aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Riadenie inteligentných budov

  • Riadenie inteligentných budov

    Posted by harp on 29. novembra 2007 at 15:18

    Ovládať projektovanie systémov takzvaných inteligentných budov, spotrebiče a zariadenia ktorých sú plne automatizované a ovládateľné aj na diaľku a cez internet, umožní poslucháčom košickej Technickej univerzity (TU) nové laboratórium, ktoré dnes škole odovzdali ako dar zástupcovia spoločnosti Siemens Slovakia. Laboratórium Instabus a vysokonapäťový vypínač má hodnotu vyše 600 000 korún a inštalovali ho na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) – Katedre elektroenergetiky, ktorá je svojho druhu najväčšia na Slovensku a ako jediná má tento odbor akreditovaný aj v bakalárskom štúdiu. TU v Košiciach dlhodobo a systematicky buduje dobré vzťahy s mnohými partnermi z praxe založené predovšetkým na spolupráci pri riešení ich technických a organizačných problémov, uviedol pre TASR rektor školy Anton Čižmár. Takouto cestou sa uberá aj Katedra elektroenergetiky FEI. Spresnil, že katedra sa venuje hlavne spolupráci s podnikmi vyrábajúcimi a distribuujúcimi elektrickú energiu či producentmi technických zariadení používaných pri výrobe a distribúcii elektrickej energie. “Jedným z najnovších príspevkov k rozvoju takejto obojstranne výhodnej spolupráce je od dnešného dňa aj nové laboratórium Instabus a vysokonapäťový vypínač. Laboratórium sa zrodilo zo spolupráce katedry so spoločnosťou Siemens. Študenti tu budú môcť riešiť svoje diplomové a doktorandské práce práve v oblasti inteligentných domov pri riadení činností v týchto domoch, ale môžu to byť aj činnosti v kanceláriách, podnikoch a iných inštitúciách”, dodal rektor. Podľa generálneho riaditeľa Siemens Slovakia Petra Kollárika je laboratórium príspevkom ich spoločnosti k rozvoju vedomostnej ekonomiky a spoločnosti v SR a zvýšeniu kvality a atraktivity štúdia technických odborov. Siemens spolupracuje s TU už dlhodobo. V Košiciach začínala spoločnosť svoje pôsobenie v roku 1995 s niekoľkými pracovníkmi. Dnes tu zamestnáva v rôznych divíziách 270 ľudí, zväčša absolventov TU a má záujem prijímať ďalších jej absolventov, dodal Kollárik. V miestnostiach nového laboratória je prednáškové centrum s kapacitou 50 miest, ktoré je vybavené plne funkčným inteligentným systémom Siemens Instabus EIB, umožňujúcim programovať a ovládať viacero prvkov a elektrospotrebičov osvetlením počínajúc cez zatemňovanie až po možnosť ovládať aj kúrenie a mnohé iné parametre a technické prostriedky využívajúce elektrickú energiu v takzvanej inteligentnej budove. V ďalšej miestnosti je systém inštalovaný po jednotlivých prvkoch s viacerými spotrebičmi, ako sú osvetľovacie telesá rôznej veľkosti, ventilátory, zatemňovacie prvky, ovládanie kúrenia a podobne. Zdroj: TASROvládať projektovanie systémov takzvaných inteligentných budov, spotrebiče a zariadenia ktorých sú plne automatizované a ovládateľné aj na diaľku a cez internet, umožní poslucháčom košickej Technickej univerzity (TU) nové laboratórium, ktoré dnes škole odovzdali ako dar zástupcovia spoločnosti Siemens Slovakia.
    Laboratórium Instabus a vysokonapäťový vypínač má hodnotu vyše 600 000 korún a inštalovali ho na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) – Katedre elektroenergetiky, ktorá je svojho druhu najväčšia na Slovensku a ako jediná má tento odbor akreditovaný aj v bakalárskom štúdiu.
    TU v Košiciach dlhodobo a systematicky buduje dobré vzťahy s mnohými partnermi z praxe založené predovšetkým na spolupráci pri riešení ich technických a organizačných problémov, uviedol pre TASR rektor školy Anton Čižmár. Takouto cestou sa uberá aj Katedra elektroenergetiky FEI. Spresnil, že katedra sa venuje hlavne spolupráci s podnikmi vyrábajúcimi a distribuujúcimi elektrickú energiu či producentmi technických zariadení používaných pri výrobe a distribúcii elektrickej energie.
    “Jedným z najnovších príspevkov k rozvoju takejto obojstranne výhodnej spolupráce je od dnešného dňa aj nové laboratórium Instabus a vysokonapäťový vypínač. Laboratórium sa zrodilo zo spolupráce katedry so spoločnosťou Siemens. Študenti tu budú môcť riešiť svoje diplomové a doktorandské práce práve v oblasti inteligentných domov pri riadení činností v týchto domoch, ale môžu to byť aj činnosti v kanceláriách, podnikoch a iných inštitúciách”, dodal rektor. Podľa generálneho riaditeľa Siemens Slovakia Petra Kollárika je laboratórium príspevkom ich spoločnosti k rozvoju vedomostnej ekonomiky a spoločnosti v SR a zvýšeniu kvality a atraktivity štúdia technických odborov.
    Siemens spolupracuje s TU už dlhodobo. V Košiciach začínala spoločnosť svoje pôsobenie v roku 1995 s niekoľkými pracovníkmi. Dnes tu zamestnáva v rôznych divíziách 270 ľudí, zväčša absolventov TU a má záujem prijímať ďalších jej absolventov, dodal Kollárik.
    V miestnostiach nového laboratória je prednáškové centrum s kapacitou 50 miest, ktoré je vybavené plne funkčným inteligentným systémom Siemens Instabus EIB, umožňujúcim programovať a ovládať viacero prvkov a elektrospotrebičov osvetlením počínajúc cez zatemňovanie až po možnosť ovládať aj kúrenie a mnohé iné parametre a technické prostriedky využívajúce elektrickú energiu v takzvanej inteligentnej budove. V ďalšej miestnosti je systém inštalovaný po jednotlivých prvkoch s viacerými spotrebičmi, ako sú osvetľovacie telesá rôznej veľkosti, ventilátory, zatemňovacie prvky, ovládanie kúrenia a podobne.

    Zdroj: TASR

    harp odpovedal 17 years, 1 month ago 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • janko

    Member
    30. novembra 2007 at 18:09

    Niečo podobné. Citujem

    V jednom rýchlo sa rozvíjajúcom priemyselnom centre v Amerike úspešne realizovali novú koncepciu superinteligentného bývania pomocou nano technológií. Vedúci týmu návrhu unikátnej koncepcie hovorí: Keďže sa prvé stupne inteligentných budov ukázali veľmi úspešné, rozvinuli sme danú koncepciu o ďalší stupeň. Predošlé koncepcie inteligentných budov mali v sebe stále dosť problémov keďže určitá časť ovládania systému stále bola závislá na ľudskom faktore a subjektívneho vyhodnocovania pocitov užívateľa. Toto sa nám podarilo v plnej miere eliminovať pomocou nanotechnológií ktoré naše laboratórium vyvíja niekoľko desiatok rokov. Podstata veci je založená na množstve snímačov ktoré sú implantované v ľudskom tele a pomocou vysokofrekvenčného rádiového prenosu odoslané do centrálneho počítača ktorý vďaka bohatej databázy perspektívne miliónov užívateľov dokáže správne vyhodnotiť situáciu a zvoliť najoptimálnejší proces nielen v riadení domu a domácnosti ale aj v samotnom správaní človeka. Nano čidlá sú implantované do jednotlivých častí orgánov ľudského tela vrátane mozgu čím je dokonca možné predvídať požiadavky človeka, ktoré systém dokáže naplniť alebo jedinca patrične usmerniť. Vďaka minikamerám v sietnici oka dokáže riadiaci systém predchádzať nebezpečným situáciám keď napríklad obyčajné oko v zle osvetlenom priestore zle nevidí a tým jemnými elektrickými pulzmi zastaviť človeka. Čidlá ďalej snímajú hladinu jednotlivých látok v tele ako sú vitamíny, cholesterol a podobne. Podľa toho sa automaticky objednajú potraviny ktoré donášková služba prinesie. Plne robotizovaná kuchyňa suroviny spracuje a presne podľa polohy GPS pozície nášho užívateľa naservíruje aby bolo jedlo akurát teplé. Samotné riadenie prevádzky domu je taktiež veľmi unikátne. Steny aj strecha domu sú tvorené super vákuovanými polykrištalickými panelmi s inteligentnou gélovou suspenziou. Uvedené panely dokážu meniť farbu podľa pocitov užívateľa, prepúšťať slnečné žiarenie podľa potreby či sa jedná o letné alebo zimné obdobie. Panely zároveň využívajú priame aj difúzne žiarenie na ohrev teplej vody aj výrobu elektrickej energie. Takto by sme mohli pokračovať. Záverom možno iba dodať že takýto dom je okrem plnej energetickej nezávislosti plne samostatnou inteligentnou jednotkou ktorá riadi život a udržuje zdravie človek pre jeho najlepšiu spokojnosť.

    Zdroj: Moja fantázia

  • harp

    Member
    1. decembra 2007 at 9:43

    :) Co dodat. Vystihol si to. Ja som to sem daval ako prehladovy clanok.

    Pridavam este jeden:

    Do konca desaťročia majú investície do riadiacich systémov narásť desaťnásobne

    Intelekt sa nemeria len u ľudí. Svoje o tom vedia aj developeri či projektanti budov. Najmä komerčných, hoci už aj v bytových projektoch vysokého štandardu sú umiestnené veľmi inteligentné riadiace systémy.

    Niekedy je však prehnane sofistikované zariadenie v budove nevyužité. Umením je preto trafiť presný stupeň „intelektu“ riadiaceho systému, aby zbytočne projekt nepredražil, ale aby svoju úlohu zvládol plniť. Rozhoduje o tom jednak projektant, ale aj developer či investor, prípadne aj budúci facility manažér.

    Šetrenie peňazí

    Náklady na technické zariadenia budov sú čoraz vyššie. Kým pred tridsiatimi rokmi tvorili najviac pätinu z celkového rozpočtu, dnes to môže byť aj polovica a viac.

    Zdroj: ,

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť