aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Konzervovanie municdebny

  • Konzervovanie municdebny

    Posted by kopf on 9. júla 2017 at 19:56

    Dobrý deň,

    pred časom som u známeho našiel nemeckú drvenú municdebnu z 2.svetovej vojny, nemá žiadny kaz od hmyzu a pod., nachádza sa na nej aj pôvodná farba. Mám to niečím zakonzervovať alebo to radšej nechať tak ako to je? Prípadne čím by sa dali oživiť farby?

    Za rady ďakujem.

    docent odpovedal 3 years, 2 months ago 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    27. februára 2021 at 18:18

    Kopf, nemas foto po obnove?

  • docent

    Member
    27. októbra 2021 at 15:20

    kopf, po konzultácii s pyropraktikom (aby si vedel čo to vlastne máš), tu je moja rada.

    Pôvodne bola debna určená na transport dvoch nábojok pre nemecký 10 cm ťažký kanón sK 18 (10 cm sK 18). Pôvodne preto, lebo je na nej nápis “Aushilfspackung”, ktorý znamená, že debna bola ako pohotovostný obal určená pre iný typ munície. Jej rozmery by mali byť 49 x 33,5 x 18 cm.

    Aj keď sa to nezdá, muničné debny v dobrom stave sú dosť cenené. Cena sa pohybuje v rozmedzí 90 – 300 €. Preto si myslím, že sa ju oplatí dať do poriadku.

    Pred čistením prezrite debnu či sa na jej vnútorných alebo vonkajších stenách nenachádzajú papierové etikety. Ak áno, treba ich opatrne sňať.

    Prvým krokom je demontáž železných kovaní. Druhým je očistenie od hrubých nečistôt kefkou s mäkkým vlasom. Nasleduje čistenie teplou vodou s prídavkom saponátu. Opäť použiť kefku s mäkkým vlasom. Zvýšenú pozornosť treba venovať lícnej strane veka, pretože na nej bola kopa textu. Na záver treba debnu opláchnuť teplou vodou. Nasleduje sušenie, pri ktorom si môžete pomôcť, najmä pri sušení vnútorných spojov a rohov, sušičom na vlasy. So sušením sa neponáhľajte, buďte trpezlivý.

    Keď sa debna suší, máte čas očistiť železné kovania. Prezrite ich, aby ste zistili, či pod farbu bola použitá základná farba. Čistenie železa bolo na Obnove preberané toľkokrát, že sa mu nebudem venovať. Pri obnove náteru nepoužívajte lesklú farbu.

    Nasleduje scelenie drevených častí. Prezrite a očistite spoje. Na lepenie môžete použiť disperzné lepidlo, netreba ich glejiť. Pri sušení spojov použite zvierky. Neponáhľajte sa! Zlepený spoj môžete vyhlásiť za zaschnutý po 24 hodinách.

    Keď je všetko hotové, všetky časti obojstranne napustite ľanovým olejom. Keď budete chcieť byť akurátny, treba napúšťať trikrát a po natretí počkať minimálne 24 hodín, než náter vsiakne. Po poslednom napustení treba to čo ostalo na povrchu utrieť dosucha handričkou. Zaručujem, že debna bude vyzerať ako nová a aj pôvodný náter sa oživí.

    Na zaver sa montujú kovania a debna môže ísť na výstavu.

    Dobrú zábavu.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť