aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Vlhnutie drevenice
-
Vlhnutie drevenice
Posted by jano on 29. júna 2006 at 16:32Prosim o radu. Mam chalupu postavenu na kamnennej podmurovke, v mierne svahovitom terene. Zadna cast chalupy je znacne podmoknuta. Vo vnutri chalupy je drevena dlazkovica, na ktorej vidiet mokre flaky, ktore su prekryte plesnou, samozrejme, ze je citit zapach po hube. Vedla chalupy asi tri metre po strane, sa nachadza stara studna vyhotovena zo skal, co moze mat predpokladam vplyv na presakovanie vody pod uroven chalupy. Pocul som, ze je mozne drevenicu celu nadvihnut a podlozit izolaciou a tak prerusit nasavanie
do zrubu a okolo podmurovky vyhotovit drenaz. Do akej hlbky a sirky ale neviem. Co v pripade, ak su spodne dreva nahnite?Mozem poprosit o radu, alebo kontakt na niekoho kto ma s tymto skusenost? Dakujem velmi pekne.jan45 odpovedal 10 years, 7 months ago 6 Členovia · 20 odpovede/odpovedí -
20 odpovede/odpovedí
-
Bolo by dobre keby ste zaslali fotografie do diskusii. Ale ak sa to deje iba prvy rok. Treba najskor hladat pricinu a az potom dvihat chalupu.
Deje sa to teda prvy rok?
1/ Ak ano opiste zmeny ktore ste za posledne roky na chalupe urobili.
2/ kazdopadne vzdy na jar odcerpajte vodu zo studne do blizkeho potoka, studne sa hlbili aj preto aby regulovali hladinu spodnej vody.
3/ prezrite si strechu -
Dakujem velmi pekne za odpoved. Kedze sme chalupu kupili len pred tyzdnom, nemam dostatocne informacie o terene, predavajuci sa na temu vlhnutia velmi bavit nachcel, takze mi chyba dost vela zakladnych informacii. Je zrejme, ze velky vplyv na vlhnutie chalupy ma susedom pristavena stodola v blizkosti chalupy, ktorej zaklady podla mojho nazoru presmerovali prudy spodnych vod. Ako dalsiu pricinu vidim snad to, ze na streche v zadnej casti nie je odkvapovy zlab, co este viac zavodnuje chalupu.Takze skusim postupovat asi tak, ze odcerpam vodu zo studne, pridam odkvap? Netreba obkopat podmurovku a vysusit ju? Ako by ste mi radili postupovat s vysusenim podlahy vo vnutri chalupy? Treba specialny postrek proti plesni? Cim zacat? Ocenim kazdu dobru radu.
-
Anonymous
Member30. júna 2006 at 15:35treba rozlišovať konštrukciu drevenice a podlahu. Zrub samotný by sa mal dotýkať podmurovky len v rohoch (odtiaľ biblické…kameň uholný, teda uhlový). Pri zdvihnutí heverom (aj od auta) tam môžete prestrčiť kúsok térového papiera. Zvyšok trámu by mal byť vlastne quasi vo vzduchu, treba to tiež prekontrolovať (podmurovku), tam sa asi bude kumulovať voda zo strechy, treba to nejakým jarkom odviezť preč od stavby. Keď to bude hotové, treba zrejme vymeniť dlážku na podlahe klasickým spôsobom, odvetraná na podvaloch, tam by nemal byť nijaký problém). Neviem či som sa dosť zrozumiteľne vyjadril, lepšie by sa to kreslilo:).
-
Dalsie rady a odpovede aj na palo-ba:
1/ hlavna pricina je podla mna v chybajucom zlabe, ak z neho voda este frka na stenu je to jasne
2/ skuste presvedsit predosleho vlastnika nech vam povie ci to miesto vzdy zavlahalo, ak nei odkedy, teraz mu to uz moze byt jedno
3/ stodola pravdepodoben nebude mat nejak zvlast hlboke zaklady
4/ nerobila sa v minulosti v okoli regulacia potoka, nekopal si niekto studnu, aebo k vam netahali vodovod?
5/ palo-ba: odvodnovaci jarok by mohol tiez lahko vodu priviest ku chalupe
6/ vysusenie chalupy realizujte intenzivnym vetranim
7/ pripravky proti plesnam nepouzivajte pokial to nie je nutne, a ak tak sa snazte ich nepouzit v spalni a jedalni
8/ ak mate ku chalupe pritiahnuty teren mozete ho znizit o par cm, pomoze to proti vzlinaniu
9/ fotografia by pomohla …. :)
10/ palo-ba ma pravdu ak date do rohu ter papier pomoze to, ked vsak budeet zdvihat dom, mozu vam popraskat omietky ak ich mate (pouzite hever na nakladne auto) -
Dakujem vam za rady, fotografii nemam dostatok, pokusim sa nejake poslat
https://www.vino.obnova.sk/1/uzivatelia/Jano/06061001050.jpg
toto je pohlad zo zadnej strany chalupy. Omietka tam nieje na dreve, takze by tam poraskat pri eventuelnom zdvihani nemalo co. Okolo chalupy preteka zlabom popri podmurovke voda od suseda. Mam dojem, ze omietka na podmurovke brani vysusaniu.Mam ju dat dole? Dakujem -
Dakujem vam za rady, fotografii nemam dostatok, pokusim sa nejake poslat
https://www.vino.obnova.sk/1/uzivatelia/Jano/06061001050.jpg
toto je pohlad zo zadnej strany chalupy. Omietka tam nieje na dreve, takze by tam poraskat pri eventuelnom zdvihani nemalo co. Okolo chalupy preteka zlabom popri podmurovke voda od suseda. Mam dojem, ze omietka na podmurovke brani vysusaniu.Mam ju dat dole? DakujemMusis poslat viac fotografii. Pripadne aj nejake detaily. Ale ide pravdepodobne o cementovy spritz. Ten tomu nepomoze.
-
Anonymous
Member13. júla 2006 at 14:16ten odvodnovaci jarok samozrejme spadovaný od chalupy von…
-
ten odvodnovaci jarok samozrejme spadovaný od chalupy von…
pre HarpAhoj, teraz troska odbocim od vlhnutia zakladov a chcel by som sa opytat, aky material mam pouzit na omietnutie brvien, mam na mysli interier. Existuje nejaka klasicka omietka, alebo mam pouzit aj nejaky modernejsi material napr. baumit a pod.? Ak exsistuje nejaka receptura na klasicku omietku ktora by mala dobru trvacnost, ocenil by som ju. Caka ma poriadna fuska, ukazem ti ako sa poihral povodny majitel s inerierom.
https://www.vino.obnova.sk/1/uzivatelia/Jano/0606100030.jpg
vdaka -
No vyzera to tak ze tie tramy neboli omietane. Mozno boli natierane vapnom. O tom by ale mohol asi viac povedat ID: palo. Ak by si ich chcel natriet treba najskor treba ocistit ten nater. Palo sa vsak zarucene odpovie fundovanejsie.
-
Ahoj, tie tramy neboli omietane to je jasne, len je na nich kilogram farieb na m2, ale to teraz nie je dolezite, chcel som vediet co mam dat na steny. Je tam totiz teraz sololit, je to material, ktory sa pouziva v nabytkarstve na uzavretie zadnych stien skrin atd., na ktorom je nalepena papierova tapeta. Povodny majitel to zdvovodnil tym, ze povodna omietka bola vo velmi zlom stave a drobila sa. Ja predpokladam, ze tam bola hlinena mazanica. Teraz musim tento “obklad” odstranit a nahodit nejaku omietku aby to dychalo, len este neviem aku a ako ju tam aplikovat, ci sa pod to dava nejaka trstina, alebo siet,+ musim natiahnut elektricke vedenie inak, ako je to teraz. Pytam sa tak trocha v predstihu, pretoze najprv musim chalupu nadvihnut a vymenit nejake dreva, potom to treba zaizolovat atd.zatial tolko.
-
Anonymous
Member19. júla 2006 at 9:02Neviem HARP či si teraz myslel Pala z BŠ alebo z BA (teda mňa), ale asi takto:
-stena z drevených trámov pracuje, reaguje na vlhkosť a teplo, preto má normálne nahodená omietka tendenciu opadávať. Vyriešilo sa to v minulosti hlinenou omietkou s prímesou (napr. slama) nahodenou na systém drevených kolíkov (dnes môžeš použiť aj nie príliš autentické pletivá a sieťky). Takúto omietku sme sa pokúsili rekonštruovať v Kvačanoch (Viď knižka “Všetko o drevenici v Kvačanoch”) pod vedením Jula Lišaníka, funguje to. Hlinená omietka sa tiež po vyschnutí zmrští, lepšie sú vrstvy dve. Zrejme by fungovala aj nejaká ľahká vápenná omietka (dá sa do nej pridať perlit), ktorá je určite menej plastická, preto by mala vysychať pomalšie a treba počítať aj s prípadnými trhlinami. Do vápenného náteru odporúčam šplechnúť máličko fermeže, zvýši to oteruvzdornosť. Hlinená omietka je ten najlepší materiál pre ľudské dýchanie a udržiavanie vyrovnanej vlhkosti v interiéri.
-vo všeobecnosti sa treba vyhnúť obkladom a tapetám a podobne, ktoré naozaj môžu spôsobiť vlhnutie steny drevenice. Čisto vápenný náter ktorý spomínaš je možný, ale treba ho obnovovať a počítať s tým, že sa časom špiní a opadáva.
-
dakujem Palo-BA
mohol by som ale vediet nejaky konkretny navod kolko mam dat hliny, kolko vody, kolko slamy, aspon orientacne a o aku hlinu sa jedna, ci to ma byt nejaka specialna atd., ako ju potom vypracovat v miesacke? slama sa mma narezat? na aku dlzku?
vdaka -
Tu je Palo-BŠ!
Odporúčam najprv si prečítať článok http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1871
a potom sa pokúsiť zohnať si knižky:Petr Suske: Hlinené domy novej generácie. Alfa, Bratislava, 1991
alebo
Ivana Žabičková: Hliněné stavby. ERA, Brno, 2002.Ak budem vedieť, rád odpoviem na ďalšie otázky.
P.S.: Mimochodom, teraz som našiel v ponuke na internete knihu:
Dalibor Houdek, Otakar Koudelka: Srubové domy z kulatin. ERA, Brno, 2004.
Pozná ju niekto? -
Anonymous
Member28. júla 2006 at 17:44dakujem Palo-BA
mohol by som ale vediet nejaky konkretny navod kolko mam dat hliny, kolko vody, kolko slamy, aspon orientacne a o aku hlinu sa jedna, ci to ma byt nejaka specialna atd., ako ju potom vypracovat v miesacke? slama sa mma narezat? na aku dlzku?
vdaka
Pred niekoľkými rokmi sa robila obnova artikulárneho kostola v Kežmarku. Omietka bola použitá hlinená na základe rozboru pôvodnej hlinenej omietky. Recept je možné získať na Pamiatkovom úrade v Blave. Slama, ktorá tvori v hlinenej malte rozptýlenú výztuž musí byť narezaná na dílžku cca 2 cm. Je možné použiť aj polypropylénové vlákna. Ivan
Log in to reply.