aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Je projektant (architekt) nevyhnutny ???

  • Je projektant (architekt) nevyhnutny ???

    Posted by admin_obnova on 8. februára 2007 at 11:23

    Potrebovala by som zistit, ci pre ziskanie stavebného povolenia je nevyhnutné dat vypracovat projekt domu (ide o novu drevenicu) nejakym profesionalom (projektantom, ci architektom). Viem, ze v istych zapadnych krajinach je mozné predlozit komisii “doma” (ale kvalitne a odborne !) vyhotovené plany buduceho domu. Ako je to na Slovensku ? Daju sa obist sluzby projektantskej kancelarie ? V ziadnom so stavebnych zakonov sa mi nepodarilo najst jednoznacnu odpoved. Dakujem za vase rady.

    harp odpovedal 12 years, 7 months ago 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • janko

    Member
    11. februára 2007 at 22:56

    Ak ide o drobnú stavbu tak môže hocikto ak nejde o statiku a tzb.
    Ak ide o jednoduchú stavbu na staveb povole tak niekto kto má vysokú školu stavebnú, alebo strednú stavebnú ale pár rokov praxe. Takže si teoreticky úradník môže vypítať diplom alebo vysvedčenie že na tú školu chodil prípadne potvrdenie tej praxe. Také sú totiž požiadavky aj na živnostenskom úrade pre projektovanie jednoduchých stavieb. A aj v stvebnom zákone by to malo byť.

  • tomboy

    Member
    12. februára 2007 at 22:04

    zakon hovori ze na projektovanie dobrnych stavieb a jednoduchych stavieb je postacujuce vzdelanie v obore a nejake roky praxe…
    u vacsich stavieb je nutne cloveka s autorizacnym razitkom podla prislusneho zakona o autorizovanych inzinieroch a autorizovanych osobach vo vystavbe ci ako sa teraz po novom ten zakon vola.
    v cr podla noveho stavebneho zakona ucinneho od 1.1.2007, ktora mimo ine zavadza pojem autorizovaneho inspektora, sposob ziskanie tym ulahcuje a zjednodusuje…
    odpoved na vasu otazku je ano treba profesionala…
    mozno sa niekomu zda tento rok ako zbytocny ale je to urcita garancia kvality a zaruky…

  • janko

    Member
    13. februára 2007 at 0:53

    Ale dá sa ešte ušetriť. a potom by to tak nebolelo. Čiže ak sa bude jednať o typovú stavbu nejakej drrevenice z katalógu tak projektant spracuje iba osadenie stavby a prípadne prípojky. Osadenie ide okolo 7 tis. a prípojky každá okolo 5 tis, čiže elektrika a ostatné ako žumpa alebo studňa ak nie sú verejné. No a ak to neni typová stavba tak ti projekty môžu spraviť zadara u firmy ktorá to bude vyrábať zväčša špecializované podniky. Ak to má byť svojpomocne a nedá sa použiť žiadny typový projekt čo by sa aspoň trochu podobal tvojej predstave tak hold musí sa to skresliť. Ale keby sa to aspoň trochu podobalo tak pri kolaudáciii stačí červenou ceruzkou zakresliť zmeny pokial nie sú extrémne veľké a vybavená. Stavebné povolenie si vybavíš sám to sa dá. Určite už máš aj tak nejakého známeho zktorý ti to zastreší a podpíše, ved pomáhať si musíme, aj ked výsledok nemusí dobre dopadnúť ale ked si si istý že že to ovládaš, ale v konečnom dôsledku poznám tiež projektantov, takže je to jedno. Stačí mať cit pre pekné, poradiť sa s technickým riešením, od známych zohnať nejaké projekty aby si mal mustru a je to.

  • Anonymous

    Member
    14. februára 2007 at 9:28

    janko!
    prosim ta tvoje spravy trosku zavanaju dezinformaciou…
    to co si napisal neni az tak uplne pravda….
    ako projektant viem ze neni nic horsie ako typovy projekt… je to domcek – skoro ako prefa garaz ktoru si dovezies a musim aj v nej aj okolo spravit plon uprav…
    za typovy projekt das cca 20 tis, osadenie do terenu a pripojky priblizne sumy, ktore si uvadzal…
    bezna cena za kompletu dokumentaciu pre vystavbu RD ti spracuju aj s pripojkami za sumu ktora je castokrat nizsia nez sucet predchadzajucich cisiel…
    komu znas vyhovuje uniformovana krabica… vela ludi chce do takehoto projektu zmeny, povie si vsak to neni problem… ale tym my istym sposob zasahujeme do autorstva typoveho projektu a hrosie je ze si predstavuju takuto zmenu ako malbu pastelkou…
    typovy projekt je pouzitelny tak pre developerov, ktory do nich este zanesu klientske zmeny a stavaju na zelenej luke…
    popisal si riesenie “urob si sam” – no co povedat, ano vymysli si nieco, aj ked niesi technik, porad sa s technikom (ktory aj tak nestihne za vecer u piva vychytat vsetky kriticke detaily) zajdi si za kamaratom co ma razitko – daj mu flasku za razitko (vsak ked to spadne do basy pojde on)
    potom si postavim barak, za rok mam plesnivy roh, v pivnici potok, sneh na streche lezie dolu a presne vidiet kde su krokvy ako krasne topia sneh…
    myslim si ze investicia do kvalitneho projektu, kde si s projektantom sadnem poviem mu svoje predstavy spolocne dame nieco dokopy a on ako osoba odborne sposobila na to da urcitu garanciu kvality, podla mna to celkovej sume investicie do nehnutelnosti neni az tak velka polozka a kvalitny projekt je slusny zaklad, na ktorom sa da stavat!

  • janko

    Member
    14. februára 2007 at 15:51

    Aj ty máš pravdu. Ten kto je rozumný ťa pochopí a dá si poradiť. Ale každý investor je iný a nasilu si presadzuje svoje veci. Často sa to odráža aj z stavebného zákona, alebo spoločenskej situácie, ako v tej krajine, asi Egypt či kde, neplatia dane keď je stavba nedokončená, tak nechávajú trčať výstuž zo stropov a podobne.

    Ja len skúsenosť zo života.
    Prišla za mnou jedna pani že chce nakresliť nejaké jestvujúce unimobunky aby to bolo akože nabielo a na to dať strechu že tam budú bývať pocestný ako rekreácia. Taká pekná lepenica. Tak som ju poslal za kamarátom ktorý robí popri práci za super ceny. Jemu stačili nejaké fotky, dala mu pár vonkajších kót, snímok z katastra a od stola jej urobil projekt jej snov za super cenu. Ona bola asi spokojná, resp. to čo je pre nás technický defekt, napr. škaredé, s tepelnými mostami, svojpomocná polepená realizácia pre ňu nie je problém, proste sa teší svojím spôsobom s vecami takými aké sú.

    Takže moje informácie iba ukazovali ako to v živote niekedy chodí, určite sa tvoja dobrá snaha, rada zase ako dobré vráti ti naspäť. Ale čo je vlastne pre tých ľudí vlastne dobré. To čo chcú oni, alebo to čo im chceme my. Veď každý dom na dedine je iný, podnikateľský barok, gýčovitosť do toho chladný funkcionalizmus, tirolské prvky. Nádherná panoráma panelákových sídlisk, ktorá ma ako magnet odpudzuje. Nechcem miešať jablká s hruškami, keďže sa určite spraví menej problémov keď tam bude projektant či už dobrý alebo menej skúsený. Ja som len odpovedal ako sa dá dať dohromady projekt bez autorizovaného projektanta, to že či to je dobré alebo zlé alebo ako to nakoniec realizačne dopadne to je vec množstva faktorov. Kto chce kam, pomôžme mu tam. Ale nie, ja tiež ako ty chcem druhým iba dobre, len človek musí byť aj niekedy viac tvrdý na tých investorov a presadzovať si overené dobré veci a nie iba ustupovať často módou, a bujnou fantáziou ovplyvneným investorom. Jeden investor chcel napríklad polovičku strechy nakresliť so škridlou a druhou so šindľom, lebo také mal odkiaľsi lacno, krokvy som musel navrhovať v takých dĺžkach aké mal z niekadiaľ narezané. Ale to už je našťastie dávnejšie za mnou.

  • harp

    Member
    26. mája 2012 at 9:44

    Zcestna otazka…

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť