aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Dom na koloch
-
Dom na koloch
Posted by admin_obnova on 13. februára 2007 at 20:14Chcem sa opytat, ci niekto nevie ako je to so zakonom pri stavbe domu na koloch. Je treba na to stavebne povolenie? Ako je evidovana taka stavba?
janci odpovedal 16 years, 10 months ago 5 Členovia · 10 odpovede/odpovedí -
10 odpovede/odpovedí
-
To je sranda. Ako sa všetci točíme okolo toho istého.
Ja to teda zhrniem. Chceme sa vyhnúť stavebnému povoleniu a zároveň využiť výhody realizácie ľahších príp. montovaných stavieb ktoré nemusia mať masívne základy bez zásahu do terénu – úprava terénu, odolnosť voči vyliatemu potoku a pod.Predpokladám že môžu nastať tieto prípady:
– dom na koloch zapustených v teréne
– dom na kolesách (resp. na kolesách s vypodložením pre stabilizáciu)
– dom na kamenných ( betónových ) pätkách volne položených na teréne
– dom alebo stan volne položený na pôvodnom teréne, resp. pieskovom lôžku alebo doskových paneloch
– dom položený na betónových prefabrikovaných paneloch
– dom na vode – hausbót
– dom v korune stromov
…
Zvolené termíny by sa samozrejme upravovali podľa vhodnej situácie.Ňapr. miesto dom napr. karavan, chatka, prístrešok…Nie som som si istý či niekto môže v plnom hore vymenovanom rozsahu a územnej platnosti zodpovedať v súčasnosti na danú otázku.
Nechcem sa opakovať keďže som to v nejakom príspevku o železničných vagónoch písal ale treba využiť kompetentných ľudí na Ministerstve stavebníctva kde dostaneme písomné potvrdenie ako v danom prípade postupovať máme resp. má postupovať stavebný úrad. Ale to je iba môj názor kľudne môžete ísť na príslušný stavenbý úrad a opítať sa. Mne sa to však javí ako hazard, lebo keď prídete za niekým so stavbou veľkou ako menší rodinný dom tak vám zaručene povie že treba stavebné povolenie či tá stavba bude zavesená na balóne alebo plávať na nejakom umelom jazere pre tento účel vytvorenom. Rozhodujúci je taktiež účel, takže úprimnosť by sa moc nevyplácala ak budeme tvrdiť že tam chceme permanentne bývať tak je jasné že treba stavebné povolenie. Ale nerád by som tu uvádzal nejaké domnienky proste to treba riešiť s kompetentnými s vhodnou dávkou prezieravosti, čo sa v súčasnosti aktívne snažím. -
Azda by som len upozornil ze nie kazda stavba tym ze nema zaklady moze byt osadena kdekolvek. Na niektore uzemia sa vztahuju rozne druhy ochrany. Okrem celeho uzemia SR kde sa vztahuje 1. stupen ochrany prirody a krajiny tu mame dalsie 4. stupne. Potom su tu pamiatkovo chranene uzemia a ich reliefy a pohlady.
Te len tak do diskusie. Tvrdim ze kazdy ma zodpovedost aj za to ci uprostred krasneho meandra rieky odparkuje staru unimobunku na pneumatikach ci koloch. Rieka sa mu urcite podakuje.
-
Tak to ešte rozšírim (ako ma napadne) čo môže rozhodovať pri posudzovaní stavebným úradom alebo Štátnym stavebným dohľadom alebo inými dotknutými orgánmi tak ako to rozlišuje stavebný a ostatné súvisiace zákony. Super že sa dopĺňame, heď v tom mám jasnejšie keď to dám na papier.
Ako má daný objekt v zjednodušenom ponímaní zabezpečené inžinierske siete z hľadiska posudzovania požiadaviek stavebného zákona alebo súvisiacich zákonov:
– nie je napojený na verejné inžinierske siete
– je napojený na verejné inžinierske siete prípojkami
máAko konkrétne má riešené odpadové hospodárstvo likvidácie splaškových vôd ak nie je napojený na verejné inžinierske siete (Upozorňujem že posudzovacie orgány nerozlišujú medzi splaškovými odpadmi z wc, odpadmi z umývadla a sprchy neznečistenými saponátmi ak teda v objekte vznikajú). Dané riešenie posudzuje Stavebný úrad z hľadiska povoľovania inžinierskych sietí, z hľadiska vzniku a možných vplyvov terénnych úprav a Okresný úrad ŽP Ochrana vôd z hľadiska technického riešenia, možného vplyvu na jestvujúce zdroje pitnej vody, resp. celkovej ochrany a príslušného spôsobu legislatívneho povoľovania:
– nevzniknú, tj. objekt svojou prevádzkou neprodukuje odpadové vody
– vzniknú a budú sa likvidovať v objekte umiestnenom certifikovanom chemickom záchode – odpady z WC a zbernej nádrži vody z umývadla. Tieto odpady sa budú likvidovať (vypúšťať) na mieste na tento účel povolenom.
– vzniknú a budú sa likvidovať v certifikovanom suchom kompostovacom záchode (odpady z WC) osadenom v objekte alebo jeho blízkosti a odpady z umývadla a sprchy sa budú zhromažďovať v zbernej nádrži vody a likvidovať na mieste na tento účel povolenom (verejná čistička, kanalizácia, fekálne vozidlo) alebo sa bude prečisťovať ak oje aj nižšie uvedené
– vzniknú a budú sa zhromažďovať v certifikovanej žumpe
– vzniknú a budú sa likvidovať v certifikovanej biologickej čištičke s vypúšťaním prečistených vôd do recipienta potoka
– vzniknú a budú sa likvidovať v certifikovanej biologickej čističke s finálnou filtráciou v štrkovopieskovom filtre s vypúšťaním prečistených vôd do vsaku
– vzniknú a budú sa likvidovať v septiku s koreňovou čističkou s vypúšťaním prečistených vôd do recipienta potoka
– vzniknú a budú sa likvidovať v septiku s koreňovou čističkou s finálnou filtráciou v štrkovopieskovom filtre s vypúšťaním prečistených vôd do vsaku
– vzniknú a budú sa likvidovať v septiku s koreňovou čističkou so zhromažďovaním a samodočisťovaním v prírodnom jazierku
– vzniknú a budú sa likvidovať v septiku a prírodnom jazierku
Ešte sú určite aj iné kombinácie. Existuje ajAko konkrétne má riešené vodné hospodárstvo likvidácie ak nie je napojený na verejné inžinierske siete. Dané riešenie posudzuje Stavebný úrad z hľadiska povoľovania inžinierskych sietí, z hľadiska vzniku a možných vplyvov terénnych úprav a Okresný úrad ŽP Ochrana vôd z hľadiska technického riešenia, možného vplyvu na podzemné vody a príslušného spôsobu legislatívneho povoľovania a pravdepodobne RÚVZ – hygiena či daná voda spĺňa predpisy na zabezpečenie pitnej vody ak sa za takú deklaruje:
– nie je potrebná, tj. v objekte vzhľadom na daný druh prevádzky nevzniká potreba vody, resp. sa zabezpečuje certifikovanou balenou vodou
– ako hore ale navyše so zbernou záchytnou nádržou dažďovej vody alebo potočná pre účel polievania a užívania kde nie je potrebná kvalita pitnej vody napr. splachovanie, pranie
– je potrebná a zabezpečuje sa studňou kopanou alebo razenouAko konkrétne má riešené energetického hospodárstvo zabezpečenia elektrickej energie ak nie je napojený na verejné inžinierske siete. Dané riešenie posudzuje Stavebný úrad z hľadiska povoľovania inžinierskych sietí – technické dielo, vplyvu na susedné pozemky, z hľadiska vzniku a možných vplyvov terénnych úprav a iný o ktorých rozhodne stavebný úrad že by mohli byť dotknutý napr. OŽP Ochrana prírody alebo CHKO ak tam bude motorgenerátor či náhodou svojím hlukom nebude rušiť srnky pri párení:
– nie je potrebné, tj. objekt vzhľadom na svoj účel nemusí byť elektrifikovaný
– má zdroj energie vo forme fotovoltaických kolektorov
– veterná turbína
– motorgenerátor na rastlinný olej, alkohol, drevoplyn, benzín, vodík
– iné zdroje napr. stirlingov motor, parný motor, peltierové články, palivový článok, dynamo na šlapacom bicykli….Ako konkrétne má riešené energetického hospodárstvo zabezpečenia tepelnej energie ak nie je napojený na verejný teplovod. Dané riešenie posudzuje OŽP Ochrana ovzdušia, aký spôsobom sa pooľuej malý zdroj znečistenia ovzdušia:
– nie je potrebné, tj. objekt vzhľadom na svoj účel nemusí byť vykurovaný
– má zdroj tepla ako lokálne alebo centrálny zdroj tepla s odovzdávacími telesami s palivom na princípe biomasy (šporák, piecka, kotlík…)
– zemný plyn, ĽVO, ŤVO, LPG…
– solárne kolektory
– tepelné čerpadlo
– kogenerácia
– elektrická energia
– atď.Ako konkrétne má riešené telekomunikačné pripojenie. Dané riešenie posudzuje Stavebnú úrad … a atd:
– nepožaduje sa
– je zriadená satelitná anténa – vysielač s káblami ťahanými po pozemkochAk je napojený na inžinierske siete tak bude dosť pravdepodobné že budú vyžadovať stavebné povolenie, resp. môžu byť povolené ako drobná stavba k hlavnej stavbe napr. k jestvujúcemu rodinnému domu čo neni náš prípad. Alebo by mohla byť povolená iba samostatným stavebným povolením napr. vodopravným pre prípojku vody pričom na samotnú stavbu by nebolo potrebné vydávať stavebné povolenie.
– prípojka verejného vodovodu
– prípojka na verejnú kanalizáciu splaškovú, dažďovú alebo spoločnú
– prípojka verejnej elektrickej energie
– prípojka plynu
– prípojka teplovodu
– prípojka telefónna, alebo iné oznamovacie média napr. digit TVPotom stavený úrad rozlišuje pri rozhodovaní ako stavbu povoliť podľa toho na aký účel bude určená:
– nijaký účel – objekt sa svojím technický uspôsobením, zariadením nedá určiť, preukázať že plní alebo môže plniť účel na viď dole
– trvalé bývanie – rodinný dom
– rekreácia – chata, ubytovacie zariadenie
– skladovanie záhradného náradia, plodín a sena – senník, sklad ovocia…
– podnikanie – Kancelársky objekt, Obchodný objektĎalej má na to ako objekt povoliť (ak to je stavebný objekt na ktorý sa vzťahuje stavebný zákon) vplyv kde sa nachádza. Tj. môže si vyžiadať stanovisko OÚŽ Ochrana vôd, prírody, ovzdušia, odpadového hospodárstva, Povodie váhu resp. správca toku, Zložku CHKO BK chráneného krajinného útvaru Biele Karpaty, Rybári, Správa lesov, Lesníci, Urbariát, Ochrana pôdneho fondu alebo iný príslušný orgán. Tý posúdia či daný objekt neovplyvní stabilitu svahu, zdravie vodného a svahového biotopu, neobmedzuje prístup pre údržbu svahov toku, odstraňovanie náplavov pri povodní, voľný pohyb rybárov po toku. Ochranári posúdia či stavba nebráni voľnému pohybu zvierat pri sťahovaní, či sa nezničí alebo neohrozí vzácny rastlinný alebo chrobačí biotop. Každý môže niečo mať ale dá sa rozumne dohodnúť. Či sa teda nachádza na:
– lúke, pasienky
– ornej pôde
– zastavanej ploche
– lese
– v blízkosti potoka alebo jazera
– v blízkosti vodného zdroja
– v blízkosti letiska, diaľniceV tejto súvislosti sa totižto môže vyskytnúť ochranné pásma kde sa to musí posúdiť príslušným orgánom:
– Ochranné pásmo vodného zdroja I., II. pásmo atd.
– Ochranné pásmo resp. Chránená prírodná rezervácia
– Ochranné pásmo vodného toku, hrádze
– Ochranné pásmo letiska
– Ochranné pásmo VN napätia, plynovodu …
– atd.Ďalej sa daný objekt posudzuje z hľadiska územného plánu. Či sa nachádz av intraviláne alebo extraviláne. Či sa nachádza v:
– zastavané územie – rodinné domy
– pole alebo lúky za dedinou bez určenia účelu pozemku Územným plánom
– v nejakej záhradkárskej, alebo chatovej osade
– atd.Takže stavebný úrad zaujíma či to má základy kde by mohlo dôjsť k styku s inžinierskymi sieťami. Čiže už takým kolom zatlčeným do zeme môžete preťať ropovod. Taktiež iné zásahy do terénu alebo terénne úpravy ako svahovanie, alebo kopanie ryhy pre prípojku alebo jamy pre koreňovú čističku už môže byť potenciálne nebezpečenstvo ktoré treba dôkladne posúdiť. Taktiež rozhoduje či je to súkromný pozemok niekde v zastavanej časti medzi domami kde je pravdepodobné že tam nepôjde verejný plynovod lebo by o tom vlastník vedel resp. by to mal ako vecné bremeno na liste vlastníctva. Alebo či je to nejaký obecný pozemok či už prenajatý ako kúpený ale kde sa nedá presne zaručiť zápis vecného bremena ku ktorému pozemku patrí, neviem, je to individuálne.
Inak vo voľnej prírode som toho až tak moc nenavrhoval tak ak máš harp nejaké podrobnejšie info budem rád. Zaujal ma termín pamiatkovo chránený reliéf a pohľad. Či to je len tam kde je nejaká vykopávka, nálezisko, alebo len čisto pekný kopec ktorý si ochranári prírody chcú nechať nedotknutý. Či potom vlastne takú jurtu alebo príves za autom keď si to odparkujem na svoj pozemok musím odpratať, resp. tam ponechať iba na krátku dobu napr. nejakého výletu.
-
Anonymous
Member14. februára 2007 at 20:54Fiha,
ty si sa ale rozpisal, dost zlozite veci. Ja uvazujem nieco stavat na lazoch (mam tam aj dom) a vidim, ze najjednoduchsie bude asi potichucky nieco postavit, popripade nahlasit na obecnom urade ako malu stavbu a ak vzniknu nejake problemy, riesit ich az potom.
Ale diky za info, aspon viem ako to robit nechcem. Na mna moc zlozite. Na lazoch sa to da aj jednoduchsie, horsie je to v dedine. -
Inak je trochu jednoduchšia situácia ak by si to povoľoval ako Rekreačnú chatku. Tam napríklad niekedy nemusí stavebný úrad skúmať prístupovú komunikáciu v zmysle či je obecná, alebo vo vlastníctve nejakých osôb, resp. je tam dlho, všetci ju využívajú ale v katastre neni vyčlenená. Ale to je veľmi individuálne nejaký úradnik to pustí a nejaký nepustí takže to je neoficiálna informácia, lebo stavebný zákon píše:
§ 47
Všeobecné technické požiadavky na navrhovanie stavieb
Stavby sa musia navrhovať tak, aby boli po celý čas životnosti v súlade so základnými požiadavkami na stavby, so zastavovacími podmienkami a aby boli zhotovené z vhodných stavebných výrobkov a pritom aby stavba bola prístupná z cesty, miestnej komunikácie alebo
z účelovej komunikácie.Je to totižto problém mnohých pekných pozemkov, mať prístup z verejnej komunikácie ktorá by bola vo vlastníctve Obce. Poväčšine sa jedná o rôzne poľné cesty, rôzneho druhu vlastníctva využívané ako prístup poľnohospodárskej, lesnej techniky alebo rekreantov po lese.
Ale prístup asi nebude tvoj problém. Podstatné by bolo vyjadrenie Obce či súhlasia, ostatné by sa dalo pravdepodobne tak navrhnúť aby sa zosúladili všetky požiadavky na ochranu…. A aj keby ten pozemok nebol riešený v územnom pláne, tak rekreačnú chatu by možno mohli pustiť. Aspoň za vyskúšanie alebo pár slov by to stálo. Keby si sa zastavil na Obecný úrad a potom na Stavebný úrad. Aspoň si môžeš povedať že si prejavil dobrú vôľu, no a keď to nepôjde tak nepôjde. Proste sa opýtať že chceš rekreačnú chatu a aké vyjadrenia stavebný úrad od teba chce. Možno ťa odbijú, ti povedia že naštuduj si stavebný zákon. A možno sa otvorí a zaviprávaj sa o detailoch že či by ti pustili biologickú čističku, alebo koreňovú a čo ja viem ako to chceš stavať. Dones si tam výkres a tak.
A možno ti radím zle, možno by si mal osloviť nejakého inžiniera ktorý je oprávnený znalý ako v danej veci postupovať. A možno je správne iba to čo ti povie zdravý rozum, nech sa deje čo sa deje. Veď každý si je strojcom vlastného šťastia a nikto nevychlípal všetku múdrosť sveta. Zákony vymysleli ľudia, čo je v poriadku.
Ale zákon definuje aj čierne stavby, takže ty len robíš čo si sa dočítal a teda ak niekto postaví čiernu stavbu tak dostane pokutu a potom musí stavbu zoficiálniť alebo odstrániť. Jednoducho len postupuješ podľa zákona. Zákon ťa poučil o rizikách a sám si sa slobodne rozhodol, alebo si možno ten príspevok prečíta nejaké čierne komando na ochranu zákonov a aby sa neporušili tak ťa zašijú pre istotu doživotne na Guatanamalu, či ako sa to píše. Ale nemal by si to tu možno písať že chceš postupovať načierno, lebo … lebo neviem, ale možno ma niekto doplní.A zohnal som to vyjadrenie z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Je z roku 2003. Citujem:
Obecne možno konštatovať že pretlaková nafukovacia hala, ukotvená po obvode, slúžiaca na prekrytie jestvujúcich športovísk, ktorá sa bude inštalovať sezónne len v zimnom období sa podľa paragr 56 písm c) zákona č. 50/1976 klasifikuje ako krátkodobé prenosné zariadenie, ktoré nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie. K demontáži zariadenia nie je potrebné rozhodnutie o odstránení stavby.
Podľa paragr 55 staveb zákona sa však podľa povahy veci vyžaduje stavebné povolenie alebo ohlásenie na zriadenie tenisových kurtov alebo iných športovísk, ak doposiaľ nejestvovali, na zriadenie prípojok na siete a zariadenia verejného technického vybavenia územia (napr. elektrina, voda, plyn), zásobníkov oleja alebo kvapalného plynu, prípadne skladov, ktoré majú slúžiť na sezónne uloženie haly.
Pisateľ má možnosť obrátiť sa priamo na stavebný úrad, ktorý podľa konkrétneho typu haly, jej konštrukčného riešenia a ďalších podmienok umiestnenia nafukovacej haly, vec vyhodnotí a poučí pisateľa o ďalšom postupe.
S pozdravom
Ing. arch. Peter Kovačik
generálny riaditeľ sekcie ÚP a SPToto vyjadrenie má prínos v tom že sa v ňom píše termín ktorý sa môže použiť pri jurtách alebo karavanoch čiže krátkodobé prenosné zariadenia. Skopírujem tu ten paragraf celý:
§ 56
Stavebné povolenie ani ohlásenie sa nevyžaduje
a) pri banských dielach, banských stavbách pod povrchom a pri stavbách v povrchových lomoch a skrývkach, pokiaľ podliehajú schvaľovaniu a dozoru orgánov štátnej banskej správy podľa banských predpisov,
b) pri nadzemných a podzemných vedeniach verejných telekomunikačných sietí, vrátane oporných a vytyčovacích bodov,
c) pri krátkodobých prenosných zariadeniach, ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu a osvetlenie budov,
d) pri scénických stavbách pre film a televíziu,
e) pri geodetických drevených a prenosných meračských vežiach, signáloch a pyramídach,
f) pri konštrukciách chmeľníc a vinohradov,
g) pri stavebných úpravách elektrických vedení bez obmedzenia napätia, pokiaľ sa nemení ich trasa,
h) pri udržiavacích prácach, pri ktorých nie je predpísané ohlásenie podľa § 55 ods. 2 písm. c),
i) pri nadzemných a podzemných vedeniach neverejných telekomunikačných sietí vrátane oporných a vytyčovacích bodov,
j) pri rozvodoch telekomunikačných sietí a zvodoch antén, ktoré sú umiestňované v uzavretých priestoroch stavieb.Lebo inak platí nasledovné:
§ 55
(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí
a) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
b) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
c) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
d) pri telekomunikačných stavbách (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
e) pri prízemných telekomunikačných stavbách, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4,5 m,
f) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich telekomunikačných stavbách, keď nedôjde k zmene stavby.A ešte som niekedy niečo čítal o senníkoch a poľnohospodárskych prístreškoch, niečo v zmysle povoľovania čo ma vtedy zaujalo, len to musím nájsť.
-
Anonymous
Member8. februára 2008 at 18:47zdravím, zaujala ma Vaša diskusia, ako riešiť problémy so staveb.úradom. Ja mám tiež jeden problém, ako sa vyhnúť staveb.povoleniu, ale aj ohláseniu, keďže staveb.úrad môže aj pri ohlásení určiť, že na danú drobnú stavbu treba staveb. povolenie. Chceme postaviť drevený prístrešok na pozemku, ktorý susedí s naším druhým pozemkom, na ktorom máme RD. Na úrade mi povedali, že to nie je možné, lebo na parcele, kde chceme ten prístrešok postaviť nestojí hlavná stavba, čiže RD. Najskôr mám postaviť RD a potom mi povolia aj 5 garáží. Dobrá blbosť, nie?
-
Najskôr mám postaviť RD a potom mi povolia aj 5 garáží. Dobrá blbosť, nie?
Podla mna staci ziadat o stavebne povolenie resp. ohlasit stavbu chatky. Nevidim dovod preco to zatajovat. Jedine ze je to v nejakom specialnom uzemi.
-
no ak sa môžem do toho aj ja zapojiť. poznám človeka, teda rodinu, ktorá si najskôr na pozemku vedľa rodinného domu postavila akože garáž a nenahlásili to. až keď bolo všetko postavené a urobené. a nakoniec to využívajú ako letný rodinný domček…je to šikovnosť? :roll:
-
Podla stavebného zákona ide o to že drobná stavba je stavba ktorá má doplnkovú funkciu k hlavnej a zrejme sa nepíše, resp. si nepametám dalej či prilepená k hlkavnej alebo vzdialená max. do 1km. Čo viem tak uradnikov zaujímalo ib ajedno a to aby bola oddilatovaná od hlavnej stavby rodinneho domu, lebo inak by to bola prístavba čo ide na stavebne povolenie. A potom teoreticky ako hlavná stavba može byť aj oplotenie. Ale je to na posúdení konkretneho uradnika. Takže úradník si to vysvetlil po svojom. Ale ak máš usmernenei od nadriadeného oránu tak zodpovednosť neni na non, on sa o to oprie a povolí to. Takže jedna z možností j epodať si žiadosť o posúdenie – vydanie usmernenia ako postupovať pri povolovaní tvojej záležitosti. Do žiadosti daj situáciu, popis stavby, alebo štúdiu a adresuj na nadriadený orgán napr. Krajský úrad, odbor životného prostredia alebo Ministerstvo životného prostredia. Ak sa preiči iba človek na Obci čo vydáva povolenie drobnej stavby tak to možeš poslať ib ana Stavebný úrad kde vydávajú stavené povolenia. Ale pre istotu si to n astavebnom úrade skonzultuj, ak to tam budeš adresovať.
-
no ja len trocha poriadku by som chcel vniesť do diskusie
STAVBA JE VŠETKO ČO JE :
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.o stavebné povolenie by mal človek požiadať ak daná stavba nie je :
a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.Celkom dobrý nápad ako sa vyhnúť stavebnému povoleniu je kúpiť
starú barabiznu, postaviť velký plot ( najlepšie nepriehľadný ) zrútiť a postaviť nanovo s ca. podobným tvaroma ešte nemusíš platiť zriadenie prípojky na el. vodu a plyn – čo sú tiež celkom pekné peniaze
Log in to reply.