aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › Milan Rastislav Štefánik
Tagged: cat_vseobecne
-
Milan Rastislav Štefánik
Posted by uskalienka on 30. apríla 2008 at 18:36vsetkych vas srdecne pozyvam na vylet do stefanikoveho kraja vsetkych vas srdecne pozyvam na vylet do stefanikoveho kraja
asomtam odpovedal 8 years, 2 months ago 10 Členovia · 74 odpovede/odpovedí -
74 odpovede/odpovedí
-
NM: Na Bradle si pripomenie 89. výročie smrti Štefánika
Program slávností otvorí bohoslužba v evanjelickom kostole v Košariskách. Z chrámu sa sprievod presunie k múzeu M. R. Štefánika, kde sa k Štefánikovej soche slávnostne položia vence. V Štefánikovom rodnom dome privíta účastníkov slávnostnej spomienky riaditeľ múzea Rastislav Púdelka. Slávnosť bude pokračovať pri Mohyle na Bradle a vyvrcholí zapálením vatier na Bradle o 19:30.
Návštevníci podujatia budú môcť využiť pravidelné autobusové spoje v smere Brezová pod Bradlom – Bradlo a späť.
Milan Rastislav Štefánik bol astronóm, politik, generál francúzskej armády, zakladateľ československého štátu a prvý československý minister vojny. Narodil sa 21. júla 1880 v Košariskách a zomrel 4. mája 1919 v bratislavských Vajnoroch. Študoval v Bratislave, Šoproni, Szarvasi a Prahe.
V novembri 1904 odišiel Štefánik do Francúzska, v Paríži pracoval v slávnom observatóriu Meudone. V roku 1910 ho poverili vedeckými ústavmi Bureau des Longitndes a Bureau Central Météorologigne pozorovaním Halleyovej kométy na Tahiti. Tu sa mu podarilo položiť základy tahitskej hvezdárne a založiť meteorologickú stanicu. Od roku 1912 pracoval znova vo francúzskej hvezdárni. V tomto roku získal aj francúzske občianstvo.
Zvesť o prvej svetovej vojne zastihla Štefánika v Maroku, kde mal v pláne zriadiť observatórium. Po návrate do Francúzska absolvoval výcvik v leteckej škole v Chartres a výcvik v stíhacej divízii v hodnosti poručíka. V máji 1915 ho odvelili na front, počas boja upozornil na seba odvahou, chladnokrvnosťou a vynaliezavosťou. V septembri 1915 odišiel na srbský front. Keďže sa vo Francúzsku poznal s ľuďmi z najvyšších kruhov, uviedol do nich aj Tomáša Garrigua Masaryka a Eduarda Beneša, s ktorými potom vo februári roku 1916 v Paríži založil Národnú radu československú, vrcholný orgán Česko-slovenského zahraničného odboja, ktorého sa stal podpredsedom.
Štefánikovou úlohou bolo vytvoriť československú armádu zo zajatých rakúsko-uhorských vojakov českej a slovenskej národnosti, diplomatické vyjednávania v Rusku, v Taliansku a získavanie dobrovoľníkov v USA. V roku 1917 v USA u prezidenta Woodrowa Wilsona dosiahol s podporou francúzskej diplomacie súhlas s náborom a v krátkom čase získal tritisíc dobrovoľníkov. Nasledovali ďalšie rokovania na talianskej strane. Úspech a podpis zmluvy o organizácií česko-slovenskej armády prišiel v roku 1918. Vďaka úspešným diplomatickým krokom mala čs. armáda stotisíc vojakov a Štefánik si vyslúžil hodnosť generála.
V nedeľu 4. mája 1919 sa v Galarate rozlúčil Štefánik s najvyššími predstaviteľmi Talianska. Pri návrate do vlasti, kde sa mal ujať funkcie ministra vojny v Československej vláde sa jeho lietadlo pri Ivánke pri Dunaji zrazu zrútilo na zem. Milan Rastislav Štefánik zahynul spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom. Nehoda dodnes nie je objasnená.
zdroj: SITA
-
taaak… tato dama milovala nasho Stefanika…
autor foto: Peter Uhlik, 6.8.1968
prva dama na snimke: markiza Giuliana Benzoni
druha damana snimke: spisovatelka Hana Ponicka -
viete o tom, ze Stefanik bol nas clovek??
myslim teraz na jeho zanietenost i pri zachrane kulturnych diel… pocas 10 mesacneho pobytu na Tahiti v roku 1910, inak toto obdobie bolo nepochybne jedno z najpokojnejsich a najstastnejsich obdobi jeho zivota… hoci tu mal haldu pracovnych povinnosti… zakladal meteorologicke stanice a robil meterologicke pozorovania… pozoroval Halleyho kometu… a nielen tu :lol: okrem domorodkyn si vsimal i drevene ploty a hrantiky pre domace zvierata… zaujala ho hlavne drevorezba… material, z ktoreho boli tieto uzitkove predmety vyrobene… Stefanik mam vedomost, ze na Tahiti zil tri roky francuzsky maliar Paul Gauguin (1848-1903)… vyzvedal od domorodcov odkial maju pouzity material a ti sa mu veru priznali, ze pouzili diela nejakeho belocha… nakolko bol Stefanik adaptabilny, dokazal svojou prirodzenostou domorodcov presvedcit, aby mu pouzite casti drevorytov a drevorezov z tvorby francuzskeho maliara odovzdali… on ich potom poslal do Francuzska na zrestaurovanie… taaakze Stefanikovym pricinením sa zachranila velka cast diela tohto vyznamneho francuzskeho maliara… :thumbleft:Stefanik mal proste blizko i k umeniu… bol to skutocne vsestranny Clovek… ale to preto, ze CHCEL… a zil srdcom… nieco o jeho tazkych, zato bohemskych zaciatkoch vo Francuzsku, ktore mu neskor pomohli budovat diplomaticke vztahy pre vznik Ceskoslovenska, nabuduce… “velke veci” zacinaju pri zabave… to ja uz daaavno tvrdim… aaa sa mi paci, ze to historia i potvrdila…
mnoo a este vam pridam nieco pre vas kukuc z pera Milana… je to vlastnorucna ilustracia diplomovej prace…
-
zivotopis Milana Rastislava Stefanika v cislach… aaa hlavne krasne – ine fotto TU:
-
Stefanik prisiel do Pariža 28.11.1904, nechcel sa zivit hocicim… to by nebol cestoval do Pariza… chcel sa uplatnit v svojom odbore – astronomia… od profesora prazskej techniky dostal dve odporucania… najvacsie autority medzi astronomami v Parizi… Camill Flammarion a Jules Janssen…
Stefanika viac lakal Flammarion… dufal, ze sa stane jeho ziakom… tato nadej sa mu nesplnila… no Flammarion ho prijal, povzbudil a slubil, ze ho predstaví Janssenovi… ten bol vsak mimo Pariza a mal sa vratit az na jar buduceho roku…Stefanik sa ocitol v nezavidenia hodnej situacii… nadej, ze sa mu podari uchytit sa, bola minimalna… a pre jeho impulzivnu, netrpezlivu povahu bolo cakanie hotovymi mukami… keby bol ostal iba pri racionalnej analyze, urcite by bol z Pariza odisiel… mnoo, prave v tejto kritickej chvili sa prejavila charakteristicka crta jeho povahy – neustupnost, obrovska vola a presvedcenie, ze na svete niet nemoznych veci…
v tazkej situacii nasiel oporu v skupine ceskych umelcov, ktori v Parizi tvorili nepocetnu, ale svornu a culu spolocnost… zoznamili ho s mnohými parizskymi umelcami a predstavili mu prostredie tamojsej bohemy… v tazkej chvili pomohli moralne i financne… parizsky umelci mu boli blizki i svojimi zivotnymi postojmi, volnomyslienkarstvom… stretol sa tu i so slobodomurarskym hnutim… za svoje prijal zasady ako charitativnost, humanizmus a zdoraznovanie mravnych hodnot… ktore mu boli blizke uz z cia studijneho pobytu v Prahe… bol stupencom Mararykovho ucenia…pocas cakania na astronoma Janssena zacal Stefanik navstevovat aj parizske salony a oboznamovat sa so svetom parizskej „vyssej“ spolocnosti… a tu zabaval spolocnost iluzionistickym remeslom… Stefanik ovladal 18 trikov… taak a tieto kuzelnicke pomocky boli jeho osobnymi vecami…
zdoj casti infosiek: Dusan Kovac, Portrety, M.R. Stefanik
viac o Stefanikovi… Kuzelnik… Vynalezca… v clanku Nezvycajne zaujmy buduceho generala… http://www.obnova.sk/clanok-2860.html
-
Predstavia mapu a sprievodcu po stopách M. R. Štefánika
TRNAVA 28. júla (SITA) – Turistického sprievodcu a mapu Štefánikova magistrála – zaujímavosti jej okolia predstavia vo štvrtok v Piešťanoch. Sú to vôbec prvé publikácie, ktoré sa zaoberajú špecifikami a zaujímavosťami tzv. Štefánikovho kraja. Mapa pokrýva celý úsek Štefánikovej magistrály od hradu Devín, cez rodisko M. R. Štefánika Košariská, až po jeho mohylu na Bradle. Obsahuje všetky značené turistické a cykloturistické trasy, ale aj historické, kultúrne či prírodné zaujímavosti. Turistický sprievodca poskytuje komplexné informácie o histórii miest a obcí aj v súvislosti so životom Štefánika. Informuje aj o významných historických osobnostiach regiónu. Prináša tiež prehľad ponúkaných služieb v okolí, popisy pamiatok a návrhy okružných výletov. Jedným z krstných otcov publikácií je cestovateľ, publicista a propagátor Štefánikových aktivít doma i vo svete František Kele.
Štefánikova magistrála je súčasťou najvýznamnejšej turistickej magistrály na Slovensku Cesta hrdinov SNP a zároveň Európskej diaľkovej trasy E8. Úsek pomenovali podľa M. R. Štefánika v roku 1990.
-
-
Anonymous
Guest1. augusta 2008 at 13:15Ďakujem za túto stránku o M.R.Štefánikovi. Elkab
-
povedali o Štefánikovi…
Od prvého stretnutia ohromila ma jeho hlboká viera, ktorá napĺňala vnútro veľkého vlastenca, viera, ktorá ho viedla k tomu, že už vtedy pokladal existenciu československého štátu za istú, hoci rakúsko-uhorské mocnárstvo bolo ešte celistné a vojensky silné, najmä po vyradení Ruska zo svetovej vojny. (generál V. Zupelli)
…úžasne srdečný, milý človek. (Lev Nikolajevič Tolstoj)
Ale to čo nemôžu slová vyjadriť, je vlastenecký zápal, ktorý z neho žiaril. Celý jeho život bol sústredený na boj za slobodu, a nebolo ničoho, čo spochybnilo jeho národnú vieru. (M. J. Lacaze – francúzsky admirál)
Často predo mnou hovoril o Slovensku a o slovenskom ľude, ale nikdy som od neho nepočul jediného slova, ktoré by vyjadrovalo niečo iné než hlbokú náklonnosť k nemu, plnú poézie, než oddanú úctu a vrelú túžbu oslobodiť svojich rodákov. (Generál M. Janin)
viac na…
-
-
Výstava venovaná 90. výročiu tragickej smrti generála Dr. Milana Rastislava Štefánika v Ponitrianskom múzeu v Nitre
V piatok 3. apríla 2009 bola v Ponitrianskom múzeu v Nitre za účasti podpredsedu NSK Jána Vanču sprístupnená verejnosti výstava M.R. Štefánik vo filatelii.
Mali sme my vtáka, šírym svetom lietal,
zlatú niesol slobodienku, horko zaplakal, horko zaplakal.
Horko zaplakal, horko ožialil,
zlatú niesol slobodienku, padol na skaly, padol na skaly.
Padol na skaly, krídla zlomené
a tá naša slobodienka kvitne zo zeme, kvitne zo zeme.
Ty náš krásny vták, kde ťa pochovať?
Na tom brale, na vysokom, tam bude môj hrad, tam bude môj hrad.
Tam ja sedám rád, hľadím v šíry kraj,
zlatú našu slobodienku Pán Boh zachovaj, Pán Boh zachovaj!
Pieseň o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi
(Anna Kútna, Močenok)To je text piesne, ktorý zaznel na vernisáži M. R. Štefánik vo filatelii v Ponitrianskom múzeu v piatok 3. apríla 2009. Napriek jeho neumelosti a pokrivkávajúcich rýmoch, predstavuje zaujímavý doklad o stope, ktorú Štefánikov život i smrť zanechal v prostredí ľudu.
Výstavou si NSK a Ponitrianske múzeum pripomína 90. výročie tragickej smrti jedného zo zakladateľov česko-slovenského štátu. Využili ochotu filatelistu, zberateľa a člena Spoločnosti M.R. Štefánika Ing. Jána Maniačka z Nitry, ktorý zo svojich zbierok pripravil zaujímavú kolekciu známok, pohľadníc a iných dokumentov, približujúcich život, vedecké, vojenské i politické dielo tohto velikána slovenskej politiky, vedy i vojenstva. Výstava potrvá do 3. mája 2009.
Mgr. Anton Števko -
VÝZVA
IKONA ŠTEFÁNIK – celonárodná výstava upomienkových predmetov týkajúcich sa Milana Rastislava Štefánika. Mesto Brezová pod Bradlom vyzýva pri príležitosti 90. výročia smrti generála Milana Rastislava Štefánika občanov (nielen) Slovenskej republiky zúčastniť sa na príprave výstavy s názvom IKONA ŠTEFÁNIK.
Organizátor výstavy vyzýva všetkých majiteľov, ktorí vlastnia akékoľvek upomienkové predmety týkajúce sa osobnosti M. R. Štefánika ako aj mohyly na Bradle (aj úžitkové predmety), aby ich zapožičali respektíve darovali mestu Brezová pod Bradlom.
Zozbierané predmety budú zverejnené na výstave inštalovanej v priestoroch Národného domu Štefánikovho v Brezovej pod Bradlom od 30. apríla 2009 do 30. mája 2009.Informácie získate na http://www.brezova.sk alebo na tel. čísle: 034/6242563, mobil: 0915 878004. e-mail: mikulcikova@brezova.sk
-
viac info…
http://www.brezova.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=491&Itemid=1
+ Pozvánka na kultúrno-spoločenské a športové podujatia organizované
pri príležitosti 90. výročia smrti M. R. Štefánika a v rámci projektu IKONA ŠTEFÁNIK,
ktoré budú prebiehať už od 1. mája 2009vela krasnych zazitkov vam zela
rodacka zo Stefanikoveho kraja :smt039
Log in to reply.