aktivita diskusia Všeobecné diskusie Pojdu komory do komory?

Tagged: 

  • Pojdu komory do komory?

    Posted by admin_obnova on 18. augusta 2003 at 5:22

    V spravach som posledne dni vzhliadol prispevky o obmedzovani pravomoci komor az po ich zrusenie. Co o tom viete a co myslite obmedzi tento zakon ak prejde kvalitu prac na Slovensku?

    harp odpovedal 20 years ago 2 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • harp

    Administrator
    28. novembra 2003 at 2:51

    Komora restauratorov ma novu stranku: http://www.restauro.sk

    Nevedel som ze ich je tak malo.

  • Anonymous

    Guest
    31. januára 2004 at 3:28

    pochopitelne ze ohladom komory restauratorov toho moc neviem bo sa v tejto oblasti nepohybujem ale podla mojich informacii sa momentalne pripravuje zmena v zakonoch a v komorach (komora architektov a komora stav. inzinierov)
    Zakladny problem je v tom ze architekti maju na svoje diela (mnohokrat nerealizovatelne patlanice cim sa nechcem dotknut ziadneho architekta, ale vsetci vieme ze aj taki pani architekti su) autorske prava, jednoducho im to zastresuje komora architektov.
    Opacna situacia je vsak u stavebnych inzinierov, tam autorske pravo neplati. Pretoze ide vlastne o konstrukce riesenia ktore uz niekto pouzil.
    Teraz mi urcite bude niekto oponovat ze ak ja spravim projekt tak som vlastnikom prav nan, ano rovnoka ako keby som napisal knizku, lenze zakon umoznuje vybrat uryvok z knizky a zverejnit ho a publikovat, rovnako ako moze zobrat z mojho projektu riesenie napr. kuchyne a poublikovat ho. U architektov by na to musel mat jeho svoleni. ( chich a sakra zase cesky vyraz)
    Pripravovana zmena by mala umoznit vstupovat stav. inzinierom do komory architektov. O ruseni komor som nic nepocul a neviem si predstavit ze by to niekto vobec navrhol pretoze komora je zastresujucim organom danej profesie. Komora vydava autorizacie, organizuje skusanie, riesie problemy a pripadne rozhoduje o odnati autorizacie ( vsetko som rozvinul v rovine ing.)
    Najvetsim problemom je ze clenstvo v komore je poviinne – takze zaplatite za nieco co ani nechcete a mozno ani potrebovat nebudete ale ide predsa len o tie peniaze.

  • harp

    Administrator
    12. apríla 2004 at 5:52

    V CR maju avela pestrejsiu skladbu ludi s povolenim na restaurovanie. Maju aj omnoho viac charakteristik a specializacii. Tak napr videl som tam, ze jadna zena ma opravnenie na “restaurovanie textilu s vynimkou gobelinov”

    Ine priklady: (iba vyber)
    – Restaurování tapiserie, Restaurování oděvů a praporů
    – Restaurovat uměleckořemeslné nepolychromované ornamentální dřevořezby
    – Restaurování uměleckořemeslného mobiliáře včetně intarzie a inkrustace
    – Restaurovat slohový nábytek
    – Restaurovat hodinové a hrací strojky
    – Restaurovat uměleckořemeslné nefigurální architektonické články
    – Restaurovat uměleckořemeslné dekorativní malby
    – Restaurování nástrojových částí klasických píšťalových varhan od roku 1700.
    – – – – Prezrite si sami: http://mail.supp.cz/monumnet/restauratori/list.php

    U nas su to cisto tieto specializacie:

    – Maľba
    Reštaurovanie nástennej maľby, historickej omietky a muriva
    Reštaurovanie tabuľovej maľby
    Reštaurovanie závesného obrazu na plátne, alebo inej podložke
    Reštaurovanie maľby na skle
    – Sochárstvo
    Reštaurovanie drevených plastík, architektonických článkov a oltárnej architektúry
    Reštaurovanie drevených plastík
    Reštaurovanie drevených architektonických článkov a oltárnej architektúry
    Reštaurovanie kamenných plastík a architektonických článkov
    Reštaurovanie kamenných plastík
    Reštaurovanie štukových plastík a architektonických článkov
    Reštaurovanie kovových plastík a kovových prvkov architektúry
    – Úžitkové umenie
    Reštaurovanie papiera
    Reštaurovanie kníh
    Reštaurovanie pergamenu
    Reštaurovanie zlatníckych diel
    Reštaurovanie keramických diel
    Reštaurovanie historických textílií
    Reštaurovanie historických zbraní
    Reštaurovanie historického nábytku
    Reštaurovanie vitráží
    Reštaurovanie maľby na skle
    Reštaurovanie štukolustra
    Reštaurovanie kože
    – Ostatné
    Reštaurátorský prieskum architektúry
    Dočasné osvedčenie
    Reštaurovanie štukových plastík a architektonických článkov
    Reštaurovanie historických zbraní

    V CR je 1115 zapisanych restauratorov na SR je to: 159. Ked si zoberieme ze CR je zhruba 2 vatsi stat teda by ich u nas malo byt cca: 557. Namiesto toho je ich 318. Ano, su to hrube pocty a niekto by mohol namietat ze na SK je ovela menej coho restaurovat. Nie je to vsak trochu inak?

    Pocul som o jednom panovi, ktory sa uz par rokov snazi dostat do komory. Je profik na restaurovanie zbrani. Vzdy ho vsak odbyju tym, ze nema dostatocne mnozstvo referencii. A ked ich aj ma nie su dostatocne kvalitne.

    Tak co?

  • harp

    Administrator
    28. decembra 2004 at 18:43

    Uznesením vlády SR č. 793/2002 bola uložená ministrovi hospodárstva SR úloha pripraviť a predložiť na rokovanie vlády SR materiál “Analýza vplyvu všeobecných, profesijných a prierezových komôr na podnikateľské prostredie s návrhom ďalšieho postupu.”. Z predloženej analýzy Ministerstva hospodárstva SR vyplynuli pozitívne a negatívne prvky činnosti komôr na území SR. Negatívne sa prejavujú najmä pri komorách s povinným členstvom, ktorých bolo na Slovensku celkom 19 (od 1. januára 2004 zanikla Komora komerčných právnikov SR). Medzi tieto negatívne prvky pôsobenia komôr s povinným členstvom patrí –

    1. obmedzovanie vstupu nových podnikateľských subjektov na trh,

    2. porušovanie princípu voľnej súťaže,

    3. upletnenie minimálnej úrovne cien za služby poskytované členmi komory voči ich klientom negatívne ovplyvňujú možnosť presadenia sa schopnejších,

    4. delegovanie právomocí na komory vykonávať skúšky, na základe ktorých je možné stať sa členom komory a následne teda vykonávať želané povolanie vytvára priestor pre korupciu.

    Predložená analýza odporúčala zo zákona zrušiť povinné členstvo v komorách. Prijatým uznesením vlády SR č. 710/2003 bola podpredsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti SR uložená úloha pripraviť návrh na zmeny právnych predpisov upravujúcich komory.

    Na základe uznesenia vlády SR č. 710/2003 podpredseda vlády SR a minister spravodlivosti SR predložil na rokovanie vlády SR materiál “Zásady novelizácie zákonov upravujúcich komory”. K nemu bolo prijaté uznesenie vlády SR č. 830/2003.

    V Zásadách je uvedené, že zriadenie komory je potrebné podmieniť tým, že:

    komora vykonáva alebo má vykonávať funkcie, ktoré by nemohla vykonávať ako dobrovoľné združenie a je v záujme štátu, aby tieto funkcie vykonávala; v rozsahu týchto funkcií prenesie štát na komoru výkon verejnej moci,

    výkon týchto funkcií štátu je z hľadiska celkových nákladov na ich výkon a z hľadiska cieľov, ktoré sa sledujú efektívnejšie vykonávaný prenesením výkonu verejnej moci na komory ako priamo zo strany štátu; náklady štátu, ktoré by si vyžiadalo vybudovanie kapacít na zabezpečenie výkonu verejnej moci by prevýšili riziká spojené s prenosom výkonu verejnej moci v týchto oblastiach na komoru,

    komory združujú fyzické osoby alebo právnické osoby vykonávajúce podnikanie alebo povolanie v oblastiach, v ktorých je regulácia podnikania alebo povolania nevyhnutná; reguláciu profesijných služieb je potrebné zavádzať len na také trhy poskytovania profesijných služieb, u ktorých dochádza k ich zlyhávaniu, pričom výber regulačných nástrojov na elimináciu trhových zlyhaní by mal zohľadňovať minimalizáciu negatívnych dopadov regulácie na konkurenčné prostredie a hospodársku súťaž,

    na komoru štát zákonom prenáša úplne alebo čiastočne výkon verejnej moci v oblasti prideľovania licencií na výkon podnikateľskej činnosti alebo povolania( napr. formou registrácie) a dohľadu nad kvalitou poskytovania profesijných služieb.

    Podmienky uvedené pod bodmi 1) až 4) musia byť splnené kumulatívne.

    Výsledkom takéhoto posúdenia komôr bol návrh na zachovanie 9 komôr s povinným členstvom, návrh na preskúmanie opodstatnenosti 2 komôr a návrh na zrušenie 16 komôr. Predložený materiál ale pri komorách navrhnutých na zrušenie nerozlišoval komory s povinným členstvom a komory s dobrovoľným členstvom.

    Návrh na zmenu a doplnenie Zásad novelizácie zákonov upravujúcich komory predkladá podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR ako iniciatívny materiál. Predložený materiál sa týka bodu A.2. týchto Zásad a mení jeho štruktúru v tom zmysle, že doterajšie písmeno c), ktoré obsahovalo výpočet komôr, ktoré sa mali zrušiť nahrádza novými písmenami c) a d), ktoré obsahujú výpočet komôr, v ktorých sa má povinné členstvo zmeniť na dobrovoľné a výpočet komôr, ktoré aj dnes majú dobrovoľné členstvo a toto má zostať zachované a samotná komora sa mená zrušiť. Predloženým materiálom sa navrhuje, aby zostala zachovaná existencia 9 komôr, ktoré majú dnes povinné členstvo, ale vláda SR zaviaže príslušných ministrov predložiť návrhy právnych predpisov meniacich povinné členstvo v týchto komorách na dobrovoľné. Ďalej sa navrhuje, aby v prípade 7 komôr zostala zachovaná ich existencia a dobrovoľné členstvo v nich.

    zdroj: Ministerstvo Hospodarstva SR

  • harp

    Administrator
    28. decembra 2004 at 18:46

    Návrh na zmenu a doplnenie Zásad novelizácie zákonov upravujúcich komory

    Zásady novelizácie zákonov upravujúcich komory schválené uznesením vlády Slovenskej republiky č. 830 z 3. septembra 2003 sa v časti A.2. menia a dopĺňajú takto:

    1. V písmene a) sa na konci pripájajú tieto slová: “s povinným členstvom”.
    2. Písmeno c) sa nahrádza písmenami c) a d), ktoré znejú:
    “c) zachovať tieto komory zriadené zákonom a zmeniť povinné členstvo na dobrovoľné

    Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
    Slovenská komora stredných zdravotníckych pracovníkov
    Slovenská komora zubných technikov
    Slovenská komora psychológov
    Slovenská komora daňových poradcov
    Komora geodetov a kartografov
    Komora reštaurátorov
    Slovenská komora architektov
    Slovenská komora stavebných inžinierov

    d) zachovať tieto komory zriadené zákonom s dobrovoľným členstvom

    Slovenská obchodná a priemyselná komoru
    Burzová komoru
    Komora kominárovSlovenska
    Slovenská živnostenská komoru
    Slovenská banská komoru
    Slovenská komora výcvikových zariadení autoškôl
    Slovenská lesnícka komora.”.

    zdrohj MH SR, Pripomienkove konanie.

    Návrh na zmenu a doplnenie Zásad novelizácie zákonov upravujúcich komory c.: 1866-2004-001, predlozene: 01.07.2004, malo sa pripomienkovat do 14.07.2004

    – Viete niekto o vysledku viac.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť