aktivita › diskusia › Starožitnosti a zbierky › ocenenie huslí
Tagged: cat_starozitnosti
-
ocenenie huslí
Posted by mino652 on 14. mája 2011 at 10:34Dobry den, zdedil som stare husle znacky stainer. Namiesto slimaka na konci krku maju vyrezavanu leviu hlavu. Prosím Vás nevedel by mi niekto povedat pribliznu hodnotu tychto husli. Foto pripajam
Dakujem za dopoved
marek1983 odpovedal 7 years, 8 months ago 12 Členovia · 17 odpovede/odpovedí -
17 odpovede/odpovedí
-
Je veľmi ťažké stanoviť nejakú sumu, závisí to od mnohých faktorov. Stav nástroja, či boli v minulosti opravované, či nie sú prasknuté, stav laku, zvuk… Vo všeobecnosti “Stainerky” boli dost rozšírené, v minulosti sa im hovorilo aj “učiteľské husle” pretože boli pomerne dostupné a mávali ich dedinskí učitelia. Práve tento kus môže byť výnimočný tou hlavičkou, ale pozor je možné, že to bolo dorábané a krk s hlavičkou sú z iných huslí. Ak sa Vám dá pošlite detailnejšie foto aj zadnej dosky aj hlavičky (bpeter@pobox.sk).
-
Nástroj vyzerá byť zachovalý. Husle značky Steiner sa vyznačovali zvlášť výraznou klembou vrchnej dosky v porovnaní s inými. To podľa fotky nie je zjavné, ale podľa vyznačenia pod pätičkou na zadnej doske sa jedná o Steinerky. Ak sa pozriete do tela nástroja cez ľavý výrez “f”, na spodnej doske by mohol byť nalepený štítok s uvedením pôvodu a roku výroby. Pozor však, tieto štítky sa tiež zvykli falšovať kvôli umelému navyšovaniu ceny nástroja a preto ani ten nemusí byť garanciou originality. Práve preto je dôležité si všímať a brať do úvahy niekoľko znakov. No a jeden z najdôležitejších aspektov u ceny huslí je zvuk. Ešte raz zdôrazňujem, že je veľmi ťažké stanoviť konkrétnu cenu nástroja a fotka tiež skresľuje. Môj osobný, veľmi hrubý odhad je naozaj len orientačne cca 400 €.
-
Dakujem za odpoved, bohuzial nenasiel som vo vnutri ziadny stitok, takze ich dam asi zrestaurovat a potm uvidim ako sa rozhodnem dalej.
-
Dobrý den,
omlouvám se za pravděpodobně pozdní reakci, ale zaregistroval jsem Váš dotaz až nyní. Vaše housle jsou s určitostí manufakturní nástroj cca 100 let starý. Docela určitě se nejedná o dílo Jacoba Stainera (+ 1683), jehož nástroje jsou kvalitou (a samozřejmě také cenou) srovnatelné se soudobými italskými mistry. Nicméně Stainer nikdy neoznačoval své housle brandmarkou na líci zadní desky – to je naopak charakteristický znak německých manufakturních či továrních nástrojů z konce 19. či začátku 20. století, které Stainerův model s oblibou napodobovaly.
Vaše housle mohou mít zhruba výše uvedenou hodnotu, tj. cca 400 €, ovšem já se domnívám, že za tolik je neprodáte. Takže bych ještě doporučil zvážit restaurování nástroje, protože pokud je necháte opravit u odborníka houslaře, zaplatíte za opravu skoro tolik, kolik je jejich celková hodnota – a to už se pro případný prodej dostanete zcela mimo reálnou tržní cenu.
S pozdravem
P.K.
-
Dobrý deň.Mám podobný problém ako môj predchodca.Mám husle po dedovi,ktoré tu asi v rýchlosti zabudol jeden z nemeckých vojakov,ktorí utekali pred ruskou armádou počas II.svetovej. Vo vnútri je štítok s nápisom “COMPAGNON”. Rád by som vedel, či je to značka(výrobca),alebo typ huslí. Samozrejme cenu je ťažko určiť aj vzhľadom na ich poškodenie – zadná stena trupu je na cca 20 cm odlepená. Zaujíma ma ale pôvod.Ďakujem Miloš.
-
Vidím za tým french connection, síce nie mená ako Roy Scheider alebo Gene Hackman, ale Jérôme Thibouville-Lamy.
Asi pôjde o jeho model, alebo sériu huslí s označením COMPAGNON.
Ale spojení tam vidím viac. Zrejme ich vo Francúzsku kúpil ruský aristokrat, husle vďaka tomu, že zapreli svoj buržoázny pôvod prežili VOSR, nemca ale neoblafli. A tak skončili neplánovane na Slovensku.
Pár linkov
http://www.corilon.com/shop/en/item1089_3.html
http://www.corilon.com/shop/en/info/jerome-thibouville-lamy-jtl.html
Vysvetlivky :
The French Connection (1971) – kultový film o.i. hrali tam Roy Scheider, Gene Hackman, Fernando Rey
VOSR – Veľká októbrová socialistická revolúcia
-
neviem ako pozorne pozeral dotycny tie clanky, ak vobec, tak popripade doplnim…( aj ked ide o kvalitu ) ze modely Médio-Fino a Compagnon boli od nich najznamejsie, najbeznejsie a zaroven jedny z tych najlacnejsich. ak je tam take poskodenie tak pripadnu opravu by som si rozmyslel. k cene zachovalych sa priblizia uz iba ak ich das pozlatit.
..ako Compagnon boli oznacene nielen klasicke husle ale aj detske husle a aj violy ( cosi vacsie od husli ).
vsak maju na nete aj katalog: cca od str.48 http://www.luthiers-mirecourt.com/thibouville1901_1.htm
..este jedna zaujimavost: “by the early 1900s the JTL “factory” employed over one thousand luthiers and produced more than one hundred fifty thousand violins, violas, cellos, bows and other instruments each year”
asi by som sa nebol ani ozval k tomu keby som necital o tom rusovi ktory ich a_ko_ze kupil. k tomu si sa ako dopracoval vlcik?? :)
-
Dobrý deň, takisto som ako mnohí zdedil husle a rád by som vedel aká je ich reálna cena. Mám ich celkom dosť, no zatiaľ by ma zaujímali tieto dvoje husle. Na zadnej strane majú vyrazené STAINER, ale každé iným písmom. Ako som čítal vyššie, je to znak nemeckej manufaktúry, čiže sa nejedná o originál. Aká môže byť teda ich skutočná cena?
-
Tiež som zdedil husle po starom otcovi vo vnútri ktorích je štítok ,, Nicolas Bergonzi cremonensis faciebat anno 17 made in Czechoslovakia. Husle majú originál sláčik bez futrálu ten sa rozpadol. Rok nieje nikde uvedený. Majú tieto husle nejakú hodnotu? Hlavička je vyrezávaná levia hlava.Všetko je pôvodné. Niekde som čítal že výrobky Bergonziho po roku 1917 nenajú historickú cenu.
-
Dobrý den,
o Vašich houslích platí do značné míry to, co jsem psal již před cca dvěma lety o houslích Steiner (viz první strana tohoto vlákna). Vaše housle jsou bez pochybností tovární nástroj, který s houslemi Nicoly Bergonziho nemá vůbec nic společného – v tomto případě ani model, který je u Vašich houslí zjevně německý , nikoli italský. Ostatně o původu houslí jasně svědčí i nápis “Made in Czechoslovakia” – Nicola Bergonzi byl slavný italský houslař, který žil a pracoval na přelomu 18. a 19. století, takže min. 100 let před vznikem Československa … Jinak Bergonziů byla celá řada – byla to rozvětvená rodina – minimálně jeden z nich vyrábí housle i v současnosti.
Vaše housle budou pravděpodobně z manufaktur v Schonbachu nebo Kraslicích, odhaduji tak 80 až 90 let staré. Jejich cena bude do značné míry závislá na jejich zvuku, ale orientačně by to také mohlo být někde mezi 300 až 400,- EUR. Ovšem platí o nich to samé, co jsem psal již o továrních Steinerkách – pokud je budete chtít prodat za slušnější cenu, budete je muset dát seřídit k houslaři, a to se Vám podle míry jejich poškození může i dost prodražit, takže za ně nakonec nemusíte dostat ani to, co jste do nich vložil. Všechno totiž závisí na tom, zda je bude ochoten někdo koupit. A poptávka po tomto druhu houslí je podle mé zkušenosti velmi malá.
S pozdravem
P.K.
-
Dobrý deň,
náhodou som našla tento portál a rada by som sa dozvedela tiež niečo o husliach,
ktoré máme doma. Podľa štítku vo vnútri huslí by to mal byť rok 1743 Jakub Štajner. Budem rada,
ak sa ozve niekto, kto by mi vedel niečo viac povedať o predpokladanej hodnote huslí.
Pripájam foto. Ďakujem
-
Dobrý den,
o Vašich houslích platí víceméně to samé, co jsem psal již ve svých předchozích komentářích v tomto vlákně. S jistotou se jedná o tovární nástroj, pravděpodobně z 20-tých až 30-tých let minulého století. Vzhledem ke kvalitě použitého dřeva a laku nepříliš kvalitní, od čehož se bude odvíjet i poněkud nižší cena, než v předchozích případech. Již v době jejich vzniku šlo o levné školní housle.
Drobná poznámka k ceně – cena u jakéhokoli hudebního nástroje je odvislá nejen od stáří nástroje a jména (resp. značky) výrobce, ale také od toho, jaký je zvuk nástroje. Čili i levné tovární housle mohou mít pro nějakého hudebníka svou cenu, pokud mají dobrý zvuk. Proto je stanovení nějaké ceny jen podle několika obrázků velmi nesnadné. Tak, jako ve všem reálná cena je výslednicí nabídky a poptávky … Ze zkušenosti však mohu říci, že u tohoto typu nástrojů se většinou nějaká mimořádná kvalita zvuku očekávat nedá – určitě ne bez profesionálního seřízení u houslaře. Pak se ovšem znovu dostáváme k otázce ceny takového seřízení atd., stejně jako u nástrojů, o kterých jsem již v tomto vlákně psal.
S pozdravem
P.K.
Log in to reply.