aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Karty – čertove obrázky

  • Karty – čertove obrázky

    Posted by dorotka on 25. júna 2006 at 23:38

    Prvá doložená zmienka o hraní kariet pochádza z Číny. Podľa čínskeho kalendára v roku 969, presnejšie v prvý deň spomínaného roku, hral cisár Mu-tsung dominové karty so svojimi manželkami. Karty, ktoré sa už podobali našim súčasným, sa začali objavovať až neskôr. Pravdepodobne to boli karty Hakka pai patriace do skupiny tzv. peňažných kariet, z čoho sa možno domnievať, že najprv na hru slúžili mince a neskôr sa vyvinula kartová hra. Na vznik kariet a vývoj kartových hier je viacero názorov. Niektoré pramene pripisujú pôvod prvých kariet antickému filozofovi Chilonovi, ktorý kartovú hru považoval za prostriedok zabudnutia na biedu. Existujú názory, podľa ktorých vznikla prvá kartová hra počas obliehania Tróje z dlhej chvíle. Motív trójskeho koňa, Parisa alebo krásnej Heleny sa však nezachoval na žiadnom kartovom liste. V európskych typoch kariet sa zachoval motív boha obchodu Merkúra, darom ktorého sú vraj karty. Názorová väčšina umiestňuje pôvod hracích kariet okrem Číny i do Indie, Japonska, Kórey a Perzie. Opradený legendami je nielen pôvod kariet ale i cesty ako sa dostali na európsky kontinent. Väčšina bádateľov považuje za mylné teórie, že ich k nám priniesol Marco Polo, križiaci alebo cigáni. Stredoveké pramene sú však príliš skúpe na informácie. Prvé správy o kartách v Európe pochádzajú z Katalánska z roku 1371 a ešte pred rokom 1380 sa už vyskytujú vo forme zákazov kartových hier aj v ďalších krajinách – Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Švajčiarsku. Lingvistické analógie názvov kariet a námetová časť ich výtvarnej podoby majú jednoznačnejšiu výpovednú hodnotu. Stolná kartová hra v 14.-15. storočí mala v Taliansku názov naibi, v Španielsku naypes. Slová pochádzajú z arabčiny a hebrejčiny, pravdepodobne z arabského laib (hra, hračka) alebo zo slova nabi (prorok). Z toho by sa mohlo usúdiť, že sa jedná o karty veštiace, pretože v arabsko-hebrejskom slovníku sú pomenovania pre veštenie nabi, naba, nabas, naibes. Najstaršia zachovaná sada arabských kariet pochádza z 15. storočia a bola s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobená v Egypte. Porovnaním s farbami európskych kariet zistíme, že majú blízku podobu s talianskymi a španielskymi kartami. (Farby arabských : meče, palice na pólo, poháre, mince) .Prvá doložená zmienka o hraní kariet pochádza z Číny. Podľa čínskeho kalendára v roku 969, presnejšie v prvý deň spomínaného roku, hral cisár Mu-tsung dominové karty so svojimi manželkami.
    Karty, ktoré sa už podobali našim súčasným, sa začali objavovať až neskôr. Pravdepodobne to boli karty Hakka pai patriace do skupiny tzv. peňažných kariet, z čoho sa možno domnievať, že najprv na hru slúžili mince a neskôr sa vyvinula kartová hra.
    Na vznik kariet a vývoj kartových hier je viacero názorov. Niektoré pramene pripisujú pôvod prvých kariet antickému filozofovi Chilonovi, ktorý kartovú hru považoval za prostriedok zabudnutia na biedu. Existujú názory, podľa ktorých vznikla prvá kartová hra počas obliehania Tróje z dlhej chvíle. Motív trójskeho koňa, Parisa alebo krásnej Heleny sa však nezachoval na žiadnom kartovom liste. V európskych typoch kariet sa zachoval motív boha obchodu Merkúra, darom ktorého sú vraj karty.
    Názorová väčšina umiestňuje pôvod hracích kariet okrem Číny i do Indie, Japonska, Kórey a Perzie.
    Opradený legendami je nielen pôvod kariet ale i cesty ako sa dostali na európsky kontinent. Väčšina bádateľov považuje za mylné teórie, že ich k nám priniesol Marco Polo, križiaci alebo cigáni. Stredoveké pramene sú však príliš skúpe na informácie.
    Prvé správy o kartách v Európe pochádzajú z Katalánska z roku 1371 a ešte pred rokom 1380 sa už vyskytujú vo forme zákazov kartových hier aj v ďalších krajinách – Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Švajčiarsku.
    Lingvistické analógie názvov kariet a námetová časť ich výtvarnej podoby majú jednoznačnejšiu výpovednú hodnotu. Stolná kartová hra v 14.-15. storočí mala v Taliansku názov naibi, v Španielsku naypes. Slová pochádzajú z arabčiny a hebrejčiny, pravdepodobne z arabského laib (hra, hračka) alebo zo slova nabi (prorok). Z toho by sa mohlo usúdiť, že sa jedná o karty veštiace, pretože v arabsko-hebrejskom slovníku sú pomenovania pre veštenie nabi, naba, nabas, naibes.
    Najstaršia zachovaná sada arabských kariet pochádza z 15. storočia a bola s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobená v Egypte. Porovnaním s farbami európskych kariet zistíme, že majú blízku podobu s talianskymi a španielskymi kartami. (Farby arabských : meče, palice na pólo, poháre, mince)

    .

    dorotka odpovedal 18 years, 6 months ago 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
  • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť