aktivita diskusia Pamiatky Beton a pamiatky

  • Beton a pamiatky

    Posted by admin_obnova on 11. novembra 2004 at 1:18

    No mozno nazov temy nie je prilis vhodny, ale ocakavam diskusiu aj na tuto temu.

    – Nieco pre start:
    – – Soutěž Betonový dům zachraňuje reputaci betonu
    Materiálu, který se v minulých letech stal symbolem šedi a uniformity, chce vrátit respekt soutěž, která se koná pod záštitou České komory architektů. Do soutěže mohly být přihlášeny návrhy rodinných domů s podstatným použitím technologie monolitického betonu nebo stavebnicových systémů na bázi betonu. Zadán byl rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu s garáží nebo přístřeškem pro auto. Soutěže, určené nejen pro inženýry a architekty, ale i studenty, se zúčastnilo 70 autorských týmů.

    Porota rozhodla o udělení dvou rovnocenných cen. První z nich získal návrh týmu Jiřího Žida a Ivo Pavlíka za nový pohled na zadaný úkol a důslednost formy a dispozice v pojetí rodinného domu. Druhým oceněným byl návrh Petra Šmídka, který porota ohodnotila jako čistý, v detailu i celku originálně výtvarně pojatý.

    Na budoucnost tohoto stavebního materiálu pohlíží jeden z vítězů – Petr Šmídek optimisticky. Beton se dá podle jeho slov využít při výstavbě individuálních rodinných domů bez použití velké mechanizace.

    Všechny do soutěže přihlášené návrhy mohou zájemci zhlédnout na výstavě, která byla zahájena v Praze a odtud bude putovat po regionech.

    Výstava k soutěži Betonový dům
    Desítky exponátů pocházejí z autorských dílen renomovaných i začínajících architektů v Česku, kteří se letos zúčastnili stejnojmenné soutěže v Praze.

    datum konání:
    1.11. – 30.11. 2004

    další informace:
    http://www.estav.cz/zpravy/clanek170.asp

    místo:
    aula Fakulty architektury VUT v Brně

    pořadatel:
    Fakulta architektury VUT v Brně

    palo odpovedal 13 years ago 3 Členovia · 14 odpovede/odpovedí
  • 14 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    13. novembra 2004 at 7:16

    BETON!!!
    katastrofa, lacné riesenie…
    predovsetkým v období spred 15 rokov sa tento materiál pouzíval ako materiál pri obnovách pamiatok, predovsetkým hradných zrucanim, kde dodnes posobí ako past na oko!!! ako najsvetlejsí príklad i ked nie z násho prostredia ale nam blízkeho by som uviedol (podla mna nestastnú) dostavbu hradu v madarsku – vysegrad. zname su aj priklady budov, ci jednotlivých miestností (napr. v kastieloch ktore sluzia ako expozicné priestory) – a to uz vobec nechápem!!! – ktorých dlázky su zaliate betonom. viete si potom predstavit, co sa deje s predmetmi ulozenými v takýchto priestoroch a s nastennymi malbami ak tam nejake su – vsetko tam doslova “place a tym padom i kvitne”!
    ja k betonu len tolko, urcite z hladiska modernej i sucasnej architektúry ma obrovsky vyznam, no ja osobne by som beton pri exterierových (a ko ste mohli citat ani v interierovych) restauracných prácach nepouzil, to je moj taky pololaický nazor.

  • Anonymous

    Member
    11. decembra 2004 at 4:54

    Otazka betonu a jeho pouzitia bola vzdy pomerne rozpoluplna v celej historii stavebnictva a prislusnych odvetvi.
    Z betonu spravili roky “budovatelsta” v dobach socializmu spominany symbol sedi. Zdaleka ale beton nemusi posobit tak surovo a neosobne ako mostove piliere, ako sede panelaky slovenskych sidlisk ani ako pozostatky snahy o udrazanie nieco v stave “aby to stalo”.
    Co sa tyka betonu a jeho pouzitie na novostavbach staci sa mi len pozriet z okna a vidim novu budovu Moravskej zemskej knihovny ktorej niektore casti su z pohladoveho betonu a dotvaraju tak velmi zaujimavy tvar a dizajn budovy.
    Pohladovy beton a jeho novodobe variacie su vdacnym materialom pre architektov, ktorych ale bude trebe este naucit ze beton neni vsespasujuce riesenie.
    Beton vs. pamiatky je tema velmi citliva.
    Beton sa da pouzit ako material pre podchytavanie pripadne ztuzeni niektorych casti ale ja osobne som vyrazne proti aby v naslednom diele dochadzalo k vyraznym kontrastom povodna historicka stavba vs. beton. FUJ
    Beton ako taky by do kontaktu s pamiatkou mal prist len v odovodnenych pripadoch.
    Nedavno som mal moznost navstivit cast Brnenskeho podzemia bol som ukrutne sklamany pretoze vacsia cast vyskriekana betonom pre ztuzenie stien takze clovek miesto v mestskom podzemi bol s banskej stole.

  • Anonymous

    Member
    13. decembra 2004 at 1:24

    prosim velmi pekne poradte mi kde by som mohla najst referat o prisadach do betonu potrebujem to prosim ozvite sa mi moja mailovu adresu dakujem

  • harp

    Member
    13. decembra 2004 at 1:52

    Mne osobne sa pri novostavbe pacia betonove tvarnice murovane na uzku strbinu. A ked sa takato stena vhodne farebne upravy. Dal by som si povedat aj na nejaku stavbu na samote…rodinny dom.

    Pred tyzdnom som navstivil Univerzitnu kniznicu Masarikovej univerzity v Brne. Velmi vhodne zvolena kombinacia sedy beton – cervene doplnky. Pripadne nejaka cierna. A to vsetko oteplene lakovanym drevom. Pekne.

  • Anonymous

    Member
    13. decembra 2004 at 3:21

    betonka: konkretne aky typ prisad do betonu Vas zaujima?
    nieco by sa dalo zohnat

  • Anonymous

    Member
    13. decembra 2004 at 3:32

    harp: asi mas na mysli Knihovnu Filozofické fakulty MU pod ktoru sa podpisali
    Ladislav Kuba & Tomáš Pilař
    ide v skutocni taktiez o dobru kombinaciu betonu s ostatnymi prvkami.
    betonove tvarnice? mas na mysli system strateneho bednenia aj ked tento nazov sa uz dneska moc nepouziva
    ide napriklad o system Faceblock taky? ano tento material je velmi pekny pohladovo ale na stavbu domu ho moc nedoporucujem, kvoli telelno izolacnym vlasnostiam.
    Taketo tvarovky pouzivam na pomerne elegantne terenne upravy v okoli objektov ich tvarova variabilita je zaujimava a povrchove upravy dodavane vyrobcami maju pestru skalu.
    Co sa tyka betonovych tvaroviek ako materialu nie su moc vhodne najme kvoli nizkemu tepelnemu odporu, ale v sucasnosti sa na trhu objavuje moznost doplnena heraklitovou izolaciou, ale to uz ztracame pohladovu cast betonu. T.

  • harp

    Member
    13. decembra 2004 at 22:17

    Tomboy: ano mal som presne na mysli strateny “salung”. Z vnutra nam predsa aj pri izolacii struktura zostat moze. A ked sa hoc len natre na bielo. Proste krasa

  • Anonymous

    Member
    14. decembra 2004 at 2:37

    no neviem u mna zase kukat v interiery na beton aj ked pohladovy neni prave moj ideal nie ze by som bol zastancom krasnych rovnych omietok ale toto neni prave moj vkus…. :)

  • harp

    Member
    14. decembra 2004 at 23:01

    Nehovorim ze v celku ale vedel by som si predstavit. Jednu stenu z takehoto necoho a na nej povedzme zlty alebo oranzovy nabytok v cistych tvaroch. :) Len zartujem aj ja asi iba do exterieru a nechat to obrast vinicom. :)

  • Anonymous

    Member
    3. januára 2005 at 20:45

    Nemyslím, žeby sme sa mali “bičovať” betónom, naviac ak nie je vynálezom našej (vraj “modernej” ?! sic!) doby. Patrí medzi stavebné materiály tam, kde je odôvodnený, tak ako každý iný vhodný materiál. Len nech sa “nevydáva” za drevo, tehlu, pálenú krytinu a pod. tak ako od dreva nemôžeme očakávať, aby “fungovalo” ako oceľ alebo železobetón. Nuž “každému podľa zásluh”, aj betónu! Nazdar!

  • Anonymous

    Member
    10. apríla 2005 at 20:00

    Napriklad na stavbu priehrad a hati je beton,teda zelezobeton uplne idealny stavebny material …. vodne dielo Gabcikovo je toho prikladom….

  • palo

    Member
    9. januára 2012 at 18:43
  • palo

    Member
    9. januára 2012 at 19:06

  • palo

    Member
    9. januára 2012 at 19:25

    Najstarší železobetónový most na Slovensku je o dva roky starší ako prvý železobetónový most v USA.

    Peter Paulík: Krásno nad Kysucou – najstarší železobetónový most Slovenska?

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť