aktivita › diskusia › o Obnova.sk › OBRÁZKY – obrázky – obrázky
Tagged: cat_obnova
-
OBRÁZKY – obrázky – obrázky
Posted by sasha on 25. marca 2006 at 7:32O B R Á Z O K – požehnanie a prekliatie každého fóra, nočná mora administrátorov, potešenie i častý dôvod znechutenia používateľov. Dobrý služobník, pretože raz videné je viac ako tisíckrát opísané a zlý pán, pokiaľ ho používateľ nevie udržať na uzde. Kto by si však nechcel osedlať túto beštiu pre tú štipku pýchy a obdiv ostatných, nielen pre fakt, že to zvládol, ale aj pre ten OBSAH.
Obrázkov má každý množstvo a mnohé by rád aj publikoval. Len ako?
Skôr než zvládnete “ako“, treba si povedať aj “čo” môžete na Internete publikovať a akým obmedzeniam sa musíte podriadiť. Nebude reč o obsahovej stránke obrázku – tá je v tejto chvíli irelevantná. To, čo je dôležité, je formálna, či skôr „fyzikálna“ stránka farebného, dokumentačného vyobrazenia.
Pokiaľ si myslíte, že nasledujúce hnedé riadky možno preskočiť, len do toho. Je v nich totiž výhradne teória, ktorá tak akurát zdržuje a pre zelený strom praxe má pramalý význam.
Obrázok na počítači reprezentuje tzv. binárny súbor – množina netextových dát uložená v balíčku, ktorý sa nazýva súbor, a do ktorého nemožno priamo zasahovať (zmenšovať ho, deliť). Zmeny možno vykonávať pomocou programov, ktoré balíček načítajú, rozbalia, spracujú, zabalia a uložia. O bitoch, bytoch … niečo TU.
Obrázky (aspoň tie, ktoré nás zaujímajú) sú definované tzv. bitovou mapou, t.j. obrázok je popísaný ako tabuľka A x B bodov, z ktorých každý obsahuje číslo farby. Pre bod sa vžilo označenie „pixel“ – najmenší nositeľ informácie o farbe, ktorá ho vyplňuje. Obrázok je teda zložený z A x B „štvorčekov“ – pixlov, ktoré tvoria jeho farebnú mozaiku. Kto si to nevie predstaviť, musí postupovať SEM. *
„Mozaika“ obrazovky monitora má zvyčajne 800 x 600 alebo 1024 x 768 pixelov s rastrom 75 pixelov na 2,54 cm (PPI – Pixels per Inch – pixelov na palec). To znamená, že na primerané zobrazenie fotografie z dovolenky na celú obrazovku (Full screen) stačí obrázok o rozmeroch 800 x 600 pixelov s rozlíšením 75 PPI (pokiaľ by sme hovorili o tlačiarni, použili by sme skratku DPI – Dots Per Inch – bod na palec).
V praxi však takýto obrázok nebudete môcť do fóra Obnovy umiestniť, pretože na stránke nie je dosť miesta. Kto neverí, nech beží SEM.
Vymedzená plocha má rozmer 20 x 14,4 cm a zodpovedajúci obrázok má 468 044 kB.
Uf!
Už vidím ako administrátorovi vyrazil smrteľný pot na čele.
Žiadny strach, posledný „šlif“ dá obrázku výber formátu, v ktorom sa uloží. Našim záchrancom je štandard pre komprimáciu obrazových dát vyvinutý skupinou Joint Photographic Experts Group označovaný JPEG, so súbormi s príponou *.jpg. Po uložení toho istého obrázku v tomto formáte má obrázok 48 032 kB.
A takto vyzerá priemerná “ilustračka” v reáli.
Teraz si všetci, ktorí sa prehrýzli až sem, zaslúžia okrem uznania minimálne ohňostroj.
Okrem tohto formátu možno tiež použiť (a aj sa používa) grafický formát firmy CompuServe Graphics Interchange Format označovaný GIF. Na jednej strane fantastický formát, ktorý umožňuje ukladať veľmi úsporné a komprimované animácie (animovaný gif) a môže byť dokonca priesvitný. Na druhej strane neumožňuje účinnú kompresiu a pracuje iba s 256 farbami. Nevhodný pre farebnú fotografiu, vynikajúci na drobnú grafiku, diagramy atď.
Dnes si odkazy odpustím, pretože ich na Internete netreba ani hľadať. Váľajú sa ich tam megatony.
Je už neskoro a aj zaujímavejšie veci treba dávkovať s mierou.
________________________________
* Porovnanie veľkosť tohto obrázku v jednotlivých najpoužívanejších formátoch. Pretože to je viac-menej diagram, najvhodnejší je formát GIF.* .bmp.842 456 kB
* .gif…..13 381 kB
* .jpg….84 428 kB
* .pcx….89 539 kB
* .psd..113 455 kB
* .tga…842 444 kB
* .tif……53 554 kBUvedomte si objem dát – 10 strán textu uloženého vo formáte *.doc má 65 534 kB.
asomtam odpovedal 14 years, 10 months ago 13 Členovia · 62 odpovede/odpovedí -
62 odpovede/odpovedí
-
konečne prijateľnou formou, prehľadne a lapidárne – pochopiteľné aj pre nás diletantov ! o obrázkoch.
Ešte tak vedieť ako sa dostať do fotogalérie a stanem sa úspešným prispievateľom viacerých historických záberov. -
V druhom, tentoraz už obrázkovom stretnutí s obrázkami sa pokúsim o rozťatie gordického uzla zmenšovania a napasovania obrázku z digitálneho aparátu (ďalej digitál) do požadovaného formátu a rozlíšenia (nn PPI). Gordickosť témy spočíva vo fakte, že názorov a postupov je nepreberné množstvo a každý je presvedčený, že ten jeho je ten najlepší. Preto…
Pokiaľ máte (alebo si to myslíte) svoj vlastný postup hnedý text nie je pre Vás.
Skôr než sa začneme zaoberať zmenšovaním, odporúčam každému, aby si ujasnil: ako a v akých režimoch pracuje Váš digitál,
aké veľké a aké kvalitné obrázky chce mať.Môj mierne muzeálny, ale vynikajúci 4 Mpix (megapixelový) digitál (nie je to OLYMPUS, NIKON, CANON, PENTAX, CASIO, FUJIFILM ani PANASONIC) ukladá obrázky do formátov JPEG* v rozlíšení 72 PPI a ponúka výber piatich veľkostí statického obrázku (Image size).Na prvý pohľad je zrejmé, ktorý formát vyhovuje použitiu na Internete. Je síce trochu veľký na použitie vo fóre Obnovy, ale táto drobná vada sa dá odstrániť orezom. Lenže normálny človek nepoužíva digitál pre Internet, ale pre bežnú, osobnú, resp. profesionálnu potrebu – digitálny archív, tlačený obrázok, profesionálna tlač atď. Preto je v tabuľke vyznačený aj druhý formát, môj milášik. To je však už riadny macko a treba mu trochu pomôcť. Osobne na to nič nepotrebujem, pretože môj digitál umožňuje (a pevne verím, že aj ten váš) zmenu veľkosti zaznamenaného obrázku (Resize). Je to pohodlné, rýchle a … neprepíše to zdrojový obrázok. Nechcem vás tu šokovať svojou profesionalitou, a preto sa bez mučenia priznávam, že všetky obrázky som robil popoludní, v župane :wink:, pri kávičke, v miestnosti, pri normálnom svetle, z ruky – tak sa nepohoršujte – obsah a kvalita sú momentálne nepodstatné.
Zmenšený obrázok 640 x 480 pixelov, belavý okraj reprezentuje orez.
Pre porovnanie veľkosti, výrez zo zdrojového obrázku 14,4 x 6 cm.
Pokiaľ váš digitál nevládne spomínanými funkciami, musíte použiť nejakú aplikáciu (program), ktorý umožňuje úpravy obrázkov. Absolútna jednička je Photoshop. Kto ho má, ten nepotrebuje vysvetľovať. Tí, ktorí ho nemajú, môžu použiť celú paletu programov, aj freewarových – teda zadarmo. Jedným z najrozšírenejších je ACDSee. Pri starších verziách (napr. 3.0) program zdanlivo nástroj na zmenšenie neobsahuje. Pokiaľ však niektorý obrázok (obrázky) označíte a zvolíte “HTML Album Generator” z ponuky “Plug_ins“
otvorí sa okno, v ktorom sa nastaví “Format” na “JPG-JPEG”, “Size” na “600 x 600”. Treba sa uistiť, že v sekcii „Output“ je „Overwrite“ (prepísať) nastavené na „Ask“ (opýtaj sa) a potom stačí už iba slačiť “OK“.
Program obrázok (obrázky) zmenší
a pred názov súboru pripojí predponu „TN_“. Adresár, do ktorého sa zmenšené obrázky uložia (Output Folder) je totožný s adresárom, v ktorom si obrázky prezeráte, ale nastavenie sa dá zmeniť. Výsledok si možno pozrieť TU.
Novšie verzie ACDSee, ktoré už hovoria česky (v 5.1), majú nástroj na zmenu veľkosti obrázku v ponuke Nástroje / Změna velikosti … Veľkosť zadávajte v „bodech“ (pixeloch) a nezabudnite aktivovať funkciu „Zachovat původní poměr stran“, aby vám počítač obrázok náhodou nezmršil. Skôr, ako sa dostane k povelu „Budiž“, preverte si, že v „Nastavení …“ (vľavo dole) máte voľbu „Přejmenovat změnené soubory“. Ďalšie dve voľby – „Odstranit“ a „Nahradit původní“ vedú rovno do digitálneho pekla.
Posledným programom, ktorému sa budem dnes venovať je „IrfanView“, ktorý si možno zadarmo stiahnuť napríklad na adrese http://www.slunecnice.cz/product/IrfanView/?SID=394BEE023BA42304CAAAA359D787B497.
Celkom slušný programček, ktorý v ponuke „Image“ ponúka „Resize/Resample Image“. Ponúka zmenu veľkosti do štandardného rozmeru (sekcia vpravo) alebo manuálne nastavenie (sekcia vľavo). Pracujte v pixeloch, rozlíšenie (DPI) nemeňte a presvedčte sa, že je aktivovaná funkcia „Preserve aspect ratio“ (zachovaj pôvodný pomer strán). Manuálne nastavenie vám ušetrí babračku s orezom.Nakoniec niekoľko rád úplným začiatočníkom: čítajte manuály
nepoužívajte špeciálne efekty záznamu: čiernobiela, sépia, negatív atď., pretože to najcennejšie, čo digitálny prístroj ponúka, je farebný obrázok, ktorý dodatočne môžete zmeniť na čiernobiely; pokiaľ pomocou špeciálneho efektu uložíte čiernobiely obrázok NIKDY z neho neurobíte farebný,
nepoužívajte digitálny zoom (Digital Zoom),
nepoužívajte automatické ostrenie (Sharpness),
zvážte vkladanie dátumu a času do obrázku, tieto dáta sú súčasťou základných údajov súboru, v ktorom je obrázok uložený,
všetky experimenty robte VŽDY IBA NA KÓPII autentického, či lepšie zdrojového obrázku; zdrojové obrázky archivujte vždy v pôvodnom stave – nedotknuté; každá úprava sa dá zistiť a znižuje vierohodnosť i hodnotu obrázku,
snažte sa dodržať pravidlo smaragdového rezu – nech pomer objemu vyobrazení k textu nepresiahne pomer 7 : 1. _____________________________
* Ponúka aj ďalšie možnosti a formáty, ktoré však nie sú podstatné. -
Konečne sme dosiahli úroveň, na ktorej možno zodpovedať aj otázku „AKO“ … s obrázkami do fóra. Tak ako pri všetkom na tomto krásnom svete, aj tu existujú dve možnosti:vytvoriť si vlastnú webovú stránku – zdĺhavé, komplikované, nepohodlné,
vytvoriť si vlastný album obrázkov na Internete – do desiatich minút, jednoduché, pohodlné, geniálne.Na Internete existuje množstvo hostiteľských služieb sprístupňujúcich file transfer protocol (FTP).
Tie najlepšie:
http://imageshack.us/
http://www.pictiger.com/
http://www.theimagehosting.com/
Poslednú si opíšeme bližšie. Theimagehosting je jednoduchá, intuitívna hostiteľská služba umožňujúca umiestňovanie obrázkov na webových stránkach, fórach a pod. Registrácia vám umožní vytváranie albumov a mazanie obrázkov, ktoré do nich uložíte. Registrujte sa. Theimagehosting je zadarmo.
PAMÄTAJTE – obrázok, ktorý bol raz umiestnený, napr. do fóra a potom z albumu odstránený, zmizne aj z fóra!
Potom to vyzerá taktoPo otvorení stránky budete vyzvaní na registráciu.
Vyplníte e-mailovú adresu a 2x heslo; na e-mail vám pošlú aktivačnú adresu.
Po nalogovaní sa objaví základná ponuka.Vytvoríte album (Create new Album),
ktorý sa vám po kliknutí na meno albumu otvorí
a umožní vám nahrávať obrázky z vášho harddisku (Upload Images).
Po jednom
alebo po skupinách.
A takto vyzerá album naplnený obrázkami.Po kliknutí na Get URL sa objaví tabuľka, v ktorej je uvedená adresa albumu (Here is the direct link to your album), napr.
Je to iba adresa albumu, ktorú treba ešte za lomítko doplniť o meno súboru (obrázku), ktorý má byť do fóra vložený, napr. http://images6.theimagehosting.com/albums/5932/Host_09.gif
Druhá možnosť je kliknúť na meno obrázku (súboru) v albume. Obrázok sa otvorí v samostatnom okne a keď naň klikneme pravým tlačidlom myši, otvorí sa pop-up ponuka,z ktorej aktivujeme „Vlastnosti“.
V prvom riadku je adresa obrázku, ktorú skopírujete a vložíte známym spôsobom do príspevku.
TIP: kto má záujem prezrieť si ako príspevok s obrázkami vyzerá v zákulisí fóra, nech klikne na tlačidlo v záhlaví príspevku s označením „quote“.A na úplný koniec ešte jedna rada, ktorá vás zmení (najmä v očiach administrátora) na skutočných profesionálov. Múdry používateľ vie, že má chrániť prostriedky svojho hostiteľa aj s nasadením života. Preto profík nevešia do svojich príspevkov ani obrázky väčšie ako 10 kB. Namiesto nich tam vkladá tzv. thumbnaily – zmenšeniny.
Takto:Teraz už iba kliknúť a … ta dá …
[url=http://images6.theimagehosting.com/albums/5953/zdrojový obrázok][img]http://images6.theimagehosting.com/albums/6469/zmenšenina[/img][/url]
Zdrojový obrázok má 897 475 kB, zmenšenina 3 518 kB a to sa teda oplatí.
______________________________________________
Dlhé obrázky sa zdajú neostré. Keď nad ne umiestnite kurzor akoby sa vyhladili a kurzor sa zmení na šipkový krížik. Znak, že obrázok by mal byť menší. Ak naň kliknete, otvorí sa v novom okne. Žiaľ, niekedy to inak nejde. -
Pre dorotku …
Nová Obnova umožňuje aj publikovanie celých „galérií“, samozrejme v rozumnom rozsahu. Ťažko mi hovoriť za administrátora, myslím však, že s použitím „klikacích“ thumbnailov by nemal byť problém vypublikovať aj viacero veľkých obrázkov. Každé fórum je však iné, líši sa v nastaveniach, zvyklostiach i obmedzeniach. Preto, až do konečného verdiktu administrátora odporúčam zdržanlivosť.
Na ukážku malá chuťovka:
Veľkosť thumbnailu: 150 x 113 pixelov
Veľkosť obrázkov spolu: 14 kBŠtandardná forma žiadosti o pomoc pri identifikácii.
…………obr. 1………….………….obr. 2…………..…………obr. 3Miska
Zelenohnedá keramika so svetlým črepom. Na oválnom podstavci zdobenom listovým, reliéfnym dekorom postava dievčaťa nahnutého nad oválnou priehlbinou vytesanou v skale. Podstavec značený «Vansteen», «1946/369/55», «Reproduction Reservée» a obdĺžnikovou značkou na výšku s nápisom «…rig Gold…» (?) (obr. 3).
Častá, kúpa na burze.
Výška x dĺžka x šírka: 640 x 500 x 360 mmPôvodca/výrobca: ?
Miesto vzniku: Rakúsko ?
Doba vzniku: ?
Kto by mi vedel pomôcť s identifikáciou? Zaujíma ma najmä pôvodca? Vopred ďakujem.
! ! TOTO JE FIKCIA ! ! TOTO JE FIKCIA ! ! TOTO JE FIKCIA ! !
Keby mi však niekto vedel pomôcť … nepohrdnem.Samozrejme thumbnaily môžu byť aj menšie a potom sa ich zmestí na riadok viac.
Dúfam, že už aj tomu poslednému skeptikovi začína byť jasné, že nová Obnova si skutočne zaslúži predikát Nová. -
K tej “miske” z Častej (ČK ?):
podľa mňa je to nádoba na čosi tekuté ? a je to nádoba nekompletná. Prečo to má na boku vyhĺbenú dierku ? a čo má držať v rukách dievčatko v čepci ? Trubičku, rúrku, ktorou prechádza tekutina (parfém ?) cez bočnú časť nádoby, kde mala byť pôvodne pumpička (ako pri starých flakónoch).
Ale to je len domienka, pretože z fotografie sa nedá vidieť plastičnosť.
Mne sa vidí, že to nie je keramika, ale patinovaná sádra.
Keby si jemne prečistil ten obdĺžnikový nálep na dne a ešte raz odfotil, tak by si doplnil signatúru, mne zatiaľ takto identifikovanú : K…drich Goldstück Sculpture. Reproduktion reservee značí, že je vyhradené právo reprodukcie , čiže naše c.
Proveniencia ? Čechy alebo Nemecko.
Pošli ešte raz prečistený nálep -
Pre dorotku…
určite poznáš vtip o Ivanovi Ivanovičovi, ktorý vyhral auto. Tak je to aj s tou “miskou”. Reálne existuje, no nie je moja a určite nikdy nevidela Častú – to bola tá fikcia. Neviem teda obrazový materiál doplniť. Okrem toho som ju videl pomerne dávno, čo možno poznať z obrázku č. 2 a podrobnosti si už nepamätám. Výber do príspevku bol náhodný. Potreboval som celkový pohľad, detail, detail značenia a z databázy som vybral to čo som vybral. Vďaka za odpoveď. -
Už sa overilo v praxi to tvoje post scriptum o potrestaní dobrých skutkov :))
-
POZOR OPRAVA
Vo svojom príspevku som odporúčal maximálny rozmer (dĺžku) obrázku do fóra Obnovy 20 cm.…Vymedzená plocha má rozmer 20 x 14,4 cm…
Napriek starostlivej príprave došlo k omylu.
Maximálny rozmer (dĺžka) obrázku je 19,3 cm.Všetkých, ktorých sa to týka, prosím o prepáčenie.
-
Počas trojdňového výpadku serveru theimagehosting.com som bol nútený trochu experimentovať a podrobnejšie preskúmať možnosti, ktoré ponúkajú aj ostatné servery, ktoré som odporúčal
http://imageshack.us/
http://www.pictiger.com/
http://www.theimagehosting.com/
Vychádzal som z hodnotenia na stránke http://www.free-webhosts.com/free-image-hosting.php a bol som nemilo prekvapený. Na Imageshack sa môžete dostať iba z aktivačného mailu, pictiger pracuje (slušne povedané) dosť nekorektne a ani prostredie nevzbudzuje dôveru. Svoje odporúčania teda beriem späť. Kto neverí, nech vyskúša.
Pretože aj v tomto okamžiku môj sever vypisuje iba “We are sorry but we cannot process your request at the moment” hľadal som iného hostiteľa. Čoho som sa dočkal a aké sú možnosti, to bude téma voľného pokračovania, ktoré začínam serveromna Internete: 8.84/10 (195 hlasujúcich)
prostredie: americký štandard (na začiatku kopa ftákovín a pod nimi to dôležité)
ovládanie: štandard; vaše obrázky nájdete v sekcii My Account, kde ich môžete aj vymazať; neumožňuje vytváranie albumov; neumožňuje popisku k obrázku
ukladanie: názov obrázku sa kóduje – je nahradený
Adresa obrázku Obr0193.jpg vyzerá potom takto:
http://show.imagehosting.us/show/1269789/34794/user_34794/T0_34794_1269789.jpg vkladanie: zmenšenina – thumbnail (Thumbnail Code / For Forums), dá sa vložiť aj adresa zdrojového obrázku (Direct Picture Link) ale načítava pomalšieobmedzenie – uložiť možno “iba” 10 MB obrázkov v bezpladnej úrovni Basic; 5 úrovní – vyššie sú platené; kto by chcel ukladať dospelácke obrázky musí použiť služby http://www.xxximagehosting.com ; nepoužívané obrázky budú po 500 dňoch automaticky zmazané
rýchlosť reakcie/odozvy: slabý priemermoje hodnotenie: 5,2/10
Prajem pekný víkend.
-
Môj server sa už konečne pozbieral a funguje ako sa patrí. No sľúbené je sľúbené, takže pokračujeme druhým serverom, ktorým je
http://www.files.bz/ – vyžaduje registráciu, je zadarmo hodnotenie na Internete: 9.48/10 (160 hlasujúcich)
prostredie: celkom príjemné (i keď je všade nastrkaná kopa linkov)
ovládanie: nadštandard; vaše obrázky nájdete v sekcii My Files v základnom adresári (Main Folder), kde ich môžete po stlačení zeleného krížika vpravo (Download – Rename – Resize this image) stiahnuť, premenovať – táto možnosť nie je povolená, zmeniť veľkosť súboru JPEG, PNG a GIF, ktorý sa uloží ako nový súbor,
pokiaľ obrázok označíte (5 možností označenia, resp. odznačenia!), možno ho zmazať, presunúť do iného adresára alebo zobraziť kompletnú adresu súboru (Tags); umožňuje vytváranie albumov; neumožňuje popisku k obrázkuukladanie: štandard s možnosťou vytvorenia zmenšeniny (Thumbnailu)
ALE možno ukladať aj iné než obrázkové súbory! Povolené sú súbory s príponou jpg, jpeg, png, gif, bmp, txt, mp3, wmv, avi, pdf, doc, xls, ppt, mpg, mpeg. To znamená, že fórum Obnovy už nemusí byť nemé a statické. vkladanie: štandard (o vložení iných súborov ako obrázkových inokedy)
obmedzenia – skôr neobmedzenia – uložiť možno 100 MB dát s maximálnou veľkosťou súboru 10 MB a maximálnym “prietokom dát” (bandwidth) 10 GB za 30 dní
rýchlosť reakcie/odozvy: rýchlamoje hodnotenie: 8,7/10
-
A V A T A R
Tento príspevok sa týka iba registrovaných používateľov fóra Obnovy!
Každý registrovaný používateľ fóra Obnovy si môže v ponuke „Nastavenia“ doplniť svoj profil o individuálnu ikonu, obrázok, zástupný obrázok, obrázok postavičky nazývaný avatar (k avataru pozri v Poradni TU), ktorý sa zobrazuje (pokiaľ je používateľ prihlásený!) v každom príspevku, podobne ako „nick“.
Avatar podľa regulí Obnovy nesmie mať viac ako 100 x 100 pixelov a 6 kB (kB pozri TU) a dá sa do profilu vložiť trojakým spôsobom: – nahratím z vášho počítača,
– nahratím z vašej webovej stránky – URL (Uniform Resource Identifier),
– voľbou z galérie (Zobraziť galériu postavičiek / Voľba kategórie / Zobraz) administrátora.Pamätajte, že avatar vás reprezentuje, že motív, farba i jeho kompozícia vypovedá veľa o vás, resp. o vašom vzťahu ku komunite, v ktorej ho používate. Mal by byť jedinečný. Neponáhľajte sa preto s výberom len aby ste tam niečo mali. Majte na zreteli, že aj avatar môže byť agresívny, provokatívny, niekedy aj urážlivý a že netiketa platí aj tu.
Pre kutilov nakoniec jeden link na stránku, kde si môžu vytvoriť avatar v podobe vlastného portrétu. (Pokiaľ by vyhlásil chybu, použite http://illustmaker.abi-station.com/ a vpravo hore zvoľte anglickú verziu.) Pripomína to policajný identikit (treba navoliť oči, nos, ústa, obočie atď. atď. a čísla zapisovať do koloniek) so skutočne rozsiahlou ponukou možností. Je s tým celkom zábava a výsledok je obstojný.p.s. Pre všetkých a dorotku zvlášť … pár avatarov som poslal harpovi. Su v kategórii “Ikony_od_sasa“.
-
pre saša
ako je očividne zjavné, pochopila som funkciu i transfer avataru. Všetky tu dostupné som si prelistovala a prelustrovala a nakoniec som si vyskúšala cez URL a ostala pri tomto.
Srdečná vďaka za tak transparentné vysvetlenie, čo dáva veľké šance i nám, computerovým tupoňom.
Ale aby tvoje postscrp. krédo ostalo navždy živé – trest za to ťa neminie :-))) -
Poznate program google earth? Tam sa daju najst vselijake obrazky. Cely celucicky svet cez satelit. Vsetkych vas vidim …. cez okno teraz.
nainstalujte si ak mate 400MB volnych.. je to sranda! :D
-
Algoritmy na komprimáciu obrazu
1. Úvod
Hlavným zmyslom komprimácie údajov je zmenšiť veľkosť údaja alebo správy, ale pritom zachovať všetky informácie, ktoré obsahuje pôvodný údaj. Samozrejme, požiadavkou je, že údaj musí byť rekonštruovateľný do pôvodnej podoby. Musí platiť zákon zachovania informácií.
Celý problém komprimácie je založený na transformácií z jednej reprezentácie do inej. Pri komprimácií grafických údajov môžeme použiť bezstratovú alebo stratovú komprimáciu.
Iné možné delenie typov komprimácií je podľa náročnosti komprimačného a dekomprimačného procesu na symetrické (obidva procesy sú rovnako náročné) a asymetrické (jeden z procesov je výrazne náročnejší).
Nakoniec je možné deliť typy komprimácií podľa druhu komprimovaných údajov resp. podľa úrovne údajov na fyzickú (dochádza ku komprimácii na úrovni najčastejšie bitov resp. bajtov, bez ohľadu na ich informačný obsah) a logickú (dochádza ku komprimácii na úrovni informačného obsahu)
2. Bezstratová kompresia
Pôvodné dáta zdroja informácií je možné obnoviť bez akejkoľvek straty kvality (pôvodné dáta a dáta po kompresii a následnej dekompresii sú totožné) . Bezstratovo sa komprimuje text, kód programov a iné informácie,u ktorých potrebujeme zachovať 100% pôvodný obsah.
Bezstratová komprimácia grafických dát v zásade využíva tie isté princípy ako komprimácia negrafických dát. Základný spôsob reprezentácie rastrového obrazu je sekvenčný zápis hodnôt jednotlivých pixelov. Pričom buď uchovávame každú farebnú zložku pre každý pixel osobitne (tj. pre každý pixel uchovávame tri číselné hodnoty), alebo vytvoríme paletu farieb, tj. každej použitej farbe priradíme jej index a pre každý pixel uchovávame len tento index. Tento prípad pravdaže vyžaduje pre každý obraz uchovávať niekde informáciu o použitej palete.
V ďalších úvahách pre jednoduchosť predpokladáme, že obraz je reprezentovaný pomocou palety, tj. jednou číselnou hodnotou pre každý pixel. Takúto reprezentáciu budeme nazývať základnou reprezentáciou.
Keďže nároky na pamäť pri reprezentácii sú pomerne vysoké, (napr. pri použití 1 Byte na pixel potrebujeme pre obrázok s rozlíšením 1024×1024 pixelov 1 MB pamäti) je snaha o používanie úspornejších spôsobov ako je základná reprezentácia. Používajú sa jednak všeobecné komprimačné metódy, použiteľné pre ľubovoľnú informáciu, alebo metódy vyslovene „grafické“.
Napríklad Huffmanovo kódovanie využíva nerovnomernú dĺžku bitového kódu pre každý znak, pričom znaky s najväčším výskytom majú najkratší bitový kód a naopak. Dá sa pritom zostrojiť také kódovanie, že bitový kód žiadneho znaku nie je zároveň predponou bitového kódu iného znaku, čo dovoľuje jednoznačné dekódovanie i bez použitia oddeľovača. Táto vlastnosť sa volá prefixnosť kódu.
Hlavná myšlienka LZW kódovania (Lempel-Ziv-Welch) spočíva v tom, že každé opakovanie slova v dátovej sekvencii je nahradené identifikátorom daného slova. Pritom prvý výskyt je vo výstupnej sekvencii nekomprimovaný – vtedy mu priradzujeme identifikátor. Takto dynamicky generovaný slovník identifikátorov nie je nutné uchovávať. Slovník sa generuje podobne aj pri dekompresii. Tento spôsob je použitý u štandardného komprimovania typu zip.
Bližšie si popíšeme veľmi rozšírenú komprimačnú metódu, ktorá je vyslovene grafická. RLE (Run Length Encoding) je bezstratová metóda, ktorá vychádza z predpokladu, že v obrázku sú spravidla vždy väčšie plochy ako jeden pixel, ktoré sú jednej farby. Potom napr. namiesto postupnosti hodnôt pixelov
… 2 2 2 10 10 10 10 10 13 13 13 …
je výhodnejšie použiť zápis
… 3 2 5 10 3 13 …,
tj. obrázok je kódovaný dvojicami čísel: počet, farba.
Kompresný pomer (čiže pomer veľkostí súboru pred a po komprimácii) závisí na smere načítavania dát: spravidla sa používa načítavanie „po riadkoch“, resp. „po stĺpcoch“. Avšak nie vždy musí viesť táto metóda ku komprimácii.
RLE kompresia sa uplatňuje napr. pri formátoch gif, tiff, bmp.
Túto metódu je možné ďalej zdokonaliť. V prípade že štruktúra riadku (stĺpca) je veľmi premenlivá, môže sa najvýznamnejším bitom čísla udávajúceho početnosť rozlíšiť, či dané číslo udáva početnosť nasledujúceho znaku, alebo počet nasledujúcich nekódovaných znakov. Ďalšie možné vylepšenie môže spočívať v tom, že určitým hodnotám sa priradí špeciálny význam. Môže sa napríklad priradiť špeciálny kód posunutiu o určitý počet pixelov, čím sa preskočí veľká homogénna oblasť vzplnená farbou pozadia.
Častokrát rôzne kódery sa pokúšajú tú istú predlohu skomprimovať niekoľkými typmi RLE kódovania a potom sa vyberie tá, ktorá dosiahla najlepší komprimačný pomer.
Aj keď RLE je definovaná ako nestratová metóda, je možné u obrazových predlôh použiť určitý typ stratovosti. V prípade, že predloha má dostatočné farebné spektrum a farby sú definované kontinuálne (napr. truecolor), potom podľa koeficientu straty je možné na dosiahnutie väčšej komprimácii oblasti “vyrobiť” stratu. Napríklad majme riadok s nasledujúcou štruktúrou (kódy farieb):
… 65 65 65 65 66 65 65 …
potom pri nestratovom spôsobe by vzniklo:
… 04 65 01 66 02 65 …
Pri zaradení straty nahradíme “prekážajúcu” farbu 66 farbou 65. V rámci kontinuálneho farebného spektra je táto náhrada nepostrehnuteľná, ale účinok komprimácie je niekoľkonásobný. Môžeme potom písať:
… 07 65 …
3. Stratová kompresia
Vychádzame obvykle z modelu vnímania informácie užívateľom a podľa požiadaviek na kvalitu, resp. rozsahu vnímania, redukujeme obsah prenášanej informácie (pôvodné dáta a dáta po kompresii a následnej dekompresii nieje totožný s pôvodným obsahom, ale je mu do určitej miery podobný ). Stratová kompresia sa využíva hlavne pri kompresii obrazu, videa a zvuku napr. v štandardoch JPEG (statický obraz) a MPEG (audio a video). Stratové algoritmy dosahujú výrazne vyšších kompresných pomerov ako nestratové algoritmy.
V roku 1986 vznikla skupina expertov označená ako JPEG (Joint Photographics Experts Group), ktorá začala pracovať s cieľom vytvorenia prvého medzinárodného štandardu pre kompresiu a dekompresiu spojito tónovaného (viacúrovňového) statického obrazu.
Na rozdiel od ostatných kompresných metód nieje JPEG samostatný kompresný algoritmus, ale môžeme ho považovať za súbor komprimačných techník, ktoré môžu byť prispôsobované daným požiadavkám užívateľa. Štandard JPEG predstavuje stratovú metódu kompresie dát, na rozdiel od populárnych kompresných algoritmov ako sú napr. RLE, LZW… ktoré sú nestratové. Podstata kompresného algoritmu použítého v štandarde JPEG, spočíva vo využití transformačných vlastností DCT (diskrétnej kosínusovej transformácie) a kvantizácii získaných koeficientov .
Pri stratových kompresných algoritmoch sa určité, relatívne nepodstatné detaily strácajú preč. To je aj dôvodom prečo dosahujú lepších kompresných výsledkov ako nestratové algoritmy. JPEG bol vytvorený tak, aby sa strácali iba informácie, ktoré môže ľudské oko len veľmi tažko rozlíšiť. Malé zmeny farieb nieje ľahké ľudským okom rozoznať tak, ako zmeny v intenzite (svetlá, tmavá). Teda ľudské oko je viac citlivé na zmeny v intenzite ako na zmeny farieb. JPEG bol vytvorený hlavne kôli komprimácii farebných, šedo tieňovaných, spojito tónovaných predlôh reálnych predmetov, fotografií,… Pri kompresnom pomere 15:1 až 25:1 nedochádza k výraznej ujme na kvalite predlohy. V praxi však môžeme ísť s kompresiou vyššie, až pokiaľ nám vyhovuje výsledná kvalita komprimovaného obrazu, ktorý po kompresii vizuálne kontrolujeme.referat napisal hlsman
Log in to reply.