aktivita diskusia Pamiatky Dobrovolnícke aktivity.Majú zmysel?

  • Dobrovolnícke aktivity.Majú zmysel?

    Posted by admin_obnova on 4. mája 2005 at 20:57

    Každoročne vznikajú občianske združenia,ktoré chcú obnoviť,reštaurovať alebo konzervovať ruiny hradov,kaštielov,hradísk a podobne.Tvoria ich nadšenci väčšinou bez vzdelania pamiatkového smeru.Práca je formou pokus-omyl.Myslíte si,že pamiatke viac pomôžu,alebo uškodia?Že majú schopnosť prežiť a naozaj zachrániť časť histórie?Alebo je to len chvíľková záležitosť,ktorá po čase omrzí.Aký zmysel majú dobrovoľnícke aktivity rôznych združení a organizácií?

    harp odpovedal 13 years ago 2 Členovia · 16 odpovede/odpovedí
  • 16 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    4. mája 2005 at 21:05

    Zmysel maju, ak dobrovolnici vytrvaju a nechaju sa poucit skusenejsimi a vdelanejsimi…Prikladom su hrady Lietava, Uhrovec, Cabrad, Sklabina, Lednica a pod. Zial je vela romantikov, ktori maju snahu, ale nie vytrvalost…ale aspon sa o cosi pokusili. Snaha sa ceni. A aby nenapachali nevedomostou skody – ved od toho su tu pamiatkari, aby poradili, usmernili. Nemoze predsa kazdy studovat historiu…aj ked si chcem kupit trebars dom v B.Stavnici…nepojdem preto studovat na vysku. Ked neviem, necham si poradit. Apropo- ani diplom este neznamena kvalitne vzdelanie a snahu naozaj daco pre pamiatku urobit…

  • Anonymous

    Member
    4. mája 2005 at 23:22

    Podla mna taketo zdruzenia zmysel maju, mozu v ytvorit velke hodnoty a fungovat cele desatrocia co dokazuju mnohe priklady zo zahranicia ale velmi uspesne projekty su aj u nas. co sa tyka toho ze kto s kym ma spolupracovat, podla mna by iniciativa mala vychadzat prave zo statnych organov a organov samospravy. ak sa podobna iniciativa objavi, treba ju vsemozne podporovat. a to nemusi byt len financna podpora, ale skor, ci skor hlavne pomoc pri prekonavani mnohych administrativnych prekazok, pomoc z obecnych prostriedkov aj nefinancnych (napr. poskytnutie obecneho naradia….), postavit sa za dobrovolnikov pri ziskavani grantov a podobne. zaroven priamo ponuknut aj odbornu pomoc, nie aby sa dobrovolnici castokrat museli priamo doprosovat aby im poradili, aby sa unuval prist archeolog z pamiatkoveho uradu atd. Proste aby dobrovolnici nemali pocit ze su len trpeni pripadne sa k nim starosta stavia vylozene nepriatelsky a zo strany pamiatkoveho uradu su povazovani za cosi comu mozme zverit nanajvys pokosenie travy. A obecne urady by mali podporovat aj to aby mali k dobrovolnikom pozitivny vztah aj obyvatelia dedin a tiez im v ramci moznosti pomohli. to by podla mna znacne zvysilo uspesnost a tym padom aj rozsah dobrovolnickych aktivit.a nestalo by to vela, len trochu porozumenia. Podla mna by hodne pomohlo, keby krajske pamiatkove urady organizovali cosi ako kurzy pamiatkovej ochrany ktore by boli bezplatne a otvorene sirokej verejnosti, urcene pre vlastnikov pamiatok, kastielov, mestianskych domov, zaujemcov o prestavby, dobrovolnikom ktori chcu pracovat na pamiatkach a podobne. zaroven by mohli pamiatkari lepsie spoznat potreby stavebnikov a ti zas by lepsie spoznali mechanizmus pamiatkovej ochrany a vedeli by preco to alebo ono pamiatkovy urad zamietol. spolocne straveny cas a diskusia by iste pomohli vzajomnemu porozumeniu a hladaniu kompromisov, ktore su castokrat daleko lepsie ako radikalne jednostranne riesenia zo strany statnych organov ci stavebnika.

  • Anonymous

    Member
    5. mája 2005 at 0:36

    rado: Aj keby to mola len chvilkova zalezitost pomoze. Ked uz nic ine aspon vycistit hrad od drevin. A povedat ludom navokol, ze ta kopa kamenia na kopci za nieco aj stoji.

  • Anonymous

    Member
    5. mája 2005 at 4:56

    Schválne som otvoril túto tému, cocovicka.Sám už ako dobrovolník pracujem na hradoch ( Sklabiňa,Uhrovec a teraz Lietava) 6 rokov.Vieš,my sme presvedčený o zmysle našej práce.Budeme pokračovať určite aj naďalej.Ale mnoho ľudí si o nás myslí,že sme blázni a že to,čo robíme nemá zmysel.Chcem vedieť názor ľudí zvonka.Ako nás vnímajú,či máme podporu zvonka a tak.No určite to nieje pre peniaze,ako si mnohí myslia.Teda vlastne je,mňa to vlani vyšlo na 15.000,- , čo za 5 mesiacov nieje málo.A to nevravím o parťákovy zo Zlína,ktorý len za cestu dá 600,- a v lete chodí 2-3 krát do mesiaca.Takže máme z toho fakt veľa peňazí.Som zvedavý na názory.A myslím,že nie som sám.

  • Anonymous

    Member
    5. mája 2005 at 15:40

    Mna by zaujimalo, kde na to ludia osobne beru peniaze, ked sa k maju tolko k veci. Zda sa mi, ze aj snaha ozivit hrady patri do 19. storocia – treba ich skor chapat take ake su, a v stave v akom sa zachovali, nie ich romanticky “vylepsovat”.

  • Anonymous

    Member
    5. mája 2005 at 18:05

    Lezat na plazi nastastie nie je jedina moznost ako travit vikendy alebo dovolenku. A kazda dovolenka nieco stoji. Ved kde by sme inac minali zarobene peniaze? :-)

  • Anonymous

    Member
    5. mája 2005 at 20:33

    Peter,odkiaľ berieme peniaze?Ale veď každý koníček dačo stojí,aj keď tento je trocha zvláštny.Mám kamaráta vášnivého rybára a ten dá mesačne na novú udicu,neoprén a pod. 5-6.000,- mesačne.Alebo cyklisti-to isté.Pracujem,ušetrím si a dám na hobby.A samozrejme,je rozdiel vylepšiť a vylepšiť.Napr. na Lietave sa snažíme pracovať tak,aby naše zásahy boli pre oko laika a bežného návštevníka nepozorovateľné.V žiadnom prípade sa nechystáme dorábať strechy a podlažia.Robíme len nutné statické zabezpečenie,aby bola ruina bezpečná pre návštevníkov.Cieľom je vytvoriť bezpečnú zakonzervovanú ruinu.Nie novotvary ako na Strečne,kde dorábali aj to,čo už ani stredoveké rytiny nezachytili.Ale najlepšie je raz vidieť,ako stokrát písať a vysvetľovať.

  • Anonymous

    Member
    6. mája 2005 at 3:21
    …………………………………………………………. A ked sa hrad rozpadava,to sa tiez zachovava?Niezeby som bola fanatikom na opravy hradov,ale paci sa mi ta veta :) Treba to davat do kopy,ak sa tym potom chceme chvalit. Zasluzna cinnost, ak sa nerobi slendriansky.
  • Anonymous

    Member
    6. mája 2005 at 3:26

    to Peter Jasmín: myslim ze ziadna neziskova organizacia snaziaca sa pomoct slovenskym pamiatkam nechce stavat dalsi Bojnicky zamok alebo cosi take. porovnanie so snahami v 19. stor. je trocha mimo.

  • harp

    Member
    8. mája 2005 at 22:47

    Nova anketa: Čo si myslíte o dobrovolnickych pamiatkarskych aktivitach?

  • harp

    Member
    13. mája 2005 at 17:04

    priebezne vysledky ankety:

    Co si myslite o dobrovolnickych pamiatkarskych aktivitach?

    – Su prospesne a mozu zachranit pamiatky 0.00 % (0)
    – Su prospesne ale len pod dohladom odbornikov 70.59 % (12)
    – Len ako doplnkova aktivita k praci odbornikov 5.88 % (1)
    – Praca dobrovolnikov na Slovensku nie je potrebna 17.65 % (3)
    – Dobrovolnici narobia viac skody ako uzitku 5.88 % (1)

    Celkom hlasovalo: 17

    – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Ked niekto pochybuje o potrebe dobrovolnickych aktivit, nech pride tuto sobotu 14. 5. 2005 na hrad Lietava. Co to sa urcite dozvie.

  • Anonymous

    Member
    17. júna 2005 at 21:48

    Aktivity dobrovoníků mají smysl. Je však třeba dodržovat striktně zásady památkové
    péče a soustředit se hlavně na dokumentaci, prezentaci a záchranu a ne dobudování.
    Důležitá je také rada a pomoc odborníků
    Přeji všem mnoho úspěchů při záchraně
    nám svěřeného dědictví.

  • harp

    Member
    18. júna 2005 at 1:14

    Len doplnim, ak dudovavat tak casti, ktore dobudovanim stabilizujeme, alebo dobudovat miesto na ktorom je mozne postavit novy konzervacny zasah.

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 18:22

    Myslím si, že vlastně nikde nepracují na památkových objektech pouze odborníci. Snaha je chvályhodná, záleží vše na odborném dohledu. V 70-tých letech jsme pracovali na Helfštýně a patří to k mým hezkým vzpomínkám, i když to byla dřina (potěšitelné, že se jednalo o dřinu dobrovolnou). Má to význam i z hlediska výchovy ve vztahu k památkám. A člověka, který pracoval pod odborným dohledem po delší dobu považuji za menšího laika než čerstvého absolventa SŠ památkové péče (v současné době získávají školy jen sporadické zakázky). Jednou jsem zažil, co vyváděli frekventanti v době nepřítomnosti mistr….hraničilo to s pácháním sebevraždy. Pohled na člověka by měl být zaměřen spíš na jeho vztah k památkám a na to, co umí. Potom se může ohánět i glejtem.

  • harp

    Member
    4. júla 2005 at 23:13

    Program Združenia na záchranu Lietavského hradu na mesiac júl 2005.

    2. – 3. júla – Práce na hrade Lietava

    5. – 8. júla – Práce na hrade Lietava

    11. – 13. júla – Workshop na hrade Cimburk v rámci projektu Culture 2000.

    15. – 17. júla – Práce na hrade Lietava

    18. – 22. júla – Inštalovanie výstavy Culture 2000 v knižnici Považskej galérie

    19. – 20. júla – Pracovná brigáda na hrade Oponice

    23. – 26. júla – Workshop na hrade Lietava v rámci projektu Culture 2000

    27. – 31. júla – Akcia Strom života na Lietavskom hrade ( ??? )

    29. júla – Benefičný koncert Rock Lietava areál pohostinstva Lietava – Majer

    “Urcite nie ved tato praca vykonana jednym zdruzenim za jeden mesiac nemoze mat vyznam.” Ze?

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť