aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Vápnenie – pomer
-
Vápnenie – pomer
Posted by misa on 26. marca 2011 at 16:05Mám na vás takú malú prosbu, či by niekto nevedel poradiť, koľko vápna je potrebného na cca 100 štvorcových metrov o hrúbke tých 8 cm?
Či je v poriadku primiešať do vápna slamu alebo konopné vlákna (normandská technika)?
Ako vyrobiť vápennú maltu – hlavne koľko, čoho primiešať?
Ja som úplná laička, čo sa staviteľstva týka, ale môj priateľ teraz prerába starú kamennú sýpku na obytný dom, chceli by sme použiť vápno na steny, problém je v tom, že sme v Bretónsku a nevieme, ako a čo robiť a kde všetko zohnať. Riešenie omietky prišlo na mňa, len…? Už som si ponachádzala info na hasenie vápna, len neviem, kde ho zoženieme, lebo tu majú podobný produkt už hotový (presnejšie 3 rôzne – 1 je vápenná malta na začiatok, druhé na jadro a tretie na štuku), ale jedno vrece stojí 25 eur a píšu, že je to na hrúbku do 5 cm na 1 m štvorcový, a keď som im hovorila o hasení vápna, pozerali na mňa akoby som bola nejaký ten blázon z východu.
A ešte jedna otázka : Bernoit – kamoš kúpil dom po starkej, tiež kamenný, použili naň pieskovozemitú maltu a potom nahodili sadrovú omietku a tapety. V niektorých miestnostiach dokoca i polystyrén, takže to tam nedýchalo vôbec a plesnelo, po odstránení tapiet sa na stene vytvorili huby, ktoré rozožierajú drevo, omietku a dokonca i kameň. Čo by ste v jeho prípade urobili? Bude vápno dobrým liekom?
misa odpovedal 12 years, 5 months ago 6 Členovia · 30 odpovede/odpovedí -
30 odpovede/odpovedí
-
Neviem, či som Ťa správne pochopil, ale asi hovoríš o omietke, plocha x hrúbka dáva 8m kubických malty, aj keď tých 8 cm sa mi zdá byť veľa, (miestami nepoviem, že nie).
Trochu ľahučkej matematiky.
Pomer piesku a vápna je 3 : 1. Na jeden 200l sud zahaseného vápna treba cca 1 a pol vreca (1 vrece40kgCao).
8:3x5x1.5=20ks(40 kg) vriec vápna, ale je to len zhruba, úplne presne to ja vypočítať neviem.
Čo sa týka slamy, konopných vlákien, poznám (aj iné) netrúfal by som si tvrdiť, že je to normandské, môžeš dať, nemusíš, možno pri väčších hrúbkach omietky by to aj zmysel malo.
Bernoit – kamoš – to po…, odstrániť, asi použiť aj nejaký prostriedok voči plesni a hubám, omietku buď hlinenú, alebo vápennú, maľovať vápnom, resp, použiť nejakú hlinku.
-
Moja prva otazka je preco niuekde nahadzovat 8CM malty? Potrebujes nieco vyrovanavat?
Kombinacia hlinenej omieky a sadrovej stierky nie je stastna vyvaruj sa toho.
-
Treba vyrovnávať. Mne by sa páčila stena taká krivá, len tam, kde bude kuchyňa, je veľmi veľká nerovnosť medzi kameňmi – podlaha a stred steny, na umiestnenie nábytku by to bol trochu väčší problém. Takže vcelku by to bolo tých 5 cm s tou slamou, či konope, lebo že to dodáva lepšie izolačné vlastnosti vápnu – kedže jeho domček je neďaleko od mora i je celoročne veľa zrážok a prach z červených tehál je nedostatkovým exkluzívnym materiálom, sa Pierre takto rozhodol.
Tak už sme sa dozvedeli, že s hydroxidom vápenatým tu nie je žiaden problém, nad hasením vápna krútili hlavou a lámali rukami.
Ešte sme rozmýšľali, že by sme tú kuchyňu naozaj poňali trochu normadsky, tak by to uľahčilo to vyrovnávanie – dubové trámy sa pripevnia na stenu do nejakého geometrického vzoru a vyplnia sa vápennoslamovou zmesou.
inak ďakujem za rýchlu odpoveď :-)
-
Toto je vas domcek?
To konope chcete pouzit ako tep.izolacnu prisadu do vapennej malty? Si aj ine moznosti. Takato prisada nejak zavratne nezlepsi tep.izol vlastn. malty.
Bolo by faj n keby si odfotografovala miesto ktore chces omietat.
Co s atyka hydroxidu vapenateho = hasene vapno. Hydratovany oxid vapenaty. CaO. Nad tym ze nad hasenim krutia hlavou, hlavou nekrut. Aj na slovensku krutia hlavou nad hasenim. :)
Takza zaverecny sumar: Popis co chces kde omietat a preco a skusime to rozobrat s tejto strany.
-
uj, ten náš je taká šestina z toho na predchádzajúcom obrázku a nie je taký pitorestkný, je sedliacky ;-) – to iba na ilustráciu ako by sme chceli riešiť vnútorné steny
tak tu sú tie foto z dnes – tá prístavba bude dodatočne zvonku kamenná, omietať budeme iba zvnútra,ten krb je vlastne otvorené ohnisko, ten sa asi ponechá v pôvodnom stave, v podkroví toho bude menej, ja by som i niekde kameň ponechala a iba to vyšpárovala, len neviem
-
Mne osobne sa to páči, je to taká poctivá staršia stavba, tak na ňu nechoď nejakým komerčáckym hydroxidom.
Chcelo by to aspoň la chaux vive, keď už nie hlinu.
Pozri, títo s la chaux vive nemajú žiaden problém http://www.guedelon.fr/
-
[quote=misa]Už som si ponachádzala info na hasenie vápna, len neviem, kde ho zoženieme, lebo tu majú podobný produkt už hotový (presnejšie 3 rôzne – 1 je vápenná malta na začiatok, druhé na jadro a tretie na štuku), ale jedno vrece stojí 25 eur a píšu, že je to na hrúbku do 5 cm na 1 m štvorcový, a keď som im hovorila o hasení vápna, pozerali na mňa akoby som bola nejaký ten blázon z východu.[/quote]
Hotové maltové zmesi sú komerčným hitom aj na Slovensku, nech to stojí čo to stojí… Murári už pomaly s tradičnou maltou ani nechcú, a čo je horšie, pomaly ani nevedia robiť.
[quote=misa]Či je v poriadku primiešať do vápna slamu alebo konopné vlákna (normandská technika)?[/quote]
[quote=misa]…s tou slamou, či konope, lebo že to dodáva lepšie izolačné vlastnosti vápnu…[/quote]
Myslím, že tak ako napísal tatar, pri väčšej hrúbke omietky by to zmysel malo, ale ani nie tak kvôli zlepšeniu izolačných vlastností (to by tam tej slamy alebo konopných vlákien musela byť prevažná väčšina), ale na vystuženie – spevnenie omietky.
[quote=misa]Ešte sme rozmýšľali, že by sme tú kuchyňu naozaj poňali trochu normandsky, tak by to uľahčilo to vyrovnávanie – dubové trámy sa pripevnia na stenu do nejakého geometrického vzoru a vyplnia sa vápennoslamovou zmesou.[/quote]
Možno by bolo dobré zvážiť, či drevená hrázdená kostra bývala viditeľná aj v interiéri, alebo len na fasádach. A samozrejme treba zvážiť cenu; dubové trámy a práca s ich spájaním asi ani v Bretósku nebudú lacné…
Z konštrukčného hľadiska – aj keď to navonok nevidieť – ak sú výplne medzi trámami drevenej kostry z hlineno-slamenej alebo inej maltovej zmesi, je tam určite skrytý aj nejaký nosný rošt.
-
dakujem velmo pekne za rady :-)
vapno zevraj zozenieme v polnohospodarskom centre – pouzivaju ho na polia
-
práve som sa chcel opýtať, kde sa dá nehasené vápno vôbec kúpiť? Pretože vo Zvolene nemajú nehasené vápno nikde v stavebninách a vyzerám ako blbec, že čo to pýtam :-). Misa, myslíš tým aj záhradné centrá?? (stromčeky, kvietky …..)
-
[quote=misa]
Takže vcelku by to bolo tých 5 cm s tou slamou, či konope, lebo že to dodáva lepšie izolačné vlastnosti vápnu – kedže jeho domček je neďaleko od mora i je celoročne veľa zrážok a prach z červených tehál je nedostatkovým exkluzívnym materiálom, sa Pierre takto rozhodol.
[/quote]
Páčilo sa mi, ako si so šarmom zmixovala dve rôzne veci dohromady. Mňa by skôr zaujímalo ako je to v Bretónsku s používaním tehlového prachu. Ďakujem.
Ocguru, toto je obnova na návšteve vo Francúzsku, stavebniny v Pažravej budeš mať bližšie, skúsil by som tam, ale naozaj to môže byť, teda aj je problém.
-
Vapno treba objednavat, stavebniny ho nedrzia lebo pracuje. Pytajte si CALMIT FEINKALK
AD2, pozor aby ste v zahradkarskom centre nekupili drveny vapenec. Taktiez v tychto predajnach bude taketo vapno ovela drahsie.
-
na ten tehlovy prach sa este popytam, lebo tu v okoli maju niekolko predajni, ktore sa tvaria profesionalne a jedna je drahsia od druhej, napr.: za jednu tehlu porobetonu u nas zaplatis 40 centov a tu je to od 8 do 14 eur
nastastie vsak v jednom fajn krcmickokavierenskom knihkupectve sa stretavaju rozni ludia a medzi nimi i odborni poradcovia architekta, ktori poznaju vselijakych stuckmajstrov, tak dufam, ze oni nieco viac budu vediet, lebo minule sme sa na to pytali a oni ze je celkom tazke zohnat prach z kvalitnych tehal, takze by radsej volili primiesavat miestnu hlinu
-
pan v zahradkarstve nam povedal, ze to vapno nemusi byt kvalitne, tak ako sa to da zistit???
na ten Calmit Feinkalk sa kuknem :-)
-
Vápno vzdušné biele 90 nehasené – Feinkalk mleté, balené, paletované , fóliované v papierových vreciach (výrobný závod Tisovec) v PE vreciach (výrobný závod Margecany)
Log in to reply.