aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › kamenne murivo a sadrokarton
-
kamenne murivo a sadrokarton
Posted by admin_obnova on 18. júla 2005 at 6:13Rekonstruujem stary dom s kamennymi stenami hrubky cca.70cm. Steny momentalne nie su vlhke a z exterieru bude samozrejme realzovana prevenstivna izolacia zakladov. Steny su pochopitelne velmi nerovne a rozmyslam, ze by som na steny nahodil len jednoduchy cementovy spric, pripadne spric zo sanacnej malty a konecnu upravu potom urobil obkladom sadrokartonom. Mam vsak obavu,aby sa mi mi netvorili pliesne…… Ako postupovat ?
tarso21 odpovedal 13 years, 11 months ago 3 Členovia · 12 odpovede/odpovedí -
12 odpovede/odpovedí
-
Nesnazit sa zrovnat steny? :) A nepouzivat cisty cementovy spric, to je pre kamen najhorsie co sa mu moze stat. Ak nie su steny vlhke, staci ich opatrit omietkou. Napiste vsak viac o veku domu a o tom z akeho kamena su steny, pripadne na aku maltu su murovane… atd.
-
Anonymous
Member19. júla 2005 at 3:04Povodny dom je zhruba z roku 1830, ktory bol potom asi niekolkokrat dostavovany na povodne kamenne mury. Aky je to kamen nemam potuchy, malta by mala byt nejaka jednoducha vapenna (odbornik bude urcite vediet cim as v tych dobach bezne murovalo kamenne murivo) . Mala cast stien je domurovavana (hore a uzatvorene otvory v stenach) klasickymi palenymi tehlami. Posledne upravy boli robene niekedy v 50tich rokoch. Steny su prekvapivo suche, ale ako som uz pisal kamen je len velmi hrubo opracovany a chcel som si usetrit pracne vyrovnavanie velkym mnozstvom omietky a nahardit to obkladom sadrokartonom. Spricom len spevnit steny aby sa nedrolili.
-
Anonymous
Member19. júla 2005 at 5:45no, sadrokarton by som zrovna nevolil. podla mna by bolo ovela lepsie natiahnut neprilis hrubu vrstvu omietky a nechat steny s prirodzenymi nerovnostami. podla mna je to aj opticky krajsie, predsalen su hrbolate steny zaujimavejsie ako dokonale strojovo rovne. rovnych stien je dost v panelakoch. my sme podobne postupovali v drevenici. tiez nas miestni “odbornici” nabadali nech ju vylozime sadrokartonom, ale my sme na hole drevo natiahli len vapenne natery a priznali to z coho su steny skutocne zhotovene. myslim ze sme dosiahli daleko zaujimavejsi vyzor stien. podla mna, a to nie som ziaden pamiatkar, na historicku budovu vobec sadrokarton ani cement v akejkolvek podobe nepatri. skuste skor vyjst s tradicnymi materialmi a urcite sa vam podari vytvorit cosi zaujimavejsie ako dokonale rovne sadrokartonove steny. a zaroven nebudete mat problemy s neznasanlivostou starych a sucasnych technologii, na ktore doplatili uz mnohe historicke stavby.
-
Anonymous
Member19. júla 2005 at 15:46Nuz ja sa asi na jednej stene sadrokartonu nevyhnem – na dome co mam, sme na ukor ciernej kuchyne rozsirovali normalnu a je tam kamenna stena krasne ocadena a zadechtovana…obrusovat sa mi to nechce a verim, ze to bude prebijat cez omietku. Bude tam kuchynska linka a kachlicky, tak ta rovna stena nevadi. Zvysok nechavame povodne, dokonca aj kachlovy sporak…:-)
-
Anonymous
Member19. júla 2005 at 19:06Stefan:
– Steny su teraz len hole kamenne murivo? Preco?
– S cementovym spricom alebo spricom zo sanacnej malty (je to tiez len druh cementovej malty) by som bol opatrny. Raz bude na teba niekto “spominat”, ked to bude davat dole.
– Sadrokarton by som so pouzil v jedinom pripade: ako podklad pod obkladacky. -
Anonymous
Member19. septembra 2005 at 21:22Vela starych kamennych domov na Slovensku nema sancu. Bud na to nie su peniaze, alebo odbornici. Castokrat nadsenci spravia viac skody ako osohu. Ale niekedy NIE. Niekedy taky nadsenec zachrani dom. Pretoze keby nebol taky nadsenec a neujal by sa stareho smradlaveho domu odbornik by tam neprisiel, lebo taky nadsenec casto nema dost penazi na odbornika a odbornik ma dolezitejsie veci na praci.
V pripade cementoveho spricu ci malty by som nedaval az taky doraz na jeho zakazovanie ci odsuvanie do uzadia. Niekedy tam nadsenec ten spric da a tak zachrani na par (nie 5 ani 10, ale viac) rokov domcek. Je to tak, lebo kto by sa zaujimal o nejaky rozpadnuty domcek niekde na kopaniciach. Nik. O ten jeden proste nik. Len nadsenec, ktory nema potuchy o tom co a ako. Jeho susedia by ho davno zburali, alebo by mu k tomu dopomohli. A tak, aj ked neodborne, laik zachranuje, dava tam ten spric a stava sa v mojich ociach clovekom co zachranil kusok historie. Ved co by to bolo za restauratora co by si neporadil o par rokov s cementovym spricom. Nie je tak?JE.
Chcel som toho viac a podrobnejsie ale zial nemam cas.
S pozdravom -
hm, mikrovlna, pisaval si aj rozumnejsie. :)
Cementovy spric dom nezachrani, rozlozi vsetko co je pod nim ci je to kamen, alebo, tehla. Proste vsetko a na prah, aj ked na povrchu je to pevne.
Teda zasada c. 1. pre opravu stareho domu !!!!: Nikdy nepouzivajte cisto cementove omietky, a pokial mozno ani nadstavovane pri stenach, ktore nemaju vyriesenu izolaciu a su vlhke. Pridete casom o vsetko.
A k tomu odstranovaniu spricu z kamena. Robili sme si maly test k odstraneniu ccementovej injektaze z kamena. (Je to ine ako spric, ale velmi podobne) 1m2 odstranenia injektaze rucne sekacom a kladivom, vachadzal cca na 8 hodin roboty. Pneumaticky na 2/3. To je ale pri doslednom zachovani podkladu. Da sa to odlamovat aj s kamenom to ide rychlejsie :).
Teda… rozhodnite sa.
Bacil: na workshope v BS, kde som robil min. tyzden pomocneho lektora restauratorovi z Rakuska som sa dozvedel ze na stenu, kt. je zacmudana a zadechtovana je idealne pouzit cerstve kravske lajno rozmazane po stene a nezutralizovane vapennym naterom. Skus :) Vraj to 100% funguje a nesmrdi to, bo to to vapno prebije. Napis vysledok!
-
Anonymous
Member20. septembra 2005 at 18:51Nuz s povzdychom musim napisat, ze som to asi zle formuloval. (Keby som vedel ako sa pismenka pisu cervenou farbou vyuzil by som to prave teraz :) som si isty ze ak spominany laik medzi kamene vsunie spachtlickou par cm malty uskodi domu (stenam) menej ako keby sa na to vykaslal a nechal dom ludom ktori su lenivi spravit cokolvek na zachranu a radsej nechaju dom zburat. Takze to povazujem za mensie zlo hlavne ked sa to da odstranit. Aj ked to trochu trva.
To je ako s 500 rocnymi knihami ktore niekto pred 20timi rokmi prelepil lepiacou paskou a tak zabranil odtrhnutiu kusov listov, ktore boli natrhnute. Aj ked tam chemikalie po odstraneni pasky ostali predsa sa ten kusok informacii zachoval do dnesnych cias. Keby tam paska nebola list je prec…
-
Anonymous
Member21. septembra 2005 at 15:32Rozumiem. Drzim palce ludom co sa staraju o stare domy.
Nedavno bol na CT1 alebo 2 dokument v ktorom stary, prazsky dom rozpraval o tom kto ho postavil, kedy ma narodeniny, co by chcel na narodeniny (rekonstrukcia-restaurovanie), ktory spisovatel v nom byval a tak… Bolo to perfektne. Ked pojdem najblizsie do Prahy pojdem sa nan pozriet:)
-
Anonymous
Member21. septembra 2005 at 17:40…nuz teda lajno. Ale kde ho najst? a este cerstve…V hipermarkete nemaju, v Bille len v prasku…:-) Neviem ci by som presvedcil manzelku, ze si ma kuchynu vymazat kravincom. Skusim…:-)
-
Potrebujem zburat cast kamenneho muru domu sirka asi 60 cm(obvodový múr),poradite mi material aky mam pouzit a tazkosti ktore s tym mozu byt?
Log in to reply.