aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Drevena plastika
-
Drevena plastika
Posted by monikk on 3. apríla 2013 at 20:59Dobry den, chcem sa opytat na Vas nazor…neviem ci su tu aj skuseni restauratori drevenej sochy ale V skratke ide o drevenu plastiku.. cca 130 cm vysoku.. je celoplošne zlátena . Doteraz som si myslela, ze ide o primarnu vrstvu, ide o zlatenie lacnejsieho druhu,, semtam su viditelne platky , lenze ako celok to posobi dost mdlo.. akoby bronzovy prasok. A teraz k problemu. Objavila som pod touto vrstvou este jednu primarnu vrstvu zlatenia, na cervenom polimente vo fragmentoch. Pri vacsom odkryve bolo zistene ze ide o velmi male percento zachovania ( 1-2%) Zvysok je krieda, a drevo. Chcem pocut vas nazor na to, ci pri takom malom percente vobec mozem zakrocit k odkryvu. Alebo sa obratim radsej k inej moznosti a to zachovaniu vrchnej kompaktnej vrstvy zlatenia. S touto vrstvou vlastne suvisi aj dalsi cierny poliment so zlatenim. Ja osobne by som sa priklonila k zachovaniu tejto vrstvy vzhladom na to, ze spodna na cervenom polimente je zachovana len v takychto malych fragmentoch. Cakam na Vas osobny nazor :) Dakujem
docent odpovedal 11 years, 3 months ago 5 Členovia · 11 odpovede/odpovedí -
11 odpovede/odpovedí
-
Z textu (lebo foto nie je k dispozicii) usudzujem, ze tvoj pristup k zachovaniu sekundarnej upravy je spravny. Ked je primarna uprava zachovana vo fragmentalnych zvyskoch (len lokalne v malej miere) je stastnejsim riesenim prezentovat sekundarnu upravu.
Nech sa dari :-)
PS: mam skusenost, ze sa pri drevenych sochach pouziva casto termin ,,plastika,, ale tento termin nie je korektny. Plastika (z hliny) vznika uberanim a pridavanim hmoty. Drevena socha len uberanim hmoty :-)
plane
-
… a preto je korektné označovať drevenú sochu termínom skulptúra. Na rozdiel od sochy vytvorenej nanášaním a odoberaním hmoty, resp. kovového odliatku takejto sochy plniacej úlohu modelu – plastiky.
-
…skulptura je anglikanizmus od ,,sculpture,, co zn. socha, takze po slovensky spravne socha :-)
-
skulptúra -y -túr ž. kniž.
1. sochárske dielo: stredoveké s-y
2. sochárstvo;
skulptúrový, skulpturálny príd.
Krátky slovník slovenského jazyka 4
4., doplnené a upravené vydanie. Redigovali: J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj. Bratislava: Veda 2003kulptúra -y ž. ‹l› kniž.
1. sochársky výtvor (vzniknutý odoberaním hmoty zo základného bloku materiálu)
2. sochárstvo ako druh výtvarného umenia zobrazujúceho skutočnosť a umelecké predstavy priestorovým objektom;
skulptúrový, skulpturálny príd. sochársky: s-á výzdoba;
skulptúrovo, skulpturálne prísl.
Slovník cudzích slov (akademický)
Druhé, doplnené a upravené slovenské vydanie, SPN 2005. -
olala .. zas sa tu nemusite hadat ci ide o plastiku, sochu ci skulpturu. :) .. ano sculpture anglicke slovo znamena socha… rozhodne som necakala ze Vam utkvie k mysli prave toto slovo.. slovo plastika pouzivame u nas uz par rokov… a nikto sa zatial nestazoval.. ale asi najpresnejsie je klasicke vyjadrovanie drevena socha. to pisem aj v dokumentaciach, slovo plastika pouzivam skor hovorovo…. aj ked ano plastika odvodene z plastelina.. .. mate pravdu.. ja sa nepriecim :)
a teraz naspat k mojej otazke.. som rada, ze ste mi odpovedali.. dakujem, ze ste mi potvrdili moj nazor na tuto vec.. jedina zla vec je, ze ked sukromnik trva na svojej predstave tak co narobime… musim sa prisposobit.
-
Nazvať drevenú sochu drevenou plastikou nie je plané milý Plane, význam niektorých slov v slovenčine je široký ako ruské pláne.
Socha, plastika, skulptúra – vo svojej všeobecnosti sú výtvorom sochárovej obrazotvornosti.
Plastika (v užšom význame)– dielo tvorené modelovaním, pridávaním, ale aj uberaním hmoty (hlina, sadra…)
skulptúra (v užšom význame) – dielo tvorené uberaním hmoty (drevo, mramor….)
Čiže v tomto prípade je to delenie sochárstva, sôch podľa techniky vychádzajúcej z vlastností materiálu.
To delenie môže byť rôzne, trebárs podľa použitého materiálu.
Pre Sašu „jakožto“ muzejníka by bol priliehavý názov skulptúra (v zátvorke použitý druh dreviny, napr. pagaštan konský), resp. drevená skulptúra.
(Autor príspevku nechcel nikoho uraziť, šlo iba o hru so slovom a nie je zamestnancom JuLS) -
Keď už je vyriešený problém sochaných priestorových objektov, vráťme sa k predmetu debaty.
Monikk bez obrázku tvojho pandrláka sa asi nikto zodpovedne nebude vyjadrovať. Socha je “zlátená” metalom, náhražkou plátkového zlata vyrobenou zo zliatiny medi a zinku. Metal je neleštiteľný, napríklad achátom a lesk “zlátenia” vyžaduje kvalitnú prípravu podkladu. Povrch takéhoto “zlátenia” je bezpodmienečne treba chrániť ochranným náterom, napríklad šelakom.
Zoxidovaný metal nemožno vylepšiť, opraviť, iba očistiť od nečistôt a zakonzervovať lakovým náterom.
Píšeš, že “S touto vrstvou vlastne suvisi aj dalsi cierny poliment so zlatenim.”. Pokiaľ tam nemáš preklep a namiesto čierneho si myslela červený, je všetko v poriadku. Pokiaľ sú ale fragmenty zlátenia na čiernom polimente je to celkom iná káva. Poliment, je najčastejšie červený (arménsky) ale používa sa aj žltý, zelený, šivý a výnimočne aj čierny. Pod striebro sa používa biely polyment.
Aj bez toho aby som artefakt videl, priklonil by som sa k úplnému odstráneniu metalu. Na zistenie skutočného rozsahu stačia aj 2% pôvodného zlátenia a podľa výsledku prieskumu pandrláka prezlátiť plátkovým zlatom tak ako sa sluší a patrí. Sekundárne “zlátenie” vzniklo s najväčšou pravdepodobnosťou v druhej polovici 20. storočia ako fušerina (“viditelne platky”) alebo núdzové riešenie nedostatku plátkového zlata, resp. financií. Artefakt nezhodnocuje ani len opticky a nepáči sa tebe ani vlastníkovi. Myslím, že toto riešenie prinesie síce viacej roboty, ale vo finále uspokojenie s dobre vykonanej práce.
-
Dakujem, za dobru odpoved docent… konecne k mojej teme. Sochu som opisala spravne. Bohuzial nemozem verejne zverejnovat jej fotografie. Osobne sa vyznam v zlateni ci ide o platkove alebo metal. Zlatenie na polimente ano bezne je cervene bolusove, potom okrove. Cierne zlatenie sa pouziva pod striebro. Len na tejto soche sa nachadza cierne zlatenie ( lemy topanky). je to neobvykle, ale osobne som sa stretla uz s takym zlatenim v minulosti. lenze zlatenie co je aplikovane na tejto soche mimo lemov, topanok. je pravdepodobne ineho druhu. Mozno to bude nahrazka nejakej bronzienky. Ide o to, ze pri skuskach zchadza vsetkymi vyskusanymi chemikaliami. Ci uz toulen, aceton, dokonca cellosolve. jedine terpentin s tym ani nepohne. S prislusnymi ludmi sme sa dohodli, ze pristupime k odsraneniu tejto sekundarnej vrstvy, kdezto pod tymto zlatenim sa nachadza zlatenie na cerveny poliment, aj ked ide o 1-2% zachovania. Vzorky dokonca ukazali ze sekundarna vrstva obsahuje komponenty sadry, cize ide o sadru. Takze teraz vsetko odstranujem pomocou pary. Zlatenie na cierny poliment sa zatial zachova bez porusenia, aj ked ide tiez o sekundarny zasah. Pretoze nijak nerusi samotne dielo a ten kto sochu ,,fusoval” sa tejto oblasti venoval dokladnejsie, nez zbytku, kde je sekundarna vrstva iba ,,napacana” neobrusena.
-
Teší ma konečné rozhodnutie, pretože si myslím, že je správne. Prosím ťa odkiaľ si vypriadla celosolve, to musia byť sakramentsky staré prebytky. Dúfam, že sa ešte ozveš a napíšeš čo bolo pod sekundárnou vrstvou. Držím palec.
-
… preslo uz par mesiacov po ukonceni tejto prace, tak mozem povedat ako to cele nakoniec dopadlo. Po prislusnom vyhodnoteni stavu a zisteni primarnej vrstvy zlatenia na ,,oranzovom” polimente. Som pristupila k celoplosnemu odkryvu sekundarnej vrstvy na zaklade predoslej konzultacie s prislusnymi ludmi. Pomocou naparovania som sekundarnu kriedovu vrstvu odstranila a nasla som zvysky spominanej primarnej vsrty v v malych fragmentoch na neexponovanych miestach ( v hlbkach) . Po odstraneni som pristupila k uplnej rekonstrukcii chybajucej vrstvy, nanesenim kriedovej vrstvy , aplikovanim polimentu cerveneho a okroveho, aby vznikol pozadovany odtien. A nato som kladla platky zlata. :)
..cize v skratke na vasu poslednu otazku , pod sekundarnou vrstvou som teda odkryla iba nepatrne mnozstvo povodneho zlatenia na ,,oranzovom” polimente.
Co sa tyka cellosolvu pouziva sa uz nahrada pod spravnym nazvom ethylen. :) Neviem preco to prebralo nazov cellosolve a ci je to vobec spravny nazov pre tuto chemikaliu. To by som rada vedela aj ja, a privitala by som vysvetlenie od niekoho. Dakujem :)
-
CELLOSOLVE (Celosolve) je obchodné označenie rozpúšťadla (etylénglykoletyléter, etylénglykolmonoetyléter) na gumu, živice, estery celulózy a pod., ktorý si dala v roku 1924 registrovať americká firma Carbide & Carbon Chemicals Corp. Je to pravdepodobne skratka dvoch slov CELLOfan SOLVEnt (rozpúšťadlo).
Monikk, tvoja túžba pochváliť sa a potešiť aj nás dobre vykonanou prácou ostala nenaplnená. Nepridáš nejaké obrázky?
Log in to reply.