aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › prestavba RD -s vystavbou podkrovia – problem so stukatorom
-
prestavba RD -s vystavbou podkrovia – problem so stukatorom
Posted by jozef on 20. januára 2008 at 10:50Dobry den, potrebujem radu, mame 33 rocny RD – zdedeny, a chceme si urobit v nom podkrovie, budeme robit nadmurovku pre zvacsenie priestoru a teda i novy krov strechy(teraz sluzi ako odkladisko nepotr. veci). Problem – otazku mame so stukatorom – totizto je polozeny ako posledny strop pod strechou. Je nutné ho odstranit al. existuje aj ine riesenie? ak je nutne ho odstranit, ako postupovat? aky stavebny material pouzit aj v pripade, ze moze zostat stukator? dakujem za odpovede vopred.
martin-petras odpovedal 16 years, 11 months ago 3 Členovia · 6 odpovede/odpovedí -
6 odpovede/odpovedí
-
Podla mna nejde v prvom rade o stukatorovy strop. Tutoi dezinformaciu siria medzi ludmi ti co zatepluju stropy s dutinou trhanou mineralnou vlnou.
Nie kazdy strop ktory ma dutinu musi byt pozor! STUKOVY a mozno aj Stukaterovy. Od slova Stukater.
Pokial konstrukcie funguju nie je na starych domoch nutne odstranovat nic. Zbavit sa starych veci, to je len v nasich hlavach!
Popiste presnejsie ako strop vyzera a z coho sa sklada?
-
Ahoj, dakujem za reakciu, no pokusim sa to popisat, neviem sa mozno presne vyjadrit, takze asi takto: povrch je skvarobeton, vnutro tvoria tramy, medzi ktorymi je vzduchoprazdno a je to podbite doskami, na ktorych su latky a na nich je nanesena omietka. Takto si to pamatam, co mi spominala maminka, no my sme tomu vtedy este velmi nevenovali pozornost , co je nasa skoda. Jozef
-
Anonymous
Member21. januára 2008 at 10:381. Ak je nezhnitý v dobrom stave použiť ako stratené debnenie pre novú žb dosku alebo iba ako podhľad, a nový strop nad starým môže byť aj z klieštin ktoré budú s malou medzerou tesne nad stropom ktoré zviažu krokvy. Podľa statiky a čo má kto čo lacnejšie a predstavy investora o velkosti priestora a enviromentálnom zmýšlaní investora, v zmysle ked dom doslúži tak sa zbágruje a finito, čiže použiť min. betonu a pod.
2. Ak je zhnitý trochu tak ho spriahnuť s novým stropom napr. natlcť klince, alebo našrobovať skrutky a cez ne sa zavesia do novej žb dosky.
3. Ak je totalne rozpadnutý (hniloba, praskliny, červotoč, prach), tak použiť ako stratené debnenie a po zatvrdnutí betonu zo spodu odrezať, odstrániť.
4. Ak má historickú či pamiatkovú hodnotu … -
Anonymous
Member21. januára 2008 at 17:57Jozef, na to, čo plánujete robiť, budete potrebovať stavebné povolenie. K projektu budete potrebovať aj statika. Treba mu dať posúdiť aj nosnosť starého stropu a navrhnúť jeho zosilnenie, ak bude treba. Nemusíte si predsa zničiť aj miestnosti pod ním, k čomu by pri výmene stropov došlo.
-
Anonymous
Member21. januára 2008 at 19:38šak starý strop sa podopiera pokial žb doska nedosiahne únosnosť.
-
Bez podrobnejších podkladov a najmä obliadky by som sa nerád púšťal do statického posudku, takže len jedno varovanie: hnilobou oslabeným trámom už spomínané spriahnutie veľmi nepomôže, najmä preto, že hniloba bude najskôr v zhlaviach trámov, ktoré sú namáhané len na šmyk, tomu sa spriahnutím nepomôže.
Ak sú trámy zdravé, čo sa pri 30 ročnom dome s priemernou údržbou hádam dá očakávať, je veľmi rozumné pôvodný strop ponechať. V prípade potreby zvýšiť nosnosť alebo zredukovať priehyby je spriahnutie s TENKOU železobetónovou MEMBRÁNOU skutočne veľmi efektívne, u nás pomerne rozšírené, aj vďaka guru slovenskej statiky, Ing. Poštulkovi (tzv. Poštulkov strop, Poštulkova membrábna) Výpočet síce nie je zložitý, ale mal by ho urobiť statik, ktorý určí dimenziu, počty a rozmiestnenie spriahovacích prvkov, obvykle klincov. Mnohí statici sa ale starých konštrukcí, najmä drevených boja, a tiež, nie každému sa chce rátať spriahnutie drevo – betón, keďže bežný software to nerieši ;-)
Log in to reply.