aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Historicke zbrane

  • Historicke zbrane

    Posted by harp on 13. júna 2009 at 14:03

    U NÁS NA STOLIČKE NEZASPÍTE! Prečo? Pretože u nás sa chodí, pozerá, počúva, rozpráva a myslí! Kde? Na nedeľných rozprávaniach odborníkov hradu Červený Kameň. Kedy a o čom? v nedeľu 14. júna 2009 o 15.15 hodine Zbieram, zbieraš, zbierame… Historické zbrane V rytierskej sále a kabinete zbraní hradu Červený Kameň vám znalec a konzervátor historických zbraní, pán Juraj Díte, ukáže, že zberateľstvo historických zbraní žilo, žije a bude žiť – aspoň dokiaľ budú existovať nadšení obdivovatelia umenia a remeselného fortieľu starých puškárov a mečiarov. Ako rozoznať jednotlivé druhy palných zbraní? Existovali dámske pušky? Aké sú finty starých, i tých dnešných, majstrov? I na tieto otázky dostanete odpoveď. Stačí keď v nedeľu 14.06. budete o 15.15 hodine stáť “pod jeleňom”, teda pri fontáne s plastikou jeleňa na nádvorí hradu. V uvedenú nedeľu robíme toto rozprávanie pre Vás zdarma (pre max. štyridsať člennú skupinu). Ak Vám však termín nevyhovuje – radi ho pre Vašu skupinku štyroch až šestnástich osôb urobíme aj v inom, dohodnutom termíne. Vstupné je 6€/osoba. Stačí napísať min. desať pracovných dní vopred na cervenykamen@gmail.com. http://www.hradcervenykamen.skU NÁS NA STOLIČKE NEZASPÍTE!
    Prečo?

    Pretože u nás sa chodí, pozerá, počúva,

    rozpráva a myslí!

    Kde?

    Na nedeľných rozprávaniach odborníkov

    hradu Červený Kameň.

    Kedy a o čom?
    v nedeľu 14. júna 2009 o 15.15 hodine

    Zbieram, zbieraš, zbierame… Historické zbrane

    V rytierskej sále a kabinete zbraní hradu Červený Kameň vám znalec a konzervátor historických zbraní, pán Juraj Díte, ukáže, že zberateľstvo historických zbraní žilo, žije a bude žiť – aspoň dokiaľ budú existovať nadšení obdivovatelia umenia a remeselného fortieľu starých puškárov a mečiarov.

    Ako rozoznať jednotlivé druhy palných zbraní?

    Existovali dámske pušky?

    Aké sú finty starých, i tých dnešných, majstrov?

    I na tieto otázky dostanete odpoveď. Stačí keď v nedeľu 14.06. budete o 15.15 hodine stáť “pod jeleňom”, teda pri fontáne s plastikou jeleňa na nádvorí hradu.

    V uvedenú nedeľu robíme toto rozprávanie pre Vás zdarma (pre max. štyridsať člennú skupinu). Ak Vám však termín nevyhovuje – radi ho pre Vašu skupinku štyroch až šestnástich osôb urobíme aj v inom, dohodnutom termíne. Vstupné je 6€/osoba. Stačí napísať min. desať pracovných dní vopred na cervenykamen@gmail.com.

    http://www.hradcervenykamen.sk

    carly18 odpovedal 14 years, 11 months ago 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • art

    Member
    13. júna 2009 at 18:25

    K tým zamknutým príspevkom o zbraniach:
    Mám asi desať ročníkov Streleckej revue (z osemdesiuaich rokov minulého storočia). Niektoré už možno nie su kompletné, ale informácií je tam aj o historických zbraniach dosť…
    Keď ma zaujímali zbrane, s literatúrou to bolo horšie. Knihy J. (1-2 diel) Lugsa tuším z roku 1956 boli nedostatkovým tovarom, Lugs sa dovážal všelijako z Nemecka (ako aj väčšina kvalitných titulov). Už to tuším vyšlo znovu v ČR, treba prevetrať web. V Bratislavskom hrade je tuším trvalá expozícia zbraní (už som tam strááášne dlho nebol) a bola tam niekedy k dostaniu publikácia o Bratislavských puškároch. Je niekoľko diskusií ktoré sa venujú špeciálne militáriám, takže dobré je hľadať aj tam. Lenže viac je toho v ČR. Vojenské múzeum v Prahe, zámok Konopište, Opočno a zámok Ohrada majú veľmi rozsiahle zbierky (aj slovenských puškárov). Tú českú literatúru by som rozhodne nepodceňoval, vo vydavateľstve Naše vojsko vychádzali zaujímavé tituly. Ešte mám doma Vzácné zbrane a zbroj, Lovecké zbrane v Čechách, Technika vojenství včera dnes a zítra… Asi treba skúsiť nájsť uvedené tituly v knižniciach, antikvariátoch…

    K tomu čierneniu (ak je na mysli chemické) sa ako jedna z menej dostatkových látok používal aj chlorid ortuťnatý. Pozor, aspoň heslovite – jedovatá látka http://cs.wikipedia.org/wiki/Chlorid_rtu%C5%A5nat%C3%BD , nevyľúhovateľnosť, paragraf o držaní nebezpečných látok – recept radšej nezverejním, prácu prenechať skúseným…

  • carly18

    Member
    5. februára 2010 at 12:10

    Asi najlepsi sposob brunirovania hlavni je kupel v roztavenej zmesi KNO3 a KNO2.
    V zahranicnych obchodoch maju aj pastu na opravy za studena.Je dost draha.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť