aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › postaviť zrub alebo murovaný dom
-
postaviť zrub alebo murovaný dom
Posted by jankav on 25. januára 2009 at 9:02Dobrý deň, chcem sa opýtať či je lepšie postaviť zrub alebo murovaný dom na rekreačné účely. Aké sú výhody a nevýhody zrubu?
Ďakujemeo-ipso odpovedal 15 years, 10 months ago 8 Členovia · 17 odpovede/odpovedí -
17 odpovede/odpovedí
-
odpoveď na túto otázku je subjektívnym posúdením priorít každého jedinca.
Čo sa týka konštrukcie stavby, je zrubová stavba jednoduchšia rýchlejšia na výstavbu – v dnešnej dobe si objednáte stavbu, medzičasom vybetónujete základy a dovezú Vám konštrukciu, ktorú Vám za dva dni postavia.
Murovaná stavba má klasické nároky na výstavbu a vysychanie, o tých je asi zbytočné písať, to pozná každý kto niekedy niečo staval alebo aspoň videl.
často sa u porovnávaní týchto konštrukcií kladie doraz na tepelnú pohodu a akumuláciu.
V starších publikáciách sa uvádza teplená pohoda – súčet teploty vzduchu a povrchu konštrukcie by pre teplenú pohodu mala byť plus mínus 38 stupňov (táto definícia je už trošku prekonaná alebo budeme ju pre porovnanie uvažovať).
Pri vykurovaní je rýchlejšie vykúriť a dosiahnuť tepelnú pohodu u zrubovej stavby než u murovanej. Avšak druhá strana mince je tá, že udržanie tepelnej pohody a teploty vzduchu je lepšie pri murovanej stavbe, vzhladom k lepším akumulačným vlastnostiam murovacích materiálov.
porovnávame vlastne ľahkú a masívnu konštrukciu obvodového plášťa a z toho vychádzajú aj ich vlastnosti.
Ak by ste trvali na drevených konštrukciách a chceli dosiahnuť lepšie tepelno-technické vlastnosti je potom možné použiť sendvičové konštrukcie…
Z pohľadu rekreačnej stavby je volba konštrukcie na osobných preferenciách investora.
Dom na trvalé úžívanie by som preferoval murovaný, stavbu pre rodinnú rekreáciu zrubovú – osobné preferencie. -
Zrub ma napriklad este tu vyhodu, ze nemusi stat na betonovej platni a nejaky maly posun podlozia mu nic neurobi, lebo dokonale viaze. Da sa napriklad v pripade nudze aj cely podvihnut…
Inak v plnej miere potvrdzujem, co napisal Tomboy.
Moja osobna preferencia je vsak jednoznacne zrub, ci uz na byvanie, alebo rekreaciu. -
Spravidla sa chodíme rekreovať do atraktívnych (aspoň čiastočne) oblastí, z ktorých zrejme všetky na Slovensku sú zviazané s tradíciami ľudového staviteľstva a bývania. Zrejme v danej lokalite treba hľadať odpoveď na otázku, či zrub alebo “múranica”, či drevo alebo hlina, tehla, kameň (?!) Zrub v Podunajsku by bola zrejme dobrá “vtákovina” …
-
Hej, to je taka pamiatkarske a tradicne hladisko, na ktore vacsina ludi aj tak dlabe, co je skoda. na druhej strane su kraje, kde vidno viac muranice, ale drevenice tam kedysi boli, len uz vsetky skapali.
Ja by som sa podla tradicie riadil urcite, ale otazka stala cisto pragmaticky a technicky. -
Myslim, ze by ste sa mali riadit tym, co sa vam osobne paci a tym ako sa v domceku budete citit vy. Bez ohladu na to v akej lokalite sa buduci dom bude nachadzat. Ak mate kladny vztah k drevu a paci sa vam drevenica z poriadnej gulatiny tak preco nie, viem si ju bez problemov predstavit aj v peknej zahradke na povazi. Aj tak to bude len vas kusok sveta kam budete chodit nacerpavat energiu a oddychovat. Drevo je prijemny material, je teple a ked vam tam este bude pukat ohen v kachlach, s poharom vinka,no romantika. Vsetko ma vyhody aj nevyhody. Niektore drevenice su funkcne a krasne a maju uz viac ako 300 rokov. Takze sa nechajte viest svojim srdcom.
-
Našinec je nadšený malebnosťou zástavby vo Švajčiarsku, Rakúsku, Anglicku, potom príde domov a dobré vzory končia odporúčaním: “riadit sa tym, co sa vam osobne paci a tym ako sa v domceku budete citit vy. Bez ohladu na to v akej lokalite sa buduci dom bude nachadzat” (?!) Čiže čo stavebník, to staviteľ ! Zbohom priaznivý obraz mesta, dediny, harmonických uličných priečelí. Tak ako, bosorka, to bolo myslené vážne ?!
-
pre IO IPSO:
Mily Io Ipso, myslim to smrtelne vazne, anglicku architekturu poznam velmi dobre, mne vobec nepripada ako malebna, dom ako dom, ulica ako ulica. Radove zastavby na chlp rovnakych domov, svoj je mozne poznat len podla popisneho cisla. :) Osobne davam prednost malebnosti vytvorenej z roznorodosti a farebnosti. Nastastie radove zastavby minuleho rezimu v stvare stvorcov a kociek su uz za nami. Ako malebne mi vobec nepripadaju. Nechapem preco by sme mali stavat vsetky domy rovnake a nie take ake vyhovuju nasim predstavam, nasim potrebam. To co tebe pripada krasne inemu nemusi. Nie som si celkom ista tvojim pohladom na vec ak sa ti chce tak to trosku upresni. Tebe by vadil drevenny dom na nizine? Alebo by si rad videl mesta a dediny s rovnakymi domami? Nuz to som rada ze nemame nikoho kto by urcoval ake domy si musime stavat. -
Urcite by sa mali respektovat stavebne tradicie regionu. Nemyslim tym socialisticke stokovce, ale raz povodnej zastavby. Ak su v obci domy murane, ale aj drevene, mozno si vybrat. Bolo by vsak fajn, keby novostavba nejako suvisela s prostredim, kde sa nachadza. Tak sa to riesi v civilizovanych krajinach a vysledny pocit je vacsinou harmonicky. Nase obce su kompozicne a tvarovo rozbite, rozhodne si nemyslim, ze je dobre, ak sa stavia podla svojvole majitela pozemku. Uz davno na to mal byt nejaky funkcny zakon. Je to velky nevkus, ak na ulici so starymi domami stoji novy barak, ktorym chce majitel ukazat, na co vsetko akoze ma, aky je moderny a trendy. Je to barbarstvo. Tymto vzdavam hold vsetkym, ktori to pochopili a stavaju alebo rekonstruuju s citom a respektom ku konkretnemu priestoru…
-
Pre Vrsan:
Ked som navstivila dedinku Vlkolinec, tak som tiez pozerala ako puk, co robi murovany dom v tak krasnej dedinke plnej povodnych dreveniciek. Tam to naozaj kricalo, ale takych dediniek je uz velmi malo, kde by boli zachovavané len a len povodne stavby. Na druhej strane to ani nie je mozne, pretoze vsetko ma svoju zivotnost a tieto stavby sa vplyvom casu rozpadaju do zabudnutia. Ale radove zastavby rovnakych domov to sa mi ani trocha nepaci. Bohuzial z minuleho obdobia nam naozaj pozostavali velmi skarede stavby, ktore narusili akoby romanticky vzhlad dedin a miest. To uz je vec nazoru, ci by sa mali stavat rovnake domy alebo nechat slobodnu volbu na obyvateloch, stavajucich a stavitelov, nech si sami zvolia kde sa budu citit dobre a prijemne. Mne osobne je viac sympatickejsia ta sloboda ze si mozes mozno aj trosku umelecky vytvorit to, kde chces zit svoj zivot. Samozrejme ze nie vsetci maju vkus a niektore stavby mozu vyzerat odpudivo, ale nemozme a ani nie sme vsetci rovnaky takze sa to prejavuje aj v tejto oblasti. To, ze niekto ma peniaze a postavi si nejaku riadnu vilu, tak to je vec jeho bankoveho konta, ale napriklad potom nema plot stlceny s dosak, ale ma krasnu branu od umeleckeho kovaca. Napriklad. ale toho je viac a vlastne sme uplne odbocili od temy. -
… anglicku architekturu poznam velmi dobre, mne vobec nepripada ako malebna, dom ako dom, ulica ako ulica. Radove zastavby na chlp rovnakych domov, svoj je mozne poznat len podla popisneho cisla. :) Osobne davam prednost malebnosti vytvorenej z roznorodosti a farebnosti. …
Je to asi aj o tom, ako vysoko má “moderný” človek prah citlivosti/vnímavosti. Ak nie je vedľa kocky guľa, tak si ani nevšimne rozdiel…
Isteže, sú aj také ulice, a nielen v Anglicku, kde sú domy naozaj navlas rovnaké – ak boli stavané naraz, jednou firmou. Niečo iné je, keď sú domy v “jednom duchu”, ako variácie na jednu tému. To je pre mňa malebnosť, nie len samé kontrasty. -
Boli u nás pred pár rokmi dvaja manželia z Holandska. A svorne tvrdili, že Slovensko stráca svoju tvár. Boli tu totiž druhý krát, v rozostupe asi desať rokov. Prekvapilo nás, že vyjadrili poľutovanie nad miznúcimi zváranými oploteniami dedinských záhradok, ktoré boli robené častokrát z výsekových zbytkov strojárskych podnikov, roxorových tyčí a pod. Vyjadrili poľutovanie nad miznúcimi záhradkami plnými ruží a nad novým trendom trávnikov. My sme sa na to pozerali celkom inak. Ako na gýč, ako na pozostatok socializmu, ako na niečo neželané. A zrazu takýto postreh. Nie že by sa mi páčili zrkadielkami vykladané brizolitové fasády, kockaté budovy v radovej zástavbe sedlových striech a iné hriechy minulosti, ale zamyslel som sa nad tým, ako to vidia iní…
-
bosorka (09. Mar. 2009):
“Mily Io Ipso, myslim to smrtelne vazne, anglicku architekturu poznam velmi dobre, mne vobec nepripada ako malebna, dom ako dom, ulica ako ulica. Radove zastavby na chlp rovnakych domov…”
Milá bosorka, obávam sa, že ide o názor dosť zjednodušený, povrchný (podobne nedôsledne registruješ aj môj pseudonym). Spomínaná radová zástavba je charakteristická pre niektoré štvrte menších a priemyselných mestečiek, ktorá plnila v istom období funkciu, ktorú dnes označujeme ako “sociálne bývanie”. No nechajme Anglicko, ide o našu “architektúru”, presnejšie nesúrodú zástavbu tak na vidieku, ako aj v mestách. Určite nie som zástancom prísnej (“ex lége” zo zákona) regulácie, no musím trvať na tom, že zástavba má byť urbanisticky a rchitektonicky odborne riešená, pestrosť má byť dosahovaná kvalitou a nie rôznorosťou architektonických štýlov. To, čo navrhuješ, že každý si môže postaviť čo chce, vedie k úplnej ignorácii akýchkoľvej odborných princípov výstavby sídiel. Vieš si predstaviť napr. v okolí Bratislavy (Ivánka, Svätý Jur, Stupava, Rusovce a pod.) drevenicu napr. oravského typu (najlepšie z Hruštína, s dvomi podlomenicami ?) vedľa supermodernej vily zo skla a betónu a hneď vedľa “honosná vila” s vežičkami a balustrádami? Žiaľ, toto sa už často deje, napr. aj vo vilových štvrtiach Bratislavy (zatiaľ bez tých dreveníc). Gýč, nevkus zavládli v našej výstavbe, množstvo drahých riešení, materiálov, technológií je aplikovaných pod tlakom zbohatlíka, zbabelosť architekta umožní v projekte nakresliť hocijaký dobre zaplatený detail….. Deje sa tak na škodu všetkých, lebo (aj) prostredie vychováva, na Slovensku (podobne ako počas socialistickej industrializácie) sme premrhali ďalšiu šancu urbanisticky a architektonicky kvalitne budovať najmä bytové a polyfunčné domy (centrá). Táto téma však presahuje rámec akejkoľvek diskusie, je ťažko obsiahnuteľná dizertáciami a konferenciami. No ak svojvôľou vylúčime z procesu odborníkov v rámci hesla: každý si pre seba postaví niečo na “svoj obraz”, naše sídla skončia “pod obraz”!! -
Mily EO IPSO ospravedlnujem sa za IO.
Nechcela som uz reagovat nakolko sme uz uplne mimo temu, ale neda mi.
K Anglicku: Radova zastavba na chlp rovnakych domov je v anglicku bezna v kazdom meste, nie len v mensich ci priemyselnych mesteckach a vyvediem ta z omylu nejde o socialne byty. V centrach miest ide o ulice vystavane radovou zastavbou kde su domy nalepene jeden na druhy, Zvacsa cim dalej od centra su domy stojace uz jednotlivo s mensimi zahradami aj pred domom aj za domom, tieto domy su tiez rovnake. Na vidieku sa vystavba lisi len vacsimi zahradami pred domom a za domom, inak su tiez vystavane rovnake domy. Nemyslim tym ze by mali jeden typ domu. Jedna sa o domy ktore boli vystavovane v jednom casovom useku a rovnakym projektom. Vynimkou su farmy a sidla bohatych ludi ci uz starsieho alebo mladsieho data. Totiz v anglicku patria k velmi bohatym ludom prave farmari, ktrori vlastnia velke pozemky.
K nasej architekture. Neviem preco uvadzas na priklad prave Bratislavu…..a uvadzas len uplne extrémy
Nikto predsa nehovoril o tom, aby sme si z domov robili skleniky alebo vezickove gycoviny. Jedna sa len o jednoduchu a logicku vec a to, ze kazdy clovek ma ine potreby a naroky a tak si myslim ze je spravne, aby si mohol zvolit prave to, co jemu vyhovuje. Bavime sa tu o normalnych ludoch ktory nie nutne musia mat miliony na konte. A nie nutne musi bohaty clovek postavit nieco, co podla vas bude ignoraciou akychkolvek odbornych principov. Mala rodina napriklad potrebuje mozno mensi dom ako rodina, kde zije viac generacii pod jednou strechou.
To co vam prekaza je pravdepodobne extravagantnost a architekturne vykvety, ale o tych tu nebola rec, pretoze zvacsa jednoduchy bezny clovek si vybera z projektov ktore su prave na trhu, uz menej ludi si dava projekt vypracovat na “telo” a este menej ludi ma pocit ze takyto vypracovany projekt musi obohatit o nejake vezicky alebo podobne extremy.
A neviem ako zmenit tie projekty ktore su prave na trhu nakolko nie som architekt. -
nedávno vyšiel na idnes.cz článok o “murovanej drevenici”
http://bydleni.idnes.cz/proc-si-postavili-roubenku-z-tvarnic-dsh-/dum_osobnosti.asp?c=A090306_145907_dum_osobnosti_rez
nevkladám ako návod, ale iba ako námet na diskusiu a zamyslenie…
Log in to reply.