aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Cena za architektúru v kateg. Rekonštrukcia a obnova budov
Tagged: architektura_2678, cat_architektura, cat_design, cat_UAD, cat_umenie, dizajn, umenie
-
Cena za architektúru v kateg. Rekonštrukcia a obnova budov
Posted by evi on 10. decembra 2008 at 13:11Pre inšpiráciu a námet do diskusie- rekonštrukcia starého mlyna v Branči / držiteľ CE.ZA.AR 2008 v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov.
Pre úplnosť – vyhrať môže len ten, kto sa do súťaže prihlási.
Viac info:http://www.komarch.sk/Galeria/detail.asp?Kod=1559&PicNum=1&Movie=0
doky odpovedal 15 years, 5 months ago 8 Členovia · 13 odpovede/odpovedí -
13 odpovede/odpovedí
-
no s prepacenim, ale toto ma byt podarene rekonstrukcia? no jednak by to chcelo viacej obrazkov, ale takto? vsak povodny zostal snad iba rozmer okienok?!
co by mi malo povedat ze to bol predtym mlyn? co by na tej kocke so umelo prirazenym schodiskom a tie stresne okna, ktore nerespektuju ani zakladne rozlozenie okien pod…
su ako keby som zobral tri okna do hrnceka na hracie kocky potriasol a na strechu vysypal bez ohladu na ostatne otvory… -
Suhlasim s Tomboyom, podla mna ide o klasicku ukazku stavebnej obnovy. Ked architekt neudrzi na uzde svoje ambicie a pokazi pamiatku.
Nebolo by zle vidiet stav pred obnovou.
-
Neviem, či vôbec mali nejaké ambície, aspoň výsledok tomu nenasvedčuje. Pravda je však aj to, že samotná stavba aj s tým príšlopkom nie je žiadny architektonický skvost, škoda, že
nie sú zverejnené aj fotografie pred rekonštrukciou. Krov, keď už ho silou mocou chceli
zobytniť dosť domrvili usporiadaním strešných okien. Chcelo to buď konzervatívnejšie, alebo invenčnejšie riešenie. Na Jankom ponúkané skvosty to aj tak nemá. Ešte aspoň dve foto,
aby aj tu bolo trochu viac vidno o čom sa bavíme. -
Bol by som veľmi rád, keby mi niekto ukázal a vysvetlil, v čom, (keď už bol tento objekt
nominovaný a ocenený), väzí jeho oceneniahodnosť, teda čo nám trom (dúfam, že môžem),
uniklo. -
možno udelenie ce.za.ar-a bolo iba núdzovým riešením, nebol totiž poruke o.s.c.a.r. -ocenenie snahy celkom architektonicky rezignovať
-
To teda nie! velmi by som chcela vediet v com tkvie to ocenenie. Pripomina mi to nejaku ubikaciu , nieco na sposob socialistickeho realizmu. A ze vraj mlyn!? Je mi jasné, ze ide o funkcnu budovu, ale jej povodnu funkciu by som z danych obrazkov nevytusila. Este mozno ten interier by sa dal.
-
….po dlhšej dobe…. a ešte jeden pohľad na mlyn.
Do 28. 2. je v Žiline v galérii Emócia / Námeste A. Hlinku/ výstava ocenených a prihlásených diel do súťaže CE.ZA.AR 2008.
Neviem, môj názor po úvodných jednoznačných odmietavých pocitoch časom trošku zmäkol….asi potom, ako som si prečítala niečo o snahe a cieľoch tvorcov-obyvateľov mlyna / mladí architekti/ …ale výrazne to neodklonilo moju snahu o inú cestu pri obnove starej stavby. -
V piatkovej Pravde- 20.2. 2009, bol o ocenenej stavbe članok. Pohlad do interieru zmiernil moj negativny postoj i ked vonkajšok stale nemožem “prehltnut”.
-
po prečítaní všetkých vašich negatívnych príspevkov mám normálne strach priznať, že sa mi táto stavba celkom páči (: možno z exteriéru nie je jasné ako facka, že to bol kedysi mlyn – a čo? neviem čo okrem mlynského kola by mi malo evokovať túto funkciu. to akože keď sa “kolo kolo mlynské” nezachovalo mali architekti vytvoriť jeho kópiu a prilepiť na fasádu? podľa mňa zo starej priemyselnej architektúry vytvorili príjemnú, nenásilnú a modernú obytnú stavbu. ten interiér je toho dôkazom. btw keď si pozriem zvyšné 2 nominácie v tejto kategórii, tak myslím, že porota to také ťažké ani nemala (:
-
Pozrela som aj minulé ročníky súťaže, keď som hľadala inšpiráciu pre našu rekonštrukciu. Snaha laika dopátrať sa príkladov obnovy starých domov bola málo úspešná, neviem, či málo cestujem, či je málo takých objektov, alebo im chýba propagácia ( hovorím o objektoch na bývanie). Asi ani v odborných kruhoch neexistuje “manuál” na správnu obnovu domov, sto ľudí-sto chutí, na vlastnej koži som však zistila, že nestačí vedieť : “čo nechcem”, ťažšie je zistiť a zrealizovať: “čo chcem”. Hodnotiť hotové je dosť ľahké. Ak máte niekto iný príklad vhodný do diskusie ( mlyn , myslím je výborným odrazovým mostíkom), sem s ním!
-
Chcel by som len upozorniť, že mlyny boli aj plávajúce – lodné mlyny, neskôr mlyny na pohon parný, motorový, elektrický, čiže to kolo, čo Vám tam chýba, tam vôbec nemuselo byť. Ak im už silou mocou nejakú cenu chceli dať, tak im to mohli dať za interiér, to by už bolo o niečom inom, ale je pravda, že ja nie som architekt, tak sa tomu nemusím ani rozumieť.
-
Pozrela som aj minulé ročníky súťaže, keď som hľadala inšpiráciu pre našu rekonštrukciu. Snaha laika dopátrať sa príkladov obnovy starých domov bola málo úspešná, neviem, či málo cestujem, či je málo takých objektov, alebo im chýba propagácia ( hovorím o objektoch na bývanie)……..
– nemyslím si, že by bolo ťažké nájsť príklady zaujímavých a inšpiratívnych rekonštrukcií rodinných domov. skôr treba vedieť, kde hľadať. architektonických časopisov, kníh, či publikácií je viac než dosť, nehovoriac o najsilnejšom súčasnom médiu, akým je internet.
– na ukážku pár viac/menej inšpiratívnych príkladov obnovy, rekonštrukcie, dostavby atď….. :-) -
Exterier je zufala lepenina bez stipky myslienky a citu. Nechapem, preco by tam nemalo byt “prilepene” mlynske koleso, kt tam kedysi bolo a miesto neho je poskytnute vyholene okolie? Preco musi vsetko vypadat ako dolepena Bratislava a evokovat stres?
Kedysi som bol na prednaske jednej architektky, kt dokumentovala vo vlastnom case a za svoje peniaze slovenske mlyny a tech stavby. Uzasne dielo a hodnota – aj v jej archive, aj to, co tu bolo a zial uz je len povacsine len na jej diapozitivoch. Z jej diela bolo citit vztah, lasku a uctu k ludom, kt mali vedomosti, remeselnu zrucnost pred povedzme sto rokmi. No a dnes, ked najdem foto takehoto oskalpovania, tak to ocenuju komisie? Minimalizmus, vyucovany na univerzitach vie byt sakra zakerny v realite. Preco take zurivo drasticke kontrasty? Strohe palisadove steny, hrube kominy kdesi uprostred pozemku, geometricky presny pristresok? Preco sa ludia na Slovensku tak zurivo brania priznat budovam ich historiu? Stale je to ponizujuce byvat v starom? Stale je strach, ze stare je zdrojom vysmechu? Ze je to nerevolucne? Ta prazdnota…ziaden detail – kompletne vysterilizovane…. da sa tam vobec zit a citit prijemne do stadia, ze clovek spontanne povie: ano toto je moj a pre moju rodinu DOMOV?
Interier je nepomerne lepsi, ale na moj vkus je to este stale ako po rekonstrukcii a po nastahovani nejakych kusov nabytku ale nedotiahnute.Ta prva rekonstrukcia v Ta.Marinej prilohe je uzasna, ostatne – tie kocky ja osobne nemusim a uz vobec nie, ked znehodnocuju domy uplne ineho charkteru. Kazdopadne ocenujem, ze si dala namahu a vniest sem inspiraciu. Ani ja nie som sice architekt, ale ako povedal Munthe, architektura nie je o vykresoch, ale o cite.
Log in to reply.