aktivita › diskusia › Múzeá a Galérie › Jaskyne ako prirodovedne muzea
Tagged: cat_muzea
-
Jaskyne ako prirodovedne muzea
Posted by admin_obnova on 25. júna 2005 at 18:36Su jaskyne typickymi prirodovednymi muzeami. Ak ano co je a co nie je typicke. Treba jaskyne konzrevovat? Co je v pripade jaskyne muzealita, autenticita a co zbierkovy predmet?
Anonymous odpovedal 18 years, 11 months ago 2 Členovia · 15 odpovede/odpovedí -
15 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member27. júna 2005 at 4:05Po prijemnom pracovno-relaksačnom vikende som sa utahana ako maca vratila domov s tym, ze si pozrem obnovu a trochu pookrejem. Na a hned som valila oci a to som este netusila kto sa pyta. Preto budem slusna a aj tak nemam paru na nieco ine. Mily harp odpoved je jednoducha – jaskyna je naturfakt ! ! ! (viem ze nemas rad tieto symboly) Ona sama moze byt exponatom i ked pravdepodobne nikdy nebude zbierkovym predmetom. Je autenticka i keby bola znicena pretoze aj to znicenie ma dokumentacnu a reprezentacnu hodnotu o ktorej mozeme vyhlasit, ze ma kvalitu muzeality. Tym je vlastne zodpovedana otazka potreby konzervatorskeho zasahu. Pokial si matne pamatam volakedy davno som citala o pokusoch zlepsit klimaticke pomery v jaskyni (uz sa nepamatam ktorej) a nasledkoch, ktore toto “fusovanie” do ekosystemu malo.
Idem si dat kafe. -
Lujza: musim ta popravit. Ja sa casto v mojich otazkach nepytam. Mam vlastny nazor. Len cakam kym luia napisu svoj a ja sa neskor pridam. Snazim k temam vyprovokovat diskusiu, ktora by mohla priniest zaujimave zistenie pre vsetkych jej ucastnikov a samozrejme aj pre mna.
V tvojom prispevku s tebou plne suhlasim, a paci sa mi aj zvrhnutie autenticity pri procese skazy, je to velmi zaujimave.
symboly a pojmy ako naturfakt – plne akceptujem
-
Anonymous
Member30. júna 2005 at 16:48harpík Ty si také čudo, že sa asi vyberiem do Štiavnice aby som si Ťa obzrel. Len by som rád vedel či nemáš v “redakcii” maturitné” foto.
-
Colly: Najskor som chcel odpovedat takto: “??”, potom som pochopil ze hovoris o stranke s nasimi fotografiami. Odpoved znie Ano, ta fotografia je jedna zo starsich a nemam cas ju vymenit.
Rad sa s tebou v B.S. stretnem. Tu je moje tel. cislo: 0907-344-743. Ked budes tu zavolaj.
-
Anonymous
Member30. júna 2005 at 21:38Ak môžem za seba: Človek-príroda-kultúra=3 zložky duchovného a materiálneho sveta. Jaskyne patria do prírody, múzeá do kultúry (človek podľa svojho rozhodnutia do džungle, prírodnej, alebo civilizačnej). Z toho mi vyšlo, že jaskyňa nemá prečo byť múzeom. Ak sa stane múzeom, už nemá prečo byť jaskyňou. Kto však nesúhlasí, tiež má pravdu. Len aby sme väčšie starosti nemali ?!
-
Anonymous
Member1. júla 2005 at 20:12Francois Villon vo Veľkom testamente ústami krásnej zbrojmajstrovej lamentuje:
“Prsníky boli ako kameň, dnes niekomu ich ukazuj!
Stehná? Dve jaternice. Ameň! A moja jaskynka? No fuj!”
Píše Villon o “typickom prírodovednom múzeu”??! -
Tento vikend som navstivil Beliansku jaskynu. Pekne dobry sprievodca. Azda len mohla trochu viac povedat o vzniku a jednotlivych zlozkach jaskyne. Zamerala sa namiesto toho na pikosky a stalagnity, kt. nieco znazornuju.
Vyskusala na nas aj, zevraj, typicky trik so zasnutim svetla. Komentovala ho s tym, ze: “takto to vyzeralo pocas objavovania jaskyne”.
V Celku nas vylet hodnotim a navstevu jaskyne hodnotim ako vydarenu.
Cela trasa nasho vyletu: Banska Stiavnica -> pamatnik Nemcka -> Poprad Aqualand -> Kezmarske Zlaby (chata) -> druhy den -> Belianska jaskyna -> Kezmarok -> Kostolik Velka Lomnica -> Strbske Peso -> tura na Popradske pleso -> Certovica -> Banska Stiavnica.
-
Este drobnost: Spristupnene jaskyne na Slovensku: (12)
Jaskyna Driny
Harmanecka jaskyna
Demenovska ladova jaskyna
Demenovska jaskyna Slobody
Bystrianska jaskyna
Vazecka jaskyna
Belianska jaskyna
Dobsinska ladova jaskyna
Ochtinska aragonitova jaskyna
Jaskina Domnica
Gombasecka jaskyna
Jasovska jaskyna -
Anonymous
Member4. júla 2005 at 14:36Svojho času bola sprístupnená, bez vstupného, Silická ľadnica. Nachádza sa vpravo od cesty pred obcou Silica. Označenie v tom čase (roky som tam nebol) bolo dobré, schody drevené boli vtedy, hneď po sprístupnení, nové a bezpečné. Pozná niekto súčasný stav?
PS. Podobná “ľadnica” je aj na Kľaku, cca v strede Muránskej planiny. V čase mojej návštevy, čo je tiež už pred rokmi, bol však vstup k “večnému ľadu” dolu v diere značne rizikový. -
Anonymous
Member1. januára 2006 at 21:54Prosze o informacje gdzie jest Ochtinska Jaskinia.
Dziekuje -
Anonymous
Member1. januára 2006 at 21:56Prosze o informacje gdzie jest Ochtinska Jaskinia.
Dziekuje -
Anonymous
Member2. januára 2006 at 14:36Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom Rudohorí, časť Stolické vrchy, najlepšie prístupná z cesty od Rožňavy smerom na Jelšavu, odbočka v lokalite “Hrádok” (odtiaľ cca 3km k vstupnému areálu)
Pozn. Nie všetky slovenské jaskyne sú v zime prístupné, skúste poserfovať na web-e rezortu životného prostredia ( http://www.enviro.gov.sk ), najmä organizácie “Štátna ochrana prírody” (ŠOP) alebo “Správa slovenských jaskýň” (SSJ v Lipt. Mikuláši) -
Anonymous
Member9. januára 2006 at 21:17Este jedna ustipacna otazka: A co bane? Patria do prirody, alebo do muzei? Asi do muzei, kedze boli vytvorene clovekom, vsak ano?
-
Anonymous
Member9. januára 2006 at 22:04Cenie przyrode jako taka, ale szczegolnie chetnie ogladam jej szczegolne okazy i zjawiska. Bywam rowniez w muzeach, tych ktore stworzyl czlowiek aby zachowac
swoje szczegolne wytwory.
Niektore jaskinie sa zachwycajacymi tworami przyrody.
Kiedys, w mlodosci, wiele czasu spedzalem w bliskim kontakcie z przyroda. Bylem
kilkakrotnie rowniez w Slowacji, w gorach i nie tylko.
Pozniej jezdzilem po swiecie tylko sluzbowo. Na nic innego nie bylo czasu.
Teraz czasu mam wiecej. Chce wiec znow zaczac jezdzic na Slowacje i przypom-
niec sobie jej ciekawe miejsca.
Pozdrawiam
Jerzy -
Anonymous
Member14. februára 2006 at 4:02Sprístupnená je aj Krásnohorská jaskyňa,otváracie hodiny sú na http://www.krasnohorskajaskyna.sk
Log in to reply.