aktivita diskusia Pamiatky Vplyv pamiatok na rozvoj podnikania

  • Vplyv pamiatok na rozvoj podnikania

    Posted by admin_obnova on 28. decembra 2004 at 18:38

    Diskusia k clanku: http://www.obnova.sk/article.php?sid=1305 a http://www.obnova.sk/article.php?sid=1304

    4. ZÁVER
    Zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu je podľa názoru odborníkov doma i v zahraničí kvalitný a porovnateľný s ostatnými podobnými zákonmi v Európe. Treba ho však dôsledne dodržiavať v praxi všetkými zúčastnenými stranami. Jeho vymedzenia sú štandardné, v požiadavkách voči investorom, neprekračuje rámec prísnosti obvyklý vo vyspelých štátoch EÚ. Podstatný rozdiel je však v tom, že v ňom chýba väčšia finančná podpora zo strany štátu, čo je v zahraničí už samozrejmé.

    Zo skúseností zo sveta je známe, že aj keď investície do pamiatkového fondu sú podstatne vyššie v porovnaní s budovaním nových kapacitne rovnakých objemov novostavieb, ich atraktivita a tým aj návratnosť investícií je vyššia, t. j. oplatí sa. Oplatí sa tiež rešpektovať pokyny a rozhodnutia KPÚ a PÚ SR, v takom prípade je istota zachovania práve tých hodnôt, ktoré predstavujú a zabezpečujú vyššiu atraktivitu podnikateľskej aktivity v pamiatkovo chránenom objekte. Investor, ktorý nemieni rešpektovať požiadavky a pokyny pamiatkárov, by mal ísť podnikať mimo pamiatkového prostredia.

    Z jednotlivých stanovísk aj z diskusie vyplynula tiež veľmi výrazná potreba zlepšenia vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými subjektmi. Zrejmá je nevyhnutnosť zosúladenia, objasnenia základných pojmov v ochrane pamiatkového fondu, neustále ďalšie vzdelávanie a osveta v tejto oblasti.

    V každom vyspelom štáte sa doceňuje ekonomický význam kultúrneho dedičstva, ktoré je nielen zdrojom inšpirácie pre tvorbu nových hodnôt, ale aj zdrojom významných príjmov z rozvoja kultúrneho cestovného ruchu. Svet ešte stále neobjavil príťažlivé hodnoty našich kultúrnych pamiatok, turistických miest, ľudovej architektúry a iných staviteľských klenotov zakomponovaných do jedinečnej slovenskej prírody. Za tento stav si môžeme sami. Lepšou spoluprácou všetkých dotknutých orgánov sa však otvára možnosť, že situácia sa v dohľadnom čase môže výrazne zlepšiť.

    anton_hc odpovedal 18 years, 10 months ago 2 Členovia · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • anton_hc

    Member
    22. marca 2006 at 4:57

    Suhlasim.
    V Hlohovci je situacia príkladová. Stretnúť tu turistu je fakt zážitok, pričom vecí, za ktorými sa sem oplatí prísť je tu dosť. Žiaľ mesto ako správca týchto hodnôt nevyvíja takmer žiadnu aktivitu v tejto oblasti. Neviem ani o nijakom informačnom systéme, ktorý by terajšieho náhodného turistu oboznámil o meste ako takom. Snáď len v múzeu sa dajú tieto infošky zohnať.
    Je to smutný fakt, ktorý treba zmeniť. Privítal by som každý konštruktívny názor na danú problematiku. Mám pocit, že je to všeobecný problém väčšiny miest na Slovensku.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť