Tagged: cat_krajina
-
Historické, mestské parky
Posted by uskalienka on 9. októbra 2010 at 8:51Vyšla kniha o vzácnom mestskom parku
Slúžiť má aj ako príručka pre základnú ochranu parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou
PIEŠŤANY 27. septembra (SITA) – Vznikom, súčasnosťou, ale aj budúcnosťou vzácnej lokality sa zaoberá publikácia Mestský park v Piešťanoch, ktorú dnes predstavili v najznámejšom slovenskom kúpeľnom meste. Mestský park je špecifický tým, že bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Kniha vznikla na podnet Balneologického múzea v Piešťanoch, slúžiť má ako príručka pre základnú ochranu tejto pamiatky. Jej autorkou je Daniela Gažová spoločne s kolektívom spolupracovníkov. ,,Cieľom autorského kolektívu bolo vytvoriť jednotný dokument, ktorý zohľadní kultúrno-historické a vegetačné hodnoty Mestského parku v Piešťanoch a zadefinuje možnosti jeho udržateľného rozvoja nielen ako kultúrnej pamiatky, ale i ako chráneného prírodného prvku,“ napísala o diele Viera Dvořáková, ktorá pripomenula, že tradícia budovania mestských parkov je na Slovensku pozoruhodná. Mestský park v Piešťanoch bol pôvodne kúpeľným parkom, ktorý založil vtedajší majiteľ Piešťan koncom 18. a začiatkom 19. storočia. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku, jeho rozloha presahuje 20 hektárov. Vydavateľom knihy je spoločnosť Logomotion.
uskalienka odpovedal 12 years, 11 months ago 2 Členovia · 12 odpovede/odpovedí -
12 odpovede/odpovedí
-
KREMNICA: Ľudia sa môžu vyjadriť k podobe Zechenterovej záhrady
Architektonicko-urbanistickú štúdiu rekonštrukcie záhrady môžu občania pripomienkovať do 29. októbraBANSKÁ BYSTRICA 20. októbra (SITA) – Kremnický mestský park – Zechenterovu záhradu chce tamojšia mestská samospráva komplexne obnoviť. Architektonicko-urbanistickú štúdiu, ktorú dalo mesto vypracovať, môžu občania pripomienkovať do 29. októbra. Štúdiu aj s vizualizáciami mesto zverejnilo na svojej internetovej stránke kremnica.sk
Ako informoval hovorca mestského úradu v Kremnici Silver Jurtinus, štúdiu jej autori prezentovali pred občanmi na verejnom zhromaždení v utorok, pričom prítomní mali viacero inšpiratívnych postrehov. “Architekti predstavili dva varianty riešenia rekonštrukcie, pričom prvý variant podporuje historický štýl záhrady a druhý pristupuje k tvorbe priestoru voľnejšie. Cieľom oboch návrhov je podporiť historickú kontinuitu priestoru v súlade s jeho doterajším vývojom, podporiť génia loci záhrady v kontexte s mestom, zvýšiť atraktivitu mesta a informovať verejnosť o jedinečnosti tejto záhrady a prostredníctvom nej zvýšiť patriotizmus obyvateľov Kremnice,” uviedol Jurtinus.
Podľa prvého variantu by záhrada mala návštevníka informovať o diele a živote lekára a spisovateľa Gustáva Kazimíra Zechentera Laskomerského, po ktorom je pomenovaná, ale i o živote v dome číslo 99, ku ktorému záhrada patrila. Tento variant je bohatší na rôzne vegetačné prvky, zároveň je náročnejší na údržbu. Druhý variant, nazvaný Záhrada umelcov – umelci v záhrade, je jednoduchší a navrhuje menej zelene. Vychádza z požiadavky prebudovať záhradu na mestský park. Riešenie detského ihriska je v oboch variantoch totožné. Zostať má na súčasnom mieste a má mať dve terasy. Na hornej terase sú navrhnuté prvky určené pre mladšie a na spodnej prvky určené pre staršie deti. Ihrisko má byť prístupné aj pre imobilné deti.
Zechenterova záhrada je od roku 1958 kultúrnou pamiatkou. Prvá zmienka o nej sa zachovala z roku 1723. Je to popis záhrady od Samuela Rothu, vtedajšieho majiteľa domu č. 99, ktorý hovorí o záhrade s ovocným sadom, s vodnou nádržou, studňou s pramenitou vodou a besiedkou. Koncom júla 1764 ju vtedy ako záhradu banského riaditeľa Antona Kormendyho navštívil cisár Jozef II. so svojím bratom arcikniežaťom Leopoldom a Albertom Saským. Zechenter Laskomerský do Kremnice prišiel v roku 1868 a posledné štyri desaťročia života prežil v dome č. 99. Priľahlú záhradu, ktorá dnes nesie jeho meno, pretvoril na botanickú záhradu.
-
KOŠICE: Porota vyhodnotila súťaž na obnovu mestského parku
KOŠICE 15. októbra (SITA) – Odborná porota neudelila prvú cenu v súťaži na urbanistické, architektonické a sadovnícke riešenie obnovy Mestského parku v Košiciach, ktorú mesto vyhlásilo 28. júla tohto roka. Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Katarína Jantošovičová, prvú cenu odborná porota neudelila, lebo žiaden z návrhov komplexne nevyriešil všetky požiadavky súťaže. Druhú cenu získala JELA s.r.o. – Jela Plecnerová, Zuzana Jankovičová, Lucia Bullová, Ivana Kučírková, Lucia Brezovská. Dve tretie ceny získali EXTERIER s.r.o. a spoločnosť MS architekti s.r.o.
Súťažné podmienky si vyžiadalo 41 uchádzačov, v termíne ich odovzdalo 11 kolektívov. Rozhodovala o nich jedenásťčlenná porota, zložená z architektov, poslancov mestského zastupiteľstva, zástupcu Správy mestskej zelene a ďalších odborníkov.
„Návrhy v súťaži boli kvalitné a odborne spracované. Napriek tomu žiaden nesplnil predstavy odbornej poroty, ako by mal vyzerať zrekonštruovaný Mestský park. V konečnom dôsledku jeho premena vzíde aj z diskusie s verejnosťou, aj z rokovacieho konania s účastníkom súťaže, ktorý získal 2. cenu. Cieľom je, aby bol Mestský park zeleným srdcom mesta, aby bol pokojným miestom oddychu s veľkou vodnou plochou, miestom pre relax a šport pre všetkých Košičanov a návštevníkov mesta, od detí až po seniorov,” povedal predseda poroty Rudolf Bauer.
Výstavu všetkých súťažných návrhov otvoria 21. októbra o 16:00 vo foyeri kasární Kulturpark na Kukučínovej. Výstava bude prístupná do 12. novembra od utorka do nedele.
-
KOŠICE: V Kasárňach budú diskutovať o konečnej podobe mestského parku
KOŠICE 7. novembra (SITA) – Nezisková organizácia a mesto Košice EHMK 2013 pozývajú širokú verejnosť na verejnú prezentáciu víťazného návrhu architektonicko-urbanistickej a sadovníckej súťaže spojenú s diskusiou na tému Náš Mestský park. Diskusia sa uskutoční 10. novembra (streda) od 16:30 v priestoroch Kasární – Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach.
„Od diskusie sa očakávajú podnety a návrhy ku konečnej forme víťazného návrhu, ktorý vráti Mestskému parku okružný prechádzkový chodník a zjednotí celú plochu zelene. Diskusie sa zúčastní autorka víťazného návrhu Jela Plencnerová, splnomocnenec pre investičné projekty Košice 2013 Rudolf Bauer a hlavný architekt mesta Košice Martin Drahovský,“ informovala hovorkyňa EHMK Jana Krajkovičová.
Mesto Košice v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 pripravuje revitalizáciu historicky najvýznamnejšieho parku v Košiciach. Bola vyhlásená súťaž na urbanisticko-architektonické a sadovnícke riešenie obnovy Mestského parku. Súťažné podmienky si vyžiadalo 41 uchádzačov, v termíne ich odovzdalo 11 kolektívov. Jedenásťčlenná porota, zložená z architektov, poslancov mestského zastupiteľstva, zástupcu správy mestskej zelene a ďalších odborníkov rozhodla o výsledku architektonickej súťaže.
-
PIEŠŤANY: Mestský park má byť národnou kultúrnou pamiatkou
Zachovanie hodnôt parku je podľa pamiatkarov celospoločenským záujmomPIEŠŤANY 2. februára (SITA) – Pamiatkový úrad SR navrhuje vyhlásiť mestský park v Piešťanoch za národnú kultúrnu pamiatku. Návrh zdôvodňuje záchranou kultúrneho dedičstva pre budúce generácie. Park má podľa verejnej vyhlášky o začatí správneho konania zachované hodnoty autentickej sadovej úpravy z konca 19. storočia.
Zachovanie jeho pamiatkových hodnôt podľa tohto dokumentu predstavuje celospoločenský záujem. Pamiatkový úrad už park, v meste známy pod názvom Sad Andreja Kmeťa, pred dvoma rokmi za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásil, ale ministerstvo kultúry toto rozhodnutie s procesných dôvodov zrušilo. Aj keď pamiatkari oceňujú viaceré zachované parkové kompozície a aleje, odborníci na zeleň pri vlaňajšej prezentácii knihy o mestskom parku upozornili, že približne tretina stromov je prestarnutá.
Základy parku položili majitelia kúpeľov Erdődyovci , neskôr ho zveľaďovali nájomcovia kúpeľov Winterovci. Pozemky parku patria dnes viacerým vlastníkom, park je však celý otvorený pre verejnosť. Údržbu parku zabezpečuje Mestský úrad v Piešťanoch.
-
Piešťanský park rieši ministerstvo kultúry
viac: http://www.piestanskydennik.sk/rubriky/spravy/aktualne/mestsky-park-riesi-ministerstvo-kultury-7614/
-
PIEŠŤANY: Mestský park opäť nie je národnou kultúrnou pamiatkou
PIEŠŤANY 13. augusta (SITA) – Ministerstvo kultúry zrušilo rozhodnutie Pamiatkového úradu SR o vyhlásení piešťanského mestského parku za národnú kultúrnu pamiatku. Rezort kultúry našiel v rozhodnutí pamiatkarov pochybenia, prípadom sa teda musia zaoberať ešte raz. Park vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku koncom apríla, dvaja vlastníci pozemkov sa proti tomu odvolali.
Pôvodne pamiatkari historický park vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku vlani, ministerstvo kultúry už vtedy rozhodnutie pre procesné pochybenia zrušilo. Pamiatkový úrad aj v tomto roku rozhodol napriek námietkam niektorých vlastníkov pozemkov a stavieb, ktorí spochybňovali potrebu pamiatkovo chrániť časti územia.
História mestského parku v Piešťanoch siaha ešte do 18. storočia, pre jeho ďalší vývoj bolo rozhodujúce 19. storočie a prvá polovica 20. storočia. Pôvodne bol kúpeľným parkom, založil ho v roku 1865 majiteľ majetkov v Piešťanoch a Hlohovci Jozef Erdödy.
-
O parku na Račianskom mýte možno diskutovať na internete
BRATISLAVA 11. októbra (SITA) – O podobe parku na bratislavskom Račianskom mýte možno diskutovať aj na internete. Ako agentúru SITA informoval hovorca Nového Mesta Marek Tettinger, mestská časť spustila špeciálnu webovú stránku venovanú práve revitalizácii parku. Na stránke racko.zanovemesto.sk sú umiestnené jednotlivé návrhy riešení z dielne študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Študenti podľa Tettingera pripravili návrhy pod vedením architekta Mariána Malovaného. Občania budú môcť o každom z návrhov diskutovať a za ten, ktorý sa im pozdáva najviac, zahlasovať. Ako uviedol hovorca, diskusia o prácach študentov a podnety občanov budú východiskom pre finálny návrh novej podoby parku, ktorý vypracuje profesionálna architektonická kancelária. Tú mestská časť vyberie vo verejnej súťaži.
„Park je dominantou Nového Mesta, dlhé roky bol upravovaný bez jasného konceptu. Preto je chvályhodné, že starosta Kusý prišiel s nápadom ponúknuť verejnosti ucelený koncept obnovy tohto krásneho prostredia,“ vraví architekt Malovaný. „Potrebujeme poznať názor občanov, aby park po revitalizácii bol pre všetkých príjemným miestom na relax, stretnutie s priateľmi či športovanie,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Ako uviedol hovorca, okrem webovej stránky si občania môžu jednotlivé študentské vizuály prezrieť aj v budove Miestneho úradu Nového Mesta, kde sú sprístupnené počas pracovných dní počas úradných hodín.
V návrhoch študentov architektúry sa podľa Tettingera objavili viaceré nové prvky, napríklad malý amfiteáter, minigolfové ihrisko či umelá lezecká stena. Študenti mali pri spracovaní svojich nápadov úplnú voľnosť, časť z nich možno bude použitá aj vo finálnom projekte. Ako uviedol hovorca, prioritou novomestskej samosprávy je zachovanie zelene v parku na súčasnej úrovni. Webová stránka a výstava nadväzujú na septembrovú prezentáciu a verejnú diskusiu, ktorú mestská časť zorganizovala priamo v parku na „Račku“. Pri financovaní jeho revitalizácie Nové Mesto ráta aj s peniazmi z Európskej únie.
-
Tatranský parčík na nábreží Dunaja by mali dokončiť na jar
BRATISLAVA 10. októbra (SITA) – Na nábreží Dunaja v Bratislave by mala do jari vyrásť zmenšenina tatranského vrchu. Imitácia kopca bude ukážkou prírody vo Vysokých Tatrách, ktorú chce obyvateľom hlavného mesta sprostredkovať Bratislavský okrášľovací spolok. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ spolku Maroš Mačuha, tatranský parčík vedľa River parku by mali dokončiť na jar tohto roku. Na Dvořákovom nábreží zatiaľ vysadili dreviny typické pre tatranské prostredie, detské ihrisko z prírodných materiálov je tiež hotové.
Projekt financuje Bratislavský okrášľovací spolok prostredníctvom svojich členov a sponzorov. „Chceme pre Bratislavu niečo také, čo dosiaľ nemala,“ povedal Mačuha. Parčík bude vzorovou ukážkou prírody Vysokých Tatier. Jeho súčasťou bude imitácia kopca s vodopádom a modelom horského potoka. Ako dodal riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku, parčík bude mať aj edukatívny charakter. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s tatranskou prírodou, názvami stromov a bylín, ktoré rastú v našich horách. Súčasťou parku bude aj zmenšený model Reinerovej chaty, ktorý bude slúžiť ako zázemie pre záhradníka.
Prvá fáza vytvorenia tatranského parčíka už prebehla. Na nábreží Dunaja vysadili viaceré veľké ihličnany. Detské ihrisko „Tatranskú divočinu“ už môžu deti využívať, vyrobené je z prírodných materiálov. Na nábreží zatiaľ chýba zmenšený tatranský kopec, ktorý vytvoria z nanosenej zeminy a kameňov. „Kopec čaká na schválenie ne územnom pláne,“ dodal Mačuha.
-
Obyvatelia Iže majú vďaka grantu nový park
NITRA 19. novembra (SITA) – Obyvatelia Iže v okrese Komárno majú nový park. Upravili si priestor v bývalej záhrade zdravotného strediska, dobrovoľníci tu odpracovali takmer 600 brigádnických hodín. Park otvoria v nedeľu o 14:00. Keďže sa nachádza neďaleko kostola, súčasťou slávnosti bude aj vysvätenie priestoru. Na projekt získali Ižania 5 500 eur z grantového programu PrieStory, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis spolu s partnerom ČSOB Finančná skupina.
Park vznikol na najvyššie položenom mieste v obci, pretože Iža máva opakované problémy so záplavami spôsobenými spodnou vodou. V blízkosti je kultúrny dom a zdravotné stredisko. „Kedysi nevyužívané miesto, zarastené a slúžiace iba na odkladanie nepotrebných vecí, sa zmenilo na priestor, kde je príjemné sa zastaviť, stretnúť s priateľmi a stráviť čas v bezpečnom prostredí,“ povedala programová manažérka Nadácie Ekopolis Martina Paulíková. Po ankete a dvoch verejných plánovacích stretnutiach spracoval architekt finálny návrh úprav priestoru. Obyvateľom sa podarilo celý priestor upratať, zarovnať a vyčistiť, osadili tiež detské prvky a lavičky. V ďalších úpravách plánujú pokračovať aj v budúcnosti, pretože si chcú vytvoriť priestor na organizovanie kultúrnych podujatí.
-
HLBOKÉ: Park v obci si zrevitalizovali ľudia sami
HLBOKÉ 17. novembra (SITA) – Park Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom pri Senici dnes po revitalizácii otvorili pre verejnosť. Neformálna skupina obyvateľov v ňom vysadila novú zeleň, dodala nové lavičky, dlažby, obrubníky, všetko bez nároku na odmenu. Na nákup materiálu si sami zohnali peniaze z Nadácie Orange, čiastočne prispela aj obec.
Ľudia po výzve v obecnom rozhlase podľa organizátorky Zuzany Knapovej chodili na brigády, navyše nosili z domu rastliny, ktoré by sa im v parku najviac páčili. Takúto aktivitu občanov ocenil aj starosta obce Miloš Čobrda. Koľko brigádnických hodín odpracovali v parku, zatiaľ nemá vyčíslené. Obci však podľa neho ľudia pomohli v najťažšej situácii, kedy musela splácať dlhy z minulosti. Z vlastných peňazí by si revitalizáciu parku v tejto situácii dovoliť nemohla.
Park sa nachádza oproti Mohyle J. M. Hurbana, ku ktorej chodí množstvo turistov a školských exkurzií. Hlboké je známe ako kolíska spisovnej slovenčiny, na jej používaní sa tu s Hurbanom dohodli Ľudovít Štúr a Hodža. Toto slávne obdobie dodnes pripomína evanjelická fara, v ktorej desaťročia žil a tvoril Hurban, ďalej jeho pamätná izba, socha a mohyla.
-
Stromy v košickom Mestskom parku sa zatiaľ nebudú rúbať
KOŠICE 31. decembra (SITA) – Stromy v košickom mestskom parku sa zatiaľ rúbať nebudú. Odklad spôsobilo odvolanie sa niektorých organizácií a občanov. Ide odvolania voči tomu, že niektoré osoby neboli účastníkmi výrubového konania, druhá skupina sa odvolala voči rozhodnutiu z októbra, na základe ktorého možno v parku vyrúbať 43 stromov. O odvolaniach rozhoduje Obvodný úrad životného prostredia Košice. Na rozhodnutie má lehotu 60 dní, ktorá ešte neuplynula. Podľa vyjadrenia hovorkyne košického magistrátu Martiny Viktorínovej aj mesto čaká na toto rozhodnutie. Stromy totiž možno rúbať iba v čase vegetačného pokoja, teda od októbra do konca marca.
Zeleň v Mestskom parku chce mesto Košice riešiť v rámci investičného projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 – Revitalizácia Mestského parku. Pôvodne bol podaný návrh na výrub 163 drevín, čo vyvolalo protesty ochranárov a širokej verejnosti. „Mesto Košice, ako správny orgán preneseného výkonu štátnej správy na úseku ochrany prírody a krajiny, vydalo rozhodnutie o povolení výrubu 43 stromov v prvej etape dlhodobého procesu revitalizácie mestského parku, u 22 stromov bol výrub zamietnutý. Rozhodnutie stanovilo pre žiadateľa povinnosť výsadby 145 kusov nových stromov a 14 734 kusov nových kríkov. Navrhovaný jednorazový výrub 43 stromov z celkového počtu 894 stromov je daňou za dlhodobé zanedbanie odbornej údržby drevín a koncepčnej náhrady dožívajúcich jedincov novou výsadbou,“ uviedla Viktorínová. Dodala, že rozhodnutie na výrub stromov v Mestskom parku bolo vydané 21.10.2011, momentálne je celý spis na Obvodnom úrade životného prostredia Košice na odvolacom konaní. Podľa jej vyjadrenia všetky ostatné výruby, o ktorých sa v súčasnosti nerozhoduje, boli zaradené do druhej etapy, ktorej realizácia je rozložená do horizontu približne desať rokov tak, aby bola možná prirodzená postupná náhrada dožívajúcich a nevhodných drevín novými.Projekt revitalizácie Mestského parku vypracoval víťaz medzinárodnej verejnej architektonickej súťaže (2010) – spoločnosť JELA s.r.o., ktorá dostala od mesta Košice zadanie rešpektovať zásady Florentskej charty z roku 1982, ktorá „historickú záhradu“ charakterizuje ako „architektonickú kompozíciu, ktorej podstatné zložky sú predovšetkým rastlinné, takže živé, pominuteľné a obnoviteľné.“ Prirodzenou súčasťou takejto revitalizácie parku je aj nevyhnutný výrub chorých, prestarnutých, druhovo nevhodných drevín a taktiež výrub stromov, ktorý súvisí s obnovou pôvodnej historickej koncepcie parku. Filozofiou revitalizácie a rekonštrukcie mestského parku je zámer, aby sa z parku stalo najmä "pokojné a pomaly rastúce zelené srdce“, ktoré v budúcnosti bude slúžiť všetkým obyvateľom mesta.
-
SENEC: Na obnovu Parku v Malinove chcú získať peniaze z eurofondov
BRATISLAVA 29. januára (SITA) – Národnú kultúrnu pamiatku – Park v Malinove chcú zrevitalizovať za peniaze z Európskej únie. V parku plánujú obnoviť zeleň, chodníky, osadiť lavičky, odpadkové koše, altánok aj informačnú tabuľu. Dobudovať by tiež mali detské ihrisko a zrekonštruovať športoviská.
Bratislavský samosprávny kraj sa bude uchádzať o prostriedky z eurofondov, schválili to poslanci na zasadnutí krajského zastupiteľstva. Kraj by mal obnovu parku spolufinancovať piatimi percentami z celkových výdavkov, pri nákladoch približne jeden milión eur ide o zhruba 50-tisíc eur.Obnovený areál parku bude prístupný verejnosti, slúžiť by mal aj na praktické vyučovanie študentov Strednej odbornej školy záhradníckej G. Čejku v Malinove. Revitalizovaný park by mal ponúknuť priestor na oddych aj šport, slúžiť má všetkým vekovým kategóriám obyvateľov.
Log in to reply.