aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie čištění režného zdiva

  • čištění režného zdiva

    Posted by admin_obnova on 3. novembra 2005 at 20:28

    Ve své památkářské praxi se setkávám s problematikou čištění fasád z režného cihlového zdiva (chemicky, pouze vodou, abrazivně). Jaké máte zkušenosti s čistěním zdiva? Co z vašeho pohledu považujete za nejepší způsob? Ze své zkušenosti vím, že někteří upřednostňují pouze čistění vodou, jiní dávají přednost šetrným abrazivním metodám. Jako máte zkušenost s chemickým čistěním?
    Další ryze památkářský dotaz na široké odborné forum: Do jaké míry fasády čistit ? Úplně, nechat patinku, nechat špinavé a nečistit?

    Anonymous odpovedal 19 years, 1 month ago 1 Člen · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    14. novembra 2005 at 18:36

    Tazko povedat – zalezi od okolia. Dokonale vycistena budova pri spinavych kole oci – rovnako ako spinava, vedla vynovenych. Mozno ocistit, ale ponechat naznak staroby. I ked zase, aj ked dokonale ocistene – za dva tri roky to chyti patinu aj same…

  • Anonymous

    Member
    14. novembra 2005 at 23:16

    Pri chemickom cisteni treba vediet, co chcete z povrchu odstranit a podla toho cielene pouzit urcitu chemikaliu. Riziko pri chemickom cisteni poroviteho materialu je v tom, ze rozpustena “spina” moze vsiaknut hlbsie, alebo v poroch mozu zostat zvysky pouzitej chemikalie.

    Pri cisteni vodou je riziko, ze voda vsiakne alebo cez rozlicne dutiny zatecie do hlbky muriva alebo az do interieru. Mokre murivo = slaba tepelna izolacia; v murive zapustene drevene prvky (napr. zhlavia stropnych tramov) mozu zacat hnit; zelezne prvky mozu zacat hrdzaviet a hrdza prerazat na povrch. Alternativa je cistenie vodnou parou, ale opat treba vediet, co chceme odstranit, a skusit, ci to pojde.

    Setrne abrazivne cistenie si v mierke fasady ani neviem predstavit. Setrne by podla mna bolo jedine tzv. mikrootryskavanie, kde ma dyza velkost pera na pisanie a da sa od bodu k bodu menit sila otryskavania (aspon oddialenim alebo priblizenim dyzy), alebo oskrabkavanie skalpelom. Pri “normalnom” otryskavani – chlap v skafandri v oblaku prachu – si naozaj neviem predstavit, aby na zmenu podkladu reagoval zmenou tlaku. A co este prichadza do uvahy z abrazivnych metod: pouzitie brusnych kamenov, nejakych kartacov? Pri kazdom abrazivnom cisteni vidim ako problem destrukciu, “nahlodanie” celistveho povrchu.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť