• Posted by bobino on 6. januára 2010 at 19:39

    Zdravím, veľmi Vás prosím o radu. Zbieram staré ľudové kroje a odevné súčasti. Dostala sa mi do rúk veľmi stará vestička z tenšej kože, bez vlny a srsti, len z vypracovanej kože prírodnej svetlej farby, lemovaná kožou červenej farby. Je dosť znečistená a neviem ako ju vyčistiť bez poškodenia. Keď som skúšal prať malé útržky s tejto vesty, tak každý kúsok po vysušení skrehol, stal sa nepružným a lámal sa. Poraďte mi prosím akým spôsobom, alebo akým prostriedkom by sa dala vyčistiť, aby sa zachovala v pôvodnom stave? Dopredu ďakujem.Zdravím, veľmi Vás prosím o radu.
    Zbieram staré ľudové kroje a odevné súčasti. Dostala sa mi do rúk veľmi stará vestička z tenšej kože, bez vlny a srsti, len z vypracovanej kože prírodnej svetlej farby, lemovaná kožou červenej farby. Je dosť znečistená a neviem ako ju vyčistiť bez poškodenia. Keď som skúšal prať malé útržky s tejto vesty, tak každý kúsok po vysušení skrehol, stal sa nepružným a lámal sa. Poraďte mi prosím akým spôsobom, alebo akým prostriedkom by sa dala vyčistiť, aby sa zachovala v pôvodnom stave? Dopredu ďakujem.

    jitule odpovedal 14 years, 6 months ago 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • docent

    Member
    7. januára 2010 at 16:42

    Bobino, napriek tomu, že koža sa v zbierkach múzeí vyskytuje pomerne často jej múzejnému konzervovaniu sa takmer nikto nevenoval a postupy, odporúčané slovenskými autormi sú nevhodné. Mám to odskúšané na vlastnej koži :D .
    V každom prípade sa ošetrenie skladá zo štyroch úkonov:
    1 vizuálny prieskum – určenie druhu kože, technológie spracovania, posúdenie stavu kože a posúdenie celkového stavu predmetu – ostatné materiály – textil, kovové časti, stav stehu atď. Niekedy je potrebné predmet rozobrať a každý materiál ošetriť zvlášť. Pokiaľ k tomu dôjde, je treba urobiť podrobnú (!) obrazovú dokumentáciu aby po ošetrení bolo možné predmet vrátiť do pôvodnej podoby.
    2 čistenie – odstránenie hrubých nečistôt a prachu, pranie vo vlažnej (do 40°C), destilovanej alebo aspoň prevarenej vode s použitím roztoku alkalického mydla. Useň sa nesmie priamo mydliť mydlom! Pozor, niektoré druhy usní sa môžu čistiť iba chemicky – napr. benzín. Chemicky sa odstraňujú aj najrôznejšie škvrny na usni.
    3 predsušenie – odstránenie prebytočnej vody. Useň je mäkká, poddajná, možno ju vyrovnať. Predmet ostáva vlhký.
    3 mazanie / tukovanie – dodáva usni mäkkosť a zvyšuje jej ťažnosť. Úlohou mazania je obaliť vlákna kože tukom, ktorý v priebehu rokov zoxydoval. Maže sa rub kože emulziou z troch vaječných žĺtkov rozšľahaných v litri vody. Mazať možno aj suchú useň, ktorá nebola praná. Po namazaní zmäkne a možno ju rovnať. Podľa druho výrobku a kože možno mazanie opakovať.
    4 sušenia – pri teplote 25-30°C vo vetranom priestore. Trvá 15-24 hodín.

    Kožu možno tiež ošetrovať špeciálnymi prípravkami dostupnými na našom trhu, napr.

  • jitule

    Member
    15. júla 2010 at 14:02

    Podle popisu v jakem stavu usen je bych rozhodne nedoporucovala styk s vodou jakekoliv teploty. Nektere usne jsou jiz tak vnitrne poskozene, ze se navlhcena kolagenova vlakna, ktera tvori podstatu tohoto materialu, smrstuji jiz pri pokojove teplote 22 °C. Usen bych vycistila isopropylalkoholem (prodavaji ho v lekarne jako dezinfekci), ktery nezpusobi botnani ani presychani usne, ale docela kvalitne a bez rizika ji vycisti. S jinymi alkoholy, jako je lih ci benzin, bych byla opatrna z duvodu reakce barvy v cervene usni a take z duvodu presuseni ci denaturace bilkovin (je to zivocisny material). Pro zvlacneni lze klidne pouzit pripravky z jiz zminovane firmy CEIBA. Budete mit jistotu, ze usen dostane vse co potrebuje, prestane se rozpadat a i lip vypada. Jako bonus obsahuje i biocid a usne jsou tak chraneny pred plisni. Tukovadlo se aplikuje z licu (pri vetsi tlousce materialu i z rubu), ktery se po vyschnuti (cca 24 hod.) jemne vylesti mekkym bavlnenym hadrikem. Ziska tak jemny lesk. Dulezite je, to s mnozstvim naneseneho tukovadla neprehnat, aby nektere slozky roztoku nevyrazily na povrchu (napr. vosk), ktery by pak mohl byt lepivy. Obvykle jsou tukovadla redena benzinem a tim se da pripadna lepivost odstranit. Hlavne pozor na ostatni materialy (textil, kov..), ktere jsou na vesticce, aby se od zvlacnovadla/ tukovadla neomastila. Nejlepe je pred zasahem opatrne sejmout. Po zasahu, kdy je usen sucha jiz omasteni nehrozi.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť