Tagged: 

  • Posted by admin_obnova on 11. júna 2005 at 19:01

    C E M U Z
    http://www.snm.sk/?lang=svk&section=cemuz

    Novy softver pre centralnu evidenciu muzejnych zbierok je uz nejaky piatok na svete. Ma nahradit ? automatizovany muzejny informacny system – AMIS.
    Predmetom tejto diskusnej skupiny by mala byt vymena skusenosti s tymto novym zazrakom muzejnej praxe. Okruhy:
    – mate CEMUZ na pracovisku,
    – problemy a skusenosti s instalaciou,
    – problemy a skusenosti s prevadzkou,
    – co mi chyba,
    – co sa mi paci,
    – co sa mi nepaci.

    p.s. Prosim administratora aby tuto temu z fora odstranil, pokial nezodpoveda jeho profilacii.

    Anonymous odpovedal 19 years, 6 months ago 2 Členovia · 11 odpovede/odpovedí
  • 11 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    12. júna 2005 at 21:13

    colly: preco prave naopak len sa skor hodila do SNM pripravuje cemuz. Ale je pravda ze cemuz uz existuje. Nasa diskusia by sa teda mala premiestnit tu.

  • Anonymous

    Member
    13. júna 2005 at 2:48

    Prispevok som premiestnil. Bolo by dobre toto tu zmazat.
    Dakujem.

  • Anonymous

    Member
    13. júna 2005 at 6:09

    Takže, privoňala som k CEMUZ, kým som mala k tomu pádny dôvod vedecko-výskumnej pracovníčky. CEMUZ bol tvorený absolútne odborne s prihliadnutím na všetky nuansy zbierok resp. predmetov muzejnej hodnoty, atď) Čítam mnoho kritík, mnoho príspevok smerom k úpravám, ale, žiaľbohu, väčšinou sú nehodné povšimnutia. Pokiaľ sa nevytvorí absolútne odborný názor, reprezentujúci jednotlivca alebo skupinu ovládajúcu problematiku a schopnú sa danej prolematike plne opakujem plne !!! sa venovať, CEMUZ v súčasnej podobe bude plnohodnotným (skrátim to ) dokumentačno-identifikačno- katalogizačným programom, ktorí múzejníci pptrebujú viac ako plat !!!!
    Prirodzene, aj o CEMUZ by mohla vzniknúť, prinajmenšom, odborná diskusia. Celkom by ma ppotešila.

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 16:09

    Mal som moznosť neoficiálne a vlastne náhodne počuť nazor samého koordinátora projektu a príliš nadšené to nebolo. Osobne som hovoril s piatimi múzejníkmi a ich komentáre sa tu vôbec nedajú prezentovať. Či je plnohodnotný neviem posúdiť, pretože som ho videl iba na predvádzačke (po trojnásobnom reštarte – čo je viac ako plnohodnotné) ale o tom, že bol tvorený absolútne neodborne svedčí aj skutočnosť, že je v rozpore s platnou legislatívou a teda by vôbec nemal byť distribuovaný. Zatiaľ to vidím tak, že SNM opäť potratilo a nešťastný je iba otec.
    Na tému nevyhnutnosti sa nebudem baviť, iba pripomeniem, že otázka tejto nevyhnutnosti sa začala riešiť ešte za komančov a dodnes sme bez nej akosi vydržali, vydržujeme a budeme vydržaný (alebo nadržaný).
    Mag čo Ťa viedlo k tomu, že už nie si vedecko-výskumná pracovníčka. Stačí keď si otázku zodpovieš iba pre seba.

  • harp

    Member
    30. júna 2005 at 20:52

    Colly: poznam koordinatora, ak teda hovorime o tom istom (J@no), a tiez sme sa na tuto temu rozpravali. Musim vsak povedat, ze mi povedal ze mu na tom nejake drobnosti vadia. Nebolo to vsak prevazne negativne. Ved ktora praca sa kedy podari na 100%.

    Co myslis tym ze nie je v sulade s legislativou. Jeho skladba a polozky ci program ako cely?

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 21:49

    harpík nechoď na mňa s tým, že ktora praca sa kedy podari na 100% a kto nič nerobí, nič nepokazí a ukáž čo si dokázal ked chceš kritizovať atď. Čo myslíš prečo bol AMIS taký aký bol? Vtedy sa tiež hovorilo o tom, že na ňom niektoré drobnosti vadia. Aj dovadili.
    J@no je tiež iba obeťou aj keď by sa mu toto moje vyjadrenie určite nepáčilo. Osobne by som nechcel byť v jeho koži a keby som bol tiež by som sa neobesil lebo to Firma zmrvila. Pozri si net a čítaj to s otvorenými očami. Nájdi súvislosti a uvidíš holú pravdu. Nikto z nich nemôže cúvnuť ale poučení skúsenosťou sa spoliehajú na to, že škody budú minimálne. Lenže CEMUZ je zákonná direktíva! Keď nebude fungovať som zvedavý na koho to hodia, teda viem na koho to hodia. Problém je vážnejší než sa nazdáva väčšina múzejníkov, ktorí poučení skúsenosťou sa tiež spoliehajú na to, že škody budú minimálne.
    Legislatívny rozpor:
    Citát z príručky “ELEKTRONICKÉ SPRACOVANIE A CENTRÁLNA EVIDENCIA MÚZEJNÝCH ZBIEROK”
    s. 35
    Prírastkové číslo
    Definícia: Číslo, pod ktorým sa predmet alebo súbor predmetov eviduje v knihe prírastkov
    Tvar: Rok nadobudnutia predmetu – lomka – číslo predmetu podľa poradia, v ktorom sa v príslušnom roku získal
    Príklad: 1991/00001

    Citát z “VYHLÁŠKA č. 342/1998 Z.z. o odbornej správe múzejných zbierkových predmetov a galerijných zbierkových predmetov
    § 5 Chronologická evidencia zbierkových predmetov

    (5) Prírastkové číslo sa skladá z poradového čísla lomeného rokom nadobudnutia zbierkového predmetu.

    Tak a to je iba špička toho kolosálneho priešvihu, ostatok je ukrytý v kalných vodách tzv. múzejnej praxe.

  • harp

    Member
    30. júna 2005 at 22:04

    O kalnych vodach muzejnej praxe co to viem. Prezerel som si hadam vsetko co je k dispozicii na evidenciu zbierok v ramci celeho sveta. Aspon co som nasiel. Ani jeden program sa nedal nasadit na vsetky muzea. CEMUZ nepoznam natolko aby som mohol hovorit o jeho specifikach. Veim vsak ze myslienka nie je zla. Knihovnici sa takto zjednotili iba pred par rokmi.

    Tiez si vsak myslim ze je to o ludoch. Ked vies ze je cely program v rozpore so zakonom, preco nepodas trestne oznamenie. Je to tvojou povinostou, iank sa dopustat porusenia zakona. Dost ale. Viem aky mas vztah k nasmu statnemu zriadeniu.

    Obnova.sk je tu aj pre to aby obcas zabrdla do ziveho. Ked poznas nedostatky CEMUZU a kalne pozadie sem s nim. Mas odvahu a cas?

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 23:09

    Dakujem pan magister, Vas prispevok ma iba utvrdzuje v presvedceni, ze som na nespravnej adrese. Nemam totiz odvahu ani cas vybavovat sa s ….

  • Anonymous

    Member
    13. júla 2005 at 18:39

    Myslim si, ze je treba rozlisovat, CEMUZ je Centralna Evidencia MUzejnych Zbierok, program na evidenciu zbierkovych fondov sa vola ESEZ. Hlavnym problemom je, ze riesenie vychaza z kniznicneho systemu, nie je vytvoreny apriori pre muzea. Problematicke je nasadenie datoveho stroja – MS SQL – s uzivatelom datovy stroj hovori len po anglicky (pre ESEZ MS SQL spravuje data), nastavenie, sprava a udrzba MS SQL nie je pre bezneho uzivatela, mam na mysli cloveka, ktory v drvivej vatsine pripadov vie o IT minimalne o 1 000% viac ako kurator zbierky v muzeu. Na tieto prace teda muzeum potrebuje specialistu, to potvrdzuje aj J@no. Prvotne myslienky o tom, ze tychto specialistov dodaju za pekne oci VUC, nebudem komentovat. Nie su ochotni robit spravu ekonomickych agiend a systemov, ktore su pre vykaznictvo ovela dolezitejsie, ako nejaka evidencia zb. predmetov.
    Neviem ako je vyriesena otazka licencii MS SQL, vo verzii MDE je mozne instalovat ho na styri stanice, ak sa nezmenila licencna politika MS, co je navyse sa musi platit, sice to nie su horibilne sumy, ale su. Pritomnost MS SQL totalne zmenila pristup ku datam. Ak si chce uzivatel pozriet, co vcera napisal, musi urobit nejaky dotaz, SQL neukazuje data od prveho po posledny zaznam, bez query ani na krok! Uzivatelske rozhranie je neprehladne, lahko sa moze stat, ze na nieco zabudnete. Bez kvalitneho skolenia ESEZ nie je mozne pouzivat! A kto to skolenie bude robit a za kolko. J@na nie je mozne multiplikovat, za pracu AiP Safe, resp. EDICO musia muzea platit.

    Osobne zastavam nazor, ze bolo treba definovat datove struktury pre jednotlive odbory, definovat povinnu strukturu zaznamu pre CEMUZ a nechat na muzea, v com si budu data zapisovat. Na strane CEMUZu mal byt nastroj, ktory by data z jednotlivych evidencii sypal do systemoveho formatu CEMUZu, a to je xml.

    Zatial CEMUZ pripomina vsetko, co v minulosti zakapalo, a to hlavne preto, ze vsetky cinnosti s jeho realizaciou prebralo a robi SNM, ostatni sa vezu a chcu sa viest, cest vynimkam. Caka sa na to, co sa povie, urobi, neurobi, pokazi apod. v Bratislave, alebo si aspon nasadime take mimikry. V Cechach tiez vsetci v muzeach oficialne podporovali system MZM DEMUS, a doma, ked sa nikto nepozeral, tak si kupovali alebo robili ine. tam to tiez bolo zadarmo :-))), MZM dostavalo rocne dotacie od MK, Asociacie muzei a galerii, takze ked sa to zratalo, tak by za tie peniaze sukromny developer urobil aj maleho boha aj s vodotryskom, norkovym kozuchom, Bilom Gatesom a Jaroslavom Dietlom Praha.
    Preco asi aj taka institucia, akou je Narodni galerie v Praze, presla k inemu dodavatelovi?

    Cena za CEMUZ sa pohybuje niekde okolo 1,5 miliona, mozno viac, este donedavna nebol zaplateny, ak si dobre pamatam J@nove vyjadrenie na http://www.snm.sk, a pocul som pocul zastupcu firmy AiP Safe na prezentacii CEMUZu v ramci Nostalgie – nieco v tom zmysle, ze “oni (SNM) by chteli za ty mizerny penize hotovy zazraky”.

    Instalacne CD-ROMy J@no napaloval podla potreby, ti ktori si chceli z Nostalgie odniest ten “svoj” tak museli cakat do neviem kedy. Very fasza.

    A co prevadzkova podpora, rozvoj, je CEMUZ sucastou dlhodobeho planu MK?
    Teraz, ked sa opat hra hra na skatule, sa na MK nikto takym nedolezitym zaoberat nebude.

    Ale hlavne, a to predovsetkym, musia existovat ludia, ktori tie zaznamy budu pisat!!!!!!!
    A to je ta prava katastrofa.

  • harp

    Member
    13. júla 2005 at 23:30

    Uf, fundovane. Len mi nejde do hlavy preco pouziva esez MS SQL a nie My SQL? Ked to aj funguje ako klient – server, preco to nie je mozne prevadzkovat pomocou webu zaveseneho na serveroch SNM. Viem malo bezpecne. Ale ked si prezriete site muzei nie je to onic lepsie. Naklady by v pripade webovej prezentacie boli aj o polovici nizsie a hlavne by sa nikomu nemuselo platit za licencie. A primitivne to nie je ved aj Slovenska posta pouziva rozhranie cez web na vybovavanie kazdeho jedneho listu a zatial som o tom nepocul nic zleho. Sifrovanie cez SSH by urcite postacovalo na zabezpecenie toku klient napr.: Cerveny kamen a server SNM Vajanskeho.

    AD: Bez query ani na krok:
    Aj obnova je same query a insert a select a predsa ju vie citat kazdy a dokonca aj do nej nieco zaznamenat. Niekde asi nastala chyba.

  • Anonymous

    Member
    14. júla 2005 at 20:45

    Dnes som sa pozeral na web a hladal nejaku stranku, kde by bolo nieco podobne tomu, ako si predstavujem prezentaciu muzejnych fondov, narazil som na stranku Archivu hlavniho mesta Prahy: www. ahmp.cz je tam odkaz na Archivni VadeMecum, po kliknuti som objavil fond archivu – vyhladava sa aj fulltextovo a je to “moc” pekne.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť