aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › reštaurátorská dokumentácia
-
reštaurátorská dokumentácia
Posted by admin_obnova on 29. januára 2008 at 17:52Platia nejaké predpisy pre obsahovú štruktúru reštaurátorskej dokumentácie – pre dokumentáciu reštaurátorského výskumu, návrh na reštaurovanie, dokumentáciu hotových reštaurátorských prác?
harp odpovedal 16 years, 11 months ago 6 Členovia · 11 odpovede/odpovedí -
11 odpovede/odpovedí
-
Pokial viem, ziaden zavezny dokument nepredpisuje co ma dokumentacia restauratorskeho zasahu obsahovat. Nic take nie je zverejnene ani na oficialnej stranke Restauratorskej komory. Samozrejme, ze restauratori svoju pracu dokumentuju, uz len z bezpecnostnych dovodov ale struktura informacii sa meni pripad od pripadu. Zvycajne sa vypracuje restauratorsky zamer, správa o komplexnom reštaurátorskom prieskume a potom zaverecna sprava o restaurovani. Nieco ako “restauratorsky vyskum” v praxi nejestvuje. Sucastou restauratorskeh zasahu je restauratorsky prieskum, ktory moze byt nedestruktivny alebo destruktivny. Vykonava sa ako cast prípravy pred vlastnou pracou a zavisi od povahy restaurovaneho objektu. Pripajam neoficialnu strukturu zaverecnej spravy o restaurovani a správy o komplexnom reštaurátorskom prieskume pamiatky, z ktorej vecsina slovenskych restauratorov (alebo jej mutacii) vychadzala.
Záverečná správa o reštaurovaní
Názov akcie:
Evidenčné číslo:
Rozmery:
Reštauroval:
Teoretická časť: (kto spracoval)
Fotodokumentácia: (kto vyhotovil)
Reštaurátorské práce prebiehali od do
Záverečná správa schválená:
————————————————————-
I. Základné údaje
1. Názov pamiatky
2. Rok vzniku
3. Evidenčné číslo
4. Typ pamiatky – napr. maľba na plátne
5. Umiestnenie
5.1 Kraj:
5.2 Okres:
5.3 Obec:
5.4 Objekt:
5.5 Umiestnenie v objekte:
6. Majetkovoprávne vzťahy:
6.1 Majiteľ:
6.2 Užívateľ:
6.3 Správca:
7. Investor:
8. Kategória: neurčená
II. Postup a technológia prác
1. Vlastný priebeh reštaurovania
2. Použité materiály:
3. Zmeny oproti stavu predmetu pred reštraurovaním:
4. Vyhodnotenie reštaurátorských prác:
5. Nové zistenia zo strany reštaurátora:
III. Stanovenie podmienok ďalšej životnostipredmetu po reštaurovaní
IV. Dokumentácia reštaurátorskej akcie – čo ju tvorí a kde je uložená-oOOo-
Správa o komplexnom reštaurátorskom prieskume pamiatky
I. Základné údaje
1. Názov:
2. Číslo:
3. Typ:
4. Umiestnenie
5.1 Kraj:
5.2 Okres:
5.3 Obec:
5.4 Objekt:
5.5 Umiestnenie v objekte:
5. Majetkovoprávne vzťahy:
6.1 Majiteľ:
6.2 Užívateľ:
6.3 Správca:
6. Investor:
7. Kategória: neurčená
8. Datovanie:
II. Návrh technológie reštaurovania
III. Reštaurátorský prieskum
1. Základné technologické údaje:
2. Rozmery:
3. Vizuálny, nedeštruktívny prieskum:
4. Sondážny, deštruktívny prieskum:
5. Ďalšie zistenia:
6. Chemicko-fyzikálne analýzy:
7. Vyhodnotenie reštaurátorského prieskumu:
IV. Popis pamiatky a umelecko-historické vyhodnotenie
1. Typ pamiatky: napr. maľba na plátne
2. Popis pamiatky:
3. Súčasť fondu:
4. Signovaná:
5. Datovaná:
6. Slohová charakteristika:
7. Datovanie a autorský okruh:
V. Ďalšie návrhy a odporúčania (uloženie, odporúčané klimatické podmienky atď.) -
:arrow: podrobnosti si môžu tak Pamiatkový úrad SR ako aj Komora reštaurátorov interne upraviť, vo vzťahu k pamiatkam však záväzne platí to, čo je dané vyhláškou, ktorou sa vykonáva “pamiatkový zákon”, teda:
Strana 70 Zbierka zákonov č. 16/2003 Čiastka 8
_________________________________________________________16
V Y H L Á Š K A
Ministerstva kultúry Slovenskej republikyz 12. novembra 2002,
ktorou sa vykonáva zákon o ochrane pamiatkového fondu
Reštaurátorská dokumentácia
§ 5
(1) Návrh na reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky (ďalej len “kultúrna pamiatka”) vypracúva a za jeho obsah v súlade s podmienkami rozhodnutia o zámere podľa § 33 ods. 2 zákona zodpovedá fyzická osoba, ktorá má odbornú spôsobilosť podľa osobitného predpisu1) (ďalej len “reštaurátor”), ktorá vykonala reštaurátorský výskum a ktorá bude vykonávať reštaurovanie.(2) Návrh na reštaurovanie obsahuje :
a) základné identifikačné a technické údaje o predmete reštaurovania,
b) charakteristiku reštaurátorského výskumu a opis jeho vykonania vrátane inventarizácie, odôvodnenia a vyhodnotenia prípadných sond, podrobné vyhodnotenie reštaurátorského výskumu a príslušného druhu pamiatkového výskumu, ak bolo jeho vykonanie určené rozhodnutím o zámere,
c) zhodnotenie technického stavu a charakteristiku pamiatkových hodnôt kultúrnej pamiatky na základe výsledkov výskumov,
d) základný cieľ, charakteristiku a rozsah reštaurovania kultúrnej pamiatky,
e) návrh postupu a technológie reštaurovania kultúrnej pamiatky a ich zdôvodnenie,
f) fotografickú dokumentáciu a podľa potreby aj grafickú dokumentáciu kultúrnej pamiatky a jej reštaurátorského výskumu,
g) zámer na reštaurovanie a rozhodnutie krajského pamiatkového úradu o ňom.§ 6
(1) Dokumentácia vykonaných reštaurátorských prác je dokladom o všetkých skutočne vykonaných prácach pri reštaurovaní kultúrnej pamiatky alebo jej časti.
(2) Dokumentáciu vykonaných reštaurátorských prác vypracúva a za jej obsah v súlade so skutočnosťou zodpovedá reštaurátor, ktorý vykonal reštaurovanie.
(3) Dokumentácia vykonaných reštaurátorských prác obsahuje najmä
a) základné údaje o predmete reštaurovania,
b) podrobnú správu o výsledku vykonaných prác z hľadiska použitého postupu, technológie a materiálu,
c) špecifikáciu a odôvodnenie prípadných zmien oproti návrhu na reštaurovanie,
d) vyhodnotenie nových poznatkov z priebehu reštaurovania týkajúcich sa technickej, technologickej a umelecko-historickej charakteristiky kultúrnej pamiatky, ak sa k nim dospelo,
e) prínos reštaurovania a dosiahnutý cieľ,
f) určenie režimu ďalšieho využívania reštaurovanej kultúrnej pamiatky alebo jej časti z hľadiska jej ochrany a nevyhnutných prevádzkových a klimatických podmienok,
g) fotografickú dokumentáciu a podľa potreby aj grafickú dokumentáciu priebehu a výsledku reštaurovania kultúrnej pamiatky.(4) Prílohou dokumentácie vykonaných reštaurátorských prác je reštaurátorský denník, ak o jeho vedení rozhodol krajský pamiatkový úrad. Reštaurátorsky denník obsahuje záznamy o priebehu reštaurovania z hľadiska postupnosti jednotlivých zásahov a úkonov, ako aj záznamy o dodržiavaní technologického postupu a o skutočných klimatických podmienkach.
1/ zákon 200/1994 Z.z. o Komore reštaurátorov….
-
Anonymous
Member30. januára 2008 at 9:45:arrow: podrobnosti si môžu tak Pamiatkový úrad SR ako aj Komora reštaurátorov interne upraviť, vo vzťahu k pamiatkam však záväzne platí to, čo je dané vyhláškou, ktorou sa vykonáva “pamiatkový zákon”, teda:
Strana 70 Zbierka zákonov č. 16/2003 Čiastka 8
_________________________________________________________16
V Y H L Á Š K A
Ministerstva kultúry Slovenskej republikyz 12. novembra 2002,
ktorou sa vykonáva zákon o ochrane pamiatkového fondu
vyhláška upravuje len reštaurovanie kultúrnych pamiatok; nedotýka sa reštaurovania múzejných a galerijných predmetov, a už vonkoncom nie diel (“pamiatok” – ako radi takto píšete…), ktoré sú v súkromnom vlastníctve, na “trhu” a pod, a nie sú kultúrnou pamiatkou…
-
:arrow: trnka napísal:
Platia nejaké predpisy pre obsahovú štruktúru reštaurátorskej dokumentácie – pre dokumentáciu reštaurátorského výskumu, návrh na reštaurovanie, dokumentáciu hotových reštaurátorských prác?
moja odpoveď smeruje k tejto otázke :wink:
PS: vyhláška k zákonu 49/2002 Z. z. (ak zákon samotný) rieši ochranu pamiatkového fondu, teda rieši NKP aj ak ju vlastní súkromník. Nemôže sa dotýkať vecí v pôsobnosti iných zákonov (napr. zbierok múzeí a galérií, knižničných fondov, predmetov muzejnej alebo galerijnej hodnoty). Je mi ľúto, ale aj legislatíva v oblasti ochrany pamiatok je súčasťou celého legislatívneho rámca SR, teda nemôže (vy)riešiť všetko, aj keď bežná logika by možno naznačovala niečo iné. No v tomto prípade má veľké rezervy najmä zákon o Komore rešteurátorov. Ministerstvo kultúry v čase jeho prípravy a schvaľovania malo mnohé výhrady, no neboli vypočuté. Zákon bol poslaneckou iniciatívou v gescii vtedajšieho poslanca NR SR (dnes už nebohého Igora Gazdíka) :| -
Anonymous
Member30. januára 2008 at 12:05Bol by som velmi rad keby to tu niekto z kompetentnych zhrnul lebo mne z toho vychadza, že sa vyhlaska vztahuje iba na “kulturne pamiatky”, teda veci zapisane v zozname bez ohladu na to kto je vlastník. Vsetko ostatné by dokumentaciu ani nemuselo mat a ako z vlastnej skusenosti viem ani nema.
-
Anonymous
Member30. januára 2008 at 12:26:arrow: trnka napísal:
Platia nejaké predpisy pre obsahovú štruktúru reštaurátorskej dokumentácie – pre dokumentáciu reštaurátorského výskumu, návrh na reštaurovanie, dokumentáciu hotových reštaurátorských prác?
moja odpoveď smeruje k tejto otázke :wink:
PS: vyhláška k zákonu 49/2002 Z. z. (ak zákon samotný) rieši ochranu pamiatkového fondu, teda rieši NKP aj ak ju vlastní súkromník. Nemôže sa dotýkať vecí v pôsobnosti iných zákonov (napr. zbierok múzeí a galérií, knižničných fondov, predmetov muzejnej alebo galerijnej hodnoty). Je mi ľúto, ale aj legislatíva v oblasti ochrany pamiatok je súčasťou celého legislatívneho rámca SR, teda nemôže (vy)riešiť všetko, aj keď bežná logika by možno naznačovala niečo iné. No v tomto prípade má veľké rezervy najmä zákon o Komore rešteurátorov. Ministerstvo kultúry v čase jeho prípravy a schvaľovania malo mnohé výhrady, no neboli vypočuté. Zákon bol poslaneckou iniciatívou v gescii vtedajšieho poslanca NR SR (dnes už nebohého Igora Gazdíka) :|Zákon o Komore reštaurátorov platí a je účinný od roku 1994, bez zmien a doplnkov; ak skutočne boli vecné výhrady rezortu, bolo doteraz 14 rokov na to, aby sa predložila novela, pričom rezort nemusí – ako je teraz zvykom – brať ohľad na druhých…
Ale, je to vlastne zbytočné, pretože – úradne požehnané – desnoty sa dejú aj so samotnými NKP všetkých druhov, takže sledovať ešte “ostatný” kultúrny majetok…P. S. Zákon č. 200/1994 Z. z. upravuje vlastne len organizačno-profesijné veci reštaurátorov; v súlade s “logikou” presúva všetku “zodpovednosť” na “stavovsko-samosprávnu” komoru (ako len máte “samosprávne” zložky rady!), a nedotýka sa regulácie, usmerňovania dokumentácie či nezávislého dozoru vlastného praktického výkonu – čo je asi podstatou…
-
Aby rec nestala pripajam
sylabus štúdia konzervovania a reštaurovania na Strednej priemyselnej škole Samuela Mikovíniho, Banská Štiavnica
http://www.skola.obnova.sk/?%8At%FAdium/Predmety/KRD
Štandardne spracovanú komplexnú reštaurátorskú dokumentáciu z roku 2007
a nakoniec menej známy materiál z rokovania vlády SR týkajúci sa Komory reštaurátorov
http://www.rokovanie.sk/appl/material.nsf/0/9D73E9DE680987D9C1256E2A003654A7/$FILE/material.rtf
Otazky restauratorskej, no najme konzervatorskej dokumentacie v dnesnej dobe su o to naliehavejsie, ze neexistuje jednotna metodika a nech sa na mna zastancovia zakona c. 49/2002 Z. z. a vyhlasky c. 16/2003 Z.z. nehnevaju, ani legislativa.
-
:arrow: podľa mňa je obsah reštaurátorskej dokumentácie vo vyhláške ustanovený dostatočne podrobne. Netreba si zamieňať legislatívu s metodikou. Ak sa odborníci nezhodnú na jednotných princípoch, tak je to ich nedostatok, nie nedostatok v predpisoch. Na jednej strane bojujeme za slobodnejší prístup, najmä ak ide o odbornosť, výskum, vedu. Na druhej strane sa dovolávame podrobností v zákonoch a “otcovské vodenie štátom za rúčku”. Už je načase sa zbaviť takejto rozporuplnosti. Príslušné inštitúcie majú dosť priestoru na to, aby sa dohodli na pravidlách, postupoch, metodike…… :!:
-
Som velmi slobodomyselny, ba niekedy az volnomyslienkarsky zalozeny clovek a stat, pokial to ide, mam najradsej cim dalej od tela. Neoficialne struktury, ktore som pripojil (bez zmien a doplnkov) vznikli v temnych dobach, kedy Komora restauratorov este nejestvovala a restauratorom bol kazdy kto to o sebe vyhlasil. Potreba bola zrejma – dat pisomnostiam suvisiacich s restaurovanim urcitu “stabnu kulturu” a jednotnost. Ze tieto navrhy boli dobre svedci aj to, ze ich zakonodarca takmer v povodnej podobe vtelil do zakona. Je vsak, aspon pre mna, zarazajuce, ze Komora restauratorov dodnes problematiku restauratorskej dokumentacie nerozpracovala a trnka sa musi prist opytat na Obnovu. Vzhladom na intimne vztahy Komory a Obnovy sa neodvazujem nieco navrhnut alebo iniciovat.
-
Jedna vec je forma, druhá vec obsah reštaurátorskej dokumentácie. Spomínam si na dosť zábavný prípad spred vyše 10 rokov, kde bolo v postupe prác uvedené: “Čistenie pomocou aqua destilata”…
Zhodou okolností práve dnes som si čítal dokumentáciu celkom nedávneho reštaurovania fasády s plastickým štukovým členením. Všetko, čo “komorový reštaurátor” napísal do postupu prác ohľadne použitých materiálov a technológie je toto:
“Používané boli klasické technológie, súčasné technologické možnosti a postupy, zodpovedajúce požiadavkám pamiatkovej starostlivosti a súčasnej reštaurátorskej praxi.” -
Ma teda KR nejaku internu metodiku na vypracovanie dokuemntacie? Ak ano otazka znie preco nie je tato metodika zverejnena.
Citujem: ETICKÝ KÓDEX REŠTAURÁTORA z 28. novembra 1994, tymto dokumentom by sa mal riadit kazdy restaurator.
reštaurátor v prvom rade vykonať (urobiť) prieskum a zápis stavu diela. Reštaurátor je povinný
oznámiť svoje nálezy a návrhy vlastníkovi alebo kustódovi.
14. ZÁZNAM O PRACOVNOM POSTUPE. Záznam o pracovnom postupe musí vykonať
reštaurátor. Je povinný zaznamenať a do detailu odhaliť vlastníkovi alebo kustódovi materiály a
metódy procedúry použité pri ošetrení umeleckého diela.Pytam sa, ak je predmet restaurovania verejnym vlastnctvom, nemali by sa restauratorske dokumentacie zverejnovat?
prezentovania svojich zámerov, požiadaviek a poslania profesie v záujmme lepšieho pochopenia
reštaurovania na verejnosti.Ktory z restauratorov splnil niekedy tento bod a konzultoval na verejnosti svoje postupy a zavery?
Log in to reply.