aktivita diskusia Pamiatky Kremnica

Tagged: 

  • Kremnica

    Posted by uskalienka on 22. júla 2009 at 15:11

    Centrum mesta na víkend ovládnu Cechové hody kremnické

    BANSKÁ BYSTRICA 22. júla (SITA) – Sériu atrakcií, zábavu, kultúrne vystúpenia či ukážky práce remeselníkov ponúkne návštevníkom podujatie Cechové hody kremnické, ktoré bude od piatka do nedele v centre Kremnice. Na programe je razba dukátov, vystúpenia šermiarov, akcia Letná noc múz vo všetkých expozíciách Múzea mincí a medailí, výstava kvetov, ukážky ryžovania zlata v podaní Klubu zlatokopov, rytierske hry pre rodiny s deťmi, lukostreľba, ochutnávka baníckeho jedla i divadelná šou a hudobné vystúpenia. Rovnako ako vlani si Kremničania pripomenú návštevu cisára Františka Lotrinského. “Cisár” Kremnicu opäť navštívi v sobotu predpoludním a so svojím sprievodom sa prejde po pešej zóne. Súčasťou Cechových hodov kremnických je aj tradičný Kremnický jarmok a nedeľný koncert letného festivalu Kremnický hradný organ.

    antik odpovedal 11 years, 6 months ago 4 Členovia · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    30. novembra 2009 at 8:05

    V meste budú mať nevšedný adventný veniec

    BRATISLAVA 28. novembra (SITA) – V Kremnici budú mať nevšedný adventný veniec. V prvú adventnú nedeľu 29. novembra sa obyvatelia Kremnice stretnú okolo nezvyčajne veľkého mestského adventného venca na hlavnom námestí. Po tom, ako ho kňaz požehná, zapália na ňom prvú sviecu. Adventný veniec s priemerom 10 metrov za účasti zástupcov mesta Kremnica a mestských poslancov požehná kazateľ. Slávnostná procesia k mestskému adventnému vencu na Štefánikovom námestí sa začne hneď po skončení svätej omše, ktorá sa začína o 9:15 v Kostole sv. Alžbety.

    Adventný veniec dali zhotoviť predstavitelia mesta. Aj týmto spôsobom chcú upútať pozornosť obyvateľov na blížiace sa sviatky. Adventný veniec umiestnili na kamennú fontánu v historickom centre. Čečinu na tvorbu venca dodali Mestské lesy a zhotovil ho zamestnanec mestského oddelenia školstva, kultúry a športu Richard Roth. Malé adventné vence, pri ktorých sa Kremničania budú modliť vo svojich domácnostiach počas dní duchovnej prípravy na slávnosť Narodenia Pána, požehnajú kňazi farnosti počas svätých omší v prvú adventnú nedeľu. Tá tento rok pripadá na 29. novembra.

    Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

  • palo

    Member
    18. decembra 2009 at 0:42

    Viac: TU.

  • palo

    Member
    11. mája 2010 at 21:42

    9. 3. 2010 – Ako konkretizoval tlačový tajomník mesta Silver Jurtinus, prostriedky zo štátneho rozpočtu, kapitoly vyčlenenej na opravu a údržbu kultúrnych pamiatok, chcú získať na komplexnú obnovu barokovej fontány na Štefánikovom námestí, dokončenie reštaurovania kamenných plastík sôch na Ulici Jána Kollára i na Dolnej ulici. Kremnica potrebuje tiež peniaze na vypracovanie projektových dokumentácií – Obnova Bellovho domu a Sprístupnenie Dolnej brány a Barbakanu.

    Zreštaurovať plánujú aj nález kamenného portálu a okna – pôvodných otvorov do suterénnych priestorov Radnice na námestí. Na tej prebieha rozsiahla rekonštrukcia od roku 2003. “V roku 2009 bol počas obnovy suterénnych priestorov radnice objavený pôvodný vstup z dvorovej časti. Stavebné práce boli pozastavené a bolo rozhodnuté o zmene v spôsobe obnovy na reštaurovanie,” vysvetlil Jurtinus.
    Čítajte viac: TU.

  • palo

    Member
    11. mája 2010 at 21:47

    3. 3. 2010 – Zdevastovaný most pri kremnickej autobusovej stanici sa zrejme dočká rekonštrukcie, ktorú plánuje regionálna správa ciest. Oprava mosta má trvať približne dva roky. Ide o pomerne dlhé obdobie, no gotický most si bude vyžadovať aj prácu reštaurátorov.

    Starý historický most je poznačený vonkajšími vplyvmi, najmä rušnou dopravou. „Rekonštrukcia bude spočívať v tom, že nad ním by sa mala urobiť betónová platňa, ktorá ponesie záťaž vozidiel. To znamená, že už nebude tak ničený dopravou,” vysvetlila primátorka Zuzana Balážová (nezávislá). Potom by mali nasledovať reštaurátorské úpravy.

    Ako informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Iveta Kureková, predpokladaný náklad opravy mosta je vypočítaný na 564 297 eur. „Kúpna zmluva s mestom Kremnica je podpísaná. Bola predložená na zavkladovanie na správu katastra, konanie o tom však bolo prerušené,” pokračovala.
    Čítajte viac: TU.

  • palo

    Member
    21. júna 2010 at 17:11

    Čítajte viac: TU.

  • uskalienka

    Member
    8. júla 2010 at 22:00

    Kremnický hrad ožije v lete hudbou

    BRATISLAVA/ KREMNICA 8. júla (SITA) – Kremnický hrad ožije v lete hudbou. Stane sa tak vďaka podujatiu Letné noci múz, ktoré Národná banka Slovenska (NBS) – Múzeum mincí a medailí Kremnica po prvý raz organizuje na hrade v Kremnici už tento piatok od 19:00. Počas prvej z tohtoročných letných nocí môžu návštevníci hradu nahliadnuť do expozícií múzea aj po západe slnka a vypočuť si i koncert. Premiérové koncertné vystúpenie pre nich pripraví nové kremnické hudobné trio – Zuzana Fodorová (spev), Eva Kollárová (klavír) a Denisa Kuviková (saxofón). Okrem toho sa počas prehliadok Kostola sv. Kataríny rozozvučí známy kremnický hradný organ. V areáli Mestského hradu si návštevníci budú môcť vyskúšať lukostreľbu, ryžovanie zlata alebo vlastnoručnú razbu mincí a vypočujú si kremnické legendy.

    Vstupy na podujatia sú o 19:00, 20:00, 21:00 a 22:00 a vstupné na podujatie je ako pri bežnej prehliadke. Ďalšie z Letných nocí múz v NBS – Múzeu mincí a medailí v Kremnici sa uskutočnia 6. a 20. augusta. Agentúru SITA o tom informovala Erika Grniakova z NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica.

    Kremnické Múzeum mincí a medailí oddnes do 15. augusta ponúka svojim návštevníkom výstavu pripravenú pri príležitosti 120. výročia vzniku múzea “Akvizície múzea II. – Výber z fondov 1994 – 2009
    Regionálna história a Výtvarné umenie”. Výstava v Numizmatickom kabinete na Štefánikovom námestí v Kremnici nadväzuje na výber zo vzácnych numizmatických častí zbierky múzea, ktoré vystavili na začiatku roka. Múzeum na výstave predstavuje predovšetkým výber zo zberateľsky atraktívnej kameniny, ktorá sa v Kremnici vyrábala približne od roku 1815 do roku 1956 a kremnickú továreň preslávila ďaleko za hranicami vlasti. Rozvoj umeleckých remesiel zastupujú šperky z dielne dvoch kremnických zlatníkov – Petra Mišíka a Ondreja Ďuriana. Výtvarné zbierky na výstave reprezentuje výber výtvarných prác troch súčasných výtvarníkov staršej generácie, ktorých spája pedagogické pôsobenie na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici – Karola Zabradyho, Jaaka Adamsona a Milana Ormandíka.

    Viac o Múzeu mincí a medailí možno nájsť na – http://www.nbs.sk/sk/muzeum-minci-a-medaili.

  • uskalienka

    Member
    18. septembra 2010 at 14:22

    Štefánikovo námestie obnoví firma Študio – 21 plus

    Práce v Kremnici budú realizované v mestskej pamiatkovej rezervácii s cieľom zachovania pamiatkových hodnôt a historického rázu námestia. Remeselné práce budú spočívať najmä v znovupoložení a doplnení pôvodných historických dlažieb o celkovej výmere okolo 5 200 štvorcových metrov. Sadové úpravy zahŕňajú aj výmenu približne 80 vzrastlých stromov. Súčasťou verejného osvetlenia bude aj slávnostné nasvietenie niektorých prvkov architektúry námestia. Počas prác bude zabezpečený priebežný archeologický prieskum.

  • palo

    Member
    19. novembra 2010 at 14:08

    Kremnica si podľa ministra kultúry zaslúži zápis v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Daniel Krajcer to povedal na nedeľňajšom stretnutí s obyvateľmi mesta.

    „Na Slovensku máme z hľadiska pamiatok a histórie štyri mestské esá, a to Levoču, Bardejov, Banskú Štiavnicu a Kremnicu, ktorá z tohto kvarteta ako jediná v zozname svetového kultúrneho dedičstva chýba, aj keď podľa môjho názoru potenciál na to má,” vyhlásil Krajcer a dodal, že ministerstvo môže samospráve k zmene súčasného stavu dopomôcť. „Konkrétne pri vypracovávaní žiadosti a projektu, to znamená odbornosťou.” Prvý krok však podľa jeho slov musí urobiť samotné mesto. „Neviem si predstaviť, že by kremnická samospráva nasledujúce štyri roky s takouto iniciatívou neprišla.”

    V Kremnici sa o zápise do listiny UNESCO hovorí už roky, či už v súvislosti s mestom samotným alebo naposledy pred dvoma rokmi v spojení s ďalšími piatimi banskými sídlami, Banskou Bystricou, Novou Baňou, Ľubietovou, Pukancom a Špaňou Dolinou v návrhu, s ktorým prišiel Banskobystrický samosprávny kraj. Ani jeden zo zámerov však nepriniesol želaný výsledok.

    „Počas môjho pôsobenia som sa tiež pokúšala na túto tému komunikovať s ministerstvom kultúry, kde mi vyslovene povedali, že Kremnica už nemá šancu, pretože trend pri zápisoch je taký, aby sa každý typ pamiatky objavil v zozname práve raz. A keďže ako mesto s banskými technickými pamiatkami je už na Slovensku zapísaná Štiavnica, Kremnica nemôže uspieť,” reprodukuje odpoveď úradníkov kremnická primátorka Zuzana Balážová (nezávislá).

    Potvrdila, že samospráva v súčasnosti nemá spracovaný projekt, s ktorým by sa o zápis do zoznamu pamiatok svetového mena mohla uchádzať. „V budúcnosti by však mohol byť postavený na kremnickej mincovni, ktorá funguje nepretržite 682 rokov, čo je svetový unikát,” myslí si.
    Čítajte viac v článku Ivy Zigovej z 15. 11. 2010 na sme.sk.

  • uskalienka

    Member
    18. apríla 2011 at 23:22

    KREMNICA: Z mestského hradu ukradli žľaby a odkvapové zvody

    BRATISLAVA/BANSKÁ BYSTRICA 14. apríla (SITA) – Neznámy páchateľ od 12. do 13. apríla ukradol z areálu Mestského hradu v Kremnici medené žľaby a odkvapové zvody, vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom začal trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. Agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková. Páchateľ sa do areálu hradu dostal tak, že preliezol hradný múr. Vlastníkovi, ktorým je Národná banka Slovenska, spôsobil škodu viac ako 680 eur. Nehnuteľnosť je zapísaná v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky a tiež aj v zozname pamiatkového fondu Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici.

  • tatar

    Member
    26. apríla 2011 at 6:58
    Kremnica

    Archeológovia hľadajú na námestí stopy stredoveku

    Kremnické námestie skúmajú archeológovia. Kopú aj na mieste, kde stál kedysi stredoveký farský kostol.

    KREMNICA. Obnove Štefánikovho námestia v historickom centre Kremnice predchádza archeologický prieskum. Začal v jednom z jeho rohov neďaleko fary.

    „Odhaľujeme pri tom architektúry, ktoré tu v minulosti boli,” hovorí Róbert Malček z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.

    Čítajte viac: http://ziar.sme.sk/c/5856257/archeologovia-hladaju-na-namesti-stopy-stredoveku.html#ixzz1KWX5ufqS

  • uskalienka

    Member
    26. apríla 2011 at 7:06

    Stovka mladých opravovala v meste františkánsky kláštor
    BRATISLAVA 25. júla (SITA) – Stovka mladých ľudí z Františkánskej mládeže (GiFra) spolu s členmi rehole františkánov a školskými sestrami sv. Františka pomáhali na obnove františkánskeho kostola a kláštora na hlavnom kremnickom námestí. Popri práci pripravili duchovnú obnovu pre farnosť, s ktorou sa počas týždňa stretávali pri spoločnom eucharistickom slávení. Letný tábor GiFri v Kremnici sa uskutočnil na pozvanie kremnického farského úradu a spoločenstva mladých farníkov, ktorí sa do postupnej obnovy kláštorného komplexu pustili už v roku 2008.
    Farnosť Kremnica pripravuje v septembri 2009 deň otvorených dverí v kláštornom komplexe. Práve 9. septembra si pôvodná Loretánska kaplnka pripomína 250 rokov od jej požehnania. Pri tejto príležitosti si farnosť pripomenie aj 360. výročie príchodu prvých františkánov, ktorí v roku 1649 prišli na pozvanie arcibiskupa Lippaya, aby vrátili katolícky život banskému mestu. Zároveň na tento rok pripadá smutné 60. výročie násilného zavretia kláštora v roku 1949.
    Kremnický františkánsky komplex chátral od čias, keď zásah komunistického režimu v roku 1949 vyvliekol rehoľníkov z kláštora s odôvodnením, že sa tu robila protištátna činnosť. Objekt, ktorý už nesmel slúžiť na náboženské účely rehole a veriacich, prešiel do národnej správy a podstúpil úpravy. Ich neskorším následkom bolo rozbitie podzemných hrobiek a zneuctenie pozostatkov, stavebné zásahy v pôvodnej architektúre a postupné zavezenie kláštorných priestorov. Práca mladých ľudí sa tak zaradila medzi symbolické gestá odpustenia za krivdy komunizmu spáchané na predchádzajúcej generácii.
    V barokovom Kostole sv. Františka v súčasnosti prebieha obnova. S kostolom je krížovými chodbami vnútorne prepojený kláštorný komplex. Ten tvorí štvorcové kamenné nádvorie – kvadrum, vonkajšie nádvorie, kláštorné chodby na troch podlažiach a niekoľko desiatok ciel. Súčasťou kláštora je systém podzemných chodieb a krýpt.
    V zadnom krídle kláštorného komplexu sa nachádza niekdajšia divadelná miestnosť františkánov. Sú tu aj miestnosti, ktoré františkánom slúžili ako redakcie celoslovenských periodík ako časopis pre deti Priateľ dietok a časopis pre členov františkánskeho svetského rádu Serafínsky svet. V Kremnici pôsobili františkánski literáti ako básnik Rudolf Dilong, či publicista Libor Mattoška. Ešte aj po zatvorení kláštora sa františkáni venovali nepočujúcim v Kremnici, do sŕdc sa im zapísal obzvlášť páter Jozef Baptista Chládecký.
    Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

  • antik

    Member
    12. marca 2012 at 17:33

    Tisíce vzácnych kníhležia ukryté v depozitoch.

    O najhodnotnejšie z kníh niekdajšej františkánskej knižnice v Kremnici sa starajú odborníci v Martine. Ostatné zväzky opatruje kremnický magistrát. Pred verejnosťou sú ukryté. Či sa vzácna zbierka dočká lepších časov, dnes nevie povedať nikto.

    Čítajte viac…

  • antik

    Member
    26. júna 2013 at 12:49

    Rekonštrukciu mosta z 18. storočia pozastavili
    BANSKÁ BYSTRICA 26. júna (SITA) – Rekonštrukcia barokového mosta z 18. storočia pri autobusovej stanici v centre Kremnice, ktorú Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozbehol na jar, sa zastavila a podľa pôvodnej projektovej dokumentácie nemôže pokračovať. Dôvodom sú zistenia z archeologického prieskumu, s ktorými projektová dokumentácia nepočítala. Ako sa to prejaví na nákladoch a dĺžke rekonštrukcie, bude podľa hovorkyne BBSK Moniky Pastuchovej upresnené až po vypracovaní nového projektu. Župa ako investor má záujem na dodržaní pôvodného termínu ukončenia rekonštrukcie – teda do konca októbra tohto roka. Projektanta, zhotoviteľa ako aj zástupcov pamiatkového úradu o tom informovali na koordinačnom stretnutí v pondelok.
    Ako Pastuchová spresnila, pôvodný barokový most z 18. storočia bol v 19. storočí na vtoku rozšírený. „Kým remeselná úroveň spracovania pôvodného mosta je na vysokej úrovni, taktiež kamenné murivo klenby je v dobrom stave, toto nemôžeme povedať o rozšírení z 19. storočia, kde remeselné spracovanie a murivo klenby ani zďaleka nedosahujú úroveň pôvodného barokového mosta, čo sa prejavilo kavernami v klenbe,“ uviedla Pastuchová s tým, že nové zistenia znamenajú nutnosť navrhnúť nové riešenie nosnej konštrukcie mosta a doplnenie návrhu na reštaurovanie, ktoré podlieha schváleniu krajským pamiatkovým úradom. Reštaurátorské práce však naďalej pokračujú.
    Most na ceste II/578 pri autobusovej stanici je jedným zo vstupov do historického centra Kremnice a je technickou kultúrnou pamiatkou. Pre havarijný stav bola na ňom posledné dva roky obmedzená doprava. BBSK jeho rekonštrukciu financuje z úveru 10-miliónov eur, ktorý si vzal vlani na nevyhnutné opravy svojich ciest a mostov. Podľa zmluvy s dodávateľom – firmou AVA-stav – má za rekonštrukciu zaplatiť takmer 401 600 eur. Počas rekonštrukcie je most úplne uzavretý a doprava presmerovaná cez Matunákovu ulicu. Zo stavebných prác sa na moste dosiaľ stihlo preložiť inžinierske siete, vybúrať konštrukcie vozovky a odstrániť zásyp klenby mosta.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť