aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo dom z nabíjaniny – problemy s vlhkostou

  • dom z nabíjaniny – problemy s vlhkostou

    Posted by fanda on 26. októbra 2006 at 15:27

    Dobry deň,
    prosím aké máte skúsenosti s vlhkými stenami na dome z nabíjanej hliny. Dom nema žiadnu izoláciu, celý je z hliny. Vlhne od spodu. Pôvodne som planovala steny podrezať a vložiť izolačné fólie, ale vraveli mi, že sa to nedá lebo nabíjanina sa drobí. Vraj najlepšie je nabitie nerezových platní. Robí to však podla mojich znalostí len jedna firma a je to veľmi drahé. Ja by som chcela skúsiť postupne vybúravať spodný pás muriva – po častiach- a vkladať pálené tehly a izoláciu. Neviem však či sa murivo nebude bortiť aj keď to budem robiť po metrových úsekoch, alebo prípadne po ukončení či sa nebudú robiť trhliny ak to bude nejako sadať. Vie mi niekto poradiť? Prípadne odporučiť nejakého majstra z okolia Štúrova. Ďakujem.

    //// nazov upraveny administratorom, precitajte si ako spravne zvolit nazov prispevku: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=929

    Anonymous odpovedal 18 years, 2 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • Anonymous

    Member
    27. októbra 2006 at 15:12

    Nepodrezávajte múry, je to prácne a drahé. Popíšem náš použitý postup:
    1.osekať celú omietku až na podklad,
    2. vybrať podklad pod podlahou až po škáru základu pôvodný násyp.
    3. keďže stavba nemá izoláciu, treba pod novú omietku nabiť pletivo (rabic), inak by sa odula a opadla kvôli prirodzenej vlhkosti, ktorá sa musí zachovať. Omietka sa používa bez cemetu, vápenná, ak je dom hlinený. Nesmie sa dať izolácia pod podlahu, vlhkosť by vzlínala do stien, narušila by sa po čase statika,
    4.nedávať znovu pod podlahu nasiakavý podklad (škváru alebo hlinu), ale hrubý riečny štrk priemer aspoň 1 cm, alebo drobný makadam (sekaný kameň). Na to 10 cm vrstvu suchej hmoty, 1/2vápno. 1/2 piesok. Na to môže ísť nová klasická drevená podlaha alebo aj dlažba. (Pokládka dlažby v takomto prípade má svoju vlastnú technológiu.)
    5. Keď všetky miestnosti zrekonštruujete, treba riešiť dom zvonka. Okolo celého domu odkopať od domu cca 50 cm až po škáru základu spádom do trativodu, vyplniť štrkom alebo makadamom, na to sa môže položiť aj dlažba a pod.
    Naša hlinená chalupa je po 6-tich rokoch od rekonštrukcie suchá. Tento technologický postup, ktorý som Vám stručne popísala, sme získali od stavebného inžiniera z Moravy, ktorý si takto zrekonštruoval usadlosť, ktorá bola celá vlhká až po okná a hubami boli napadnuté všetky drevené časti okrem hrád. Bolo to uvedené na pokračovanie v časopise Chatár a chalupár asi pred 7-8 rokmi.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť