aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › nominácie CE.ZA.AR 2010
Tagged: architektura_2678, cat_architektura, cat_design, cat_UAD, cat_umenie, dizajn, umenie
-
nominácie CE.ZA.AR 2010
Posted by evi on 21. júla 2010 at 22:05Pozrite si prihlásené diela na CE.ZA.AR 2010 (SKA) v kategórii rekonštrukcia a obnova budov; som zvedavá na Vaše názory… http://www.ce-za-ar.sk/prihlasene_diela_rekonstrukcia_a_obnova_budov.htmlPozrite si prihlásené diela na CE.ZA.AR 2010 (SKA) v kategórii rekonštrukcia a obnova budov;
som zvedavá na Vaše názory…
http://www.ce-za-ar.sk/prihlasene_diela_rekonstrukcia_a_obnova_budov.htmlharp odpovedal 11 years, 3 months ago 5 Členovia · 9 odpovede/odpovedí -
9 odpovede/odpovedí
-
O mnohom svedčí aj fakt, že jednou z mála väčších kultúrnych pamiatok prihlásených do CE.ZA.AR 2010 v kategórii obnova a rekonštrukcia je kaštieľ v Tonkovciach, ktorý prestaval súkromný podnikateľ. Zo svojich prostriedkov a pre súkromné účely. Jeho prístup k historickej pamiatke nebol priveľmi pietny.
Pavel Gregor z Fakulty architektúry STU Bratislava pripomína, že vzhľadom na neustály úbytok historického fondu vo svete prevláda skôr trend k citlivej obnove historických objektov, s rešpektom voči originálnej architektúre. Aj podľa Paňáka je hodnotnejšie, ak sa architekt udrží v pozadí a ak len úctivo zreparuje staršiu stavbu.
„Opačným krajným prístupom je to, ak architekt chápe historický súbor len ako atraktívne ´pozadie´ pre svoj nový umelecký počin. V takomto prípade však už len ťažko hovoriť o obnove pamiatky,” podotýka Gregor. Na Slovensku je, bohužiaľ, práve takýto prístup častý. Podľa Gregora to majú na svedomí ambiciózni, sebavedomí architekti, ktorí však prestavujú budovy bez dostatočného poznania ich skutočnej hodnoty.
Pavel Benuška, ktorý do súťaže prihlásil prestavbu domu na Cintorínskej ulici v Bratislave, ktorej dominujú presklené balkóny nad historickým priečelím, ale obhajuje právo architektov dodávať do starších budov nové prvky. Nadstavby či prístavby majú podľa neho odrážať dobu, v ktorej vznikla, ak, samozrejme, nejde o chránenú pamiatku či o budovu v samom historickom jadre miest. „Ani za Márie Terézie sa domy neopravovali v historicky starších štýloch,” pripomína Beňuška.
Čítajte viac: TU -
Najlepších architektov ocenili cenou CE.ZA.AR
BRATISLAVA 1. októbra (SITA) – Slovenská komora architektov aj v tomto roku rozdávala výročnú cenu za architektúru CE.ZA.AR. Vo štvrtok večer spoznali architekti víťazov v šiestich kategóriách – Bytové domy, Rodinné domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a rekonštrukcia budov, Interiér a Exteriér.
V kategórii Najlepšie bytové domy si odniesli 32 centimetrov vysokú sošku Štefan Pacák, Juraj Koban, Jana Koreňová. Najlepší rodinný dom navrhol Ján Mihalov a stojí v Prešove – Šalgoviku. Medzi
občianskymi a priemyselnými budovami zvíťazila administratívno-výrobná hala ETIS Slovakia autora Andreja Alexyho. Najlepšou rekonštrukciou sa môže pochváliť podkrovie Považskej galérie umenia, ktorej autorom je Dušan Voštenák. Najlepší interiér vypracovali Viktor Šabík a Tatiana Kopková. Ide o rekonštrukciu – Staré divadlo. Medzi exteriérmi zvíťazili verejné priestory EUROVEA – Bulvár od autorov Branislava Kaliského, Mareka Vargu, Miroslava Vrábela, Jána Kodoňa a Michel Desvigne.Okrem šiestich oficiálnych cien udelili aj cenu verejnosti, ktorú získal Vinársky komplex IN VINO v Modre, ktorého autormi sú Kalin Cakov, Emil Makara, Metodiy Monev, Ján Obušek, Miloš Djuračka a Martin Boška.
Ocenenie CE.ZA.AR sa udeľuje každoročne za zrealizované architektonické dielo na Slovensku v uplynulých dvoch rokoch. Aktuálny ročník je osobitý výrazným nárastom počtu prihlásených prác – vo všetkých šiestich kategóriách ich bolo až 98. O laureátoch ceny CE.ZA.AR rozhoduje odborná porota vo dvoch kolách. V prvom kole porota vyberá z prihlásených návrhov spravidla tri nominácie v jednotlivých kategóriách, v druhom kole po obhliadke nominovaných stavieb vyberá víťazné diela, pričom o konečných výsledkoch hlasovania je do ich vyhlásenia informovaný len predseda poroty. Prihlásené diela, nominácie a fotografie víťazných diel sú zverejnené na stránke http://www.ce-za-ar.sk.
Informovala Daniela Milesová z Neopublic Porter Novelli.
-
NITRA: Rekonštrukcia Starého divadla získala cenu CE.ZA.AR
Ocenenie CE.ZA.AR udeľuje Slovenská komora architektov každoročne za zrealizované architektonické dielo na Slovensku v uplynulých dvoch rokoch.NITRA 9. októbra (SITA) – Rekonštrukcia Starého divadla Karola Spišáka v Nitre získala cenu Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR v kategórii Interiér. Jej autormi sú architekti Viktor Šabík a Tatiana Kopková. Rozsiahlu rekonštrukciu divadla za 700 tisíc eur hradil Nitriansky samosprávny kraj. Zrekonštruovali sa reprezentačné priestory – foyer, horný vestibul pred veľkou sálou, vrátnica, všetky toalety a kaviareň v suteréne. Pribudol aj bezbariérový výťah, toalety pre vozíčkarov a pri vstupe do budovy nájazdová rampa. Predtým sa divadlo naposledy rekonštruovalo v 70-tych rokoch.
Ocenenie CE.ZA.AR udeľuje Slovenská komora architektov každoročne za zrealizované architektonické dielo na Slovensku v uplynulých dvoch rokoch. Ceny odovzdala v šiestich kategóriách – Bytové domy, Rodinné domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a rekonštrukcia budov, Exteriér, Interiér. Aktuálny ročník bol osobitý výrazným nárastom počtu prihlásených prác, bolo ich až 98. O laureátoch ceny rozhoduje odborná porota v dvoch kolách. V prvom kole vyberá z prihlásených návrhov spravidla tri nominácie v jednotlivých kategóriách, v druhom po obhliadke nominovaných stavieb vyberá víťazné diela.
-
ŽILINA: Architektmi ocenené podkrovie ušili na mieru Hložníkovi
ŽILINA 9. októbra (SITA) – Architektmi ocenené zrekonštruované podkrovie Považskej galérie umenia v Žiline ušili na mieru zbierke umelca Vincenta Hložníka. Z deviateho ročníka Ceny Slovenskej komory architektov CE-ZA-AR 2010 si podkrovie galérie odnieslo víťazstvo v kategórii Obnova a rekonštrukcia budov. Renovácia z dielne architekta Dušana Voštenáka stála Žilinský kraj 1,59 milióna eur. „I tento projekt potvrdil, že investovať do kultúry má svoj zmysel a nepopierateľný význam. Žilinský samosprávny kraj je vlastníkom unikátnej zbierky 799 diel nášho rodáka a umelca Vincenta Hložníka, ktoré dnes môžu obdivovať domáci aj zahraniční návštevníci v jedinečných priestoroch ušitých priamo na mieru tejto zbierky,“ povedal predseda žilinskej krajskej samosprávy Juraj Blanár. Pre architekta Voštenáka je ocenenie zadosťučinením po niekoľkoročnom úsilí o vytvorenie krásneho diela s veľkou myšlienkou. „Našou snahou bolo vytvoriť adekvátne miesto pre stálu expozíciu majstra Vincenta Hložníka a môžem povedať, že táto cena potvrdzuje, že sa nám to podarilo,“ povedal Voštenák.
S rekonštrukčnými prácami na galérii začali v roku 2007, oficiálne ju otvorili vlani v septembri. V strešných priestoroch sa stal pôvodný krov súčasťou modernej presklenej kovovej konštrukcie, čím podkrovné priestory získali vzdušnosť a nezameniteľnú atmosféru. Tú má umocňovať aj nočné bodové osvetlenie, vďaka ktorému je počas tmy vidieť vystavené diela už z diaľky. Upravená bola tiež fasáda budovy, pričom sa zvýraznili jej pôvodné secesné prvky. „Cena CE-ZA-AR je veľkou poctou galérii ako takej, ale aj Hložníkovej stálej expozícii, ktorá bola leitmotívom celej rekonštrukcie. Atmosféru preskleného podkrovného priestoru totiž efektne dotvárajú expresívne diela majstra, cez ktoré získalo miesto svojho genia loci,“ povedal riaditeľ galérie Milan Mazúr.
Považská galéria umenia vznikla v roku 1976 osamostatnením sa od Považského múzea. Na prelome 70. a 80. rokov sa jej výstavná činnosť sústredila najmä na súčasnú slovenskú kresbu. Výstavný program galérie je od začiatku 90. rokov zameraný predovšetkým na prezentáciu aktuálneho výtvarného umenia s presahmi do umenia 60., 70. a 80. rokov. Dramaturgia plánu v prvom rade ponúka výstavy nových médií- inštalácie, videoart, site- specific art, ale aj klasických médií akou je maľba, socha, grafika, prípadne plagát či fotografia. Budovu Považskej galérie umenia postavili v Žiline na súčasnom Hlinkovom námestí v roku 1911.
-
Nominácie na rok 2013:
http://kultura.sme.sk/c/6940714/cezaar-2013-vyberte-najlepsiu-rekonstrukciu.html
-
U mňa by horáreň uspela aj s nomináciami na exteriér a interiér.
Log in to reply.