aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Čím omietnuť hlinený dom
-
Čím omietnuť hlinený dom
Posted by ydar on 29. septembra 2010 at 18:52Ahoj chlapci, chcem sa info. ci je velky problem, ak omietneme hlineny dom vapnovo cementovou omietkou? Kupili sme hlineny dom a yvnutra aj zvonka je omietnuty vapnovocementovou omietkou. Jednu stranu ma zateplenu polystzrenom. Ako som sa tu docitala zateplovat hlinenz dom polystyrenom je zle riesenie. Dik za odpoved.
harp odpovedal 13 years, 8 months ago 10 Členovia · 23 odpovede/odpovedí -
23 odpovede/odpovedí
-
Ydar, ako poznám Pala a Harpa, tak prvé čo budú pýtať, sú fotky muriva s omietkou. Ale po tom, čomu som sa už na tomto portáli priučil, sa spýtam : je niekde na fasáde domu miesto, kde tá omietka opadla? To treba cvaknúť a šupnúť sem na stránku. Osobne som prekvapený, že vôbec dakto hlinený domec takto omietol. Ja osobne ako laik by som to osekal dole a dal obil dom rákosovými rohožami a na to nacapkal peknú hlinenú omietočku. A potom pekne vymalovať vápnom – pokiaľ to je chalupa. Rozhodne by som zabudol na polystyrén :!: Keď sa primieša sečka, alebo slama do vonkajšej omietky, zatepľovať nieje potrebné :wink: :!: Ušetríte si kopec peňazí aj prírodu. Pre inšpiráciu odporúčam pozrieť toto video :
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/410236100111021-chalupa-je-hra/
Myslím že pána Jardu Dušeka – českého herca pozná asi každý, kto videl Pelíšky, alebo Pupendo :lol: :lol: :lol:
Veľa zdaru -
Dakujem Rado za odpoved, po shliadnuti videa pana Jardu Duska , inak exceletneho herca ,nadobudam presvedcenie, ze sme s manzelom spravili dobre , ked sme hlineny dom kupili. Len neviem ci je vhodne hlinenu omietku davat teraz ,ked skoro stale prsi. Foto omietky poslem a budem len rada, za kazdu novu odpoved. Este raz dik za odpoved :)
-
Nebojte sa hliny! Hlinené omietky z vonku sa stabilizujú polymérom. Ak ten nemáte, lebo sa predáva zatiaľ len ČR. tak sa použije trochu vápna. Nie veľa. Dá sa použiť aj náhrada za vápno. To sa dá kúpiť v stavebnej chemii. Nie je to zdraviu škodlivé. Je to tak malé množstvo že to nemôže ohroziť životné prostredie. Vonkajšia omietka by mala byť takto stabilizovaná a bude pokoj na dlhé obdobie. Inak to urobte ako Vám radil Rado z MT.
-
Ešte chcem dodať: omietku z hliny môžeme použiť na akýkoľvek podklad aj na betón. Pre spevnenie omietky použite jutovú tkaninu. Ta sa použije až na hrubú omietku ktorú môžeme zmiešať slamou a plevami ako píše Rado Nebojte sa ani prasklín to sa dá jednoducho riešiť. Na to treba viac miesta na popis. Nedávajte veľa vody aby to menej praskalo a omietku jednoducho nahadzujte rukou. Pozor ale len tú kde nieje vápno. Z vonku pre stabilizáciu s vápnom je to trochu iné. Tam sa to rukami bez rukavíc nedá.
-
V roku 2001 sme robili našu prvú hlinenú omietku – exteriérovú, najprv s pridaním vápna, potom bez vápna, žiadny polymér. Soklík je z vápennej omietky. Tá hlinená omietka drží dobre doteraz.
Mimochodom, dovtedy bol ten dom omietnutý vápenno-cementovou omietkou, ktorá mala niekde aj okolo 10 cm hrúbku, aby boli steny pekné rovné… Tam, kde sa do muriva z nepálenej tehly dostávala – najmä zospodu, z neodizolovaných základov – vlhkosť, boli tehly do hĺbky rozpadnuté; omietka vlhkosti nedovolila dostať sa na povrch a tam sa odpariť.
Už som to tu kdesi kedysi písal, že podľa mojej skúsenosti pridávať vápno do hlinenej malty ako dodatkové spojivo ani nie je potrebné; hádam len ako dezinfekciu, aby – keď je vlhké počasie a omietka dlho schne – nezačala plesnivieť slama alebo iné rastlinné vlákna v omietke. Tú istú službu by malo urobiť aj predchádzajúce namáčanie slamy vo vápennom mlieku.
-
dobry den,
som uplny laik vzhladom ku rekonstrukciam starych domov.. kupili sme ale domcek, ktory ma novsiu cast postavenu z porbetonovej kvadry a staru cca 50 rocnu cast postavenu z nepalenej tehly.. cital som toho uz dost vela o tom ci to zburat a postavit nanovo alebo rekonstruovat.. ja sa ale priklanam rekonstrukcii lebo prirodzene veci a materialy su mi blizsie srdcu.. vela ludi radikalne napise zburat ale mne sa to zda hlupe.. cital som vela nazorov na hlinene steny – mury, ktore su vraj zdrave, priedusne, tepelne komfortne a zaroven dost pevne aby uniesli aj nadstavbu podkrovia.. docital som sa ze je nevhodne pri rekonstrukcii volit cementove a kadejake synteticke nepriedusne omietky.. treba vraj hlinenu.. ale ako.. nemam s tym skusenosti, neviem to robit, netrufam si.. dalsia vec co je nutne urobit je obkopat a spevnit zaklady, ktore su len z kamena.. nejak zaizolovat spodnu cast murov.. zvysit mury, vytvorit betonovy veniec.. ale ako zabezpecit jednotnost vzhladu stavby???? nemozem novsiu cast zateplit polystyrenom a na staru dat hlinenu omietku.. polystyren na nepalenu tehlu je hlupost.. takze napadlo ma len tolko… bud to zateplim mineralnymi doskami (nobasilom) dam akrylatovu alebo silikatovu stierku s tym, ze zachovam nejaku siet mikroventilacnych otvorov.. druha alternativa je naozaj hlinena omietka.. DAKUJEM ZA VYJADRENIE K VECI A ZA RADY..
-
Veľa otázok hneď na začiatok :lol: . Základy sú “len” z kameňa? Ale veď to je super. Prečo máš pocit, že ich treba spevňovať? Pokiaľ ten kameň nieje eróziou, zvetraním, vymŕzaním alebo inak poškodený, nehal by som to tak. Ak sú špáry medzi kameňmy vymleté alebo vymrznuté, samozrejme maltu doplniť škárovaním. Nieje to nič zložitého, treba si to vyskúšať napr. pri obkopaní na nejakom úseku, ktorý po izolovaní pôjde znova pod zem a je to. Základy nopovkou odizolovať, drenáž okolo a spetne prisypať. Čo sa týka omietok a (ne)zatepľovania – polystyrén isto nie….Aspoň ja by som to nerobil…Hlinené omietky je dobré riešenie a tuším Palo to tu písal (alebo v inej téme), že hlinená omietka chytí prakticky na akýkoľvek podklad. Takže aj ten porobetón aj staršiu hlinenú časť domu by som nahodil hlinenou omietkou a basta-fidli. Netreba sa toho báť, pod omietku najprv dať trstinovú rohož, aby omietka nepraskala a hor sa do toho! Keď opadne, nevadí. Zdroj materiálu je neobmedzený, zaplatíš len skúsenosťami a časom. Ešte predtým všetkým by som si ale spravil výlet do okolia a okukal iné hlinené domce, ako sú na tom, prípadne sa spýtať aj majiteľa – ak bude ochotný – ako sa to chová, ako to udržiava a tak. :wink:
-
..v prvom rade dakujem za odpoved.. potesili ste ma s tym ze zaklady nemusim spevnovat.. samozrejme ze bude asi rozumne si to dat omrknut statikovi pred tym nez zacneme riesit nadstavbu.. aby sme nieco nepodcenili.. kazdopadne zvazujem naozaj tuto alternativu omietnut cely dom aj s novou castou hlinenou omietkou, alebo zateplit aj nepalene tehly jednoducho nobasilom z toho hladiska aby som usetril na stratach tepla a mal pokoj.. lebo viem, ze niekoho to velmi bavi pracovat a hrat sa s domom ci chalupou ale ja pri mojej praci chcem prist a uzivat si domcek a odpocivat v nom a okolo neho.. ak sa vsak rozhodnem predsa pre hlinu urcite si na to zavolam profesionalov.. snad mi budete vediet nejakych poradit.. vsak ja aj nadalej budem sledovat toto forum.. budem cerpat namety a informacie a do marca az aprila sa urcite nejak rozhodnem.. ;)
-
Určite má pravdu Rado z MT Celý dom len hlinou. Môžeš namiesto nobasilu zohnať trstinové panely a tie sa dajú celkom dobre upevniť. Majú len trochu menší izolačný koef. ale to nieje na závadu. Pozri lis na tehly na tomto fóre.
-
mne sa toto riesenie s hlinou celkom pozdava ale co ostre hrany spaliet pri oknach.. da sa to?? a co povrchova uprava??? namalovat vapnom??? a kazdy druhy rok bude treba premalovat??? to je taka plocha ze by ma to zabilo.. skor tieto ohlady ma zaujimaju.. ja som za hlinenu omietku.. dam si to niekomu profi urobit.. ale co potom s tym do buducna.. ta starostlivost atd.. nebude na to cas, ani ochota.. mimo prace sa chcem hrat s detmi, uzivat si rodinku a mam niekolko dalsich konickov.. takze dom chcem podla moznosti riesit takaby vyzadoval minimalnu udrzbu.. samozrejme su veci ktorym sa vyhnut neda ale.. su take ktorym by som sa rad vyhol.. obvod domu je cca 85 az 90 metrov krat vyska cca 3m nam dava plochu krasnych 270m2 …co si neviem predstavit malovat.. ako to je teda s povrchovou upravou a jej zivotnostou???
-
Mako, môžete byť v klude a celkom bez obáv – s hlinenou omietkou sa pracuje porovnateľne komfortne, ako s dnešnými modernými. Takže ani špalety okien či dverý nebudú problém. Pokiaľ sa jedná o tepelné izolovanie, skutočne by som sa vyhol použitiu moderných vecí – nie preto, že im neholdujem, ale skôr preto, že by sa s hlinenou stavbou dlhodobo nemuseli kamarátiť. Viete, dnes to urobíte pohodlne, rýchlo a domek bude pekne teplučký. Ale ak si hlinená tehla as nobasilom nesadnú, o pár rokov to budete riešiť znova, zdĺhavejšie a nákladnejšie… :| Radšej raz, možno sa aj potrápiť, ale poriadne a trvácne – toť môj pohľad. Trstinová rohož má istý tepelno-izolačný efekt a treba myslieť aj na to, že do samotnej hlinenej omietky idú plevy, sečka a slama a to samé je už v tých hlinených tehlách – čo spolu dokopy dáva celkom slušné izolačné vlastnosti :wink: :lol: . A to podstatné – stavba bude krásne “dýchať”, čo vaše pľúca isto ocenia.
Malovanie vápnom : tu povyše písal Palo. Kontaktujte jeho, alebo Harp-a – to je človek od vápna :lol: :!: . V Štiavnici už majú nejakú tu fasádu za sebou. Používa sa nehasené vápno, resp. mlieko z neho, pigmenty a stabilizátory. Vravím, treba sa obrátiť na niektorého z nich – iste poradia. A nebojte sa, vápenná malovka vydrží dlhé dlhé roky. Možno je to len váš predsudok, keď nebol Primalex a malovalo sa HYDRÁTOM – ten sa otieral. Ale tu hovoríme o malovaní nehaseným vápnom – ato je podstatný rozdiel, pretože majú podstatne odlišné vlastnosti. Držím palce :thumbleft: -
No to ja netuším, ako som písal, ohladom vápna a obzvlášť maloviek či omietok sa treba obrátiť na Pala alebo ešte lepšie Harpa.
-
Dobrý deň,
môže mi niekto poradiť, kúpili sme dom ktorý je sčasti stavaný s nepalených a pálených tehál,
všetky steny boli zateplene okram jednej, dom je podrezaný a podlaha je betón. My sme tu stenu teraz zateplili a mám pocit akoby tam stupla vlhkosť. Firma ktora nam zateplovala tvrdila ze ma s tym skusenosti a nevadi ze su tam vo vacsej miere nepalene tehly. Teraz neviem podla toho co tu citam ci je to ok, ci to zateplenie mame strhnut a urobit to inak?
Dakujem za odpovede
-
ach jaj, beton vam taha vlhkost po stene, ktora sa nema kde odparovat, kedze ste si ju zadusili ”zateplenim” – tipujem polystyren. Firma, ktora vam tvrdila, ze s tym ma skusenosti, treba dat ”po usoch”.Take maju skusenosti len z vytahovania penazi od ludi za somariny typu zateplit dom z nepalenych tehal…
Log in to reply.