aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › spracovanie vykopanej hliny na hlinene omietky
-
spracovanie vykopanej hliny na hlinene omietky
Posted by piroh75 on 22. júla 2010 at 20:05prosim o radu ako spracovat vykopanu hlinu na hlinene omietky, ktora je vlhka no na slnku “skamenela”…staci pred ralizaciou premiesat v miesacke s vodouj a pridavat piesok a vapno na pozadovanu konzistenciu a nanasat na stenu?
dakujemigi odpovedal 11 years, 10 months ago 5 Členovia · 4 odpovede/odpovedí -
4 odpovede/odpovedí
-
Ideál by bol rozomlieť / nastrúhať hlinu hrudy na menšie kúsky, alebo možno dlhšie nechať rozpustiť vo vode . Keď som mal vačšie kusy hliny (dosť ílovitej) tak voda po krátkom čase neprenikla dovnútra. Ale keď to miešačka zvládne premiešať homogénne , tak neni problém.
Čo sa týka zloženia, myslím, že treba doplniť nejaké vlákna – seno, slamu a tak…Určite nájdeš užitočné info aj TU
-
Vyrobil som si drvičku, (ako mlynček na kávu) suchu hlinu na ňom pomeliem na prach a potom sa s ňou veľmi dobre pracuje. Voda je trochu pracnejšia. Rozdrvená sa dá dobre miešať aj lepšie sa dá zistiť pomer piesku a vody.
-
Piroh75, ak je tá možnosť, tak by som si vyrobil zopár vzoriek. Nakp miestny zdroj, rozrob s vodou na konzistenciu takú, že keď si urobíš guličku veľkosti tenisáka a voľne ju pustíš z výšky ako zdvyhneš ruku na pevnú posložku, tak pozri tvar, ako sa to rozplaskne. Ak sa okraje potrhajú, je to moc suché. Ak sa to rozstrekne,tak zase moc riedke blato. Musí to mať po dopade pekný okrúhly a hlavne symetrický tvar. Po opatrnom odlepení z podložky to musí byť hladké, bez trhlín a väčších prasklín. Vtedy je to O.K. a môžeš omietať. Ak dačo z tohoto tomu chýba, tak buď jeto voda, piesok, slama alebo íl. Preto si urob viacero zmesí a otestuj si týmto spôsobom, ktorá bude mať najlepšie vlastnosti. Potom keď už budeš mať vybraté, tak znova ak máš možnosť, ohádž kus steny, ktorá nieje vystavená priamemu slniečku, nahrubo to zozmaž a pár dní pozoruj, ako sa to bude chovať. Len sa obávam, že teraz, keď sú prvé prízemné mrazíky predo dvermi je už asi neskoro… Držím palec :wink: :smt039 =D>
-
Ja som omietal stenu bez znalosti tejto metódy testovania, nabudúce vyskúšam guličku..
Drviť nič netreba, stačí voda a trpezlivosť.. Na miešanie buď nejaké hoviadka čo sa mechria v hlinovej jame s vodou a pieskom a keď hoviadok niet tak ručná makačka, napr. vaňa a hrable (motyka) alebo menšie množstvá pomocou vŕtačky a miesidla. Určite pomáha aj nakopať hlinu na jeseň a nechať vymrznúť na mraze..
Problém je keď hlina nedrží pri omietaní na podklade, musel som použiť drôtené pletivo prichytené na pôvodnej starej vápennej omietke na stene.
Miešal som len hlinu piesok a vodu bez ďalších plnidiel ako slama a podobne (pletivo to nahradilo). Ak to popraská, pridáš ďalšiu tenkú vrstvu ktorá vyplní aj trhliny a toto opakuješ až kým je to OK.
Log in to reply.