aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Tradicne urcite nie je nizkonakladove
-
Tradicne urcite nie je nizkonakladove
Posted by majkl_nl on 29. augusta 2009 at 10:28Rekonstruujem drevenicu tradicnym sposobom ale ani zdaleka sa mi nezda zeby tradicne stavitelstvo bolo nizkonakladove
Skuste postavit klasicku drevenicu sposobom ako ju stavali nasi predkovia ak si vsetko kupite tak vas to vide na 4 mil a ak budete savat sami tak vam to vezme polovicu zivota . Alebo sa mylim ?
//// Nazov upraveny administratorom: Nepouzivajte kapitalky
doky odpovedal 15 years, 2 months ago 6 Členovia · 11 odpovede/odpovedí -
11 odpovede/odpovedí
-
No v podstate suhlasim, ale toto forum nesie nazov tradicne, sucasne a nizkonakladove stavitelstvo.
Ono v podstate sa tradicne stavalo celkom inac. To ked niekto staval drevenicu alebo dom, zisla sa cela rodina, co predstavovalo niekedy aj pol dediny:-) a kazdy vedel kresat toporom hrady. Dnes musis mat remeselnikov ktory pytaju za vsedko prachy.Ale keby si sa trochu porozhliadol po tomto fore, urcite by si nasiel vela veci ktore su tradicne a sucasne aj nizkonakladove napr. hlinene omietky
Vela stastia zo stavbou. -
Suhlasim, cokolvek, co sa vymyka zo standartu, nie je lacne. Kedysi to bol standart a preto to bolo cenovo dostupne. Ceny su vzdy umerne dobe a zarobkom. Netreba si nechat zobrat nadsenie a huzevnatost. Ako vravi Kety, chalupa je tvrda hra, ale pekna- treba mat pred ocami vidinu hotoveho diela. Cim si clovek viac urobi svojpomocne, tym ma z toho vacsiu radost a sebauctu a este usetri na nakladoch. Drevenica sa da stihnut rychlejsie, ako za pol zivota – ak clovek nejazdi ako sebevrah a ma sancu sa dozit konca rekonstrukcie…
-
Problem sa zvyčajne zaludne vynorí až ked je stavba rozostavaná, fakturujú sa skutočne odvedené práce a tie sa navyšujú lebo žiaden rozpočet neni presný pokial sa jedná o rekonštrukciu. Tak sa z 2 mil. hravo stanú 4mil. Taktiež to býva často sposobené ziskuchtivosťou firmy a účtujú si kolko sa dá.
Investor bud má alebo nemá (nemá = má málo) peniaze. Ak má málo pojde do svojpomocnej realizácii a robí to na etapy. Ak má peniaze, tak nezáleží na tom kolko ich má ale minie úplne všetky a aj tak si ešte bude musieť požičať. Lebo každý ma na začiatku veľké oči vyberie si pekné drahé veci ale ako som písal hore množstvo vecí sa vynorí práce neskôr.Už si nepametam kde ale je daky stavitel ktorý ma pozemky a z polska bere kamiony materialu , a naraz stavia napr. 8 domov a tak na subdodavky- špecialne tzb prace ma zlavu a takto stavia a predava domy vraj za 2mil aj s pozemkom.
Záleží ale od toho aký je to človek ten stavitel. Sú taký čo sa snaži aulahodiť investorovi a hladia na čo najnižšie ceny prác (tý su vytažený) a sú aj taký čo podvádzajú a tých je najviac.Ale pride mi že svojpomocna realizácia je najlepšia lebo dom za 2mil na kluč si postaví človek s rodinou či kamaratmi za 1mil. Trvalo by to 1/2-1rok. A keby mal zarabať na ten ušetrený milión pri plate 15tis tak by musel zarabať iba na dom 6 rokov. Moja babka sa stavala dom aj s mužom. Iba si občas zavolala jedneho zaučeného majstra murara. Cez den zarabali na stavebný materiál a pobede robily na dome. Ked bola vyplata kupili ciment, o mesiac cihly, a atd. Furik, miešačka a išlo sa. Vtedy ale boli ludia zvyknutý pracovať, mali dobru stravu a praca bola viac fyzická ktorá človek av podstate nevysiluje ale posiluje. Dnes je večšina v kancelarii a su viac unavený že dokažu už len pri telke sedieť. A v podstate nebolo aj tak čo iné robiť, bud na poli alebo si stavali dom. Také zbytočnosti zabavy ako dnes neboli vtedy. A peniaze sa tolko neminali ked nebolo treba. Potraviny boli lacné. Žiadne mobily, plyn, drahá elektrika. Všetko čo sa zarobilo sa premenilo na trvalé hodnoty ktoré ostali človeku.
-
Janko mas pravdu. Vzdy sa zacina s ideami o financ investicii,ale realite sa to vzdy podari prekonat. Ja to nevidim tak tragicky. Clovek nikdy nedokaze realne zvazit vsetko do posled detailu. Tiez sa drzim hesla, ze radsej sam a nebyt sklamany, ako zapasit s niekym kto je nervozny, ze uz presutroval predpokladane hodiny a este to nie je dokoncene a vlastne zacina “prerabat”.
Citat:
Záleží ale od toho aký je to človek ten stavitel. Sú taký čo sa snaži aulahodiť investorovi a hladia na čo najnižšie ceny prác (tý su vytažený) a sú aj taký čo podvádzajú a tých je najviac.Trochu by som oponoval s tymto, lebo investor sa casto zaslepi ponukou najnizsej ceny a toho stavitela, remeselnika vezme. Ten vsak velmi dobre vie, ze ked chce prezit a mat zisk, tak moze na tom stravit napr x hodin. Lenze to nestaci na spravne vykonanier diela. Tak to zacne flinkat, aby to rychlo upatlal a profitoval. Zakaznik je ocareny cenou a rychlostou prace, ale po case pride na psa mraz…
Z druhej strany mince-zakaznik: ma nizku cenovu predstavu za dielo. Da to najavo /nazyvajme/ stavitelovi a ten ked chce dostat zakazku, tak musi pristupit na hru zakaznika-nasadi podcenu a rovno dopredu vie, ze to musi oklamat, hoci tiez sa mu to prieci a radsej by to spravil poriadne /ak ma charakter/. Vysledok je, ze stavitel spravi dielo za cenu v adekvatnej kvalite, investor nadava po case, ze zaplatil a ..pozrite sa, aku fuserinu mi urobili!
Tiez je odnoz tejto cesty: stavitel ponukne prinizku cenu a pocas prace sa zacnu tahat extra peniaze. Je to kritizovane investorom, z druhej je to cesta, ako sa dostat k slusnemu vysledku diela. Zo strany stavitela, je to cesta, ako dostat zakazku.
Takze je tu otazka: kto podvadza? PS: nemusite mi odpovedat na otazku…. -
a co vlastne znamena na slovensku tradicne ???
je to drevenica, je to dom z kamena alebo z nepalenej tehly ???
Je medzi nimi dost velky rozdiel ale spaja ich podstata vyuzit to, coho
je v danom mieste najviacKedysi nexistovalo, ze by si niekto dal postavit dom cudzim ludom ( ked neberem do uvahy slachticov a pod)
ale dnes nie je kedysi….
Dnes je to hlavne o peniazoch a aj o case.
My sme sa teraz nastahovali do nasho novopostaveneho domu, ktory sme
stavali 2,5 roka, stylom nieco sami a nieco cez firmy ( co sme nevedeli -napr strechu alebo co sa nam neoplatilo vnutorné omietky )
a kompletne zariadený dom nas vysiel na 1,4 mil. SKK ( bez pozemku)
niektore materialy su tradicne ( britherm tehly ), niektoré zase nie ( EPS zateplenie ) -
Janci ja som sa zamyslel nad vztahom zakaznik a dodavatel. Samozrejme, ked si sam stavias dom, je to v uplne inej cene, ale stoji to more casu, treba nakupit naradie, nie vzdy sa podari nieco urobit profesionalne /ano, ano, nevravim, ze remeselnici to vedia vzdy spravit profesionalne/. Cena o kt pises je super, urcite vas bude hriat cely zivot, ze ste to dokazali vlast rukami a asi mi das za pravdu, ze vasa ucta k dielu je niekde inde, akoby to bolo stroho zaplatene firme na kluc.
Vobec by som sa nepokusal skatulkovat, ci pre SK je tradicna drevenica, resp hlineny dom atd. Naco? Predsa roznorodost Slovenska aj v ludovej architekture robi jeho vynimocnost. To nasi poslanci, kt je tam plna kinosala dokazuju svoju svoju nezastupitelnost a tak zdvihaju rucky na zakony a zakony o zakonoch a vynimky a vynimky na vynimky a …. Zial nakazuje to celu spolocnost.
PS: EPS bolo jedine, cim sa zateplovali domy v CND. Takze co je to tradicia a kde? -
Ja zas trocha polemizujem nad slovom tradicne…
Pretoze, to ma logiku ze to co je tradicne, je dost pouzivane a tym padom aj
lacne ( slovo lacne berme ale v tomto pripade relativne )Lenze dnes nie je tradicne to co bolo tradicne pred 20, 30 alebo viac rokmi
a preto mi z toho vychadza ze to uz nebude ani lacne.A s tou roznorodostou to je pravda , odvija sa od moznosti daneho miesta.
velmi by ma ale zaujalo porovnanie techn. parametrov ( izolacia, akumulacia, vetratelnost, cistota , efektivnost vystavba ) medzi drevenicou, nepal.hlinou, kamenom, zapustenych domov, slamenych domov a tak.
-
Tradicne znamena tiez pouzivane urcite casove obdobie. Material ako hlina, drevo a kamen ho maju u nas najdlhsie. Potom nasleduju palene tehly a neskor tvarnice.
Alebo inak: Palena tehla je vylepsenim surovej a montovany dom vylepsena resp. lacnejsia drevenica? -
S drevenicou stravis nie pol zivota,ale cely. No len v tom pripade, ze sa s tym budes hrat popri svojej praci a stale nieco vylepsovat a dorabat.
Realny casovy rozvrh v minulosti boli asi dva roky. V zime sa vyrubalo, na jar skresalo, cez leto konstrukcia stala a aj strecha sa zakryla. Samotna konstrukcia aj s pokytim strechy robena rucnelen sekerami a pilami trvala okolo 40 dni Robili na tom styria az piati chlapi, majster stacil jeden, kresat v tych casoch naozaj vedeli vsetci.
Dnes robit tradicne je nieco extra a preto to ma pridanu hodnotu aj na cene. Kedysi to bol bezny stavebny postup, dnes je to nieco az takmer umelecke. Malo ludi to vie a co je alsi faktor – takato praca je malo ziadana a ked nahodou je, tak tamer vzdy s nejakou upravou. napriklad, ze len cast sa urobi tradicne rucne, ostatne rychlo so strojmi. Kazdy setri cas a peniaze. -
pekne si to napísal …
a to už potom nie je otázka či stavať tradične ale či žiť tradične ?Pretože k ručne vytesanej drevenici sa nehodí BMW X3 a software-ový
programátortakže skončíme pri starej pravde ,, proti gustu žiaden dišputát ,,
niekomu drevenicu a niekomu zas niečo iné -
Janci predbehol si ma, vyborny Mirov komentar. Miro mas absolutnu pravdu o trvani stavby drevenice. Na stred trame v pred izbe mam vyryte, kto ten dom zbudoval a je tam zaciatok v Auguste a koniec niekedy v Oktobri – co v podstate zodpoveda tvojej informacii o potrebnom case. Nuz je to tak, ze dnes uz ludia vymysleli stroje na zrychlenie, spresnenie a zlahcenie prace. Takze vratit sa k povodnej sekere je naozaj luxus, aj ked to drevo vypada uplne inac, ako po dokonalej hoblovke.
Zamyslel som sa nad vyznamom tradicia a budem trochu provokater: okrem tych postrehov, kt ste tu pani uviedli, tiez je to vlastne opakovanie /bez zamyslenia, ci nie je lepsia cesta/ toho, co niekto uz vymyslel a vseobecne sa po tom siahne a pouzije opat a opat a opat.Na druhej starne vdaka bohu ze to tak bolo, aspon sme dostali od predchadzajucich generacii krasne bohatstvo v podobe tych milovanych dreveniciek a hlinenych domov a ..a..Janci nahodil si temu porovnanie tech parametrov roznych typov domov. Zvyknem si porovnavat s priatelmi v jeden dany rok, kolko oni spalia plynu a kolko ja v tom danom roku, pretoze tzn, vsetci sme mali rovnaku cenu, rovnake pocasie, priblizne rovnaku velkost m2. No a napr vlani ja som spalil za 22 000Sk plynu a kamarat, co ma novopostavenu drevenicu s podkrovim/velmi slusne urobenu/, mal ucet okolo 70 000Sk! Ked fuka, tak je problem, aby to udrzal prijemne rozkurene. Inac musim povedat, ze je to prekrasne byvanie. Rodicia mali hlinenu chalupu, nebolo to zle, ale pokial sa to vykurilo, to potrebovalo uhorsky rok. Tiez pokial boli hlinene podlahy, prach bol hrozny. Vnutri bolo trochu citit zemity pach a omietky potrebovali priebeznu udrzbu.
Ano, ano, k drevnici sa nehodi softarovy programator, lebo ked mu vypnu elektrinu v stekri, pride aj o toho bachrateho bavoracika z leasingu a nebodaj aj ta drevenica by padla za vlast v bankovom boji… Miro aj o tom bol ten tradicny zivot kedysi, ze sice neboli zelezobetonove zaklady pod tymi chalupkami, ale mali pevnejsie hodnoty ako dnes.
Log in to reply.