aktivita diskusia Pamiatky Rada co na fasady?

  • Rada co na fasady?

    Posted by admin_obnova on 19. augusta 2002 at 1:41

    Cim natriet fasadu historickeho domu. Ja mienim pouzit Vapno+fermez+pigment.

    Dostal som radu ze by sa do tohoto nateru hodilo pridat trochu cementu aby bol pevnejsi. Nad tymto ale neuvazujem.

    Tiez som sa pohraval s myslienkov ze by som pridal trochu disperzie.

    Silikon ci silikat. :)

    Poradte podla vasich skusenosti. Dakujem. Fasada je tesne pri rusnej ulici.

    miro2m odpovedal 16 years, 4 months ago 3 Členovia · 12 odpovede/odpovedí
  • 12 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    16. januára 2003 at 6:52

    mozno je uz fasada davno natreta, ale cement do nateru ? to som este “neslychala”.

    Ak zamyslate pridat disperziu v akejkolvek forme – silikatu,silikonu, ci akrylatu – tak je to vzdy NEREVERZIBILNE – co znamena, ze to lepi na seba vrstvy vapenneho nateru, ktory je podtym. a uz nikdy sa to nemoze pretierat niecim inym, stale len tym istym, alebo cele to zosklrabat, ale riskujeme, ze stratime aj NATEROVE KULTURNE VRSTVY!

    Restauratori pouzivaju SILIKATY, su vraj paropriepustne, ale vzhlad povrchov je ako odliatok z plastu.

    Riedky nater z kvalitneho vapna – niekolko vrstiev. teraz sa uz daju kupit aj hotove vapenne fasadne natery: asi uz ponuka aj BAUMIT – spytat sa Ing. Tomasa Seppa a potom ceska firma AQUA byvleho restauratora p. Bartu (advertism v casopise “Zpravy pamatkove pece”, alebo “Architekt”.

  • harp

    Member
    17. januára 2003 at 2:26

    Mali ste pravde fasada je uz davno natreta. Predsa len som sa rozhodol pre vapno a vyslo to vyborne.

    Obehali sme s majitelom par obchodov vsade mi ponukali: namiesame vam farbu podla vasich predstav. Aj 1000ce odtienov.

    Pouzil som vapno a praskovy pigment. Vysledok vyborny, aspon podla mojho nazoru. Dalsi okoloiduci si pytali cislo so slovami pridete urobit fasadu aj nam buduce leto.

    … skoda ze som zadany uz na cele leto a mozno aj dlhsie… :)

    Azda len treba natierat fasadu kazdych 10 rokov, je pekne schovana pod vysunutou strechou. No co vsak babicky na chalupach bielili dva krat za rok.

  • Anonymous

    Member
    5. júna 2003 at 23:05

    s Katkou možno naozaj súhlasiť..ale

    z čisto historického hľadiska tieto veci stojja za podrobnejší výskum. Napr. v súvislosti s kostolom sv. jakuba v levoči máme archívne doložené výdaje za organické prísady do náterov. Samotné vápno (vápenný hydrát, vápenné mlieko..?) s pigmentom nie je až také trvácne (to bol spomínaný babkin domček pretieraný každý rok). Malé (malé!!) množstvo fermeže zvyšuje oteruvzdornosť. Zarážajúca je trvanlivosť niektorých historických náterov, keď vám vychádza, že na fasáde bol napr. 100 a viac rokov jeden náter, potom v 19. storočí je ich odrazu ako maku (a aj tie sú “naturálne”). takže nám stále chýba to “know how”. Dostala sa mi do rúk fyzikálno chem. štúdia z krakowskej univerzity v polštine, ktorá spracováva vplyv všetkých možných historicky doložených prísad do náterov fasád a ich vplyv na fyz. chem. vlastnosti. Malý problém je len v tom, že polštine inak bežne zrozumiteľnému jazyku v úzko odborných chem. termínov prestávam rozumieť, chce to slovník. Vážnym záujemcom článok poskytnem. Z dobrých rád by som ešte odporúčal vopred jeden zjednocujúci čisto vápenný náter. Ak bola fasáda lokálne vyspravovaná novou omietkou, každá časť inak pie vodu a spôsobuje to neestetické a biele mapy (nehovorím o soliach). Ideálne je pôžiť tenkú stierku na zjednotenie povrchu.
    V Spišskom Podhradí mám realizovanú jednu fasádu s realizovanou nemeckou priemyselnou vápennou farbou, môžem ju dať do fotoalbumu, pozriete si.

  • Anonymous

    Member
    26. júna 2003 at 3:33

    Asi veci rozumieš, takže prosba o radu. Nejaký článok, link alebo knihu o výrobe umelého kameňa – pieskovca, prípadne iného. Dík.

  • Anonymous

    Member
    8. augusta 2003 at 6:00

    Ma niekto skusenosti s prisadami do omietok ” AEC – PUTZ 3000 HYDRO-5000″ ? POtrebovala by som referencie o realizaciach na historickych objektoch. Vdaka

  • Anonymous

    Member
    27. augusta 2003 at 22:51

    na obnovu historickych budov by sa mal v zasade pouzit silikatovy sistem , to znamena farby na baze silikatov ! su paropriepustne a odolavaju alkalii prostredia !!!samozrejme moze sa pouzit aj kvalitna vapenna omietka , ale ma tendenciu nasavat vodu a tym aj tmavnut , naproti tomu silikat je vodoodpudivy a velmi staly . nasa firma ponuka produkty spolocnosti san marko z benatok na restaurovanie historickych budov pod nazvom aqusil . je to spicka medzi produktami overena 50 rocnou tradiciou tejto talianskej firmy
    kontaktujte nas a my vam ochotne poradime 044 4304272. v nasledujucich dnoch bude funkcna aj nasa e-mail adresa : colmart@colmart.sk

  • harp

    Member
    6. septembra 2003 at 19:07

    Suhlasim, ALE!!!

    Niekto namieta, ze tento system sa nehodi na obnovu preto, ze nema prirodzeny vapenny vzhlad. Co vy na to?

    J aosobne ked spocitam plus a mminus silikatu tak som za. Aj ked sam som skoro vzdy radsej pouzil vapenny nater.

  • Anonymous

    Member
    12. novembra 2003 at 23:46

    Už som sa rozpísal na tém,u vápenná farba vyššie. Myslím, že je táto téma jasná. V súčasnosti sa u väčšinz veľkých výrobcov popri silikátových farbách (ktoré sú založené na veľmi silnej bielej s krzcím efektom – a preto esteticky nie práve pamiatkové) začínajú predávať modifikované vápenné farby. Tie možno naozaj len odporučiť. Sú esteticky na úrovni historických pigmentov a pre investorov majú yáruku tr´vanlivosti vďaka prísadám. Záujemcom odporúčam publikácie českej spoločnosti S.T.O.P.

  • Anonymous

    Member
    19. apríla 2004 at 22:56

    Vliv na trvanlivost vápenným nátěrů má i stáří vápna….čím starší tím lepší. Dokonce jsem někde zaslechl něco o vajíčkách jako přídavku.

  • harp

    Member
    19. apríla 2004 at 23:30

    Ku starnutiu vapna: Vyborne odlezane vapno by malo mat minimalne tri roky. Ak chcete murovat, alebo nieco podobne je dobre aby malo aspon tri mesiace. Nie je vsak dolezite len kolko, ale aj ako bolo zahasene a ako je skladovane. (Nemalo by zmrznut a/alebo vyschnut.) Preco je tak dobre aby bolo vapno odlezane? Vo vapne este dlho po zahaseni prebiehaju chem. reakcie, ktore je treba nechat dojst do svojho konca. Tiez je dolezite aby kazdu ciastocku vapna obkolesili molekuly vody. To dava vapnu spravnu “mazlavost” a vseobecne konzistenciu.

    Vajicka vo vapne: vseobecne sa vajicka a ine organicke produkty pouzivali na zlepsenie vlasnosti malt. Tieto sa vyuzivali aj do naterov a tempier tusim ako emulgator pre lanovy olej. Oblubena je formulka: “Karlov most preto tak dlho stoj, lebo sa do malty pridavali vajicka”

    Aspon tolko na uvod.

    Vseobecne sa vsak da o vapennych nateroch povedat, ze namaju prilisnu trvanlivost. Su vsak o to prijemnejsie a nic nepokazite ked natriete fasadu prave vapenym naterom. Tak 10 rokov by mohol vydrzat. :)

  • harp

    Member
    28. apríla 2004 at 19:59

    Na titulnej strane je uz asi dva dni anketa na tuto temu. Vyjadrite svoj nazor!

  • miro2m

    Member
    21. septembra 2008 at 18:12

    Prosím o radu: robím úpravu fasády starého domu, budem naťahovať vápennú omietku (mám vápno v sude zahasené pred cca 2 mesiacmi). Ale čo s náterom? Uvažujem omietku natrieť vápenným mliekom a potom, ako sa tu radilo: vápno s pigmentom a prídavkom fermeže (?). Môžem na to použiť to zahasené vápno? Viete mi poradiť typ (výrobcu) pigmentu? A riedenie vodu v akom pomere? – t.j. chcem, aby ten náter zakryl pieskovú štruktúru omietky do hladka, ako to je vidno na pôvodných stavbách. Treba viac vrstiev? Koľko tej fermeže? Stíham to ešte tento rok (cca v októbri), alebo to mám odložiť na jar? Ďakujem za reakcie.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť