aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Tradičné staviteľstvo – nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva
-
Tradičné staviteľstvo – nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva
Posted by palo on 9. februára 2010 at 9:49Tradičné konštrukčné riešenie a stavba čínskych drevených oblúkových mostov / Traditional design and practices for building Chinese wooden arch bridges: video.
palo odpovedal 14 years, 1 month ago 6 Členovia · 13 odpovede/odpovedí -
13 odpovede/odpovedí
-
Palo snad nieeeee… nehmotny most 8O 8O to ani nebyva. Ani v Cine.
-
V tomto prípade alebo z tohto pohľadu nejde o ochranu existujúcich mostov, ale o zachovanie “know-how”, ako také mosty stavať. V tom filmíku sa hovorí, že dnes žijú už len štyria majstri, ktorí vedia navrhnúť a viesť stavbu takých mostov, a ich priemerný vek je 75 rokov. Okrem nich je ešte ďalších 20 “učňov”, ktorí sa výstavby takého mostu zúčastnili. Má sa zabezpečiť, aby sa táto vedomosť a zručnosť, tradovaná po 1000 rokov, zachovala aj naďalej a aby tí ľudia, čo to vedia robiť, neodskočili k nejakému lukratívnejšiemu zamestnaniu…
-
:shaking: Zrejme netreba ani za hranice chodiť, aj u nás už vymreli majstri, ktorí niektoré technológie (“know -how”) dokázali v praxi realizovať, napr. postaviť chalupu technológiou nabíjania. Veď pojem “nabíjanica” sa už aj zo slovníka slovenského jazyka vytratil…. :(
-
Žeby bol problém v tom, že ich včas nepodchytilo UNESCO? :roll:
-
Nie Pali, v štatistike, keď si porovnáš 4 : cca 1.4 mld, tak u nás takí ani neboli a Eo Ipso si ich iba vymyslel, a to som ešte neporovnával štatisticky trvanie ich kultúry a našej, to asi ešte ani nie sme.
-
:arrow: nemal som na mysli (až) svetové dedičstvo v rámci UNESCO, ale príklad z mnohých, kde ide o “fortieľ / dovednosť” zachovania tradičných techník a technológií…. :happy3:
-
Dovolil by som si tú situáciu ohľadom nabíjaníc trochu “zjemniť”. Po prvé, verím, že keby sa šikovný človek, ktorý má cit pre remeslo pustil do nabíjanice, tak by sa to vedel postupne naučiť.
A po druhé, neviem či je to stále aktuálne, ale na Slovensku existovala pred pár rokmi minimálne jedna firma, ktorá stavala domy nabíjaním. Ak si dobre spomínam, také rodinné domy stoja v Dvoroch nad Žitavou. V ČR existuje tiež minimálne jedna firma, ktorá stavia nabíjanice. -
Nemozeme ocakavat, ze by sa s domov s PISE – nabijanice stala masova zalezitost. Bolo by vsak fajn, keby tento sposob stavania domov bol aspon ciastocne zachovany tam kde o to ma investor zaujem a tam kde je to vyzadovane.
Prikladom su skanzeny, ktore murovane/hlinene/nabijane domy postavia s tehly, alebo dokonca porobetonu a potom imituju povrchovu upravu. Vsetko je cporiadku pokial neodpadne omietka.
Pikoska na zaver. Pred vcerom sme uvazovali o stavbe baroveho pultu s nabijanice. Uvidime k comu sa nakoniec dostaneme.
-
Barovy pult? :D Super, drzim palce.
Naozaj by nebol od veci pracovný seminár na hlinu…. -
… Prikladom su skanzeny, ktore murovane/hlinene/nabijane domy postavia s tehly, alebo dokonca porobetonu a potom imituju povrchovu upravu. Vsetko je cporiadku pokial neodpadne omietka.
Príkladom, ako prostredie deformuje myslenie, som aj ja sám: Keď som pred 7-8 rokmi navštívil skanzen v Szentendre (http://skanzen.hu), bol som “vyvalený”, že hlinené domy stavajú naozaj z hliny… Práve mali rozrobené nejaké nabíjanice. -
Bohužiaľ , na “blato” u nás ľudia zanevreli a aj mnohí ľudia z “nášho” fachu na hlinu pozerajú cez prsty…..
-
Nehaňte ľud môj je pravidelná relácia TV SME, venovaná rôznym podobám slovenského folklóru. Nový diel vychádza každý druhý týždeň.
Poznáte jednotlivcov alebo skupiny, ktoré folklór milujú, prezentujú, dokážu o ňom zaujímavo rozprávať a aj ho predviesť ostatným? Vedia tancovať, spievať, tkať, kuť, rozprávať o krojoch, valaškách, výrobkoch zo šúpolia, dreva, kovu, či z čohokoľvek iného? Ovládajú niečo, čo by obohatilo ostatných? Venujú sa činnostiam, ktoré postupne vymierajú? Pošlite nám tipy na karol.sudor(at)smeonline.sk.
Doteraz vyšli dva TV záznamy a články:
Gajdoš Čalamacha zo Slovenskej Ľupče
Fujarista a píšťalkár Milan PlavecPrečo nie tradičné staviteľstvo???
-
František Lajčin z Habovky sa vo svojom remesle vyzná. Pre väčšinu ľudí je drevenica symbolom romantiky, ale tento 83 ročný čulý pán sa o starých domoch vyjadruje skôr cez čísla a technické parametre. Je totiž tesár, ale ovláda aj ostatné remeslá, ktoré musí našinec vedieť, ak chce bývať vo vlastnoručne postavenom domčeku.
Aj preto ho zavolali, keď koncom 60-tych rokov vznikalo Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Väčšina dreveníc v tomto skanzene bola odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobraná, prevezená a nanovo poskladaná v múzeu. Ďalšie domy boli vybudované ako kópie pôvodných stavieb. Pán Lajčin bol pri tom.
Čítajte viac a pozrite si videoreportáž Miša Veselského a Karola Sudora z cyklu Nehaňte ľud môj, zverejnenú na tv.sme.sk 25. 11. 2010.
Log in to reply.