aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Hlina ako staro-novy stavebny material
-
Hlina ako staro-novy stavebny material
Posted by harp on 4. mája 2009 at 8:46rado-z-mt odpovedal 13 years, 8 months ago 14 Členovia · 37 odpovede/odpovedí -
37 odpovede/odpovedí
-
Prave som sa chcela podelit o informáciu pre zaujemcou o hlinene omietky, ale Harp ma predbehol o možnosti nazivo sa o tom dozvediet viac. Pretože stojime pred omietanim interieru drevenice, stale som sa pohravala s myslienkou hlinenych omietok( pre neodložitelny termin a určite problemy s
okamžitou dodavkou sme to musela odmietnut. Takže pre moznych zaujemcou – v Cechach existuje firma http://www.rigi.cz , ktora ich vyraba. Na Slovensku ju zastupuje Createrra, kde je majitelkou p.Zuzana Kierulfova. -
Nie je hlinena omietka ako hlinena omietka. A hlavne ked ide na drevo, ktore neustale pracuje s vlhkostou.
Tiez by som si do drevenice urcite dal interierovu hlinenu omietku, ale treba ju vediet spravit. Zatial jediny koho som stretol, kto ma s touto omietkou dostatok skusenosti, su chalani zo Zajezovej… -
Tiez som hladala informacie o Zaježovej, ale nenasla som nič podstatné
alebo podnetné v oblasti hlinenych omietok. Ale mám na ruke ochotného murara, ktory s nami konzultuje aj o roznych možnostiach ako tie omietky spravit. Napr. ten ktoreho mi doporučila pamiatkarka (vraj ma skusenosti takymi objektami ako je nasa drevenica),som lamala vyse roka. A ked mi vyratuval cenu vyslo mu to na 715.- Sk/m2, pričom tam bolo napr. čistenie vapkou-takze dovidenia. Tento je ochotny spravit omietku z piesku, vapna(zohnala som zahasené- dokonca zadarmo) a minimum cementu. A
verte ci neverte, cele doobedie som zhanala obycajny piesok. Asi na 20.-pokus
mi to vyslo ( ide o lokalitu Kremnice).
Co mi vadi na predpokladanej technologie je pouzitie podkladovej sietky. Ponuka mi kovovu. A neviem cim ju nahradit. Ma niekto inu radu? Ale poradte rychlo, buduci tyzden by to malo byt zrealizovane.Ď. -
Dobre som to domrvila- teda pre zaujemcov o ceskych vyrobcoch hlinenej omietky Picas :hladajte info o firme Rigi.
Ale robime chyby viaceri- Vsimnite si anketovu otazku. -
Vapenna omietka na drevenicu? O vapennych omietkach toho vie urcite dost Harp. Este som ale nepocul, ze by isla na drevo.
Urcite vsak ani minimum cementu. Ziadny cement, mohla by cela drevenica krasne zhnit, omietka musi dychat.
Tradicna hlinena omietka, su tri diely ilovitej hliny, jeden diel piesku, premiesana so slamou, aby dobre drzala. Nanasaju viac vrstiev a podla toho aj miesaju. Myslim, ze najjemnejsia vrstva je urcite bez slamy, asi s minimom piesku, lebo sa da krasne vyhladit.
Interierovu omietku do drevenice je asi najlepsie dat na trstinovu rohoz, a asi do nej treba dat vela slamy, lebo drevo sa stahuje a roztahuje, aby sa co najviac zabranilo praskaniu (toto sa vsak tyka samozrejme akejkolvek omietky, ktora ide na drevo)
Na stranke Zajezky toho o hline vela nemaju, ale skus sa ozvat Tomasovi z Brany, ak nie je volny na robotu, urcite vie dat vela cennych rad, kedze uz par rokov s hlinou robi a rad experimentuje. keby som chcel robit hlinenu omietku v drevenici, tak urcite volam jehokontakt na neho je nabrane1@gmail.com
-
Fakt som z toho vedla. Radila som sa aj s pamiatkarkou (len vas prosim, nehante ich) ata mi doporučila vapennú. Samozrejme s minimalnym obsahom cementu .Kedze som obavila pred tyzdnom informaciu moznosti kupi hlinenych omietok, chvilu som sa pohravala s myslienkou dat sa do toho.Ale stacila kalkulacka a vyslo mi uzasne cislo- takmer 100 000 Sk. a to nepripada do uvahy. A potom kdo by to spravil? Dnes chce kazdy majster robit s”vrecovym materialom. Som rada, ze ten môj chce robit z piesku a haseneho vapna.
A k ty hlinenym omietkam. Neviem si predstavit ako to vychadza s jej praskanim. posledne 2 tyzdne sa venujem sparovaniu s pôvodnou hlinou. pridavam do nej len seno. Ak ma zlozenie len z hliny, je s tym krasna robota.ale praska jak svina(prepacte za vyraz).Ak obsahuje piesok, je s tym otrasna robota. ale vysledok je neporovnatelny. -
Pockaj Kety, seno a slama su dve rozdielne veci, seno je ususena trava a slama je stonka z obilia, ak si si len pomylila slovicko, tak prepac.
Tvoje postrehy ohladne praskania su spravne, ilovita hlina ma velku zmrstivost, preto sa do nej pridava piesok. A slama kvoli tomu, aby cela omietka dobre viazala dokopy, pri drevenici je toto dolezite.
Preto som ti odporucil Tomasa, lebo s tymto treba mat skusenosti, mozes k nim sice dospiet metodou pokus omyl, ale dlho to trva.
A netvrdim, ze vapenna omietka je na drevenicu zla, nic o tom totiz neviem.
Mozem ti len povedat ako by som to robil ja. Objednal by som si vetriesku piesku, a potom bager a nakladne auto, nech mi nakope hlinu v dobrom hlinisku. To by som si nechal zlozit na dvore. A zohnal by som si od druzstevnikov slamene baliky, a neviemkde trstinovu rohoz. Ak by som nezohnal majstra, tak by som to skusil urobit sam, dufam, ze Tomas by mi robil aspon supervizora.
Inak hlinena omietka sa da tiez normalne miesat v miesacke…
Dobre vies, ze konecne rozhodnutie je aj tak na tebe.
A neboj sa, nevyhubujem ti, ale dufam, ze sa potom podelis o skusenosti -
Co sa tyka vapennych omietok, o nich sa tu uz popisalo vela. Staci hladat… Okrem toho sa da vapenna omietka aplikovat prakticky na akykolvek stavebny material, v pripade hladkych a rovnych povrchov jej vsak treba vytvorit vhodnu nosnu konstrukciu. Tradicne sa to realizovalo tak ze sa do zasekov ci prasklin v dreve nabili drevene stiepky. Mozna je aj obtiahnut stenu keramickym, alebo rabicovym pletivom. Keramicke pletivo je v podstate rabicova, ale spoje su zlisovane kuskom terakoty.
-
Co mi vadi na predpokladanej technologie je pouzitie podkladovej sietky. Ponuka mi kovovu. A neviem cim ju nahradit.
Až sa to bojím napísať :oops: , ale dnes existujú aj plastové sieťky, použiteľné ako nosič/výstuž omietky…Pockaj Kety, seno a slama su dve rozdielne veci, seno je ususena trava a slama je stonka z obilia.
…
A netvrdim, ze vapenna omietka je na drevenicu zla, nic o tom totiz neviem.
Mozem ti len povedat ako by som to robil ja. Objednal by som si vetriesku piesku, a potom bager a nakladne auto, nech mi nakope hlinu v dobrom hlinisku. To by som si nechal zlozit na dvore. A zohnal by som si od druzstevnikov slamene baliky, a neviemkde trstinovu rohoz. Ak by som nezohnal majstra, tak by som to skusil urobit sam, dufam, ze Tomas by mi robil aspon supervizora.
Inak hlinena omietka sa da tiez normalne miesat v miesacke…
Keď som robil prvýkrát hlinenú omietku (v roku 2001 a bola to exteriérová omietka), použili sme namiesto slamy, ktorú sme narýchlo nezohnali, seno, ktoré bolo poruke. Omietka drží. Mám pocit, že nejaká tá “vláknina” je v hlinenej omietke dôležitá najmä kým omietka nevyschne – “nevypraská”.Čisto vápenná omietka by nemala drevenici nijako uškodiť a ani naopak, drevenica omietke; aby omietka držala, treba dať na zrub sieťku / trstinovú rohož / latkový rošt. Štiepky – kolíky, čo odporúča Harp by podľa mňa pre vápennú omietku bez „vlákniny“ nestačili; alebo by museli byť husto.
Pokiaľ ide o zadováženie hliny, úplne súhlasím s Mirom. Neviem si však predstaviť, že by sa dala namiešať primerane hustá hlinená omietka v bežnej stavebnej (maltovej – betónovej) miešačke. Na miešanie hliny sú vhodné tzv. horizontálne miešačky so zvislou osou rotácie. Ale kde takú zohnať?
Kedze som obavila pred tyzdnom informaciu moznosti kupi hlinenych omietok, chvilu som sa pohravala s myslienkou dat sa do toho.Ale stacila kalkulacka a vyslo mi uzasne cislo- takmer 100 000 Sk. a to nepripada do uvahy. A potom kdo by to spravil? Dnes chce kazdy majster robit s”vrecovym materialom. Som rada, ze ten môj chce robit z piesku a haseneho vapna.
Už som tu kdesi písal, že v auguste-septembri 2008 som mal príležitosť dozorovať omietanie vrecovanou hlinenou omietkou, lebo tak si to majiteľ prial. Práca to bola veeeľmi pohodlná, ale materiál veru išiel riadne do peňazí… A vhodná hlina sa pritom „váľa“ takmer hocikde…Poznám pár ľudí, ktorí sa „neštítia“ robiť celkom klasické hlinené omietky podľa Mirovho „receptu“, ale isto by to nebolo tento ani na budúci týždeň…
-
Robim s hlinenymi omietkami a som momentalne na volnej nohe, takze ak by bol zaujem, kludne by som sa pustil do tej drevenice. A nepotrebujem mat ani material vo vreciach, da sa to poriesit urcite jednoduchsie a lacnejsie.
-
zdravim vsetkych.nedavno som sa dozvedel o obnove.sk a tak zhurta do diskusie.mam stary hlineny z valkov postaveny domcek v Banskej Hodrusi.kvoli zlym odkvapom vonkajsie steny navlhli a zacala opadavat original hlinena omietka.nie cela.len na vlhkych miestach kam sa dostala voda.rad by som to dal do povodneho stavu,len neviem ako na to.ako namiesat ten spravny recept na hlinenu omietku.vyzera ze v okoli sa nachadza hlina s ktorej je asi ta omietka urobena.ako to zistit?zvysok omietky,tej suchej,nezvlhnutej drzi.mam dat aj tu dolu?alebo len zalatat tie opadane miesta.zatial dakujem.luke
-
No, to ze miesali v miesacke som videl na vlastne oci pri rekonstrukcii Polomov na Zajezke.
Co sa tyka pojiva, je to asi pravda, v minulosti by vsak ziadny rozumny gazda nedal seno do omietky, lebo seno bolo vzacne a potrebne na prechovanie zvierat, kdezto slama bola odpad. Pokial viem, davali sa aj plevy, tiez odpad… -
No ja už mam “hotovo”. Ani som nestihla čitat Obnovu. A tak trochu som ani nedufala, ze niekdo zareaguje na moje obavy. Murarska minipartia nastupila podla dohody a ani sa mi nechcelo verit, ze si to nerozmysleli.
A ze im bude stačit 50% z toho co chcel jediny z moznych murarov. Aj bol ochotni pracovat s hasenym vapnom ,co sa mi podarilo zohnat ,aj ked nie v dostatocnom mnozstve.
Prosila som aby minimanizovali cement, ale pracovali bez dozoru a cement je istota, že to bude drzat.
Miro , mna prekvapilo tvoje prekvapenie, ze nevies o tom ,ze by sa na drevenicu davala vapenna omietka. Myslim ,že na Slovensku existuje niekolko stoviek drevenic, ktore su skryte pod omietkami. A urcite su to neni hlinene. To bolo to obdobie ,ked sa ludia hanbili za drevenicu ,lebo bola symbolom chudoby.
Posledne vikendy sme makali na pripravnych pracach a ja som sa venovala sparovaniu z interieru ,aby som v maximalnej miere znizila pouzitie PUR peny.(aj tak ju nepouzili, ale vyplnali ich omietkou) No a opat skusenost s hlinou. Uzasna vec , sice velmi narocna na rucne spracovanie. Lenze tiez poznatok , ze najlepsie vysledky su prave s tou ,co sa drobi v rukach(obsahuje vela piesku a malo vody) a vypadava , drzi po zaschnuti ako kamen.
Ohladne miesania hlineneho materialu- videla som na ctv pouzitie velkokapacitneho miesica cesta. Lenze kde ho zobrat. -
Miešač cesta by mohol plne nahradiť tanierová miešačka alebo miešadlo upravené na miešadlovú miešačku. Ale možností ako spracovať hlinu je veľa. Ide o to či tú hlinu kupuješ vrecovanú alebo si ju vyrábaš od kopania, preosievanie. Lebo keď si ju kupiš vrecovanú alebo si ju prevyrobíš takým spôsobom že ju nechaš vysušiť a potom podrvíš na jemno tak možeš použiť priemyselnú omietačku ktorá má integrovaný šnekový miesič. Niektorých ludí odrádza pracnosť ked si to maju nakopať, preosiať a potom hnieťiť a ked je to velke množstvo. Ale to je napokon každeho rozhodnutie. Ja sám som uvažoval o nejakých spôsoboch ako spracovať v domácich podmienkach hlinu strojovo bez velkých vstupných nákladov a času pri večších množstvách. Zatial ma napadlo zobrať dierovaný plech, pripevniť ho na automobilové péry a zvrchu na plech dať hlinu a vibračnou doskou behať po tom. Hlina potom musí byť asi suchá alebo riedka. Dole by do jamy prepadavala už preosiatá. Alebo mokrý spôsob by bol dať hlinu do jamy, zaliať vodou a potom na mieru spraveným šnekovým čerpadlom so silnejším motorom tlačiť cez potrubie ktorého súčasťou by boli dierované medzikusy a na konci by bol vypúšťací ventil aby sa občas odpustily hrubé časti. Konzistencia hliny by sa potom upravila pieskom.
Totok som teda našiel o hotových strojoch:
cena 49tis ČK alebo 60tis SK
šikovný majster od železa vyrobý aj sám, v požičovni asi nebude, alebo založiť forum priateľov hlinených omietok, kúpime ju formou vkladu napr. po 5tis.Sk a budeme si ju požičiavať, resp. každý nový člen si za požičanie zaplatí poplatok ktorý sa vkladateľom dá spetne za vloženú sumu, takže sa nakoniec zaplatí a keď bude zaplatená tak sa môže požičiavať za symbol sumu aby bolo na servis.alebo menší výkon
28 tis. SK
-
Nie je hlinena omietka ako hlinena omietka. A hlavne ked ide na drevo, ktore neustale pracuje s vlhkostou.
Tiez by som si do drevenice urcite dal interierovu hlinenu omietku, ale treba ju vediet spravit. Zatial jediny koho som stretol, kto ma s touto omietkou dostatok skusenosti, su chalani zo Zajezovej…no ja chcem opravit hlinenu fasadu na starom sedliackom dome na myjavskych kopaniciach. na niektorych miestach je vypadana (vydzobana od lastoviciek a pod.) a chcel by som to robit tiež hlinou. jeden 85r pán, ktory z toho domu pochadza by to mohol vediet a poradit mi ako to robi. tak mozno uz toto leto sa do toho pustim. material mam – je tam zvysok jednej steny zo starej stodoly, tak to rozoberiem, roztlacim v nadobe a skusim. myslite, ze treba dat pod to pletivo alebo droty, ci nieco podobne? na niektory miestach som si vsimol ze to kedysi davali. vystupuju tam take hrdzave flaky. hlavne v spodnej casti, kde je pod tym asi kamen. ale treba to davat aj ked budem lepit hlinu na hlinu?
Log in to reply.