    Ako vidim niesom jediny kto “miluje” skraslujuce a omladzujuce pohlady do benatskych zrkadiel. Okrem toho na navstevnikov striehnu rozne dalsie “nastrahy”. Moze sa Vam lahko stat, ze ked si niekam sadnete alebo niekde vstupite nikdy sa neozenite, pripadne sa Vam “zarucene” do roka narodi potomok. Lektor to este potvrdi množstvom “zarucenych” dokazov o tom, ze sa tak stalo. Vzdy sa tesim hlavne na to, kedy navstevnikom oznamia, ze ked sa dotknu urcitej casti nejakej sochy tak zbohatnu :-)) A z toho nestastneho exponatu potom navstevnici zosuchaju rukami milimetrovu vrstvu:-) O tomto vsak nerozhoduju lektori. Nehadzme vsetko na nich. Ved niekto si predsa musel dat tu pracu aby vymyslel to co sa oni musia naucit. Vo vela pripadoch to niekto vymyslel uz pred mnohymi rokmi a ucia sa to naspamat bez akejkolvek zmeny cele “generacie” lektorov. Dokedy budu navstevnici platit zato, ze sa velmi casto dozvedia bludy a uplne nerealne veci, ktore sa vobec netykaju daneho objektu a sluzia iba na vyplnenie casu, aby si navstevnik myslel, ze dostal vela informacii. Ved niesme v Disneylande…………………..
    DOKEDY ESTE ???????????????????????????????????????

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2005 at 2:45

    Zdravim vsetkych diskuterov, duskuterky….
    …aj pravda sa da povedat kosato a pestro, aj ta historicka…je vsak dolezite vediet komu to rozpravam, lektorky by mali byt adresnejsie, zistit jednoduchou otazkou, kto je navstevnik a aky vyklad je pre neho vhodny…su navstevnci ktori chcu benatske zrkadla a myty…strasidla…chcu sa zabavat, a to je tiez v pohode…potom studenti – ini zaujem….nie vo vsetkych muzeach sa to da…mame to stastie ze mame male muzeum a da sa rozlisovat navstevnik a jeho poziadavky….teda u nas sa da…na hradoch a zamkoch ide o masovu kulturu a prevazi navstevnik, ktory hlada len zabavu a preto tie vyklady my muzejnici vlastne uz ani nepocuvame….bachorky…tak isto by mali byt riesene aj publikacie pre sirsiu a odbornu verejnost….v minulosti v nasich muzeach tato komunikacia a rozlisenie narocnosti divaka nie je dolezita…mali sme lektorku, ktora sadisticky vysvetlovala detom historiu mesta, muzea a pod…chudata…stacilo sa s nimi hrat obluvenu hru na temu co je asi tento predmet na co sluzil a tak…preto sa deti nudia ale nevtieravou hrou sa da vela urobit….
    treba generacne, socialne rozlisovat rozne skupiny a navstevnikov a tak prisposobit lektorsky vyklad…
    lektorky su super, my uz taku mame..drzim palce aj ostatnym muzeam…
    Lod

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2005 at 2:58

    Mimochodom, aby som nezabudol. Pacil sa mi nazor SABATIER-a o obcasnych prehliadkach, ktore by viedol niekto, kto sa vo veci naozaj vyzna. Bolo by zaujimave, keby obcas mohla prist aj odborna, pripadne “poloodborna” verejnost, ktora sa chce dozvediet nieco zaujimave, realne, ale nie rozpravky. Urcite by nezostalo iba pri prednaske, ale preslo by sa casom ku diskusii. Podla mna je to skvely napad, zial v nasich podmienkach asi nerealizovatelny.

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2005 at 7:06

    “technicka”realizacia by isto nebola problemom, ide skor o ochotu tych fudovanych, ktori su zavreti v kancelariach aby nachvilu odisli od pisania odbornych prispevkov na kolokvia a seminare a zisli do expozicie normalne sa porozpravat s beznymi ludmi ktori sa skutocne CHCU nieco dozvediet…

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2005 at 18:29

    Pravda pravduca. Tie rozlisene prehliadky by boli super! Snad sa toho dockame (a pri zvysovani veku odchodu do dochodku asi aj ano…) :-) Na margo bachoriek: v Moravskom krase, v jaskyni Punkva sprievodkyna vyhlasila, ze kto sa dotkne toho kvapla a nahlas vyslovi zelanie, iste sa mu splni. netusila chudera, ze tam bude mat vtipalka, ktory nahlas vyslovi zelanie: Ja chi mit s vama dite! A bola tma…(zhasla svetlo). Potom to uz nerobila, ked som tam bol znova. Ktovie, ci sa to splnilo.

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2005 at 18:35

    pekne vas zdravim!!!
    presne tak ako hovorite-pisete…. o poskodzovani exponatov turistami vo viere ze sa im nieco udeje viem svoje, dokonca aj ked sa to nespomenie, posadia sa na stolicku, co ked nahodou bude u nas platit to co v bojniciach. musim vsak oponovat Lodomerii, lebo lektor musi zaujat odbornostou a urovnou svojho výkladu ani nie historkami, prisposobit sa vyklad da (aj deti si vsak rady vypocuju nieco o vývoji stýlu v umeni alebo o histórii nejakeho rodu, no na ich urovni), no aj pre velku skupinu vo velkom muzeu. sprievodca si jednoducho musi uvedomit ze musi vyplnit priestor aj medzi vitrinami a nábytkom a to svojim výkladom. neraz sa mi stalo, že som mal až 80 (!!!!) aj viac ludi (co je dost smutné) v skupine a dovolim si tvrdit, ze 90% z nich pocuvalo a hikalo nad “obycajným” stolom, porcelanovou salkou, ci malickým akvarelom….. nie kazdý sa narodí kunsthistorikom alebo recnikom, potom nech sa tam nehrabe (nazor radikalny a mozno ho uznate za správny) ALE!!! kto by z fundovaných mudrych ludi siel robit za minimalnu mzdu??? tiez bez vykendov a sviatkov…..
    este by som dal jedno riesenie na fudovaný výklad-samostatnú prehliadku: ja to robim-e tak, ze sa zoberie cela banda a ideme a ja zvycajne zvyknem nieco porozprávat k expozícii i bjektu a lokalite. dopredu je vsak potrebné sa nahlásit. týmto by som nacrtol dalsiu temu – prehliadky so specializovaným výkladom. obcas sa zvyknem opýtat navstevníkov, ze o com by chceli pocut viac-o nábytku, malbe… u laika uspech nemam, no odborníci sa tomu potesia, tak vznikli v mojom repertoari výklady zamerané na nábytok, malbu, iné uzitkové umenie, históriu i architekturu ciastiočne.

  • Anonymous

    Member
    21. januára 2005 at 0:32

    BACIL ta tma v moravskom krase mozno bola sucastou zelania, ktore sa mozno splnilo :-)))))))
    ĎUSO aj ja sa obavam, ze navstevnici si mozu sadat na co chcu a kedy chcu a aj tak sa nestane zazrak. A toto asi plati vsade, takze sa krutej realite nevyhnu ani navstevnici v Bojniciach.

    A teraz vazne. Je narocne zaujat vykladom velku skupinu v rozmedzi 60 – 80 navstevikov. Nato uz musi mat clovek vrodeny talent. A samozrejme je to aj zalezitost financneho ohodnotenia. Avsak tomu, kto na to nema nepomoze ani 30 000,- mesacne. Nizke financne ohodnotenie zial v tomto state nieje iba problemom lektorov. Stale je tu vsak problem, ktory sa tyka autorov tych “informacii” ktore lektori iba tlmocia navstevnikom. Nie kazdy lektor ma schopnosti a vedomosti aby si sam dokazal vytvorit zaujimave rozpravanie o urcitom objekte alebo exponate. Potom je uz odkazany iba na “oficialnu” verziu ktoru ma nacvicenu asi tak, ze sa postavi do stredu miestnosti, ukaze rukou na exponat a povie dve vety, potom urobi tri kroky ukaze na dalsi exponat a povie dalsiu vetu. A nedajboze aby ho niekto vo vyklade vyrusil, pretoze potom je uz strateny. Lenze tie “vety” niekto vymyslel v case, ked bolo zalozene muzeum a odvtedy sa na nich zmenilo minimum. Napriklad pred rokmi by lektor povedal, ze feudalny zemepan ktory tu zil, zdieral na svojom panstve chudobny lud. Dnes sa uz nehovori, ze zdieral ale ze riadil hospodarenie na rodovom majetku. To bola asi najvacsia zmena, ktora sa v niektorych pripadoch stala.

    Zjednodusene povedane, vedeniu daneho muzea je asi jedno, co sa navstevnikom, hovori. Ved uz zaplatil. Ked sa to navstevnikovi nepacilo, jeho problem. Co by chcel od chudobneho slovenskeho muzejnictva. Ked nepride druhykrat on, tak pride niekto druhy. Ale toto vedenie si neuvedomuje, ze cim menej budu navstevnikom ponukat, tak tym viac navstevnikov sa uskromni s fotografiov ako stoja pred hradom, ale nebudu mat dovod vstupovat do hradu a platit.

  • Anonymous

    Member
    21. januára 2005 at 1:06

    No evidentne tato tema je velmi zaujimava, vdaka za moznost reagovat…mily duso, skutocne nie je dolezite aby bol lektor vynimocne fundovany…historiou, kunsthistoriou, geologiou, archeologiou…atd…je to utopia, ide skor o charizmu a kmunikaciu, schopnost odovzdavat….ludia do muzei chodia za zabavou, je im odporne ze sa musia citit ako v skole, a prave tou nenutenostou sa da vela dosiahnut…som sice tzv.odborny pracovnik maleho muzea, ale taktiez ked je treba a ked pripravim vystavu lektorujem ja a prisposobujem sa vekovej kategorii a pytam sa navstevnika na jeho cas a skusenosti, troma alebo dvoma otazkami zistim naladenost a aj zamer….ked chce len prechadzku tak nech sa paci….pytajte sa….ak vyklad, tak vyklad…
    k vystavam kuratori/kuratorky pripravuju specialne vyklady…v nasom muzeu, aj v obr SNM, avsak nie tak casto akoby sa patrilo…aj malo tuto moznost spropaguju…chyba lepsi PR, my v muzeu tuto moznost ponukame skolam…odborni pracovnici nesedia len pri kartach a v depozite ale pracuju aj s navstevnikom…
    SCCA v Bratislave pripravilo zaujimavy kurz v tejto oblasti, pre lektorov a muzejnych a galerijnych pracovnikov – pedagogov, nastastie aj u nas tento trend vychovy v muzeach uz nabera riadne obratky…ako priklad spomeniem Galeriu Jana Koniarka v Trnave, Galeriu mesta Bratislavy, Mestske muzeum v Bratislave a Nitriansku galeriu, kde su specializovani ludia na tuto oblast….na komunikaciu s verejnostou a hlavne s detmi a mladezou…drzme im palce
    Lod

  • Anonymous

    Member
    21. januára 2005 at 4:25

    MEA HONESTA LODOMERIA

    Prave ta charizma a schopnost komunikovat chyba mnohym lektorom.

    Aj par zakladnych informacii sa da podat zaujimavo, ked na to lektor ma schopnosti. Ale toto sa tyka iba malej skupiny lektorov, ktori su spravnymi ludmi na spravnom mieste.

    Od tejto malej skupinky lektorov by sa mala ucit ta vacsina. Vacsina, ktora robi to co este celkom dobre nevie.

    Tymto chcem len pripomenut, ze tato diskusia sa netyka tej schopnejsej mensiny, ale tej zatial menej schopnej vacsiny.
    Dufam, ze sa raz dozijeme toho, ze sa pomery tychto dvoch skupin lektorov vymenia.

  • Anonymous

    Member
    21. januára 2005 at 17:03

    Uznavam, ze sprevadzat skupiny je narocne (denno denne dookola to iste…)mal som moznost stravit par dni na Orave a klobuk dole pred vykonmi lektoriek, ked sa museli furt stverat do citadely a este vysvetlovat ludom – a obcas aj umravnovat podgurazenych mladikov…
    No na sprevadzanie musi mat clovek talent – treba zaujat a putavo podat, to je pravda. A hlavne si doplnat vedomosti. Stalo sa mi na Spisi, ze mladik hrdo vyhlasil, ze su najvacsi hrad, a ked som ho upozornil, ze to uz par rokov neplati, lebo Pusty hrad je raz taky a Hradova tiez, tak vyhlasil, ze ho to nezaujima, lebo to bolo napisane v knihe…(zo 70rokov asi). A dalsiu skupinu si viedol zase po svojom…
    Dalsim velmi nezazivnym miestom je Zvolen – krasny objekt, ale strasne staticky – za par rokov sa vela nemenilo (okrem prilezitostnych vystaviek), staci tam ist raz a staci. Ale musim zase chvalit to, ze aspon neprehanaju ludi, ked si chcem nieco pozriet, tak tam mozem tvrdnut hoci aj do zaverecnej. Ale tej architektury by sa tam dalo ukazat este viac…

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť