aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › drevo povrchová úprava
-
drevo povrchová úprava
Posted by admin_obnova on 10. apríla 2005 at 1:18Sústružené misky z dreva potrebujem povrchovo upraviť tak,aby po kvapnutí vody na dreve nezostali fľaky.
Sústružené misky z dreva potrebujem povrchovo upraviť tak,aby po kvapnutí vody na dreve nezostali fľaky.harp odpovedal 13 years ago 6 Členovia · 12 odpovede/odpovedí -
12 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member11. apríla 2005 at 3:43predpokladám, že misky chceš upraviť tak, aby boli z hľadiska použitia zdravotne nezávadné. V tom prípade by som použil cistý tvrdý včelí vosk bez prímesí.
-
Anonymous
Member12. apríla 2005 at 0:47včelí vosk má tú vadu,že je povrch citlivý na vodu,alebo je tam nejaká finta?
-
Anonymous
Member12. apríla 2005 at 5:29keď ho zohreješ a tak nanesieš na plochu, lepšie vnikne do pórov dreva. Keď ho potom preleštíš, máš záruku dostatočnej ochrany. Myslím že misky ako aj iný drevený riad nemá prichádzať do styku s vodou a keď je to nevyhnutné, krátko opláchuť a hneď osušiť. Ja dávam prednosť klasike pred lakovaním.
-
Anonymous
Member14. apríla 2005 at 1:24Asi sa nerozumieme.Na misky sa ukladá aj ovocie .Gazdiné ho umyjú,utrú ale aj tak tam zostane zopár kvapiek,no a zostanú tam špatné fľaky.
-
Anonymous
Member5. augusta 2008 at 17:28Ak chceš ako tak nezávadné, bez syntetických rozpúšťadiel, skús starý recept “Danish oil”, prírodná živica, olej z čínskeho orecha Tang, a ľanový olej. Neviem v akom pomere. Dá sa kúpiť, aj stojí, na nete ho nájdeš.
Ale aj ja dávam prednosť tvrdému vosku. Zvykli sme si a už nám nebelejú misky, nemočíme ich. -
zdravim
chcel by som doma natriet drevenu palubku a obklad prirodnym olejom
okrem fermeze som u nas v Malackach zohnal iba lanovy olej
rad by som ho pouzil ale preco je klasifikovany ako zdraviu nebezpecny a nevhodny na natieranie hraciek ved je to prirodny olej nie?
a co fermez?
teda trosku smrdi ale podla mna ked uniknu tie prchave latky tak by mala byt neskodna
mam taku dilemu co je ekologickejsie fermez a lenovy olej ci vodou ried. laky ako sa stale propaguju -
Čistý ľanový olej je aj potravina. Ak na obale oleja u vás v obchode píšu, že je zdraviu nebezpečný, asi vedia prečo – niečo do neho pridali.
Fermež je ľanový olej “prevarený” s pridanými zlúčeninami olova, mangánu a kobaltu. Tú by som určite neochutnával. -
Používám Holzwasch od f. CLOU. Je to včelí vosk s přísadami pryskyřic. Dá se nanášet za studena, nevytváří na dřevě nepřirozený film jako laky ale dodá dřevu sametový pololesk.Výsledný povrch je vodě odolný.
-
Ahoj Jirko, dík za tip, použil som ho síce na niečo iné, pracovnú dosku pod počítač, som veľmi spokojný. Doteraz som pužíval matný akryl-uretánový lignolak, ekologický, ale tento vosk je naozaj o niečom inom. Iba ak by si mi poradil konečnú úpravu, nejak špeciálne to leštíš, alebo? Ja som to iba tak pošúchal handričkou, som spokojný, ale chcel by som o tom vedieť niečo viac. Dík.
-
Ahoj Vlčku.
Nanesu jednu vrstvu, kterou někdy ještě trochu naředím technickým benzínem a nechám schnout do druhého dne.Pak povrch lehce přebrousím jemným brusným papírem (150-200) a udělám druhý, tentokrát neředěný ale tenký nátěr. Zase nechám přes noc zaschnout a druhý den povrch rozleštím měkkým žíněným kartáčem.Tím dostane povrch krásný sametový lesk. Po leštění je povrch ještě dost ,,živý´´, takže je třeba to nechat zase 24 hodin doschnout a pak už to můžeš bez obav používat. Nedělají se na ton povrchu fleky od vody a výrobce uvádí, že to snáší i běžné saponáty.
Žádným lakem se mi dosud nepodařilo vytvořit tak pěkný povrch, který působí velmi přirozeně.
A ještě k těm ekologickým lakům: jediné co je na nich ekologické je, že po aplikaci umeješ štětec ve vodě a ne v organickém rozpouštědle. Tu vodu se zbytky laku ale stejně sotva použiješ třeba na zalévání záhonů. Takže to označení ,,ekologický´´ považuju za marketingový fígl.
Navíc vodouředitelné laky vytváří na povrchu dost silný film, který hlavně v exteriéru praská, dostává se pod něj vlhkost, dřevo černá a lak se potom loupe úplně v plátech.
To už jsou lepší klasické rozpouštědlové laky, které daleko lépe penetrují do dřeva a povrch je tak trvanlivější.
Vím, že staří zkušení lakýrníci, odmítají s vodouředitelnými laky pracovat.
No to by asi už stačilo :roll:
Atˇse ti práce zdaří -
uplne tradicna stolarska povrchova uprava je selak, ale musim sa priznat, ze moc do tejto technologie nevidim. Viem, ze sa rozpusta v alkohole, ci liehu a nanasa handrickou viac tenkych vrstiev za sebou. Pouzivaju to aj pistalkari,
Povrch je vsak leskly, nie matny. Ale mohol by byt kvalitny.
-
Je kvalitny avsak neodolavava dobre vode a vlhkosti. Staci na stol so selakovou politurou polozit oroseny pohar a za pra hodin je tam zlty-biely kruzok.
Log in to reply.