aktivita diskusia Múzeá a Galérie Co Vam v muzeach chyba?

Tagged: 

  • Co Vam v muzeach chyba?

    Posted by admin_obnova on 21. mája 2005 at 22:40

    Autor: Peter Jasmín
    Dátum: 21.05.05 11:48

    Vychadzajuc z pomerneho poznania expozici muzei v Bratislave, ale aj inde na Slovensku, chcem otvorit diskusiu o tom, co Vam v nasich muzeach – mimo toho uz dostupneho – chyba.

    Je zname, ze muzea su pomerne specializovane, napriek tomu su mnohe oblasti slovenskych dejin (v sirokom zmysle slova) nepoznane, neprezentovane. Stava sa Vam, ze jedna “podrobnejsia” prehliadka stalej expozicie Vam (nadlho) nahradi vsetky ostatne? Myslite, ze nie je ochota (?) viac vystavit, alebe uz skutocne nie je “co”? Mate navrhy riesenia? Co by ste chceli vidiet Vy?

    Anonymous odpovedal 18 years, 11 months ago 2 Členovia · 36 odpovede/odpovedí
  • 36 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    21. mája 2005 at 22:41

    Premiestnil som sem temu zo Vseobecnych diskusii.

  • Anonymous

    Member
    25. mája 2005 at 22:02

    Muzejnici.

  • Anonymous

    Member
    6. júna 2005 at 17:58

    Lujza. Tak muzejnici. To keby len, tak sme “za vodou”. Vsetko to vychadza z faktu ze muzea nie su dostatocne financovane. Myslim ze ludsky potencial by aj bol, mozno niektory nie idealne kvalifikovany ,ale pracovat sa s nimi da.
    Pravdou je, ze ludia si uz tak zvykli vyhovarat sa na nedostatok penazi, ze to hovoria uz pri hocicom. Si myslim, ze skor ci neskor bude musiet byt system, na ktorom muzea momentalne frcia, zmeneny alebo ako papalasi radi hovoria reformovany.
    Dokonca podla mna existuju niektore muzea ako idealna zasivaren. Cest vynimkam

  • Anonymous

    Member
    7. júna 2005 at 17:28

    myslim ze otazka “co vam v muzeach chyba” je tak strasne siroka, ze je az nemozne na nu odpovedat. co sa tyka penazi, je ich malo, ale keby sa tie vynakladali s maximalnou moznou efektivitou, nebolo by to az take zle. len ta efektivita chyba nasim muzeam.

  • Anonymous

    Member
    7. júna 2005 at 21:28

    Vazeny tanter,
    to co chyba v muzeu to je problem muzea. Co nam chyba v muzeu z celospolocenskeho hladiska je problem spolocnosti. To co je pre mna najdolezitejsie je to, co chyba v muzeu mne. Nie ze by to neboli peniaze, ale to je hadava tema a ja si privyrobim dost na knizky, pracovne nacinie a este si aj odlozim. Problemy vsak nastanu ked sa potrebujem poradit napriek tomu ze mam hlavu jak slon (a tiez pamat ako vsetky baby). To je koniec selanky. Tzv. odborni pracovnici (cest vynimkam a nie je ich malo), na ktorych dost casto narazam su tak akurat na ozdobu. Skor ocakavaju, ze na rieseni zapracujem sama a maximalne ma odkazu na literaturu, o ktorej len poculi a myslia si, ze si nedam tu namahu. To je k tomu co mi chyba v muzeu z hladiska participujucich vednych disciplin. To co je vsak dlhodobo neudrzatelny stav a co mi v muzeu chyba maximalne, je totalna absencia sivej teorie muzejneho povolania, ktoru niektori nazyvaju muzeologia a vo vacsine pripadov jej nevedia prist na meno. Volakedy, kdesi na tomto fore som sa cudovala, ze k CEMUZU, ani v tej archaickej diskusnej skupine, ktora existuje nikto nic. Opytaj sa ma preco!
    To mi teda vadi aj na OBNOVE. Nepoznam ludi ale z prispevkov sa da vycitat, ze napr. harp (dufam ze sa nemylim, pretoze to pisem v afekte a nekontrolujem si spravnost) je absolventom ekomuzeologie v BS. Ten isty harp absolvent zvazuje zaradenie rubriky STAROZITNOSTI. Staremu panovi Stranskemu sa musi stikutat a pokial uz nie je medzi nami tak sa musi v hrobe obracat. Opytaj sa ma preco!
    Jedine co ma tu drzi, je fakt, ze na OBNOVE okrem nekvalifikovanych, casto srandovnych tem a urazlivych potazmo nicnehovoriacich prispevkov sa obcas najdu skutocne perly. Skoda ze zväcsa iba z oblasti restaurovania a sem tam skutocne fundovane prispevky od mag a echoprispevky od Liptaya. Redakcia asi nevie co take Lujzy a Lujzovia chcu, i ked odpoved lezi tu na OBNOVE. Super ma bavilo “pokecat”, ktore pokorilo za necele dva mesiace rubriku VSEOBECNE DISKUSIE a nie je to iba blby pokec. Tesila som sa na nasich municakov a pozri sa kam sa to ubera, lepsie povedane uz je to tam. To nie je iba ich chyba ze maju taku netradicnu temu, ktora uvadza pacifistov do nepricetnosti. V pamiatkovej ochrane, muzejnictve, archivnictve a knihovnictve nemaju pacifisti miesto a to by malo byt velkymi pismenami napisane na homepage. A ti obnovacki su este aj riadne militantni.
    Sabatierova efektivita je tiez tema, ku ktorej sa urcite nebude nikto na tomto fore vyjadrovat. Zato sa zacinaju vyjadrovat zriadovatelia muzei, aspon v BSK uz chodia kontroly, ktorych ulohou je zistit stupen efektivity muzejnej prace a to tam maju iba jedno muzeum! A ze efektivita sa rovna uspora financii je jasne.
    Uf, uz koncim a dufam, ze som nenastvala prilis vela ludi.

  • Anonymous

    Member
    8. júna 2005 at 18:43

    Lujza.
    Som velmi rad ze ty si na tom ekonomicky dobre. Ja som skor hovoril o peniazoch pre moderejsie vybavenie muzei ich lepsie zabezpecenie ci ochranu. Na pravidelne vydavanie letakov, brozur a kvalitnejsie akcie. Rovnako na udrzbu budov, ktore su v katastrofalnom stave. Co sa kvalifikovanosti tyka tak to je celospolocensky problem. Mi to niekedy pripada ako politicka funkcia. Nielen v muzeu. A to poznam velmi dobre k praxe pretoze s nimi spolupracujeme uz 10 rokov.
    Co sa tyka prispievatelov nemusis hadat staci si pozriet redaktorov OBNOVA.SK tam je o nas v skratke napisane co to. Diskusie sluzia prave na vymenu skusenosti ale aj napadov a myslienok. To bolo jednym zucelov zriadenia samotnej Obnovy.

    Ako si kto vysvetli dany nazor je uz kazdeho vec ako to zoberie. Niekto pochopi, niekto to zoberie moc osobne.To mi uz nevyriesime. Inak dost som nepochopil co ta vlastne rozculilo.

  • Anonymous

    Member
    8. júna 2005 at 19:24

    Nazor laika…obcas chyba ludkost…pochopenie, trpezlivost. Ale niekde vyjdu aj v ustrety. Napriklad ma potesilo, ze som si mohol pozriet vystavu Stredoveka kuchyna v Bystrici, i ked uz koncila a polovica bola zbalena. Nestihol som skor, ale mali pre mna pochopenie. Este raz im tymto dakujem!

  • Anonymous

    Member
    8. júna 2005 at 21:06

    Vazeny tanter,
    preco som bola v utorok nazurena som uz napisala mag, ktora mi svojou propagaciou v muzeu neskutocne nahrala (i ked som sa o tom vlastne nechcela sirit), takze sa nebudem opakovat. Ja iba k diskusii. To kto je v redakcii viem a viem aj to co je tam napisane (celkom simpataci). To kto do obnovy prispieva viem uz aj za ten kratky cas. Len by som si to predstavovala trochu inak. Ako hovoris tu mas myslienku: Obnova by sa mala skladat z dvoch casti – “vseobecneho pokecu”, ktory by mal byt strukturovany a pomerne volny a “diskusii”, ktore by sa povinne viazali na prispevky umiestnené v hlavnom menu ako “prispevky” (a nie speciality), v ktorých by autor povinne sirsie rozpracoval danu problematiku a ti, ktori by mali zaujem by ho mohli chvalit, slusne hanit, oponovat, analyzovat a co ja viem co. Autor by bol zodpovedny za moderovanie svojej diskusnej skupiny, t. j. musel by sa o nu zaujimat, odpovedat na otazky, dovodit atd. Konkretny priklad su Liptayove prispevky v specialitach “Kultura je ked…” a dalsich pat, ktore som si stiahla (bez ohladu na to ze je pamiatkar). Predstav si diskusiu na tuto temu, ked mas uz zaklad od ktoreho by sa dalo odrazit. Obdobne je to s konzervatorsko-restauratorskymi temami. Clanok “Sadra v konzervátorskej praxi” (pekny nazov co) vytvara zaklad pre siroku diskusiu od odlievania suvenirov cez doplnanie keramiky az po restaurovanie zbierkoveho predmetu zo sadry. Ludia, ktorych to bude zaujimat sa budu pytat a diskutujuci spolu s moderatorom (autorom clanku) budu odpovedat. Vznikne balik informacii, ktory po urcitom case uspokoji ktorehokolvek zvedavca na sadrovom poli.
    Nieco obdobne sa stalo so samrolami. Chces nieco vediet o tom co to je, ako sa pripravuje a ako chuti samrola – chod pokecat.
    Ako tak na to pozeram skoro clanok.
    p.s. Ekonomicky dobre? mam skaredeho ale bohateho priatela.

  • harp

    Member
    9. júna 2005 at 0:51

    Dnes som bol v Bibiane. Krasa, po vsetkych ohladoch. Mali tam vystavu skla, ilustarcii BIB a o rozpravkach H.CH.Andersena. Bolo to velmi interaktivne, pekne, vytvarne, poucne a nebolo to tam prepchate. Vsetko za 10 Sk.

    Som zistil, ze toto mi ako navstevnikovi chyba.

  • Anonymous

    Member
    9. júna 2005 at 18:35

    Dear Lujza
    Tento projekt je neustale vo vyvoji.Jasne ze ma svoje “muchy” ale ked to tak zoberies ze sa tomu venuje par nadsencov (hlavne musim vyzdvihnut mozog a srdce obnovy – harpa) tak tento portal je pomerne na tom slusne. Myslim ze zrkadlom toho je neustale sa zvysujuca navstevnost. Kedze ide o specialozovane zameranie portalu nikdy to nebude trhat rekordy. Ale o to tu ani nejde. Urcite dojde k zmenam hoci mne osobne. Ludia su rozny a napisu co chcu bez nejakej cenzury. Tu je proste vytvoreny priestor pre diskusie a ostatne je na vas navstevnikov.
    Momochodom tie samrole beriem ako maly ulet a osobne mi nevadili.
    jaaaj. este nieco. nie kazdy ma take stastie a splasi bohateho.ale gratulujem ak si spokojna

  • Anonymous

    Member
    10. júna 2005 at 0:25

    Mne zase v muzeach, ktore som navstivil, (nie nejako vela, ale predsa) chybalo oddavnejsie to, ze ked som sa zaujimal o nejaky material, kde by boli spisane, alebo inak (CD, DVD) ulozene informácie o tom, co som v muzeu videl, vacsinou som zistil, ze take nieco nie je, alebo prave nemaju… Tym naznacujem, ze mi chybaju media, ktore by som si kupil a informacie v muzeu najdene odniesol so sebou domov, v klude ich znovu prestudoval a pripadne doplnil z inych zdrojov, vratil sa do muzea neskor znova a pozrel by som si podrobnejsie tie veci, ktore ma zaujali a zistil som, ze som ich prvykrat prehliadol…
    Konkretne, (Lujza, ty vies… ) ma zaujima ww2, takze som bol na 60. vyrocie SNP v B. Bystrici v muzeu SNP, prezrel som si perfektne pripravenu vystavu zbrani, vystroje a dokumentov z druhej svetovej vojny, multimedialne projekcie, samoobsluzne stojany s dokumentami, dozvedel som sa ze nesmiem nic fotit (akceptujem), no a kupil som brozurku(velmi pekne pristupne napisanu) spomienok ludi z okolia Hrinovej o bojoch partizanov, autor ing. Viliam Krstenik, titul: Polana nepokorena.
    Ale ked som sa pytal, ci tie informacie, ktore boli v multimedialnych stojanoch maju aj na CD, DVD, zial, nemali… skoda, mozno nabuduce mat budu, ak to niekto pripravi a vyrobi…
    Na Bojnickom zamku mi chybali detailnejsie informacie o vystavovanych(v podstate vybavenie miestnosti zamku) exponatoch, hoci, kvitujem, ze sprievodcovia su ozaj dobre pripraveny na rozpravanie o zamku, historii (o exponatoch viac len zbezne) pri tej rozsiahlej prehliadke to aj chapem…
    CD, DVD, alebo obsiahlejsiu (o tolkych exponatoch aj musi byt), publikaciu som vsak opat nenasiel… dal som si aspon vyrazit pamatnu mincu :o)

  • harp

    Member
    10. júna 2005 at 1:19

    Kedze som min. piatok do soboty zostal ne jednej nemenovanej benzinke koli mojmu imobilizeru, prehliadol som tuto diskusiu.

    Lujza: som obsolventom Muzejnej konzervacie na katedre Ekomuzeologiie v BS, ANO. Ale nemozem povedat ze sa mi tam vsetko pacilo. Ja som si skor vyberal co ma tam zaujima a ostatne som nejak obchadzal.

    Mozes sa tesit na novu Obnova.sk. Myslim vsak ze diskusie ktore tu vznikaju vytvaraju ludia. A mozem ti povedat ze vzorka co je na Obnova.sk je naozaj reprezentativna ovplyvnena jedine tym ze nie kazdy vie robit z i-netom. Nepodcenujem totiz propagaciu a oslovil som takmer vsetky muzea, galerie, statne institucie (MK SR, PU SR…), ale aj firmy a fyzicke osoby ktore by mohol zaujat. Ostatni si ho nasli cez vyhladavac.

    Mozno sa ti nepaci, ze diskusna rubrika Muzea a galerie sa nerozvija tak ako by sa mala, je to vsak problemom toho, ze ludia s ostatnych rezortov su pocitacovo gramotnejsi a maju lepsi pristup k internetu.

    …nikdy som nechcel mat z Obnovy cisto muzejny portal. Obnova.sk sa venuje pamiatkam, zbierkam a starozitnostiam a vsetkemu okolo.

    Tesim sa na tebou vytvorene diskusne temy a clanky ktore zasles pre Obnova.sk. :)

  • Anonymous

    Member
    10. júna 2005 at 4:05

    harp Ty si ale potvora. Aj za redaktorku by si ma zobral, teda keby tie moje clanky boli co k comu? Lenze mam jednu chybu – co na srdci to na jazyku (zvacsa). Musela by som ostat anon. Okrem toho prezivam teraz take zvlastne sladkokysele obdobie a obnova mi dost pomaha. Som na nej vlastne takmer stale, teda nie ze by som do nej cucala od rana do vecera ale je na pozadi a ked je chvilka tak sa vzdy pozriem ci sa nieco deje.
    Este jednu otazocku. Nemohli by sa tie nestastne starozitnosti volat zbierky. To co ja zbieram nie su starozitnosti ale zaujimave veci i ked niekedy dost stare.

  • harp

    Member
    10. júna 2005 at 16:16

    Ale vies aky je podtitulok Obnova.sk: pamiatky, zbierky a starozitnosti. Ja totiz medzi starozitnostami a zbierkami rozdiel vidim. Ale je to fakt iba o pojmoch a dojmoch. Starozitnost je vsetko co sa mi moze pacit a ma urcitu pridanu hodnotu “staria”. Zbierka je len konkretny vhodne voleny zastupca sveta s pomedzi starozitnosti? Suhlasis?

    Inak aj ja mam Obnova.sk na pozadi ako ty. :) Od rozsirenia rubrik si slubujem culejsi zivot na Obnova.sk.

  • Anonymous

    Member
    10. júna 2005 at 19:01

    Súhlasím s harpom, aby nezmenil titulok starožitnosti na zbierky!
    Nebudem tu citovať Waidachera a precizovať obsah oboch pojmov, ale rozhodne starožitnosti sú kvantifikantom a zbierky sub. Pravdaže, kebyže si otvoríme rubriku pojmológia, tak môžeme rozpitvať formálnu i obsahovú stránku termínov starožitnosti, zbierky, predmety, artefakty, etc. Ale nemyslím, že to tu niekto potrebuje. Ak aj, tak založí konkrétnu tému.
    Mne sa práve na Obnove páčivoľná diskusia bez moderátora. Pozrite sa na http://www.snm.sk a diskusiu – už je taká unavená, toľko by sa tam dalo vytvoriť tém a príspevkov, ale kde sú muzejníci ??? Zopár skalných a zodpovedných a snaživých sa to tam snaží rozpaľovať, ale viac to tlie ako horí.

    Ad Lujza – hoď otázky, vytvor tému, ale snáď dostatočne konkrétnu, ja veľmi rada prispejem tým čo ovládam. Ale fakt neviem, aké info chýba mladým zbierkotvorcom. Mám samozrejme na mysli exaktné vedomosti, napr určovanie proveniencie, obdobia vzniku, zara´dovanie predmetov do daných skupín, atď.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť