aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Dušan Jurkovič
Tagged: architektura_2678, cat_architektura, cat_design, cat_UAD, cat_umenie, dizajn, umenie
-
Dušan Jurkovič
Posted by vkotruszova on 6. septembra 2008 at 10:15Informacia o tvorbe vyznamneho architekta Dusana Jurkovica v zahranici
http://www.sme.sk/c/4059305/dusan-jurkovic-vojensky-cintorin.htmlEste musim doplnit, ze jeho tvorba v ramci vojenskych cintorinov v Polsku je dobre zmapovana, staci ak si vygooglite Duszan Jurkowicz.
evi odpovedal 12 years, 2 months ago 3 Členovia · 4 odpovede/odpovedí -
4 odpovede/odpovedí
-
Rekonštrukcia kaštieľa v Spišskom Štiavniku v dvadsiatych rokoch min. storočia je spomenutá aj v monografii Architekt Jurkovič. Odfotila som plot – zaujímavý po všetkých stránkach.
-
Nemozem si pomoct. Prve co ma pri pohlade na nadstavbu napadlo bolo toto:
Betlehemska kaple
Myšlenkou na obnovu kaple se zabýval již v r. 1916 ředitel Národního muzea Karel Guth a jeho pokračovatel architekt Alois Kubišek, za první republiky organizoval mezi evangelickými církvemi sbírku na novou stavbu kaple profesor Antonín Frinta, ale doba tomu nepřála. Až v roce 1950 bylo z iniciativy Zdeňka Nejedlého rozhodnuto kapli znovu vybudovat. Na základě původního středověkého stavu, zjištěného podle starých vyobrazení vyprojektoval arch. Jaroslav Fragner kopii původní stavby, přičemž ponechal v novostavbě původní prvky. Kaple byla veřejnosti zpřístupněna 5. 7. 1954. Stěny vyzdobili studenti AVU obrazy a texty z Jenského kodexu, Richenthalovy kroniky, Velislavovy bible, Jistebnického kancionálu a jiných soudobých pramenů podle výběru Z. Nejedlého. Dodatečně byly rekonstruovány i přilehlé budovy, zřízena výstavní síň zv. Dům kazatelů.
http://www.praguewelcome.cz/srv/www/cs/objects/detail.x?id=42713
-
Mne pri tom plote – a hlavne pri tom detaile na čosi v stene kostolíka, čo je na mojej poslednej fotke, napadol iný architekt ( s ktorým som sa stretla zhodou okolností tiež v Prahe – na hrade, dávno… ) Josip Plečnik. Harp, pripomenul si mi časy študentské, Betlémská kaple – jej lokalita bola dlho neznáma, skrytá v zástavbe. To, čo vidíme, je viac-menej fikcia. Vrátim sa k Jurkovičovi – plot je na svoju dobu – pri budove kaštieľa – veľmi moderný. Výtvarný, no málo dobový. A je krásny. Veľa krát sa pýtam sama seba, či niektoré veci, ktoré pri prestavbách starých objektov neviem stráviť, nie sú v podstate fajn – len od nich nemám odstup.
Log in to reply.