aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Dom verzus Ekodom verzus Biodom

  • Dom verzus Ekodom verzus Biodom

    Posted by admin_obnova on 4. marca 2008 at 13:30

    Aké parametre musí podľa vás spĺňať taký Dom, Ekodom a Biodom, resp. odlišujú sa a čím?

    Je ekodom ekologickejší ako obyčajný dom?

    Pokúsim sa formulovať iný menej bežný náhľad. Neberte doslovne ani ako zovšeobecnenie, ide o úvahu.

    Formulka č.1 Ekodom je postavený z prírodných materiálov na ktorých výrobu, dovoz a zabudovanie bolo použité menej fosílnych palív. Avšak napriek tomu že sa na výrobu spotrebovalo menej fosílnych palív certifikované ekologické stavebné materiály sú drahšie ako konvenčné. A prečo sú dané ekologické materiály drahšie ako konvenčné? Nie náhodou preto lebo sú tam skryté iné náklady za fosílne palíva či energie spojené s obstaraním daného ekologickejšieho stavebného materiálu? Napríklad tým že sa musí ovčia vlna dovážať až z Austrálie. Iste ekologický stavebný materiál môže byť drahší aj preto lebo pri výrobe je vyšší podiel ľudskej práce, čiže výrobný proces sa zatiaľ nezefektívnil – nerealizoval strojovo veľkou výrobnou linkou. Čiže naše peniaze idú na podporu zamestnanosti. Napriek všetkému mi príde drahý ekologický stavebný materiál ako špeciálny typ ekológie a to tzv. Ekonomická ekológia, podporujúca rozvoj trhu, HDP, rozširovanie fabrík a zamestnanosti v daných fabrikách. Je to biznis. A čo sa stane po zaplatení danej ceny za daný ekologický stavebný materiál? Vlastník výrobne – veľkopodnikateľ dané peniaze použije na účel ktorý táto spoločnosť pozná. A to jest postaví novú fabriku, kúpi si nové auto, poletí na zahraničnú dovolenku. Inak povedané dané peniaze sa použijú na spotrebu fosílnych palív v rovnako ako keby sme si kúpili od niekoho konvenčný stavebný materiál.

    Formulka č.2 „Ekodom je postavený z prírodných materiálov resp. daný stavebný materiál po zabudovaní na stavbe nevylučuje škodlivé látky do obytného prostredia“. Je to všetko pekné ale skúsme sa na to pozrieť v reáli. Ráno sa tlačíme minimálne hodinu v autobuse alebo aute ktorý je vyrobený čisto z umelých materiálov ktoré boli vyrobené tak aby boli čo najlacnejšie, takže žiadna ekológia ale najlacnejšie chemické rozpúšťadlá a chemické látky ktoré sa postupne uvoľňujú do interiéru auta. Potom sa presunieme do kancelárie alebo výrobnej haly. Tam opäť obklopený umelými materiálmi ako sú koberce, laserová tlačiareň, kopírka, drevotrieskový nábytok, noviny a časopisy zotrváme a inhalujeme 8-12 hodín. Potom sa presunieme do nášho domu kde na nás číhajú výpary z nových elektrospotrebičov, plynového šporáku, laminátových parkiet, drevotrieskového nábytku, reklamných letákov a novín atď. Inak povedané sme dennodenne obklopený nespočetným množstvom chemických látok, ktoré primáme dýchaním cez ústa a pokožku (umelé látky ošatenia a umelé pracie prostriedky), stravovaním (trvanlivé potraviny, lieky). Ako ďalší agens rovnocenný ak nie už s omnoho väčším účinkom je elektrosmog, ktorý si vytvárame vnútri bytu, v exteriéri domu a taktiež vo vlastnej mysle tzv. myšlienkový elektrosmog. Preto mi daná formulka príde bez celostného riešenia so súvislosťami ako výrazne účelová. Iste je to dobrý začiatok ale nepôjdeme ďalej? Iste sa dajú použiť prírodné materiály napr. hlinené omietky aby absorbovali rôzne škodliviny vo vzduchu, aj elektrosmog sa dá minimalizovať ale kedy sa tieto možnosti naozaj zdôraznia a začnú aktívne aplikovať v uvažovaní staviteľov mnohých tzv. ekologických domov aby sme dosiahli kvality Biodomu?

    Formulka č.3 „Ekodom je postavený z prírodných materiálov resp. daný stavebný materiál po dožití stavby je možné s minimálnym energetickým vstupom zreciklovať s minimálnym prírastkom nezrecyklovatelných materiálov“. Je fakt že každý dom raz doslúži, resp. jeho užívatelia majú nové požiadavky a potom sa niektoré materiály začnú vyhadzovať. A ak by boli dané materiály ľahko skompostovatelné, neobsahovali by nebiodegradovatelné látky mohli by sa poľahky zneškodniť na kopostovacej skládke bez rizika znečistenia podzemných vôd, resp. bez nutnosti budovania skládkovej hydroizolácie. Avšak dosiahnuť taký stupeň biologickej nezávadnosti stavebných materiálov je veľmi náročný a vôbec pojem ekologické zneškodnenie stavebného odpadu je v praxi dosť neznámy pojem , preto sme opäť na nejednoznačnosti danej formulky.

    Takže mne príde formulka Ekodom v súčasnosti dosť širokospektrálna resp. účelová. Najlepšie to je vidieť na Ekodome z rôzneho priemyselného odpadu, ktorý sa svojho času prezentoval pod týmto pojmom. Išlo o experimentálnu recykláciu ale aké mal vyžarovanie na obyvateľov to teda neviem.

    Podľa mňa Ekodom je dom ktorý si človek postaví svojpomocne s blízkymi členmi rodiny. Týmto sa usporí za náklady ktoré pri realizačných firmách činia 30-100% z ceny materiálu. Zároveň sa pri realizácii vytvorí pozitívna myšlienková vibrácia vytvorená pri stavaní blízkymi členmi rodiny s nadšením a v dobrej nálade, ktorá ostane v dome.

    Použité stavebné materiály na Ekodom by mali vychádzať z prirodzených darov prírody. Ak vychádzajú priamo z nej nebude žiadny ekologický problém aby sa do nej zase prirodzene prinavrátili po dožití domu, to je podľa mňa trvalá udržatelnosť a nie rôzne účelovo prispôsobené významy. Takéto stavebné materiály sa často nachádzajú v blízkosti nášho pozemku a sú zadarmo resp. lacné. Pri aplikácii síce vyžadujú vyšší podiel ľudskej práce, ale ak táto bude zabezpečená spôsobom tak ako stavalo celé tisícročia, rodinným spôsobom, pomáha celá dedina, spoločenstvo stavebníkov je otázka vysokej ceny ľudskej práce vyriešená. Ľudská práca je drahá preto lebo sme zaklinený v umelom kruhu, musíme pracovať na dve zmeny aby sme si zarobili na drahé živobytie a už nám neostáva čas na nič. Človek by sa mohol sám zamyslieť nad podstatou domu, stavebných materiálov a skutočných potrieb života tak aby vnikol do podstaty ktorá je jednoduchá a dáva skutočnú radosť. Preto si myslím že jedna z najdôležitejších vlastností ekodomu by malo byť aby bol výrazne lacný, alebo lepšie povedané dostupný pre každého.

    Ekodom tým že je realizovaný s prirodzenými zákonmi prírody umožňuje prírode aby harmonizovala a očisťovala človeka na fyzickej ale aj mentálnej úrovni. Ekodom je preto úzko spätý so záhradou, lesom resp. prírodnými prirodzenými štruktúrami.

    Ekodom je dom ktorý podporuje život človeka v trvalej udržateľnosti, aktivite a činnosti v prírode a s prírodou. Ekodom stužuje, približuje človeka bližšie k prírode. Človek sa o prírodu stará a tá ho odmeňuje svojou nefalšovanou úprimnou štedrosťou. Príroda človeka živí zdravými plodinami, dáva mu fyzickú a duševnú silu. Skúste si nejakú manuálnu prácu v prírode zistíte že na druhý deň máte viac sily ako včera. Porovnajte to s prácou v uzavretej kancelárii pri počítači alebo v kabíne auta.

    Anonymous odpovedal 16 years, 10 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • Anonymous

    Member
    6. marca 2008 at 18:39

    Eko, bio, pasivny dom… je to asi hlavne o marketingu novych materialov a technologii, dnes su tieto temy moderne a “in” a kto sa neprisposobi a nenalepi tu spravnu nalepku na svoj produkt riskuje vypadnutie z hry. Nic by na tom nebolo zle, keby si toto spotrebitelia uvedomili a filtrovali info z medii, rozpoznavali PR clanky a pod.. Ale to je utopia, hlavne v tak konzumom este nenasytenej spolocnosti ako nasa.

    Navrat k prirode je fajn, neda sa nikomu nariadit, da sa hladat a postupne nachadzat a propagovat cesta k nej, je otazne ci eko/bio/pasivny dom je tou spravnou cestou.

    Paci sa mi tvoja uvaha a tiez to citim podobne ako ty.

    Moja cesta k prirode je takato: kupili sme stary sedliacky dom v malej dedinke, kde sa este vacsina obyvatelov zivi hospodarenim na vlastnom. Opravujeme dom tak, aby sme co najviac zachovali to dobre, co tam je (drevene dlazky, povodne drevene okna, crepove kachle, hlinene omietky, voda zo studne..) a to co ponuka dnesna technologia vyuzili na zvysenie kvality zivota == viac pohodlia a casu pre seba a rodinu (doplnkove stenove kurenie, moderne spotrebice v kuchyni, vlastna COV), nie sme ziadni ortodoxni zeleni ekoteroristi :)

    Do buducna si planujeme nieco chovat a pestovat, domace vajcia, mlieko, maslo smotana, ak niekto skusil “kuchynu starej mamy” vie o com pisem. Vizia do buducna je ziskat zas naspat co najviac slobody a nezavislosti na civilizacii v negativnom zmysle (obchodne retazce, monopoly). Zatial sa mi zda, ze sa podmienky zhorsuju, vsetky tie zasahy eurouradnikov vo forme dotacii sa prejavuju negativne na zivote nasho vidieka. ale to je pesnicka o inom.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť